Jump to content



Σκληρός Δίσκος για παλιό Laptop


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ένα laptop για τη δουλειά που ακόμα με καλύπτει κανονικά και δε χρειάζομαι κάτι καλύτερο.

Είναι αυτό. Dell Latitude D830

Απλά έχει 2GB RAM.

 

Τώρα φοράει έναν WD Scorpio Blue 320GB πρώτης γενιάς (αν θυμάμαι καλά τον είχα πάρει το 2009 ή το 2010).

Επειδή έχει μερικά bad sectors και έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του θέλω κάτι καλύτερο.

SSD και Caddy δε θέλω γιατί δουλεύω με το drive αρκετά συχνά.

 

min requirements: 500GB

max budget: 70-80€.

 

Το βάσικό ερώτημα είναι: Να πάω σε hybrid της seagate, ή να πάω σε Black της WD???

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο WD RED δεν κάνει για primary parition δίσκος. H εταιρία τον παρουσιάζει αποκλειστικά ως storage δίσκο δηλαδή για NAS ή για δευτερεύοντα δίσκος/δίσκους σε storage server. Αυτό σημαίνει ότι στις πολλαπλά I/O functions του λειτουργικού θα παρουσιάσει και μεγαλύτερη κόπωση αλλά και μειωμένες επιδόσεις κυρίως λόγω της μεταβλητής ταχύτητας περιστροφής το οποίο όπως ξέρουμε είναι τρομέρα αρνητικό για Primary partition volume.

 

Για χρήση desktop προτείνεται ξεκάθαρα κάποιος της σειράς blue/black. Σαφώς ο black είναι η προτιμότερη επιλογή. Και οι hybrid είναι καλή επιλογή απλά επειδή είναι παλιό το μοντέλο του laptop το cpu δεν θα μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις δυνατότητές του.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Θα σε πείραζε να το αναλύσεις περισσότερο;

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αυξήσω λίγο τη χωρητικότητα και να αυξήσω τις επιδόσεις.

Ο απλούστερος τρόπος θα ήταν ο SSD. Αλλά ένας SSD της τάξης των 500gb είναι πολύ εκτός budget.

Η άλλη λύση θα ήταν να καταργήσω το optical drive, και στη θέση του να βάλω ένα caddy για να έχω 2 σκληρούς. Έναν SSD για λειτουργικό και έναν HDD για storage.

 

Κοίταξε και τον RED. Σε black δεν θα πήγαινα.

 

O Black έχει καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη εγγύηση απλά είναι 500gb (αντί για 750 που είναι ο RED) στα 70€.

Για ποιο λόγο δε θα πήγαινες σε black αν δε σου ήταν απαραίτητα τα παραπάνω GB??

Link to comment
Share on other sites

Πάς για "μεσοβέζικη" λύση φίλε μας...

δλδ. WD black δεν τον αλλάζω με τίποτα, είναι για τη δουλειά που τον θές, αλλά θα τα χώσεις... τα 65 ευρώ

 

Με λίγα λόγια: για μένα η ερώτηση είναι, SSHD ή Black Caviar?

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...από υποκλοπές κάλά πάω?  :hehe:

 

Τα πράγματα με τις επιλογές σου είναι ξεκάθαρα εάν κάνεις ένα "research" στο τί υπάρχει διαθέσιμο, σε τι τιμές και εάν δείς τι υποστηρίζει η mobo σου...

Απλά εάν σκέφτεσαι να τον κρατήσεις σκόμσ πολύ καιρό τον "γέρο" , ψάξε να βρείς κανένα φθηνό sata II (στα 30-40 ευρώ), πάρε και ένα image καλού κακού.

Εάν σκέφτεσαι να τον αλλάξεις λαπτοπ, πάρε κάτι καλό σε HDD/ssHd/ssd, που θα μπορείς να το "κουμπώσεις" μελλοντικά και σε ένα καινούργιο laptop...

 

...μία φορά έχω "χάσει" δίσκο στη ζωή μου και αυτός ήταν 2ΤΒ πρίν 4-5 χρόνια. Τα δεδομένα τα έκλαψα, τον δίσκο και την αξία του ποτέ..!

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.