Jump to content



Σήμα από αποκωδικοποιητή σε πολλές τηλεοράσεις


argate7

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια σκέψη μου και να μου δώσετε τις συμβουλές σας σχετικά με το αν αυτό που θα σας περιγράψω είναι εφικτό.

 

Στόχος: Στόχος μου είναι να λαμβάνω σήμα από τον αποκωδικοποιητή κανονικά και να το δίνω στις τηλεοράσεις που υπάρχουν στο σπίτι μου. Γνωρίζω ότι όλες οι τηλεοράσεις θα βλέπουν το ίδιο.

 

Υλοποίηση: Η υλοποίηση που έχω σκεφτεί είναι η εξής.

 

Έρχεται από το δορυφορικό πιάτο το καλώδιο πάνω στον αποκωδικοποιητή.

Συνδέω τη μία άκρη ενός hdmi καλωδίου πάνω στον αποκωδικοποιητή και την άλλη άκρη σε ένα hdmi splitter σαν και αυτό (http://www.ebay.com/itm/5-PORT-HDMI-Switch-Selector-Switcher-Splitter-1080p-HDTV-Hub-Remote-PS3-Dvd-Xbox-/301692073971?hash=item463e3fb7f3).

Στη συνέχεια συνδέω με ένα hdmi την τηλεόραση με το splitter για να έχω στην τηλεόραση του σαλονιού σήμα.

Για να έχω στα δύο υπνοδωμάτια σήμα έχω σκεφτεί να πάρω ένα τέτοιο (http://www.ebay.com/itm/LKV373-120m-HDMI-Extender-LAN-100M-Over-Cat5e-Cat6-for-HD-1080P-w-Power-Adapter-/381335715333?var=&hash=item58c9613e05). Να σημειώσω εδώ πως σε όλο το σπίτι έχω utp που πάνε και κουμπώνουν πάνω σε ένα switch το οποίο συνδέεται και πάνω σε ένα modem/router.

Κουμπώνοντας ένα hdmi από το splitter στο transmitter και μετά από το transmitter ένα ethernet καλώδιο στην πρίζα του τοίχου που είναι ethernet και στη συνέχεια στο άλλο δωμάτιο από την πρίζα του τοίχου βγάζω ethernet και το κουμπώνω στον receiver και από τον receiver ένα hdmi στην τηλεόραση, θα παίξει αυτό που θέλω να κάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

 

Καλή σας μέρα!

 

Υ.Γ. Δε θέλω να μεταδίδω το σήμα μέσω internet το οποίο είναι και παράνομο. Θέλω να βλέπω στις τηλεοράσεις του σπιτιού μου το σήμα που θα παίρνω από τον αποκωδικοποιητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πιάσει αυτό που λες.

Το HDMI switcher είναι ένας "επιλογέας" πηγής, δεν σπάει το σήμα σε περισσότερες εξόδους.

 

Για να κάνεις αυτό που θες χρειάζεσαι είτε ασύρματους αναμεταδότες εικόνας ( ποιότητα SDTV ) είτε έναν hd modulator ( πανάκριβο μηχάνημα :p ) είτε SD modulator ( φθηνότερο, αλλά όχι και αρκετά φθηνό :p )

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πιάσει αυτό που λες.

Το HDMI switcher είναι ένας "επιλογέας" πηγής, δεν σπάει το σήμα σε περισσότερες εξόδους.

 

Αυτό που λες ισχύει αν έχει μόνο μία έξοδο (πχ. 3 in 1 out). Αν ψάξω και βρω ένα switch που να έχει 2 out?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά θα παίξει.

Λέω λογικά γιατί υπάρχει ένας αστάθμητος παράγοντας, το HDCP.

Δεν ξέρω τι θα γίνει όμως με το HDCP.

 

Αν το πιάνει και κλειδώνει την έξοδο, τότε η μόνη σου λύση είναι να πάρεις σήμα από το SCART το οποίο δεν έχει προστασία.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει με δορυφορικο της Nova, δηλαδη απο τον δεκτη σε 3 τηλεορασεις. Εβαλα 2 Splitter και 2 HDMI-over-cat5.

 

Απλα για να ξερεις, τα φτηνα HDMI-over-cat5 με μονο καλωδιο, η αναλυση πεφτει πολυ παραπανω αποσο λενε. Το 1080 στα 20μ εκανε σπασιματα και στα  720  στα 30-35 περιπου.

 

Με 2πλο cat5 κερδιζε4ς αλλα 10-15μ περιπου.

