Jump to content



Πρόταση για αγορά “gaming” οθόνης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα χρειαστώ άμεσα μια οθόνη για το pc της υπογραφής μου.
Επειδή το budget είναι μικρό λέω να κατεβώ στις 24’’  κοιτάω: LG 24GM77-B
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά ; Χρήση : gaming, surfing.
Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ, ο μόνος μου προβληματισμός έχει να κάνει με το frame drop και μήπως μια λύση σε gsync έστω και με 100€+ ήταν μια ποιο σωστή επιλογή και να περιμένω ή αν αυτό είναι απλά marketing και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από syban
Link to comment
Share on other sites

Το Gsync δεν σου διορθωνει τα frame drop ομαλοποιει την εικονα απο τα 30 fps και κατω και το stuttering που ειχε το sli καποτε. Με 970 και 1080ρ δεν το χρειαζεσαι γτ θα εισαι πανω απο αυτα τα frame ετσι και αλλιως.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για κατω από 30 δεν με ανησυχεί, φοβόμουν αν εκεί που είναι 120 φπσ και έχει πτώση στα 80 σπάσει η εικόνα, άρα κομπλέ, σε ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από syban
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη και LG δεν γίνεται. Παρακάλα να μην σου κάτσει light bleeding το οποίο η LG δεν το θεωρεί εργοστασιακό πρόβλημα!

 

Επίσης 300 ευρά + για 24άρα??

 

Ποια η διαφορά δλδ μιας gaming οθόνης σε σχέση με μια super non-gaming των 200 και πιο κάτω? Στο μάτι μας εννοώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εφοσον παιζεις FPS με vsync off, η μεταβαση σε ενα "gaming" monitor με refresh rate 120hz+  ειναι must, ειδικα αν η οθονη απο την οποια "ερχεσαι" εκτος απο 60hz refresh rate εχει και τσιμπημενο input lag. 

 

 

http://pastebin.com/taEudc8R

 

ο κυριος λογος που επαιζα σε CRT μεχρι και το τελος του 2009 ητανε επειδη καμια  LCD τοτε δεν υποστηριζε ρυθμο ανανεωσης μεγαλυτερο απο 75-85hz 

 

το value for money ειναι μετριο προς κακο γιατι πληρωνεις 300+ για ενα TN πανελ στα 6bit ( μια 24αρα viewsonic 144hz εχει 8bit αλλα το input lag της ειναι στα 20ms :/ ), προσφατα πηρα απο αγγελια μια asus VG236H στα 170 ευρω ωστε να "ξεκουρασω" την γερικη  2233RZ μου,  θα επρεπε σε αυτα τα λεφτα εκτος απο το refresh rate  να εχεις την χρωματικη πιστοτητα ενος IPS και το μαυρο ενος VA, εφοσον κατι τετοιο δεν μπορω να εχω  ουτε στα 200 αλλα ουτε και 300-330 ευρω, προς το παρων θα βολευομαι με τις αγγελιες :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή ακόμα καλύτερα, μπορείς να βρεις μια μεταχειρισμένη Eizo Foris, στα ~300€, με 1ms input lag, στα 120/240Hz, με VA panel και πολύ καλύτερα χρώματα από την LG.

To "μεταχειρισμένη" δε, μην το φοβάσαι, γιατί είναι μοντέλο 1 έτους κι έχει εγγύηση 5. Άρα θα έχεις 4 χρόνια εγγύηση ακόμα ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την Eizo Foris FG2421 απο reviewer σε forums:

 

The FG2421 has desaturated and uneven colours (low sRGB colour space coverage of 90% which is on par with similar sized 150$ IPS and suffers from VA gamma shift) and has non existent quality control. It does have high contrast, but its gamma shift and uniformity problems ruin dark scenes.

 

The FG2421 has horrible quality control; it's essentially a guaranteed defective product.

 

+Semi-Glossy Coating
+PWM Free down to 20% Brightness
+True 120hz
+VA panel with deep blacks (4x higher contrast vs. non VA panels)
-possible matte coating cross-hatching reported by reviewers and [H]'ers
-Back-light bleeding
-Obvious corner glow

 

Συνολικα, προκειται για μια ξεπερασμενη οθονη που πλεον εχει φαει τα ψωμια της.

 

Η 24GM77 ειναι η καλυτερη 24" 144Ηz οθονη που αγοραζεις σε αυτο το budget. Σαφως και ειναι λιγο υποδεεστερη οσον αφορα τα χρωματα της απο τις συγχρονες IPS, αλλα εχει πολυ καλυτερα color presets και contrast απο πολυ ακριβοτερες της 144Hz TN οθονες, χαρακτηριστικα παραδειγματα οι gaming οθονες της BenQ. Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης της με τις ομοτιμες της 144Hz οθονες, πολλες απο τις οποιες εχουν ποιοτητα εικονας TN panel πενταετιας.

