Jump to content



msi 970 gaming πρόβλημα μετά από λάθος bios update


Recommended Posts

Μου έφεραν ένα πύργο που αποτελείται από:

msi 970 gaming am3+

fx-9590 + CM nepton 240m

16 gb ram - leadex gold 750

gigabyte r9 280

 

Πέρασε στο σύστημα win8 και όταν έβαλε τους drivers, έκανε και bios update μέσω του utility της msi και πήρε τα 3.

Όταν ξεκινάει ο υπολογιστής κάνει το πρώτο post και μετά βγάζει το παρακάτω μήνυμα και σβήνει.

''MB thermal design doesn't support CPU over 200w και θα κλείσει σε 5sec'' 

 

Ο υπολογιστής με την συγκεκριμένη σύνθεση δούλευε χωρίς κάποιο πρόβλημα με win7.

 

Προσπάθησα να κάνω rcovery μ'αυτήν την διαδικασία αλλά τίποτα.

For AMI BIOS
1. Rename the desired AMI BIOS file to AMIBOOT.ROM and save it on a floppy disk. e.g. Rename A569MS23.ROM to AMIBOOT.ROM
2. Insert this floppy disk in the floppy drive. Turn On the system and press and hold Ctrl-Home to force update. It will read the AMIBOOT.ROM file and recover the BIOS from the A drive.
3. When 4 beeps are heard you may remove the floppy disk and restart the computer.

 

Μέσω usb stick και cd έχω δοκιμάσει.

To bios που κατεβάζω είναι με ονομασία E7693AMS.M20 και το κάνω AMIBOOT.ROM
το έχω δοκιμάσει και με κατάληξη .M20

Έχω δοκιμάσει να το αφήσω χωρίς να το κάνω rename

 

Άλλο τρόπο που έχω σκεφτεί είναι να του βάλω ένα μικρότερο cpu (λόγω του μηνύματος με τα watt που βγάζει)

μπας και μ'αφήσει να κάνω το update και το διορθώσω μ'αυτό το τρόπο. (αλλά δεν έχω cpu εύκαιρο)

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να διορθωθεί?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική επισημώς δεν τον υποστηρίζει τον 9590, και απορώ πως έπαιζε....

 

Δύο λύσεις βλέπω

 

1) Επάνω στην μητρική και κάτω από τις μνήμε έχει εναν διακόπτη που γράφειμ "slow". "MSI has included a flick switch that forces the 970 Gaming to enter Slow Mode and allows you to recover to the BIOS without clearing the CMOS" Κάνε μια δοκιμή μπάς και ποσταρει και κάνεις roll back το bios...

 

2) Άλλο μικρότερο cpu...

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική επισημώς δεν τον υποστηρίζει τον 9590, και απορώ πως έπαιζε....   Δύο λύσεις βλέπω

 

Για το slow mode το βρήκα αυτό που αναφέρεις σ'ένα review, αλλά το παρακάτω που σου έχω σε παράθεση το γράφει

στο manual, δεν γράφει κάτι άλλο.

SLOW_MODE: Slow Mode Booting Switch
This switch is used for LN2 cooling solution, that provides the extreme overclocking
conditions, to boot at a stable processor frequency and to prevent the system from
crashing.

 

 

προς το παρόν μένει αυτή η λύση να βάλω μικρότερο cpu, αλλά δεν έχω.

______

Δοίμασε να βγάλεις την μπαταρία και στην συνέχεια update παλαιότερο BIOS ή ότι έκανες μέχρι τώρα. 
 

Το έχω δοκιμάσει, έχω κάνει clear cmos (με το jumper με και χωρίς μπαταρία) και πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το μεσημέρι που ψαχνόμουν να βρω κάποια λύση, δεν βρήκα. Επειδή χρειαζόταν το μηχάνημα σήμερα μου ήρθε με

καινούργια μητρική, τοποθετήθηκε, δούλεψε, μπήκε και το λειτουργικό και τέλος.

 

Σαν λύση κατά ένα 50% που θα το έλυνε, θα ήταν να δοκιμαστεί με έναν μικρότερο επεξεργαστή λόγω του μηνύματος που έβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.