 

Α και μην ασχοληθεις ΚΑΝ να βρεις καποια που να υποστηριζουν και IR-transmitting. Μπλεκεις παααααρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει με δορυφορικο της Nova, δηλαδη απο τον δεκτη σε 3 τηλεορασεις. Εβαλα 2 Splitter και 2 HDMI-over-cat5.

 

Απλα για να ξερεις, τα φτηνα HDMI-over-cat5 με μονο καλωδιο, η αναλυση πεφτει πολυ παραπανω αποσο λενε. Το 1080 στα 20μ εκανε σπασιματα και στα  720  στα 30-35 περιπου.

 

Με 2πλο cat5 κερδιζε4ς αλλα 10-15μ περιπου.

 

Α και μην ασχοληθεις ΚΑΝ να βρεις καποια που να υποστηριζουν και IR-transmitting. Μπλεκεις παααααρα πολυ

 

Αρχικά δε με ενδιαφέρει το IR-transmitting (απ'όσο γνωρίζω αυτό αφορά την αλλαγή καναλιών από τις άλλες τηλεοράσεις, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με).

 

Μου λες για HDMI-over-cat5 και για αρχή βρήκα το παρακάτω (http://www.skroutz.gr/s/4360049/Level-One-HDSpider-HDMI-over-Cat-5-HVE-9900.html?keyphrase=HDMI-over-cat5). Το θέμα όμως είναι από τον αποκωδικοποιητή τι καλώδιο θα φεύγει?? Λογικά hdmi, αλλά που θα κουμπώνει για να δίνει στο δίκτυο το σήμα? Δε θα χρειαστώ transmitter? Εκτός αν εννοείς ότι θα παίζω με το ethernet του αποκωδικοποιητή.

 

Μπορείς να βοηθήσεις λίγο παραπάνω?

 

Επίσης είναι λίγο δύσκολο να παίξω με διπλό cat5 γιατί δεν έχω διπλά στις πρίζες. Έχω μόνο ένα σε κάθε πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου εβαλες ειναι απλα ο δεκτης. 

Top quality transmission of Full HD (15m), regular HD (25m)

 

Ο πομπος ειναι ειναι ο παρακατω..

 

http://www.cosmodata.gr/product/228568/

 

Απο τον δεκτη θα φευγει HDMI στα αναλογα splitter και cat5 convrerter.




 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι παίζει πάνω από switch. Απλώς χρησιμοποιεί το cat.X καλώδιο. Για αναμετάδοση έχουν άλλα εξαρτήματα.

http://global.level1.com/Audio-Video-Extender/HVE-9003/p-528.htm

Κάνε κλικ στο Diagram.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το διευκρινίζει είναι η αλήθεια πουθενά αυτό, αλλά δεν νομίζω να έχει θέμα..

 

Πω πω... Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.. Δεν το είχα σκεφτεί καν αυτό. Το θεωρούσα δεδομένο ότι δε θα έχει προβλήματα.

 

 

 

---edit---

Θεωρητικά πάντα δε θα έχει θέμα βάσει του παρακάτω (χωρίς να το διευκρινίζει ξεκάθα, αλλά όταν λέει για router δε γίνεται να μη συμπεριλαμβάνει δεδομένα πέραν αυτών που θα μεταφέρει από τον αποκωδικοποιητή).

 

http://www.pcworld.com/product/pg/1347184140/detail

Έγινε επεξεργασία από argate7
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!

 

Με το που γυρίσω από διακοπές κάνω την παραγγελία για να μου έρθει και να το δοκιμάσω.

 

Θα ενημερώσω μόλις κάνω τις δοκιμές!!

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για το χρόνο και τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ του φιλου Argate παω δεξια εχει εναν συνδεσμο που οδηγει στον καταστημα του , στο Amazon εκει εκανα την ακολουθη ερωτηση...

 

Can i use my internet router or it needs to by in a segregated network ? also can i connect 2 sets of sender/receiver in same router/switch ?

 

Οπου πηρα και την ακολουθη απαντηση...

 

You need to isolate the layer 2 broadcast domains because it uses a static multicast group. It sounds like you are just trying to do 1 to 1 connections? If so, wire the sender directly to the reciever, no switches

 

 

Αυτο σημαινει, οτι ΔΕΝ μπορεις να το βαλεις σε καποιο router/switch οπου περνανε και αλλα data , ΕΚΤΟΣ ειναι Level 2 managed switch.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.