 

Επισης εχει πετυχημενο backlight strobbing, το οποιο πετυχαινει εντυπωσιακο blur reduction χωρις να μειωνει πολυ τη φωτεινοτητα.

 

Συνολικα, αποτελει value for money gaming οθονη, ποσο μαλλον στo εξωτερικο που την περνεις με ~250 ευρω. Μετα απο αυτην κοιτας την AOC G2460PG με G-Sync στα 450 ευρω, η οποια ειναι καλυτερη και φθηνοτερη απο την αναλογη οθονη της BenQ, αλλα και παλι ειναι ακριβη και εχει χειροτερα χρωματα και contrast απο την LG 24GM77. Mια λυση παντως που εφαρμοζουν καποιοι ειναι να εχουν ταυτοχρονα μια IPS οθονη + μια 144Hz TN με G-Sync.


Καλύτερη και LG δεν γίνεται. Παρακάλα να μην σου κάτσει light bleeding το οποίο η LG δεν το θεωρεί εργοστασιακό πρόβλημα!

 

Επίσης 300 ευρά + για 24άρα??

 

Ποια η διαφορά δλδ μιας gaming οθόνης σε σχέση με μια super non-gaming των 200 και πιο κάτω? Στο μάτι μας εννοώ.

 

Kανεις δεν σε αποζημιωνει για backlight bleeding αν δεν καλυπτει το 1/3+ της οθονης σου, περα ισως απο την Dell, που και παλι refurbished οθονη θα παρεις. Το quality control ολων ειναι για τα πανηγυρια. Σαν αγοραστης πρεπει να φροντιζεις να αγοραζεις απο καταστημα με after-sales εγγυηση καλη και ευκολο DOA σε περιπτωση που σου ερθει προβληματικο μοντελο, ωστε να μην μπλεκεις με τις αντιπροσωπειες των κατασκευαστων.

 

Και ναι, οι 24" 144Hz με backlight strobbing τοσο πανε. Οι φθηνοτερες οθονες δεν εχουν 144Hz ρυθμο ανανεωσης ουτε backlight strobbing.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την Eizo Foris FG2421 απο reviewer σε forums:

 

The FG2421 has desaturated and uneven colours (low sRGB colour space coverage of 90% which is on par with similar sized 150$ IPS and suffers from VA gamma shift) and has non existent quality control. It does have high contrast, but its gamma shift and uniformity problems ruin dark scenes.

 

The FG2421 has horrible quality control; it's essentially a guaranteed defective product.

 

Συνολικα, προκειται για μια ξεπερασμενη οθονη που πλεον εχει φαει τα ψωμια της.

Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω. Τυχαίνει να έχω δύο Eizo τη μία δίπλα στην άλλη. Η πρώτη, S2411w, από τις κορυφαίες στην κατηγορία της, με απίστευτα χρώματα και λευκό/μαύρο. Δίπλα της, η Foris, με ευδιάκριτες διαφορές, αλλά σίγουρα σαφώς ανώτερη από την Dell που έχω στο γραφείο και τη Samsung που έχει η γυναίκα μου. Ένα review σε ένα forum, που ούτε ξέρω ποιό είναι, δε μου λέει απλά τίποτα. Τίποτα όμως. 

 

Από την άλλη, να τη λες ξεπερασμένη, είναι τραγικό, όταν μιλάμε για οθόνη που κυκλοφόρησε επίσημα στην αγορά τα Χριστούγεννα του 2013, δηλαδή λιγότερο από 2 χρόνια. Ούτε κινητό, που τα αλλάζουμε σα σώβρακα, δεν το λες ξεπερασμένο σε 2 χρόνια, όχι μια οθόνη με 5 χρόνια εγγύηση. 

 

Α και διάβασε κανένα σοβαρό review, εκτός αν το συγκεκριμένο site, που δεν έχει διαφημίσεις από την Eizo, δεν το θεωρείς αξιόπιστο. Τότε πάω πάσο....

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_fg2421.htm

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H Εizo βγαζει κορυφαιες οθονες. Η συγεκριμενη ομως δεν ειναι μια απο αυτες. Το οτι ειναι καλυτερη απο μια Dell σου δε μου λεει κατι, ουτε η Dell και η Samsung εχουν το αλαθητο, ολες αυτες οι εταιριες βγαζουν και κορυφαιες και μετριες οθονες.

