Jump to content



Προβλήματα απόδοσης Sony Vaio Laptop και SSD..


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

η κοπέλα μου έχει ένα Sony Vaio Laptop (SVS-1513L1E) 15αρι 1080p με i5 3230M, 4Gb Ram, GeForce GT640M LE 2Gb και 500αρι HDD 5400..

(αναλυτικά specs εδώ: http://uk.hardware.info/productinfo/178428/sony-vaio-svs-1513l1ew/specifications )

 

με τα πολλά, τον τελευταίο καιρό το μηχάνημα σερνότανε, έκανα restore, πέρασα windows updates, έβγαλα όλα τα σάπια προγράμματα που το γεμίζει η Sony έκανα update διάφορους drivers αλλά και πάλι δεν είμαι ικανοποιημένος.. βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά εξακολουθεί και τρώει άκυρα κολλήματα και το πιο πιθανό είναι να φταίει ο δίσκος.

 

η χρήση του μηχανήματος είναι κυρίως ταινίες/σειρές, internet και μερικά παλιά ελαφριά παιχνίδια. σκεφτόμουν μήπως προχωρήσω στην αγορά ενός SSD να πάρει λίγο τα πάνω του το μηχάνημα αλλά έχω μερικές απορίες..

 

  1. καταρχήν, υπάρχουν κάποια προγραμματάκια με τεστ προκειμένου να διαπιστώσω αν όντως ο δίσκος τα χει φτύσει ή αν φταίει κάτι άλλο?
  2. θα ταιριάζει οποιοσδήποτε SSD 2,5" και να πάρω ή θα πρέπει να μετρήσω διαστάσεις κλπ?
  3. θα μπορώ να κάνω restore από CD ή USB το λειτουργικό του laptop όπως είναι ή θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση από το 0 και σιγά σιγά τους drivers?
  4. επίσης, ενώ έχω CD-key για τα windows 7 που φοράει το μηχάνημα, δεν έχω το CD, θα πρέπει να φτιάξω recovery disc or smth?
  5. τέλος, ποιόν SSD 240 - 500Gb θα μου προτείνατε με καλό value for money και αξιοπιστία? εγώ στο desktop έχω Corsair και είμαι ικανοποιημένος αλλά είμαι ανοικτός σε προτάσεις

Sorry για τα πολλά ερωτήματα και ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

1)CrystalDiskInfo μια χαρα για free για να δεις εαν οντως ο δισκος εχει θεματα.

 

2)Ναι.

 

3)Θα ηταν καλυτερο ενα full format χωρις restore κτλ για να ειναι φρεσκο.

 

4)Αν εχεις αυθεντικο cd-key τοτε μπορεις να κατεβασεις τα windows 7 απο οπου θες, και απλα να βαλεις το cd-key, δεν ειναι παρανομο να κατεβασεις τα windows.

 

5)Samsung/Crucial/OCZ (οι καινουργιοι)/Ιntel γενικα τωρα ποια σχεδον ολοι μια χαρα ειναι, εχουν αλλαξει πολυ τα controller.

 

Μερικα μοντελα στα γρηγορα.. OCZ Arc 100/ Crucial BX100/Crucial MX200 και παντα υπαρχει το λιγο ακριβοτερο Samsung 850 Evo.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

 

  1. καταρχήν, υπάρχουν κάποια προγραμματάκια με τεστ προκειμένου να διαπιστώσω αν όντως ο δίσκος τα χει φτύσει ή αν φταίει κάτι άλλο?
  2. θα ταιριάζει οποιοσδήποτε SSD 2,5" και να πάρω ή θα πρέπει να μετρήσω διαστάσεις κλπ?
  3. θα μπορώ να κάνω restore από CD ή USB το λειτουργικό του laptop όπως είναι ή θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση από το 0 και σιγά σιγά τους drivers?
  4. επίσης, ενώ έχω CD-key για τα windows 7 που φοράει το μηχάνημα, δεν έχω το CD, θα πρέπει να φτιάξω recovery disc or smth?
  5. τέλος, ποιόν SSD 240 - 500Gb θα μου προτείνατε με καλό value for money και αξιοπιστία? εγώ στο desktop έχω Corsair και είμαι ικανοποιημένος αλλά είμαι ανοικτός σε προτάσεις

 

 

1) Ναι πολλά. Η κάθε εταιρεία έχει τα δικά της που θα τα βρεις στο αντίστοιχο site. Εγώ γενικά χρησιμοποιώ ένα ubuntu boot cd με το οποίο μπουτάρω και από εκεί με το εργαλείο "disk" ελέγχω την κατάσταση του δίσκου. Επίσης υπάρχουν και ένα σωρό freeware third party tools που κάνουν αυτή τη δουλειά.

