Jump to content



Μειωση θερμοκρασιας της CPU


xrospax

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια :D

Λοιπον εχω το εξης κουτι : Thermaltake Commander MS-I

Και εχω τοποθετησει 4 ανεμιστηρες συνολικα

1 μπροστα για να εισαγει αερα

1 στο πλαι διπλα απο την καρτα γραφικων για να εισαγει αερα

1 πισω για να εξαγει αερα

Και αλλος 1 στη θεση που ειναι τα cd rom για να χτυπαει πανω στην ψυκτα του επεξεργαστη.

Ο CPU μου ειναι ο AMD Phenom II 955 @ 3.8 GHz με CPU Voltage στα 1.38 V και σε Full Load φτανει τους 62 C

Η Ψυκτρα μου ειναι μια Corsair A70 με διπλο φανακι pull απο κατω και push απο πανω με παστα μια MX-2.

Κατανοω πως βρισκομαστε σε περιοδο καλοκαιριου και μαλιστα με πολυ ζεστη απλα αυτο που επιδιωκω περισσοτερο ειναι να μειωσω λιγο την θερμοκρασια του CPU οσο γινεται κυριως καθως ειμαι στα ορια που ειμαι Safe συμφωνα με το site της AMD με την καρτα γραφικων δεν εχω προβλημα φτανει τους 73 C σε full load.

Εχω σκεφτει να κανω μια παντεντα μονταροντας το πισω μερος του κουτιου ανοιγοντας μια τρυπα στην περιοχη που βρισκεται ο επεξεργαστης και να βαλω καλτσον για φιλτρο και εναν 120 ανεμιστηρα που εχω καβατζα στο ντουλαπακι και να εισαγω ή να εξαγω αερα απο εκει για να μειωσω 4-5 βαθμους του επεξεργαστη μου.

Μηπως εχετε εσεις καμια ιδεα για να καταφερω να κανω κατι να μειωσω τις θερμοκρασιες ;;;

Σας ευχαριστω για το χρονο και την βοηθεια σας :D

Link to comment
Share on other sites

62 βαθμους φουλ load και θες να τη μειωσεις; Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις, ειναι μια χαρα η θερμοκρασια σου για καλοκαιρι μαλιστα. Οταν λες full load εννοεις τρεχεις stress tests και τετοια για να το δεις αυτο ; Ή σε games ας πουμε εισαι σε αυτες τις θερμοκρασιες; 

 

Ποιο ειναι το οριο που δινει η AMD ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

62 βαθμους φουλ load και θες να τη μειωσεις; Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις, ειναι μια χαρα η θερμοκρασια σου για καλοκαιρι μαλιστα. Οταν λες full load εννοεις τρεχεις stress tests και τετοια για να το δεις αυτο ; Ή σε games ας πουμε εισαι σε αυτες τις θερμοκρασιες; 

 

Ποιο ειναι το οριο που δινει η AMD ? 

Με με stress tests φτανει 62.Η μεγιστη θερμοκρασια που λεει η AMD ειναι 62 αν και ειμαι στα ορια θελω να τα κατεβασω λιγο για να ειμαι ησυχος ;)

 

Μηπως να εβλεπα για αλλη ψυκτρα οπως αυτην : http://www.skroutz.gr/s/6166358/CoolerMaster-Seidon-120V-Ver-2.html?keyphrase=seidon+120v+ver.2

Έγινε επεξεργασία από xrospax
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες (2 βάζουν, ένας ανακατεύει και ένας βγάζει) το κουτί σου έχει υπερβολικά θετική πίεση!

Βάλε αυτόν που έχεις εφεδρικό, επάνω και πίσω και ξαναμέτρα πριν αρχίσεις τις μόντες :)

Link to comment
Share on other sites

Μεγιστη 62, πραγματικα φαινεται ψιλοανεκδοτο... Αλλα οπου και αν βλεπω ,οντως, αυτη ειναι η "προβλεπομενη" μεγιστη θερμοκρασια. Μου φαινεται υπερβολη παντως, δε ξερω γιατι.

 

Θα δεις διαφορές με μια αλλη ψυξη πιστευεις; Εγω πιστευω 2-3 βαθμους κατω να δεις, και αν . Επισης μποερις καλλιστα να μη κανεις stress tests σε περιοδο οπου η ζεστη ειναι πολλη , επηρεαζει την γενικη θερμοκρασια. 

 

Επισης εχεις θετικη πιεση στο φουλ, δοκιμασε πρωτα να τη γυρισεις (βαλε ενα εξαγωγης στο ταβανι ας πουμε). Εχεις μονο ενα εξαγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες (2 βάζουν, ένας ανακατεύει και ένας βγάζει) το κουτί σου έχει υπερβολικά θετική πίεση!