 

Το tftcentral κανει αναλυτικα reviews και σαφως και το εχω σαν referance. Πληρωνεται ομως για αυτο που κανει, οποτε αποφευγει τους βαρεις χαρακτηρισμους. Αν το διαβασεις προσεκτικα ομως, βλεπεις τα κακα color presets τις και την παρουσια PWM dimming στις χαμηλες φωτεινοτητες για παραδειγμα.

 

Εδω και αλλο ενα σοβαρο review που εχει χρησιμα συμπερασματα: http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.prad.de%2Fnew%2Fmonitore%2Ftest%2F2014%2Ftest-eizo-fg2421-teil5.html

 

Η οθονη ειναι ξεπερασμενη, διοτι ειναι πανακριβη, χειροτερη για gaming απο τις καλες συγχρονες TN 144Ηz και υποδεεστερη των συγχρονων IPS για ολες τις αλλες χρησεις. Αν ηταν φθηνοτερη θα το συζητουσαμε καθως δε θα ειχε να ανταγωνιστει τις νεες οθονες. Oταν βγηκε ισως να μην ειχε να ανταγωνιστει ουτε καλες TN οθονες ουτε καλες IPS. Πλεον ομως δεν υπαρχει κανενας λογος να μην προτιμησεις την LG 24GM77 για gaming ή την LG 29UM67 για οτιδηποτε αλλο και μαλιστα θα σου βγει και οικονομικοτερα.

 

Στα 450 ευρω που κανει ελλαδα, μπορεις να παρεις και την AOC G2460PG με G-Sync και 144Hz ή μια Asus PB278QR με 1440p αναλυση και χωρις θεματα gamma shift η uniformity.


Αν βγάζουμε και τις eizo "λίγες" να το κλείσουμε το μαγαζί παιδιά.

 

H κατασταση του quality control ειναι μελαγχολικη. Ισως η Eizo να ειχε καλυτερο ονομα καποτε, πλεον ουτε αυτη ξεχωριζει για την ποιοτητα των προιοντων της.

Σαφως αυτο δε σημαινει οτι δεν βγαζει καλες οθονες (το ιδιο ισχυει και για τις αλλες εταιριες), αλλα οτι υπαρχει καλη πιθανοτητα το προιον που θα φτασει στα χερια σου να ειναι πολυ υποδεεστερο αυτου που στελνουν στα reviews.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 450 ευρω που κανει ελλαδα, μπορεις να παρεις και την AOC G2460PG με G-Sync και 144Hz ή μια Asus PB278QR με 1440p αναλυση και χωρις θεματα gamma shift η uniformity.

Αν πρόσεξες, την πρότεινα μεταχειρισμένη που τη βρίσκεις με 300€ 

Κι εγώ τόσο την πήρα. Στα 300€ λοιπόν, δε νομίζω να έχει τόσο ανταγωνισμό.

Και φυσικά, όταν δίνει 5 χρόνια εγγύηση, και δύο ετών να είναι, είναι φθηνότερη από την LG 24GM77 και έχει και ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξες, την πρότεινα μεταχειρισμένη που τη βρίσκεις με 300€ 

Κι εγώ τόσο την πήρα. Στα 300€ λοιπόν, δε νομίζω να έχει τόσο ανταγωνισμό.

Και φυσικά, όταν δίνει 5 χρόνια εγγύηση, και δύο ετών να είναι, είναι φθηνότερη από την LG 24GM77 και έχει και ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση.

Δεν αντιλέγω, ούτε σου τη λέω για την αγορά σου. Αλλά μεταχειρισμένη σε καλή τιμή μπορείς να βρεις οποιαδήποτε οθόνη αν έχεις κάποια υπομονή και βέβαια μπορείς να ελέγξεις το προϊόν που σκοπεύεις να πάρεις. Δε μπορώ λοιπόν ούτε να προτείνω σε κάποιον να πάρει μεταχειρισμένη και να τον πάρω στο λαιμό μου με ανύπαρκτη ενδεχομένως εγγύηση (καθώς είναι καλύτερα να λύνεις το θέμα σου με το κατάστημα πώλησης και όχι την αντιπροσωπεία) ούτε να βάζω τον οικονομικό παράγοντα των μεταχειρισμένων μέσα, καθώς ο καθένας μπορει πρακτικά να πουλήσει την οθονη του όσο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

...καθώς είναι καλύτερα να λύνεις το θέμα σου με το κατάστημα πώλησης και όχι την αντιπροσωπεία...

