Jump to content



Μειωση θερμοκρασιας της CPU


xrospax

Recommended Posts

Δε χρειάζεται να ξοδευτείς. Αστο ως έχει. Υπάρχει και τρόπος να μπει χωρίς μπράκετ αλλά θέλει πολύ προσοχή και να έχεις εμπειρία οπότε δε θα στον περιγράψω.

μείνε όπως είσαι μια χαρά είναι το σύστημα. Εξάλλου και να υπήρχε πλέον κάπου διαθέσιμο το bracket που χρησιμοποιησε ο άλλος στον οδηγό του Link με τα capital controls δε θα μπορέσεις να το παραγγείλεις απο εξωτερικό.

Μηπως θα μπορουσες να μου το περιγραψεις τον τροπο ;; Ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικος σε οτι αφορα τον υπολογιστη μου και οσους υπολογιστες εχω χτισει ;)

Για να εχω και μια ιδεα :)

Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος ο κλασικός στις ψύκτρες είναι με βίδες απο τη πίσω μεριά της μητρικής και σφίξιμο με παξιμάδια απο πάνω ή το ανάποδο. Επειδή όμως δεν υπάρχει plate να κρατήσει το σημείο πίσω απο το CPU όπως πρέπει, παραπάνω σφίξιμο μπορεί να κάνει ζημιά που μπορεί να μη φτιάχνει μετά.

 

Τελευταία πατέντα που έκανα σε μία για να μη τη πετάξω αλλά θέλει και εργαλεία και υπομονή είναι η εξής.

Εκοψα ένα Universal backplate -της EK συγκεκριμένα- στο κέντρο για να περάσει η βάση της ψύκτρας ακριβώς. (μπορείς να το κάνει και με 2 κομμάτια σκληρού μετάλλου αλλά βολεύει το universal backplate μιας και έχει επάνω όλα τα sockets)

 

ek-backplate-uni.jpg

 

του άνοιξα τρύπες και το βίδωσα πάνω στην ψύκτρα στα σημεία που η δικιά σου τώρα έχει για να βιδώσει το bracket της Intel (έχει 4 σπειρώματα αν τη δεις απο κάτω)

 

corsair_a70_install-4.jpg

 

Και μετά χρησιμοποιώντας το μαμα backplate της AMD που επίσης αν θυμάμαι καλά έχει σπειρώματα m4 έπιασα πάνω την ψύκτρα.

Ομως θέλει ακρίβεια, προσοχή, αρκετό χρόνο για μετρήσεις και υπομονή κατά το βίδωμα.


edit: Εφαγα φλασιά. Στην A70 πρέπει να κάνει γάντι το AMD bracket της Xigmatek Gaia.

Το αριστερό ασημένιο στη φώτο

 

xigSD1283_a.jpg

 

Επειδή είναι μία ψύκτρα που κινήθηκε πάρα πολύ, βάλε καμιά αγγελία μπας και έχει κανείς κάποιο και δε το χρησιμοποιεί να στο δώσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος ο κλασικός στις ψύκτρες είναι με βίδες απο τη πίσω μεριά της μητρικής και σφίξιμο με παξιμάδια απο πάνω ή το ανάποδο. Επειδή όμως δεν υπάρχει plate να κρατήσει το σημείο πίσω απο το CPU όπως πρέπει, παραπάνω σφίξιμο μπορεί να κάνει ζημιά που μπορεί να μη φτιάχνει μετά.

 

Τελευταία πατέντα που έκανα σε μία για να μη τη πετάξω αλλά θέλει και εργαλεία και υπομονή είναι η εξής.

Εκοψα ένα Universal backplate -της EK συγκεκριμένα- στο κέντρο για να περάσει η βάση της ψύκτρας ακριβώς. (μπορείς να το κάνει και με 2 κομμάτια σκληρού μετάλλου αλλά βολεύει το universal backplate μιας και έχει επάνω όλα τα sockets)

 

ek-backplate-uni.jpg

 

του άνοιξα τρύπες και το βίδωσα πάνω στην ψύκτρα στα σημεία που η δικιά σου τώρα έχει για να βιδώσει το bracket της Intel (έχει 4 σπειρώματα αν τη δεις απο κάτω)

 

corsair_a70_install-4.jpg

 

Και μετά χρησιμοποιώντας το μαμα backplate της AMD που επίσης αν θυμάμαι καλά έχει σπειρώματα m4 έπιασα πάνω την ψύκτρα.