2) Ναι θα ταιριάζει οποιοσδήποτε 2.5" ssd

3) Αν έχεις ήδη restore cd/dvd (που δεν χρειάζονται το ενσωματωμένο restore partition που έχει η sony στον μαμίσιο δίσκο), μπορείς να κάνεις κανονικά εγκατάσταση στον ssd σου. Επίσης με κάποιο third party tool (αγοράζοντας ssd συνήθως σου δίνουν και ένα τέτοιο οι εταιρείες) μπορείς να κάνεις migration το ήδη υπάρχον λειτουργικό στον ssd. Η προσωπική  μου γνώμη είναι ότι καλύτερα να γίνει εγκατάσταση από την αρχή για να "στηθεί" καλύτερα το λειτουργικό, χωρίς σκουπίδια κτλ

4) Με ένα migration tool δεν θα χρειαστείς serial number λειτουργικού κτλ. Αν ξαναστήσεις λειτουργικό από την αρχή θα χρειαστείς.

5) Εγώ προτείνω να πάρεις δίσκο με τη μεγαλύτερη δυνατή εγγύηση. Πιστεύω ότι οι samsung 850 evo με πενταετή εγγύηση είναι value for money και με αρκετά καλή τιμή στα 250GB (<120€). Για 500GB το κόστος ξεφεύγει και δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει για τη χρήση που αναφέρεις, εκτός και αν πρέπει απαραίτητα να πας σε λύση >250GB

 

 

ΥΓ Ακόμα και να μην έχει θέμα ο HDD του laptop, πηγαίνοντας σε ssd θα είναι οι επιδόσεις η νύκτα με τη μέρα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1. Χρησιμοποιώ το HDD Regenerator (έκδοση του 2011) και είναι εξαιρετικό. Η έκδοση 2011 δεν είναι free αλλά υπάρχει η παλαιότερη έκδοση 1.71 που είναι μια χαρά και θα την βρεις στο Hiren BCD 10.6.

2. Ναι

3. Δεν χρειάζεται να κάνεις restore από κάποιο cd. Τα λάπτοπ έχουν σε κάποιο χώρο του δίσκου αποθηκευμένα τα win και μπορείς να κάνεις reset factory settings.

4. απαντήθηκε στο 3.

5. Είναι καλή περίπτωση ο Samsung evo 500 GB που σου προτάθηκε. Ο samsung 512 pro όμως είναι ακόμα καλύτερη περίπτωση. Το ποιον ssd θα πάρεις έχει να κάνει και με τα χρήματα που διαθέτεις βέβαια. Αν πάρεις ssd δεν χρειάζεται να κάνεις καθαρή εγκατάσταση. Με ένα πρόγραμμα όπως το Acronis 2015 ή το Symantec Ghost Corporate 11.5 μπορείς να κάνεις ακριβές αντίγραφο των win.

Link to comment
Share on other sites

3. Δεν χρειάζεται να κάνεις restore από κάποιο cd. Τα λάπτοπ έχουν σε κάποιο χώρο του δίσκου αποθηκευμένα τα win και μπορείς να κάνεις reset factory settings.

4. απαντήθηκε στο 3.

5. Είναι καλή περίπτωση ο Samsung evo 500 GB που σου προτάθηκε. Ο samsung 512 pro όμως είναι ακόμα καλύτερη περίπτωση. Το ποιον ssd θα πάρεις έχει να κάνει και με τα χρήματα που διαθέτεις βέβαια. Αν πάρεις ssd δεν χρειάζεται να κάνεις καθαρή εγκατάσταση. Με ένα πρόγραμμα όπως το Acronis 2015 ή το Symantec Ghost Corporate 11.5 μπορείς να κάνεις ακριβές αντίγραφο των win.

