Jump to content



Z170X μου εσπασε τα νευρα...


icy20

Recommended Posts

Και εγω αυτο ελπιζω γιατι αν εχει προβλημα η μητρικη μου τοτε πρεπει να την στελνω εξωτερικο και να μεινω χωρις pc... Με παραξενευει ομως οτι δεν δουλευει ουτε full manual...Μονο με τις gskill. Με τις δικες μου θελει enhanced stability (αρα μειωμενη αποδοση)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο ελπιζω γιατι αν εχει προβλημα η μητρικη μου τοτε πρεπει να την στελνω εξωτερικο και να μεινω χωρις pc... Με παραξενευει ομως οτι δεν δουλευει ουτε full manual...Μονο με τις gskill. Με τις δικες μου θελει enhanced stability (αρα μειωμενη αποδοση)

πως και διάλεξες να πας σε skylake και όχι σε x99 το λέω γιατί δεν υπάρχει και πολλή μεγάλη διάφορα στην τιμή 

Link to comment
Share on other sites

Που το ειδες αυτο οτι δεν υπαρχει διαφορα στην τιμη? i5 δεν υπαρχει καν σε Χ99 και οι μητρικες εχουν 50-70 ευρω παραπανω απο τις Ζ170...

δεν ήξερα ότι πήγες σε i5 γιατί ο i7 είναι περίπου στα ίδια τον οποίο κοιτάω εγώ και σκέφτομαι  

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο ελπιζω γιατι αν εχει προβλημα η μητρικη μου τοτε πρεπει να την στελνω εξωτερικο και να μεινω χωρις pc... Με παραξενευει ομως οτι δεν δουλευει ουτε full manual...Μονο με τις gskill. Με τις δικες μου θελει enhanced stability (αρα μειωμενη αποδοση)

ποιες μνήμες έβαλες? εγώ κοιτάω για 16 gb 2χ8 άλλα δεν υπαρxουν πολλά στα ελληνικά e-shop σε αντίθεση με τα 4χ4 kit   

και δεν ξερω τι να διαλέξω

Έγινε επεξεργασία από gunsnrose123
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειχε θεμα το xmp..ακομη και με latest beta bios..Εβαλα manual και xmp enabled και δουλευουν κανονικα στα 3000 mhz..

επειδη ψάχνομαι και εγώ για pc είσαι ευχαριστημενος με το Define R5 εάν επιτρέπετε από ποιο e-shop το πήρες 

Link to comment
Share on other sites

επειδη ψάχνομαι και εγώ για pc είσαι ευχαριστημενος με το Define R5 εάν επιτρέπετε από ποιο e-shop το πήρες 

Νεο θεμα φιλε μου γι'αυτο που ρωτας. Εδω το θεμα εχει να κανει με Ζ170 και την νεα πλατφορμα. Εκει θα βρεθει περισσοτερος κοσμος να σου απαντησει , και ο φιλος AKISSS

Link to comment
Share on other sites

Νεο θεμα φιλε μου γι'αυτο που ρωτας. Εδω το θεμα εχει να κανει με Ζ170 και την νεα πλατφορμα. Εκει θα βρεθει περισσοτερος κοσμος να σου απαντησει , και ο φιλος AKISSS

δεν ρώτησα εσένα 

Link to comment
Share on other sites

:wacko:  :ph34r: Για δικη σου βοηθεια ειναι η απαντηση μου συν οτι εισαι εκτος θεματος... Τεσπα, δε συνεχιζω. 

 

ΥΓ: Υπαρχουν και τα pm 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειχε θεμα το xmp..ακομη και με latest beta bios..Εβαλα manual και xmp enabled και δουλευουν κανονικα στα 3000 mhz..

Ποιο bios εχεις? Μονο timings εχεις manual? Memory mode normal, enhanced stability , OC , enhanced perf? Ποιο απο ολα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περασα σημερα το f4 bios κ ειπα να κανω δοκιμες. Για τα 4.2 δοκιμασα με 1.3 στο bios που μου δινει 1.19-1.26 full load το prime μου βγαζει error στη μιση ωρα. Να θελει παραπανω? Μου φαινεται πολυ ηδη το ρευμα. Ειμαι με αερα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Τον i5 έχεις; Βάλε το LLC από Auto σε High και ξανατρέξε το prime χωρίς να αυξήσεις τάσεις. Αν δεις ότι δε σου βγάλει error, αύξησε mhz να δεις που μπορείς να φτάσεις με αυτό το ρεύμα. Μέχρι 1.40-1.45vcore νομίζω είσαι safe (1.52max έχει θέσει η intel). Τι ψύκτρα εχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μια Corsair A70 εχω. Με push pull ομως...Δοκιμασα με 1.32 και με llc high που εδινε κοντα 1.3 αλλα ουτε 10 λεπτα δεν εβγαλε το prime χωρις error στα 4.2... Τοσο πολυ ρευμα θελει? Δοκιμασα και χαμηλο voltage μηπως δεν του αρεσε αλλα εκει κολλαει στα 1-2 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια Corsair A70 εχω. Με push pull ομως...Δοκιμασα με 1.32 και με llc high που εδινε κοντα 1.3 αλλα ουτε 10 λεπτα δεν εβγαλε το prime χωρις error στα 4.2... Τοσο πολυ ρευμα θελει? Δοκιμασα και χαμηλο voltage μηπως δεν του αρεσε αλλα εκει κολλαει στα 1-2 λεπτα.

 

Ετσι όπως το περιγράφεις , πρέπει να είναι αρκετά ψόφιο , το cpu αυτό.

 

Στην ταχύτητα που γράφεις ότι σου βγάζεις errors , περνάει superpi32M , Cinebench R15 και XTU ? (με αυτή τη σειρά τρέξτα).

Link to comment
Share on other sites

Update: Τελικα παιζει να μη φταιει η cpu...Μου βγαζει το ιδιο και με default συχνοτητες!!!! Το εκανα optimal defaults και εβαλα απλα τις μνημες στα 3000. Κανει το ιδιο πραγμα. Μεσα σε μερικα λεπτα σκαει το πρωτο worker ενω τα αλλα συνεχιζουν! Ε ρε που εμπλεξα με την ηλιθιοτητα... Τωρα πρεπει να κατσω να τεσταρω τις μνημες... Εκτος απο memtest τι αλλο προτεινετε?

 

Update 2: Το pi 32M το βγαζει κανονικα σε στοκ cpu. Οπως και το cinebench cpu και opengl. Τωρα τρεχω μια ωρα XTU. Το prime συνεχιζει να σκαει μεσα σε μερικα λεπτα απο οταν το τρεχω...Τωρα εμενε ανοιχτο το 1ο worker και ειχαν σκασει τα αλλα 3... LOL...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.