Ομως θέλει ακρίβεια, προσοχή, αρκετό χρόνο για μετρήσεις και υπομονή κατά το βίδωμα.

edit: Εφαγα φλασιά. Στην A70 πρέπει να κάνει γάντι το AMD bracket της Xigmatek Gaia.

Το αριστερό ασημένιο στη φώτο

 

xigSD1283_a.jpg

 

Επειδή είναι μία ψύκτρα που κινήθηκε πάρα πολύ, βάλε καμιά αγγελία μπας και έχει κανείς κάποιο και δε το χρησιμοποιεί να στο δώσει

 

Ωραια παντεντα μαρεσε χααχαχ :D

 

Με το AMD bracket της Xigmatek Gaia θα μπορεσω να κανω καλυτερη δουλεια χωρις να κανω την παραπανω παντεντα που ανεφερες για να μπορεσω να την γυρισω οριζοντια ;) ;;

Έγινε επεξεργασία από xrospax
Link to comment
Share on other sites

Ναι το πολύ πολύ να χρειαστεί να ανοίξεις 4 τρύπες στο bracket αν δεν κάνουν ακριβώς αυτές που έχει.

Μετά βιδώνει κανονικά στο μαμα backplate της AMD αλλά με ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί δεν έχεις αποστάτες όπως έχει η GAIA

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πολύ πολύ να χρειαστεί να ανοίξεις 4 τρύπες στο bracket αν δεν κάνουν ακριβώς αυτές που έχει.

Μετά βιδώνει κανονικά στο μαμα backplate της AMD αλλά με ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί δεν έχεις αποστάτες όπως έχει η GAIA

Βασικα εχω μπερδεψει λιγο την εννοια του bracket και του backplate μπορεις να μου τα εξηγησεις λιγακι ;; :p

Link to comment
Share on other sites

Το backplate μπαίνει στο πίσω μέρος της μητρικής. Τα brackets είναι αυτά που βιδώνουν πάνω στην ψύκτρα για να μπει στα διάφορα sockets

Αμα παρω το AMD bracket της Xigmatek Gaia απλα θα χρειαστει να βγαλω το μαμα bracket και απο πισω το backplate και να τοποθετησω αυτο ;; :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βιδώσεις το bracket της GAIA πάνω στην A70 με τις βίδες που έχει η A70 για το intel bracket.

Θα βγάλεις το μαύρο πλαστικό που φαίνεται εδώ

 

http://www.thelab.gr/uploads/monthly_07_2015/post-66060-0-52585000-1437922084.jpg

 

ξεβιδώνοντας τις 4 βίδες. Το backplate που είναι απο πίσω θα το κρατήσεις και πάνω σε αυτό θα βιδώσεις την Α70.

Αυτή τη στιγμή νιώθω ότι κάνω βλακεία γιατί αν είχες την εμπειρία θα καταλάβαινες ακριβώς τι σου λέω να κάνεις. Ελπίζω να μην κάνεις καμιά ζημιά.

 

puunnipllotoss000.medium.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βιδώσεις το bracket της GAIA πάνω στην A70 με τις βίδες που έχει η A70 για το intel bracket.

Θα βγάλεις το μαύρο πλαστικό που φαίνεται εδώ

 

http://www.thelab.gr/uploads/monthly_07_2015/post-66060-0-52585000-1437922084.jpg

 

ξεβιδώνοντας τις 4 βίδες. Το backplate που είναι απο πίσω θα το κρατήσεις και πάνω σε αυτό θα βιδώσεις την Α70.

Αυτή τη στιγμή νιώθω ότι κάνω βλακεία γιατί αν είχες την εμπειρία θα καταλάβαινες ακριβώς τι σου λέω να κάνεις. Ελπίζω να μην κάνεις καμιά ζημιά.

