Jump to content



Βοήθεια για αγορά ψηφιακής φωτογραφικής


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ψάχνω μια καθοδήγηση για να επιλέξω φωτογραφική μηχανή κι επειδή δεν ξέρω καθόλου τι εστί mirrorless, slr κτλ ζητώ την βοήθειά σας.

 

Η μόνη ανάγκη που έχω ειναι η εξής: θέλω να φωτογραφίζω ένα αντικείμενο από κοντινή απόσταση (παπούτσια κυρίως αλλά και μπλούζες) και να αποδίδεται όσο το δυνατόν καλύτερα ο χρωματισμός στον πελάτη που θα δει αργότερα την φωτογραφία. Καθώς επίσης και οι φώτο να ειναι όσο το δυνατό πιο ζωντανές.

 

Δεν με ενδιαφέρει να βγάζω ανθρώπους, ή τοπία, ή να τραβάω μακρινές λήψεις. ή να βγάζω βίντεο.

 

την θέλω μόνο να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερα την συγκεκριμένη δουλειά. δεν ξέρω από τεχνολογικής άποψης ποιο στοιχείο ειναι αυτό που πρέπει να εστιάσω, ή ποια τεχνολογία κάμερας με ενδιαφέρει.

 

Σκοπεύω να δαπανήσω περίπου 100-150 ευρώ. ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Sony Cyber-shot H300

Canon PowerShot SX 410 IS

 

Εχουν τα χαρακτηριστικα για πιστοτητα χρωματος , αυτοματη εστιαση κτλ. για να βγαζεις αντικειμενα και ειναι μεχρι 150ευρω

Εαν θες οι φωτο να ειναι καλες φροντισε να εχεις καλο φωτισμο , παντοτε οταν βγαζεις αντικειμενα, φωτισμος και κενο λευκο φοντο θελουν προσοχη .

 

Αα και ενα τριποδο .. οχι κατι πολυ ακριβο με εως 20 ευρω κανεις την δουλεια που θες!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός, και πιθανόν θα έχεις βρεί κάποια λύση, όταν είχε χρειαστεί να κάνω παρόμοια φωτογράφηση σε μικρά αντικείμενα, τότε είχα την canon powershot sx5 is η οποία ήταν πολύ ικανοποιητική. Πολύ σημαντικό είναι να πάρεις (ή να φτιάξεις) ένα photo box, όπου θα σε βοηθήσει και για την επεξεργασία των φωτογραφιών αργότερα.

 

On 24/5/2016 at 6:16 PM, RomGr said:

Canon PowerShot SX 410 IS

θα  στην πρότεινα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/23/2015 at 2:33 PM, kots said:

Καλησπέρα.

Ψάχνω μια καθοδήγηση για να επιλέξω φωτογραφική μηχανή κι επειδή δεν ξέρω καθόλου τι εστί mirrorless, slr κτλ ζητώ την βοήθειά σας.

 

Η μόνη ανάγκη που έχω ειναι η εξής: θέλω να φωτογραφίζω ένα αντικείμενο από κοντινή απόσταση (παπούτσια κυρίως αλλά και μπλούζες) και να αποδίδεται όσο το δυνατόν καλύτερα ο χρωματισμός στον πελάτη που θα δει αργότερα την φωτογραφία. Καθώς επίσης και οι φώτο να ειναι όσο το δυνατό πιο ζωντανές.

 

Δεν με ενδιαφέρει να βγάζω ανθρώπους, ή τοπία, ή να τραβάω μακρινές λήψεις. ή να βγάζω βίντεο.

 

την θέλω μόνο να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερα την συγκεκριμένη δουλειά. δεν ξέρω από τεχνολογικής άποψης ποιο στοιχείο ειναι αυτό που πρέπει να εστιάσω, ή ποια τεχνολογία κάμερας με ενδιαφέρει.

 

Σκοπεύω να δαπανήσω περίπου 100-150 ευρώ. ευχαριστώ.

Αδελφε, αφου θελεις τη μηχανη για δουλεια και οχι για χαβαλε και θα σε βοηθησει να βγαλεις λεφτα αυτο το μηχανημα, σου προτεινω να δωσεις λιγα παραπανω αν μπορεις και να παρεις ενα πιο καλο μηχανημα.  Η φωτογραφια προιοντος παιζει μεγαλο ρολο στο να κανει καποιος την αγορα. Θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο τελεια. Πηγαινε σε καποιο μαγαζι με φωτογραφικα, πες τους τι θελεις να κανεις και θα σου προτεινουν καποια οικονομικα μοντελα. Μετα πηγαινε και σε ακομα 2-3 μαγαζια και δες τι θα σου πουν. Αφιερωσε λιγακι παραπανω χρονο, για τη δουλεια σου ειναι, λεφτα θα σου βγαλει. Μεγαλο ρολο στα χρωματα παιζει και ο φωτισμος. Ρωτα και για αυτο.

 

Καλη συνεχεια και ευχομαι να παει καλα τοσο η αγορα οσο και η δουλεια σου γενικοτερα. 

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα να πω κάτι και μη με παρεξηγήσετε.

Το γεγονός ότι  ανάσυρετε παλιά θέματα και  απαντάτε δείχνει ότι σας αρέσει το παλιό, το vintage και ίσως και το αρχαίο.

Ένα τέτοιο χάρισμα θα είχε εφαρμογή επίσης στις αντίκες ή στην αρχαιολογία. :hehe: :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα φωτογραφία έχω παρατηρήσει τα εξής. Οποτεδήποτε γίνεται ερώτηση για αγορά μηχανής, η πρόταση είναι mirrorless ή DSLR. Προφανώς και είναι ανώτερες, αλλά σε πολλές περιπτώσεις ο χρήστης είτε δεν ενδιαφέρεται να μάθει να τις δουλεύει οπότε τις έχει σαν πανάκριβες point and shoot. Προσωπικά, όλες οι φωτογραφίες στα reviews μου από τον Αύγουστο και μετά είναι με μία Nikon S7000 των 150 ευρώ ΑΛΛΑ με τρίποδο και με προσοχή στον φωτισμό (κοινώς έχω ένα lightbox των 15 ευρώ). Εάν θέλουμε φωτογραφίες για ανέβασμα στα social media νομίζω πως η ποιότητα είναι παραπάνω από αρκετή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GriGaS said:

(κοινώς έχω ένα lightbox των 15 ευρώ)

Πολύ σημαντικό, και ειδικά σε μικροαντικείμενα μπορείς εύκολα ακόμα και να φτιάξεις ένα. Εγώ είχα φτιάξει ένα και έκανα πολλά πειράματα μέχρι να καταλάβω τι γίνετε με τον φωτισμό.

 

Μάλλον αυτό πρέπει να γίνει ένα καινούργιο θέμα σχετικά με τα lightbox... (θα ήταν πολύ ενδιαφέρον)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2017 at 0:17 ΜΜ, το μέλος Geob έγραψε:

Μάλλον αυτό πρέπει να γίνει ένα καινούργιο θέμα σχετικά με τα lightbox... (θα ήταν πολύ ενδιαφέρον)

 

μιας και έχεις ασχοληθεί, ξεκίνα το άμα θες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.