Jump to content



Χρήση του παλιού modem/router για επέκταση δικτύου.


DNA180

Recommended Posts

Καλησπέρα αδέρφια!!!

Έχω σύνδεση ADSL 24 της Forthnet και έχω το γνωστό ZTE. Επίσης έχω στην άκρη και ένα Baudtec TW263R4-A2 από την παλιά σύνδεση μου στον ΟΤΕ, το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω σαν access point. Έψαξα στο δίκτυο μήπως μπορούσα να τα συνδέσω μεταξύ τους ασύρματα αλλά δεν γίνεται. Έτσι κατέληξα στη λύση μέσω καλωδίου. Λειτουργεί, αλλά έχω ένα πρόβλημα το οποίο θα σας αναφέρω παρακάτω. Πρώτα όμως να σας πω τι έχω κάνει μέχρι τώρα...

Από το ZTE και συγκεκριμένα από την πρώτη θέση LAN, φεύγει καλώδιο δικτύου το οποίο συνδέεται στην πρώτη θέση LAN του Baudtec. Στη δεύτερη θέση LAN του Baudtec έχω συνδέσει τον κύριο υπολογιστή μου και στην τρίτη θέση LAN του Baudtec τον δεύτερο. Αυτά σε ότι έχει να κάνει με τη συνδεσμολογία.

Τώρα από θέμα ρυθμίσεων. Στο ZTE δεν έχω πειράξει τίποτα. Στο Baudtec όμως έχω κάνει τις εξής αλλαγές:
1. Μπήκα στο Interface Setup -> Lan και άλλαξα την IP του σε 192.168.1.253.

2. Στη συνέχεια πήγα στο Interface Setup -> Internet -> Encapsulation και άλλαξα το ISP σε Bridge Mode.
3. Μετά πήγα στο Advanced Setup -> Firewall και έκανα disable τις επιλογές Firewall και SPI.
4. Τέλος πήγα ξανά στο Interface Setup -> Lan και έκανα disable το DHCP.

Κλείνω και ανοίγω ξανά το Baudtec. Ο κύριος υπολογιστής μου μπαίνει στο δίκτυο κανονικότατα, όπως και όλες οι ασύρματες συσκευές μου (και από το ZTE και από το Baudtec). Ο δεύτερος υπολογιστής μου συνδέεται λέει στο δίκτυο αλλά χωρίς σύνδεση στο internet. Σε μια δοκιμή που έκανα από τον δεύτερο υπολογιστή μου για να δω τα μοιρασμένα αρχεία του κύριου υπολογιστή μου, μιας και υποτίθεται πως συνδέονται δικτυακά μεταξύ τους οι δύο υπολογιστές, δεν βρήκα καν τον κύριο υπολογιστή στη λίστα.

Αν αλλάξω τις θέσεις των καλωδίων στο Baudtec, γίνεται το ανάποδο. Λειτουργεί ο δεύτερος ενώ ο κύριος υπολογιστής βγάζει θαυμαστικό.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να κάνω λάθος;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ που απάντησες φίλε pasjohn!!!

Στον πρώτο υπολογιστή:
IP: 192.168.1.2
Μάσκα: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.1.1
 

Στον δεύτερο υπολογιστή: :yikes:
IP: 169.254.190.155
Μάσκα: 255.255.0.0

Gateway: Δεν υπάρχει

Ότι να 'ναι. Γιατί γίνεται αυτό; Δεν θα έπρεπε και ο δεύτερος να πάρει αυτόματα όπως και ο πρώτος;
Τι προτείνεις φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

α) αν κάνεις ipconfig /release και

                   ipconfig /renew 

 

παίρνει σωστά την ip  

 

β)Αν βάλεις static ip έχεις δίκτυο? 

Π.χ. ip: 192.168.1.100

       mask: 255.255.255.0

       gateway: 192.168.1.1

 

edit: στην β) περίπτωση κάνεις και restart το pc

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν η τρίτη προβληματική θέση του baudtec να προορίζεται για κάποιο STB IPTV και να περιμένει να πάρει ρυθμίσεις από τον πάροχο (που δεν είναι συνδεδεμένο και τρώει άκυρο).