 

puunnipllotoss000.medium.jpg

 

Χαχαχαχα το καταλαβα τωρα ενταξει οχι μην ανυσηχεις ;)

 

Παρολα αυτα κατεβασα τον CPU στα 3.7 με stock και λιγο πιο κατω voltage και το CPU/NB Frequency στα 2600Mhz και δειχνει να πηγαινει καλα σε Stress Test 30 λεπτων φτασαμε τους 59 C

Θα κανω και μια αγγελια μηπως τυχον βρω καποιο AMD bracket της Xigmatek Gaia ;)

 

Ακομη μια ερωτησω αμα αγορασω αυτην την ψυκτρα θα δω καποια διαφορα ;; : http://www.skroutz.gr/s/6166358/CoolerMaster-Seidon-120V-Ver-2.html?keyphrase=seidon+120v+ver.2

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα. ο γεράκος σου θα τη βγάλει καθαρή για αρκετό καιρό ακόμα και είναι μια χαρά οι θερμοκρασίες του για την εποχή.

 

Μη σε τρώει και κάτσε να το απολαύσεις με κάνα παιχνιδάκι ή καμιά ταινία :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα. ο γεράκος σου θα τη βγάλει καθαρή για αρκετό καιρό ακόμα και είναι μια χαρά οι θερμοκρασίες του για την εποχή.

 

Μη σε τρώει και κάτσε να το απολαύσεις με κάνα παιχνιδάκι ή καμιά ταινία :)

 

Χαχαχα τον ανεβασα επειδη εβαλα μια R9 280 @ 1025/1450 και θελω να ελαττωσω οσο γινεται το μπουκαλι αλλα δειχνει να ειναι καλα και εδω ;)

 

Οι ρυθμισεις που εχω βαλει στο Bios :

 

post-66060-0-61203800-1437927021_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1.25 στο ΝΒ βλέπεις ότι παίζεις στα όρια. Οπότε σου ξαναλέω αστο ως έχει για την εποχή.

Στη θέση σου θα έκανα ένα save των ρυθμίσεων στο Bios και θα γυρνούσα σε stock

 

Οσο θα σέρφαρα ή θα έκανα ελαφριές δουλειες θα είχα stock τα πάντα. Οταν θα ήθελα να παίξω θα επανέφερα το προφιλ υπερχρονισμού θα έκανα το παιχνίδι μου και μετά πα΄λι στοκ

Το καλοκαίρι δεν είναι για πολλά ρεύματα και ανεβάσματα.

 

Αυτά απο εμένα νομίζω το υπερκαλύψαμε το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1.25 στο ΝΒ βλέπεις ότι παίζεις στα όρια. Οπότε σου ξαναλέω αστο ως έχει για την εποχή.

Στη θέση σου θα έκανα ένα save των ρυθμίσεων στο Bios και θα γυρνούσα σε stock

 

Οσο θα σέρφαρα ή θα έκανα ελαφριές δουλειες θα είχα stock τα πάντα. Οταν θα ήθελα να παίξω θα επανέφερα το προφιλ υπερχρονισμού θα έκανα το παιχνίδι μου και μετά πα΄λι στοκ

Το καλοκαίρι δεν είναι για πολλά ρεύματα και ανεβάσματα.

 

Αυτά απο εμένα νομίζω το υπερκαλύψαμε το θέμα :)

 

Ναι και εγω ετσι πιστευω σε ευχαριστω και εσενα αλλα και τα αλλα παιδια για την βοηθεια εμαθα και κατι καινουργιο σημερα :D

 

Τον χειμωνα που θα πεσουν οι θερμοκρασιες να δοκιμασουμε να τον παμε στα 4GHz ετσι για την εμπειρια ;) ;;

Έγινε επεξεργασία από xrospax
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω ετσι πιστευω σε ευχαριστω και εσενα αλλα και τα αλλα παιδια για την βοηθεια εμαθα και κατι καινουργιο σημερα :D

 

Τον χειμωνα που θα πεσουν οι θερμοκρασιες να δοκιμασουμε να τον παμε στα 4GHz ετσι για την εμπειρια ;) ;;

Σε βλέπω να σου μένει η εμπειρία μόνο.

 

ΥΓ: Χειμώνα??? Εεεεεεεεεεεεε στην καρδιά του καλοκαιριού είμαστεεεεεεεεε!!!!!!!!!!  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.