Jump to content



Upgrade cpu laptop


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα να αλλάξω την cpu I3 2310m με μεταχειρισμένο I5 2520m από EBay αλλά δεν ξέρω κάτι.

Αυτό που βρήκα είναι από lenovo παίζει να μην κάνει σε Dell (N5110) ?

Ή αφού είναι ιντελ δεν έχει να κάνει ο κατασκευαστής?

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστές βγάζει η Intel και όχι η Lenovo ή η Dell.

Πρέπει να είναι συμβατός με την μητρική σου. Κοίταξε τα specs του λάπτοπ σου.

 

Edit: Από το support της Dell http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/p/19482022/20256429

Edit2: Κοίταξε όμως και το bios αν μπορεί να το δεχτεί. Ποιο chipset έχεις? Και ποιο είναι το Lenovo ακριβώς?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

To socket είναι αυτό

PPGA988

Το θέμα μου είναι πως έχω βρει ένα φτηνό που λέει ήταν από Lenovo και έχει το manufacture code της Lenovo στην περιγραφή της αγγελίας.

Γενικά αξίζει να πάω από i3 2310m σε i5 2520m?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι πως έχω βρει ένα φτηνό που λέει ήταν από Lenovo και έχει το manufacture code της Lenovo στην περιγραφή της αγγελίας.

 

 

 

Αυτό δεν έχει καμιά σημασία. Πάρε τον 2520m, βάλε και SSD και θα έχεις άλλο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι φθηνός αξίζει. Αλλά πρόσεξε το ebay. Είναι και μεταχειρισμένος αυτός και δεν ξέρεις και σε τι κατάσταση είναι.

 

Ο 2520m κουμπώνει στο socket σου.

 

Στα 50-60 ευρώ μπορείς να βρεις και καινούργιο.

 

Με το cpu-z μπορείς να δεις ακριβώς ποιο τύπο socket έχεις. Π.χ έχω τον 2430Μ με Socket 988B rPGA

 

Edit: Δεν είπες όμως ποιο είναι το chipset σου. Δες το στην καρτέλα mainboard του cpu-z

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 επεξεργαστές είναι 2ης γενιάς οπότε δεν θα χρειαστεί λογικά ούτε bios update.

Αυτό που σε νοιάζει περισσότερο είναι κατά πόσο θα φτάσει η ψύξη του λαπτοπ για τον νέο επεξεργαστή.

Και οι δύο είναι 35W TDP.

Άλλο ενα πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι αν ο επεξεργαστής που έχεις  είναι PGA η BGA δηλαδή αν είναι κολλημένος στο motherboard  η είναι σε socket , οπότε αλλάζει.

Τώρα για το αν αξίζει η αναβάθμιση , πιστεύω εξαρτάται απο την χρήση που κάνεις. Σίγουρα ο i5 είναι καλύτερος , αλλά σε ταινίες και facebook δεν νομίζω να αντιληφθείς διαφορά.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε στο Dell Vostro 3350 που έχω πηγα απο τον 2310m στον 2410m και το μηχάνημα πετάει.

 

Στo N5110 αλλάζει η CPU και δεν θα βρείς δυσκολία.

 

Απλά σε γειτονικό forum πουλάνε τον 2410m με 35€ όπου είναι καλός επεξεργαστής και δεν θα καταλάβεις την τρελλή διαφορά με τον 2520m. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το N5110 είναι ωραίο μηχανηματακι με πολύ υποστήριξη κ αναβαθμισημοτητα.Ήδη έχω ανεβάσει ραμ κ ssd.

Cpu αλλάζει δεν είναι soldered πάνω στην μητρική. Τα watt τα σηκώνει μια χαρά το τροφοδοτικό μιας κ έχει ίδιο tdp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.