Κοίτα αν υπάρχει κάποια ρύθμιση για κάτι τέτοιο και απενεργοποίησέ το. Επίσης δοκίμασε και την τέταρτη πόρτα στο baudtec.

Link to comment
Share on other sites

α) αν κάνεις ipconfig /release και

                   ipconfig /renew 

 

παίρνει σωστά την ip  

 

β)Αν βάλεις static ip έχεις δίκτυο? 

Π.χ. ip: 192.168.1.100

       mask: 255.255.255.0

       gateway: 192.168.1.1

 

edit: στην β) περίπτωση κάνεις και restart το pc

Πιθανόν η τρίτη προβληματική θέση του baudtec να προορίζεται για κάποιο STB IPTV και να περιμένει να πάρει ρυθμίσεις από τον πάροχο (που δεν είναι συνδεδεμένο και τρώει άκυρο).

Κοίτα αν υπάρχει κάποια ρύθμιση για κάτι τέτοιο και απενεργοποίησέ το. Επίσης δοκίμασε και την τέταρτη πόρτα στο baudtec.

Καλησπερα φιλε μου, κι εγω με τη σειρα μου σε προτρεπω να κοιταξεις αν η θυρα 1 στο ρουτερ ει αι για iptv του ote

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α

1. Αφήνω να πάρει αυτόματα IP.

2. Πληκτρολογώ ipconfig για να ελέγξω IP κτλ...

a1_zpsr723r0pu.png

3. Στη συνέχεια πληκτρολογώ ipconfig /release και μου βγάζει αυτό το σφάλμα...

a2_zpspkbk9ve9.png

4. Το ίδιο και όταν πληκτρολογώ ipconfig /renew...

a3_zpsqllwzjao.png

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β

 

1. Δηλώνω τα παρακάτω...

b1_zps25oblbnh.png

2. Πατάω ΟΚ, κάνω επανεκκίνηση, κάνω έναν έλεγχο να δω ότι τα έχει πάρει...

b2_zps7e8gkbwt.png

3. Όλα δείχνουν φυσιολογικά αλλά το πρόβλημα παραμένει!!!

b3_zps9d6yjjor.png

Σχετικά με αυτό που λέει ο trendy και ο peppito@ae, στο Baudtec η τέταρτη θύρα είναι STB την οποία έχω γυρίσει σε απλή μέσα από το setup του Baudtec.Επίσης, έχω ήδη δοκιμάσει το καλώδιο στην τέταρτη θύρα αλλά δεν γίνεται τίποτα. Πάει κάπου αλλού το μυαλό σας;

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

Τώρα από θέμα ρυθμίσεων. Στο ZTE δεν έχω πειράξει τίποτα. Στο Baudtec όμως έχω κάνει τις εξής αλλαγές:

1. Μπήκα στο Interface Setup -> Lan και άλλαξα την IP του σε 192.168.1.253.

Αν δεν σου κάνει κόπο βάλε μια φωτό από την παραπάνω ρύθμιση που έκανες. Τη σελίδα του LAN δηλαδή.

 

Αλλά πριν κάνεις αυτό βάλε το καλώδιο από το pc που δεν δουλεύει στο pc που δουλεύει. Μήπως είναι προβληματικό το καλώδιο? Αν έχεις κάποιο άλλο δοκίμασέ το.

 

Επίσης όταν βάζουμε static ip βάζουμε και DNS

 

edit: επίσης σκάναρε το pc για malware.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο βάλε μια φωτό από τη σελίδα του LAN.

 

Αλλά πριν κάνεις αυτό βάλε το καλώδιο από το pc που δεν δουλεύει στο pc που δουλεύει. Μήπως είναι προβληματικό το καλώδιο? Αν έχεις κάποιο άλλο δοκίμασέ το.

 

Επίσης όταν βάζουμε static ip βάζουμε και DNS

 

edit: επίσης σκάναρε το pc για malware.