Βάλε αυτόν που έχεις εφεδρικό, επάνω και πίσω και ξαναμέτρα πριν αρχίσεις τις μόντες :)

 

Θερμοκρασία δωματίου?

 

Edit: Πάνω(top) πόσα cooler παίρνει? Δεν έχεις βάλει κανένα εκεί?

Επανω οχι δεν εχω βαλει καθως δεν χωραει να μπει ανεμιστηρας λογω της ψυκτρας η οποια εχει μπει ετσι οπως ειναι στην φωτογραφια που βρηκα στο νετ :

 

post-66060-0-79975500-1437919984_thumb.j

 

Εκτος και αμα τον βαλω στο πανω μερος τερμα πισω εξω απο το κουτι

Έγινε επεξεργασία από xrospax
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η κατακόρυφη ροή του αέρα γενικά να έχει κάποιο -μικρό- πλεονέκτημα, αλλά εδώ το χάνεις!

Ο Push ανεμιστήρας προσπαθεί να ρουφήξει αέρα από το μικρό κενό που του αφήνει η κάρτα και ο πίσω ανεμιστήρας της  κλέβει αέρα!

Συνεπώς δοκίμασε να γυρίσεις την ψύκτρα για να έχει οριζόντια ροή ο αέρας της  (από τις 5,25" προς τον πίσω ανεμιστήρα) και θα αναπνέει καλύτερα , ο πίσω ανεμιστήρας θα την βοηθάει και ο πάνω θα βελτιώσει ακόμα λίγο τα΄πράγματα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις την θέση της ψύκτρας από κάθετη σε οριζόντια και να βάλεις ένα cooler πάνω και δες τότε θερμοκρασίες.

 

Αν εξακολουθούν να είναι υψηλές, τότε καλό θα ήταν να μην κάνεις oc τους καλοκαιρινούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Η Corsair A70 με το μαμα bracket δεν μπαίνει σε οριζόντια θέση στην AMD πλατφόρμα 
Υπάρχει βέβαια τρόπος αλλά όχι με το μαμα κιτ 

Η Ψυκτρα μου ειναι μια Corsair A70 με διπλο φανακι pull απο κατω και push
 

 

Αυτό ξεκαθαρισε μου μόνο γιατί στη φώτο φαίνεται σωστό.

Τραβάει απο τη μεριά της κάρτας και ο απο πάνω ανεμιστήρας σπρώχνει προς την οροφή. Αυτό δε θες να πεις;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλές αεροψυκτρες μπαίνουν έτσι στους AMD. Δεν είναι καθόλου σπάνιο.

Ναι έτσι είναι. Από την στιγμή που βγάλαν την πρώτη, είπαν ωραία είμαστε :hmm:να βγάλουμε και άλλες  :tomato:

Link to comment
Share on other sites

 

Η Corsair A70 με το μαμα bracket δεν μπαίνει σε οριζόντια θέση στην AMD πλατφόρμα 
Υπάρχει βέβαια τρόπος αλλά όχι με το μαμα κιτ 

 

 

 

 

Αυτό ξεκαθαρισε μου μόνο γιατί στη φώτο φαίνεται σωστό.

Τραβάει απο τη μεριά της κάρτας και ο απο πάνω ανεμιστήρας σπρώχνει προς την οροφή. Αυτό δε θες να πεις;

 

Ναι ετσι ακριβως ειναι :)

 

Η μητρικη μου το εχει ετσι το bracket

 

post-66060-0-52585000-1437922084_thumb.j

 

που μπορω να βρω καποιο bracket προκειμενου να την κανω οριζοντια να βαλω και τον πανω ανεμιστηρα ;;

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο !

Σε σημείο να θεωρείται πλεονέκτημα όταν η ψύκτρα μπορεί να μπεί και με οριζόντια ροή !

Αγάπη μια χαρά το είπες κι ευχαριστώ για τη διόρθωση! :T:

Εγώ "κόλλησα" με τη "ζαβή" τοποθέτηση και δεν πήρα υπόψη μου το "κουσούρι" της AMD! :)

Πάντως το κιτάκι είναι "τζάμι" !:T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ξοδευτείς. Αστο ως έχει. Υπάρχει και τρόπος να μπει χωρίς μπράκετ αλλά θέλει πολύ προσοχή και να έχεις εμπειρία οπότε δε θα στον περιγράψω.

μείνε όπως είσαι μια χαρά είναι το σύστημα. Εξάλλου και να υπήρχε πλέον κάπου διαθέσιμο το bracket που χρησιμοποιησε ο άλλος στον οδηγό του Link με τα capital controls δε θα μπορέσεις να το παραγγείλεις απο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.