Δε νομίζω να είναι καλύτερα να λύσεις το πρόβλημά σου με το κάθε τυχαίο skroutzομάγαζο, σε σχέση με την αντιπροσωπεία της Eizo. Αν ψάξεις μάλιστα στο Λάμπη, θα δεις πρόσφατο θέμα για εξαιρετική εξυπηρέτηση που αφορούσε οθόνη που είχε αγοραστεί από παραεισαγωγή, νομίζω Πολωνία, όπου κανονικά δε θα έπρεπε καν να ασχοληθούν. Δεδομένου λοιπόν ότι μιλάμε σε ειδικό κι όχι γενικό επίπεδο, 1000 φορές να πάρω Eizo και να έχω να κάνω με την Ελληνική αντιπροσωπεία, παρά να πάρω τη φθηνότερη LG από κάποιο τυχαίο μαγαζί και μετά ανοίγω threads στο Λάμπη και να λαμβάνω ως απάντηση "δεν ήξερες, δε ρώταγες;"

 

edit: Το βρήκα:

http://www.thelab.gr/topic/138494-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-i-micro-eizogr/

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Mπραβο στην ελληνικη Eizo που κινηθηκε οπως πρεπει. Αλλα δεν ειναι αυτη η γενικη εικονα, και οταν αγοραζεις την Eizo νεα, συνηθως πληρωνεις τα διπλασια απο οτι αν αγοραζες μια οθονη ανταγωνιστικης εταιριας, χωρις να λαμβανεις παντα καλυτερο προιον. Πολλες φορες αυτη την εξυπηρετηση την εχεις προπληρωσει δλδ.

 

Eπισης, η CS240 ειναι απο τις high end οθονες της Eizo, τις οποιες δεν αγοραζει ο πολυς κοσμος λογω της "απαγορευτικης" τιμης τους. Δε θα μου εκανε εντυπωση να εχει προνομιακη μεταχειρηση λογω αυτου. Δε θελω ομως να μειωσω την αξια της κινησης της αντιπροσωπειας, ειμαι σιγουρος οτι αλλες εταιριες μπορει να μην κουνουσαν το δακτυλακι τους και οθονη 1000 ευρω να επερνες.

 

Τελος, δεν ειναι ολα τα σκρουτζομαγαζα αναξιοπιστα, και αν εχεις αμφιβολιες για την αξιοπιστια του καταστηματος αγοραζεις απο Amazon και ξεμπερδευεις, οπου εχουν πολυ καλη πολιτικη αντιακταστασης οθονης τις πρωτες 20(?) μερες μετα την αγορα, οτι εταιριας και να ειναι.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πας κατευθείαν στην lg; Όσες φορές χρειάστηκε μου έφεραν καινούρια και πήραν την παλιά αφού είχαμε κλείσει ραντεβού την προηγούμενη.

Τουλάχιστον μέχρι πριν 3-4 χρόνια που χρειάστηκε για την 2442pa - sf που είχα.

Τώρα για το μεταχειρισμένο παίζει πολύ random φάση, οι foris δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα γιατί υπάρχουν πολύ λίγες και πολύ σπάνια θα την δεις να πωλείται.

Από hard core gaming καμία benq να βρεις και αν. Την εν λόγο lg δεν την έχω δει ποτέ...

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Τελος, δεν ειναι ολα τα σκρουτζομαγαζα αναξιοπιστα, και αν εχεις αμφιβολιες για την αξιοπιστια του καταστηματος αγοραζεις απο Amazon και ξεμπερδευεις, οπου εχουν πολυ καλη πολιτικη αντιακταστασης οθονης τις πρωτες 20(?) μερες μετα την αγορα, οτι εταιριας και να ειναι.

Η αντιπροσωπεία έχει αυτή την εξυπηρέτηση και για τις φθηνότερες, δεν είναι εξαίρεση.

 

Όσο για το Amazon, από εκεί ψωνίζω (πλέον), αλλά μια οθόνη των 320€, θα πάει 380€ με τα μεταφορικά κι αν πάθει κάτι θα πληρώσεις και 40-50€ για να τη στείλεις πίσω. Συμφέρει; Εγώ είχα πάρει μια VGA, χάλασε σε 1 εβδομάδα, την έστειλα, μου έστειλαν άλλη, τελικά μου κόστισε το ίδιο και έμεινα και 10 μέρες σύνολο χωρίς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι ειναι θεμα τα μεταφορικα, γαι τον χρονο αναμονης δε μπορωνα σχολιασω γιατι αμφιβαλλω αν θα ηταν πιο γρηγοροι οι δικοι μας. Ειναι τα ιδια για το γερμανικο και το γαλλικο amazon?

 

Για οθονη που δεν αγοραζεις καθε μερα, ειναι μια καλη επιλογη το amazon. Φυσικα, βλεπεις πρωτα τι παιζει στην εγχωρια αγορα και αποφασιζεις.

 

Frost, την Crossover απο που την αγορασες? E-bay?

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.