 

Απλά επειδή θα αντικαταστήσω τον δίσκο μιας και δεν έχει χώρο και υποδοχές για 2ο δε θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το recovery της  Sony.. μάλλον θα πάω σε καθαρή εγκατάσταση αν και φοβάμαι λίγο το θέμα των drivers αλλά θα το παλέψω.. μένει τώρα να καταλήξω στο budget για να δω και ποιο μοντέλο θα πάρω!

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή θα αντικαταστήσω τον δίσκο μιας και δεν έχει χώρο και υποδοχές για 2ο δε θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το recovery της Sony.. μάλλον θα πάω σε καθαρή εγκατάσταση αν και φοβάμαι λίγο το θέμα των drivers αλλά θα το παλέψω.. μένει τώρα να καταλήξω στο budget για να δω και ποιο μοντέλο θα πάρω!

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Στο site της sony λογικα θα βρεις ολους τους drivers που θα χρειαστεις. Η "καθαρη" εγκατασταση ειναι μεν χρονοβορα, αλλα κατα τη γνωμη μου η καλυτερη λυση. Παντως και το migration ειναι εφικτο. Δεν χρειαζεσαι επιπλεον θεση. Με καποιο tool οπως το acronis κανεις backup τον hdd σε εναν εξωτερικο, επειτα τοποθετεις τον ssd στη θεση του παλιου μηχανικου και τελος απο τον εξωτερικο αντιγραφεις ξανα ολα τα data στον ssd. Απλα με αυτον το τροπο θα μεταφερθουν και ολα τα "σκουπιδια" και το bloatware της παλιας εγκαταστασης Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δες και την θερμοκρασια που ποιανει   , μην αλλαξεις δισκο και μετα φταιει καμια κουβερτα στον ανεμιστηρα του 

 

(επειδη λες πως ειναι της κοπελας σου , και αυτα τα πλασματα εχουν την ταση να τα βαζουν σε περιεργα σημεια )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή θα αντικαταστήσω τον δίσκο μιας και δεν έχει χώρο και υποδοχές για 2ο δε θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το recovery της  Sony.. μάλλον θα πάω σε καθαρή εγκατάσταση αν και φοβάμαι λίγο το θέμα των drivers αλλά θα το παλέψω.. μένει τώρα να καταλήξω στο budget για να δω και ποιο μοντέλο θα πάρω!

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Όπως σου είπε και ο gdp 77 Θα κάνεις ένα κλώνο του hhd σε έναν εξωτερικό και ξανά μανά από τον εjωτερικό στον ssd. Πως λοιπόν δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το recovery? Στην ίδια κατάσταση με πριν θα είσαι που αντί για hdd θα έχεις ssd.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Δες και την θερμοκρασια που ποιανει   , μην αλλαξεις δισκο και μετα φταιει καμια κουβερτα στον ανεμιστηρα του 

 

(επειδη λες πως ειναι της κοπελας σου , και αυτα τα πλασματα εχουν την ταση να τα βαζουν σε περιεργα σημεια )

 

έχεις δίκιο αλλά της έχω πάρει και βάση  με ανεμιστήρες κλπ οπότε από θερμοκρασίες είμαστε οκ :p

 

 

Όπως σου είπε και ο gdp 77 Θα κάνεις ένα κλώνο του hhd σε έναν εξωτερικό και ξανά μανά από τον εjωτερικό στον ssd. Πως λοιπόν δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το recovery? Στην ίδια κατάσταση με πριν θα είσαι που αντί για hdd θα έχεις ssd.

 

έχεις δίκιο δε το είχα σκεφτεί έτσι οπότε θα είμαι safe από recovery κλπ αλλά θα κουβαλήσω όλα τα σαπάκια από την παλιά εγκατάσταση.. μπορεί και να το κάνω για να έχω την ευκολία του recovery των windows..

Link to comment
Share on other sites

Τα σαπάκια τα κάνεις απεγκατάσταση. Δεν έχεις πρόβλημα. Με έναν καλό uninstaller όπως τον Revo ή τον your uninstaller θα κάνεις πολύ καλή απεγκατάσταση και το λάπτοπ θα είναι κουκλί. Μην σε ανησυχεί αυτό.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.