Jump to content



Πρόβλημα με σύστημα που έχω από το 2009!


Recommended Posts

Στο σύστημα που έχω φτιάξει από το 2009 παρουσιάστηκε χθες το παρακάτω πρόβλημα:

 

Πάτησα power άνοιξε όπως πάντα μέτρησε μνήμες και μετά πήγε να ξεκινήσει το boot.

Με το που μέτρησε τη μνήμη πήγε να φορτώσει τα windows 8.1 αλλά ξαφνικά έκλεισε...

Τώρα πλεόν πατάω power και δεν γίνεται τίποτα.

Το μόνο που έκανα χθες, επειδή ήταν πολύ αργα, ήταν να βγάλω τη 2η κάρτα γραφικών αλλά το πρόβλημα παρέμενε το ίδιο.

Το motherboard είναι ένα Asus P6t Deluxe v2. To motherboard δείχνει να παίρνει κανονικά ρεύμα επειδή ανάβουν τα led στο power switch και reset switch. Πατώντας κατευθείαν στο power του motherboard πάλι δεν ξεκινάει. Λέτε να έχει καεί κανένας επεξεργαστής; Ή να με χαιρετησε το τροφοδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασεις με αλλο τροφοδοτικο για αρχη. Μονο ετσι θα φανει αν ηταν απο αυτο. 

 

Δοκιμαζεις και τις μνημες (δυσκολο το κοβω) , εναλλαξ , εαν εχεις δυο dimmaκια. Φανταζομαι το εβγαλες απο το ρευμα για κανα 5λεπτο και το ξανανοιξες. Ψιλοαπιθανο να διορθωσει κατι αυτο ,αλλα καλου-κακου...

 

Καταλαβαινεις να δουλευει το μηχανημα αλλα δε δειχνει εικονα ή δεν ανοιγει καθολου; Αν ειναι το πρωτο δοκιμασε εναλλαξ τις καρτες γραφικων ή και χωρις αυτες (με την onboard ).

Αν συμβαινει το δευτερο , βρισκω πολυ πιθανο να χαιρετισε το τροφοδοτικο (το οποιο ειναι ποιο; )

Link to comment
Share on other sites

Κάνω all in ποιος θα κάνει call?


Το motherboard είναι ένα Asus P6t Deluxe v2. To motherboard δείχνει να παίρνει κανονικά ρεύμα επειδή ανάβουν τα led στο power switch και reset switch. Πατώντας κατευθείαν στο power του motherboard πάλι δεν ξεκινάει. Λέτε να έχει καεί κανένας επεξεργαστής; Ή να με χαιρετησε το τροφοδοτικό;
 

 

Πες το τροφοδοτικό σου αρχικά και αναλυτικά το σύστημα.

Κάνε και ένα clear cmos ποτέ δε ξέρεις.

θα δοκίμαζα εκκίνηση με κατσαβίδι μήπως έχεις πάθει κάποιο τραλαλ το Power on κουμπί του κουτιού. ειναι long shoot αλλά μου έχει τύχει αρκετές φορές με τόσα κουτιά που έχω δει.

Αν δεν εκκινήσει ούτε έτσι, τότε δες μπας και μπορείς να δανειστείς ένα τροφοδοτικό να δοκιμάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασεις με αλλο τροφοδοτικο για αρχη. Μονο ετσι θα φανει αν ηταν απο αυτο. 

 

Δοκιμαζεις και τις μνημες (δυσκολο το κοβω) , εναλλαξ , εαν εχεις δυο dimmaκια. Φανταζομαι το εβγαλες απο το ρευμα για κανα 5λεπτο και το ξανανοιξες. Ψιλοαπιθανο να διορθωσει κατι αυτο ,αλλα καλου-κακου...

 

Καταλαβαινεις να δουλευει το μηχανημα αλλα δε δειχνει εικονα ή δεν ανοιγει καθολου; Αν ειναι το πρωτο δοκιμασε εναλλαξ τις καρτες γραφικων ή και χωρις αυτες (με την onboard ).

Αν συμβαινει το δευτερο , βρισκω πολυ πιθανο να χαιρετισε το τροφοδοτικο (το οποιο ειναι ποιο; )

 

 

Στο σύστημα που έχω φτιάξει από το 2009 παρουσιάστηκε χθες το παρακάτω πρόβλημα:

 

...