Το καλώδιο από το κύριο PC το οποίο δουλεύει δεν μπορώ να το βάλω στο δεύτερο PC γιατί είναι τοποθετημένο στον τοίχο. Έκανα το άλλο όμως. Άλλαξα θέσεις τα καλώδια πάνω στο modem και γίνεται το ανάποδο. Δοκίμασα και καινούργιο καλώδιο στο δεύτερο PC όπως λες αλλά όσο είναι σε οποιαδήποτε άλλη θέση εκτός της δεύτερης δεν παίζει (η πρώτη είναι κατειλημμένη από το καλώδιο που έρχεται από το ZTE). Σκάναρα και για malware, όλα ΟΚ.

Τα DNS τα έβαλα μετά και δεν άλλαξε κάτι. Απλά το είχα ξεχάσει όταν πήρα τις εικόνες.

c2_zpsgng7yeib.png

Ορίστε και η εικόνα από τη σελίδα του LAN...

c1_zpseqfkeb7m.png

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα Relay στο DHCP όπως είπες, μου ζητούσε και DHCP Server IP for Relay Agent και έβαλα 192.168.1.1

ελπίζω να έκανα καλά, αλλά τίποτα. Στο Baudtec δεν βρίσκω κάπου που να μπορώ να ορίσω Default Gateway!!!

Ορίστε και το interface του Baudtec, όπως είναι τώρα, χωρίς την αλλαγή του relay. Mήπως δεις κάτι που δεν βλέπω...

m2m1_zpsapmas2px.png

m2m2_zpsjur5kecf.png

m2m3_zpskutpt4kr.png

m3m1_zps27ddcnrg.png

m3m2_zpso2vote50.png

m3m3_zpsvgl77n3a.png

m3m4_zpsdgfpyfnd.png

m3m5_zps1lesk2uo.png

m3m6_zpschx1ydha.png

m4m1_zpsltsk7rhq.png

m4m2_zpsqnsy4hgp.png

m4m3_zpsfluoyjqq.png

m4m4_zpsxvcnzhaj.png

m4m5_zpsrhjtpgmt.png

m4m6_zpspxrptwsl.png

m5m5_zpsrnvkrjrw.png

m6m1_zpspn0tyw0k.png

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις κάνει ρε άνθρωπε. Πόσες φωτό έβαλες?  :)

 

Από την στιγμή που λές ότι δεν μπορεί να γίνει AP το Baudtec θα λειτουργήσει σαν switch. Επομένως δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Βάλε τις default ρυθμίσεις του. Και ας είναι το dhcp ενεργοποιημένο. Όλα σχεδόν τα router είναι στο range 192.168.1.1 - 192.168.1.254. Τα pc τότε θα πάρουν από το dfhcp του Baudtec. Αν δεν είναι σε αυτό το range (π.χ. 192.168.2.1 - 192.168.2.254 ) τότε του αλλάζεις ip για να είναι και αυτό εντός δικτύου.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ το δοκίμασα και αυτό που λες αλλά δεν... Μάλλον το Baudtec είναι για τον ανθοπώλη γενικότερα. Έβαλα ένα Philips από άλλη, πιο παλιά σύνδεση CONN-X, το ρύθμισα και προς το παρόν κάνω τη δουλειά μου μια χαρά!!! Επειδή μπορεί όμως κάποιος να θέλει να κάνει κάτι παρόμοιο διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα, να τονίσω ότι δεν είναι καθόλου απίθανο το δικό μου Baudtec να είναι προβληματικό και σε κάποιον άλλον να δουλεύουν όλα αυτά κανονικά!!!

1000 ευχαριστώ για τον χρόνο σας και κυρίως εσένα φίλε john!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το επόμενο που θα σου έλεγα. Διάβασμα ότι το συγκεκριμένο εκτός του ότι γενικώς είναι για τα μπάζα έχει παρουσιάσει πρόβλημα στο dhcp.

Προσωπικά δοκίμασα σήμερα 2 router χωρίς να κάνω κάτι και δουλεύουν όλα κομπλέ (ως απλά switch). 

 

Δεν πήρες καθόλου από τον χρόνο μου  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.