Jump to content



Cyta ahead!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά στον Λάμπη!

 

Είμαι (σχεδόν) έτοιμος να συνάψω νέο συμβόλαιο τηλεφωνίας-internet με cyta και να φύγω από ΟΤΕ, οπότε θα ήθελα αν υπάρχει κανείς να μου πει στην περιοχή της Αλεξανδρούπολης (Νέα Χηλή) αν η cyta παίζει όπως υπόσχεται, αν έχει τεχνικά προβλήματα κλπ. Ο ΟΤΕ είναι πολύ ακριβός και μου ζητάει περί τα 65 ευρώ για αυτά που μου δίνει η cyta με 46 (το δίμηνο πάντα).

 

Και καθώς είναι και δύσκολες εποχές λέω να μειώσω τα οικογενειακά έξοδα. Αν υπάρχει κάποιος εδώ κοντά ας ποστάρει.

Ή αν κάποιος έχει γνώμη για την εταιρεία (καλή ή κακή).

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος στην περιοχη της Καλλιθεας οπου μενω, δεν ηταν ευχαριστημενος, ειχε αρκετες αποσυνδεσεις οπως ελεγε κι εκανε μεταβαση σε ΟΤΕ γιατι ηθελε οτε τιβι κυριως. Δε ξερω εαν ηταν μεμονωμενες περιπτωσεις και προβλημα του υλικου που διεθετε, αλλα γενικως την cyta δε την καλοεβλεπα ποτέ ,ουτε Θεσσαλονικη οταν ημουν.

Ολα κρινονται στην σχεση αποδοση/τιμη παντως , και ο ΟΤΕ παραμενει πανακριβος. 

 

Στη χηλη ενα αλλο παλικαρι που ξερω εχει ΟΤΕ παντως. Αλλα ενω γενικα δεν εχει προβληματα, σκεφτεται να φυγει λογω τιμοκαταλογου. 

 

Τωρα εξαρταται τι σου ταζει ο ενας και τι ο αλλος... 

 

65€ και 46€ αντιστοιχα για ποιο ακριβως πραγμα ; Τι πακετα ειναι; εως 24mpbs και απεριοριστα σταθερα και λεπτα σε κινητα;

Link to comment
Share on other sites

Η cyta δεν έχει δικό της δίκτυο. Παίρνει γραμμές του ΟΤΕ. Οι αποσυνδέσεις οφείλονται κυρίως στις γραμμές που υπάρχουν στο σπίτι και στα ρούτερ. Να κάνεις και ένα τηλ. στη cyta για support στην περιοχή σου.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ποια εχει δικο της δικτυο; :p 

 

Εγω ειμαι σε forthnet. Ξαφνικα , εδω που βρισκομαι, απο τα 10 εκτοξευθηκε στα 15mbps η ταχυτητα. Unexpected εντελως.. Εχει και ΚΑΦΑΟ εδω κοντα , περιπου στα 100μετρα αποσταση. 

 

Αλλα ναι, συμφωνω για το τηλεφωνο. Η να παει στο cyta spot που εχει στην Καβυρη , η πολη ειναι πολυ κοντα απο την Χηλη (οχι δεν ειναι λατινικη αμερικη :p

Link to comment
Share on other sites

Ποια εχει δικο της δικτυο; :p

 

Εγω ειμαι σε forthnet. Ξαφνικα , εδω που βρισκομαι, απο τα 10 εκτοξευθηκε στα 15mbps η ταχυτητα. Unexpected εντελως.. Εχει και ΚΑΦΑΟ εδω κοντα , περιπου στα 100μετρα αποσταση. 

 

Αλλα ναι, συμφωνω για το τηλεφωνο. Η να παει στο cyta spot που εχει στην Καβυρη , η πολη ειναι πολυ κοντα απο την Χηλη (οχι δεν ειναι λατινικη αμερικη :p

Σωστά. Καμμία  :p.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα πακέτα είναι ίδια (περίπου). ΟΤΕ: απεριόριστα σταθερά, 5 ώρες κινητά και 24 Mb internet. Cyta: απεριόριστα σταθερά, 5 ώρες κινητά και 24 Mb internet καθώς και απεριόριστα κινητά cyta (φαντάζομαι αν με βγάλει ο δρόμος κατά Κύπρο με συμφέρει χεχε).

 

Προβλήματα έχω μόνο με τον router μια και έχω ένα πεταμένο BaudTec του ΟΤΕ (από τότε που χάλασε το linksys παλεύω)! Εδώ στη Χηλή είχα καλή γραμμή από ΟΤΕ αλλά με την έλευση του vdsl (αυτό φταίει νομίζω) έχει πέσει πολύ η ταχύτητα.

 

ΟΤΕ τι βι δεν με ενδιαφέρει δε πολυβλέπω τηλεόραση τα τελευταία χρόνια...

Έγινε επεξεργασία από Eldal
Link to comment
Share on other sites

ο φιλος μου που ειπα πριν , εχει 10mbps μαξ με τον ΟΤΕ. ΠΑραπανω ουτε με σφαιρες. Δε πιστευω να εχεις περισσοτερο ή λιγοτερο με την Cyta. Ρουτερ θα σου δωσουν εφοσον θα πας σε αυτους, δε γινεται να μη σου δωσουν. Απλα τα ρουτερ που δινουν ειναι για τον Ευρωπεο. :p 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ cyta έχω. Τον 1ο χρόνο πλήρωνα 26 το μήνα και τώρα τον 2ο 22. Η αδερφή μου που έχει 3-4 χρόνια cyta πληρώνει ακόμα λιγότερο. Κάθε χρόνο δηλαδή και λιγότερο. Με τα τωρινά δεδομένα βέβαια γιατί έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.