Το motherboard είναι ένα Asus P6t Deluxe v2.

...

Φίλε tommy η μητρική του KostasNK είναι socket 1366. Οπότε δεν παίζει onboard κάρτα γραφικών και παίζει με 3 dimm μνήμης.

Πάντως κι εγώ πιστεύω πως θα είναι τροφοδοτικό. Ειδικά αν είναι από το 2009, όσο ποιοτικό και αν είναι, τα έχει βγάλει τα λεφτά του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο υποπτευομαι επειδη εκλεισε ενω ξεκιναγε να φορτωνει το ssd τα windows 8.1 και εκλεισε σαν να πέφτει το ρευμα...Δεν προλαβα πάλι να ασχοληθω σημερα. Πως ελεγχω το τροφοδοτικο πριν το αλλαξω με αλλο;

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο :p ουτε καν που το προσεξα αυτο :)  Και εγω ανεξαρτητα απο τις μπαρουφες μου , πιστευω οτι το τροφοδοτικο ευθυνεται. 

 

Εχεις να δανειστεις απο καπου τροφοδοτικο; 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο υποπτευομαι επειδη εκλεισε ενω ξεκιναγε να φορτωνει το ssd τα windows 8.1 και εκλεισε σαν να πέφτει. το ρευμα...Δεν προλαβα πάλι α ασχοληθω σημερα. Πως ελεγχω το τροφοδοτικο πριν το αλλαξω με αλλο;

Μπορείς να το ελέγξεις με tester για τροφοδοτικά. Άλλος τρόπος να το ελέγξεις είναι όπως αναφέρθηκε να βάλεις ένα άλλο τροφοδοτικό που να είναι δεδομένα οκ.  

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ελέγξεις με tester για τροφοδοτικά. Άλλος τρόπος να το ελέγξεις είναι όπως αναφέρθηκε να βάλεις ένα άλλο τροφοδοτικό που να είναι δεδομένα οκ.  

Με 27€ παιρνει και ενα της σειρας τροφοδοτικο αν ειναι να παρει αυτο το τεστερ :p

 

Αν εχεις προχειρο καποιου φιλου κλπ , θα ηταν το ιδανικο :)

 

Tωρα συνειδητοποιησα οτι εχει cf , δυσκολο να παρει τροφοδοτικο :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Κάνω all in ποιος θα κάνει call?

 

 

 

 

Πες το τροφοδοτικό σου αρχικά και αναλυτικά το σύστημα.

Κάνε και ένα clear cmos ποτέ δε ξέρεις.

θα δοκίμαζα εκκίνηση με κατσαβίδι μήπως έχεις πάθει κάποιο τραλαλ το Power on κουμπί του κουτιού. ειναι long shoot αλλά μου έχει τύχει αρκετές φορές με τόσα κουτιά που έχω δει.

Αν δεν εκκινήσει ούτε έτσι, τότε δες μπας και μπορείς να δανειστείς ένα τροφοδοτικό να δοκιμάσεις.

Κατάφερα και βρήκα από άλλο forum μια παλιότερη υπογραφή με περιγραφή του συστήματος μου, το μόνο που δεν ισχύει είναι τα πρόσθετα 6Gb μνήμης που δεν είμαι τώρα σπίτι να σου πω την  μάρκα ακριβώς....

Το κακό είναι ότι δεν έχω tester για τροφοδοτικό και δεν μπορώ να βρω αντίστοιχο από φίλο να δοκιμάσω πριν αγοράσω και σκέφτομαι να χτυπήσω ένα 1200αρι σαν και αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/2352869/Corsair-AXi-Series-AX1200i-80Plus-Platinum.html

Έχετε κανένα άλλο καλύτερο και ίσως πιο οικονομικό υπόψην;

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομιζω πως και 1000W θα ειναι αρκετα , ενα φτηνοτερο και εξισου ποιοτικο ειναι αυτο. Εχει και reviews σε ολο το ιντερνετ και εδω στο Λαμπη εχει ενα για το 1000ρι. Δε ξερω αν αξιζει τοσα πολλα το Corsair.. 100€ παραπανω ειναι αυτα.. και δε βλεπω SSD στο μηχανημα σου (εκτος και αν δε το γραφει στην υπογραφη). 

Link to comment
Share on other sites

Το χιλιαρι το cm το εχω εγω εδω και μερικες μερες. Αψογο και αθορυβο. Βασισμενη σε Seasonic πλατφορμα(ΚΜ3) ειναι ολη η σειρα V(τουλαχιστον τα 850, 1000, 1200), απο τα καλυτερα με βαση τα reviews

 

Κωστη, αποψη μου ειναι οτι με το 1000ρι θα εισαι κομπλε. Εκτος κ αν θες να τρεξεις 3+ καρτες.

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χιλιαρι το cm το εχω εγω εδω και μερικες μερες. Αψογο και αθορυβο. Βασισμενη σε Seasonic πλατφορμα(ΚΜ3) ειναι ολη η σειρα V(τουλαχιστον τα 850, 1000, 1200), απο τα καλυτερα με βαση τα reviews

 

Κωστη, αποψη μου ειναι οτι με το 1000ρι θα εισαι κομπλε. Εκτος κ αν θες να τρεξεις 3+ καρτες.

 

Έχω έναν Samsung 840pro SSD. Όταν είχα βάλει έναν ακόμα δίσκο και άνοιγα παιχνίδια κόλλαγε το σύστημα λόγω τροφοδοτικού με αυτό που έχω πάνω...

Θα με βόλευε να βρω ένα και να πεταχτώ να το πάρω επιτόπου, βλέπω τα πιο πολλά 1200αρια λένε κατόπιν παραγγελλίας μετά από 3 μέρες...

Επίσης δεν μπορώ για κάποιο λόγο να δω τα reviews των τροφοδοτικών εδώ μέσα. Μου βγάζει SQL Error!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο :p ουτε καν που το προσεξα αυτο :)  Και εγω ανεξαρτητα απο τις μπαρουφες μου , πιστευω οτι το τροφοδοτικο ευθυνεται. 

 

Εχεις να δανειστεις απο καπου τροφοδοτικο; 

 

Έχω κάποια μηχανήματα στη δουλειά αλλά δεν κάνουν τα τροφοδοτικά τους. Οπότε μήπως να το πάω σε κανένα μαγαζί για έλεγχο; Ξέρετε κάπου που να γίνεται επιτόπου αυτή η δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Μην συκρινεις thermaltake με seasonic...θα μας ριξει φωτια ο θεος των τροφοδοτικων :hehe:

 

Δες την υπογραφη μου. Σε αυτα που βλεπεις, προσθεσε 3 hdd's και εναν ακομη ssd.

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποια μηχανήματα στη δουλειά αλλά δεν κάνουν τα τροφοδοτικά τους. Οπότε μήπως να το πάω σε κανένα μαγαζί για έλεγχο; Ξέρετε κάπου που να γίνεται επιτόπου αυτή η δουλειά;

Γίνεται με τα tester που σου είπα. Όλοι (νομίζω) οι τεχνικοί έχουν ένα τέτοιο. Μπορούν να στο δουν εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να κλείσεις το τροφοδοτικό αν έχει διακόπτη ή να το αποσυνδέσεις από τη μητρική, και μετά να κρατήσεις πατημένο το on του κουτιού για 20/30 δευτερόλεπτα. Μετά συνέδεσέ το πάλι και δες αν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομιζω πως και 1000W θα ειναι αρκετα , ενα φτηνοτερο και εξισου ποιοτικο ειναι αυτο. Εχει και reviews σε ολο το ιντερνετ και εδω στο Λαμπη εχει ενα για το 1000ρι. Δε ξερω αν αξιζει τοσα πολλα το Corsair.. 100€ παραπανω ειναι αυτα.. και δε βλεπω SSD στο μηχανημα σου (εκτος και αν δε το γραφει στην υπογραφη). 

 

 Case: Silverstone TJ07B MB:Asus P6T deluxe v2 - Intel Core i7 920 D0@4Ghz 1.28vcore - OCZ Ram 12GB DDR3-2133 Ram Kit (6 x 2GB, PC2 17064, 9-9-9-31, OCZ3FXE2133C9LV6GK) - CrossFire Sapphire 7970X2 - Thermaltake Toughpower W0133 1200W- Prolimatech Megahalems 2*Noctua NF-S12- Samsung 840pro - Philips 42PFL9803H - Logitech G9x - Logitech G15 - Onkyo HT-S5205

 

Σε βλέπω βιαστικό και απρόσεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.