 

Επέλεξε λοιπόν ότι ποιο φθηνό. Αν σου παρουσιαστεί πρόβλημα με το router στο αλλάζουν. 

 

Απλά να ξέρεις κάποια πράγματα για την cyta. Το τηλέφωνο συνδέεται στο ρούτερ. Μόνο η κεντρική μπρίζα του τηλεφώνου που υπάρχει στο σπίτι είναι λειτουργική. Αλλά στις άλλες μπρίζες τηλεφώνου κάνει μια πατέντα η cyta η οποία από ότι γνωρίζω είναι που και καλά παράνομο. Δεν θυμάμαι τώρα πως λειτουργεί ακριβώς. Αν το ξέρει κάποιος να πει να το ξαναθυμηθώ  :p. Αυτό όμως πρέπει να τους το πεις εσύ και σε ποιες μπρίζες τηλεφώνου να το κάνουν. Αυτό ενδέχεται όμως στο να έχεις απώλειες στην ταχύτητα. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ cyta έχω. Τον 1ο χρόνο πλήρωνα 26 το μήνα και τώρα τον 2ο 22. Η αδερφή μου που έχει 3-4 χρόνια cyta πληρώνει ακόμα λιγότερο. Κάθε χρόνο δηλαδή και λιγότερο. Με τα τωρινά δεδομένα βέβαια γιατί έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.

 

Επέλεξε λοιπόν ότι ποιο φθηνό. Αν σου παρουσιαστεί πρόβλημα με το router στο αλλάζουν. 

 

Απλά να ξέρεις κάποια πράγματα για την cyta. Το τηλέφωνο συνδέεται στο ρούτερ. Μόνο η κεντρική μπρίζα του τηλεφώνου που υπάρχει στο σπίτι είναι λειτουργική. Αλλά στις άλλες μπρίζες τηλεφώνου κάνει μια πατέντα η cyta η οποία από ότι γνωρίζω είναι που και καλά παράνομο. Δεν θυμάμαι τώρα πως λειτουργεί ακριβώς. Αν το ξέρει κάποιος να πει να το ξαναθυμηθώ  :p. Αυτό όμως πρέπει να τους το πεις εσύ και σε ποιες μπρίζες τηλεφώνου να το κάνουν. Αυτό ενδέχεται όμως στο να έχεις απώλειες στην ταχύτητα. 

Μέρος από αυτό που κάνει η Cyta είναι αυτό που θα έπρεπε να κάνει οποιοσδήποτε έχει xDSL. Διακόπτει όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού και κρατάει την πλησιέστερη στην είσοδο του καλωδίου, πάνω στην οποία κάθεται το μόντεμ. Εάν θέλεις, μπορείς μετά να συνδέσεις τις υπόλοιπες πρίζες στην έξοδο του τηλεφώνου που βγάζει ο ρούτερ. Προφανώς δεν είναι παράνομο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Να πω την αμαρτία μου έκανα την αίτηση φορητότητας με "απώτερο" σκοπό να με πάρουν και από τον ΟΤΕ τώρα που χάνουν τον πελάτη μπας και μου κάνουν μια καλύτερη προσφορά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά σόρρυ που άργησα να απαντήσω, ναι με πήραν!

 

Τελικά μένω στον ΟΤΕ με 24,90 το μήνα για απεριόριστα αστικά υπεραστικά, internet 24 Mbs και μισή ώρα κινητά (που έτσι κι αλλιώς δεν έπαιρνα ποτέ από το σταθερό).

 

3 ευρώ παραπάνω το δίμηνο αλλά όχι σε VoIP που να πω την αλήθεια δεν το προτιμοπυσα κιόλας.

 

Πάντως είναι αλήτες γενικά, αν δεν απειλήσεις ότι φεύγεις δε σου κάνουν προσφορά που να αξίζει (είναι προφανές νομίζω ότι μπορούν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρρυ που άργησα να απαντήσω, ναι με πήραν!

 

Τελικά μένω στον ΟΤΕ με 24,90 το μήνα για απεριόριστα αστικά υπεραστικά, internet 24 Mbs και μισή ώρα κινητά (που έτσι κι αλλιώς δεν έπαιρνα ποτέ από το σταθερό).

 

3 ευρώ παραπάνω το δίμηνο αλλά όχι σε VoIP που να πω την αλήθεια δεν το προτιμοπυσα κιόλας.

 

Πάντως είναι αλήτες γενικά, αν δεν απειλήσεις ότι φεύγεις δε σου κάνουν προσφορά που να αξίζει (είναι προφανές νομίζω ότι μπορούν).

Καλορίζικο. Πάντως ο ΟΤΕ έχει αρχίσει ήδη να δίνει VoIP μέσα από το router ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Πάντως ο ΟΤΕ έχει αρχίσει ήδη να δίνει VoIP μέσα από το router ;)

 

ναι, βασικα μεχρι 1/1/2018 ολες οι γραμμες πρεπει να ειναι VOIP.

εγω που μετακομισα πριν 10 μερες, μου γυρισανε την γραμμη σε VOBB (Voice Over Broadband)

μια χαρα παιζει μην το ματιαξω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι αλήτες γενικά, αν δεν απειλήσεις ότι φεύγεις δε σου κάνουν προσφορά που να αξίζει (είναι προφανές νομίζω ότι μπορούν).

 

Εγώ θα μείνω σε αυτό, έχω ακούσει πάρα πολλές περιπτώσεις από πελάτες ΟΤΕ που φεύγουν λόγο τιμών. Αυτοί ειδικά που έχουν και τιβι, πρέπει να έχουν φρίξει με τις αυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.