Jump to content



Z170X μου εσπασε τα νευρα...


icy20

Recommended Posts

Update 2: Το pi 32M το βγαζει κανονικα σε στοκ cpu. Οπως και το cinebench cpu και opengl. Τωρα τρεχω μια ωρα XTU. Το prime συνεχιζει να σκαει μεσα σε μερικα λεπτα απο οταν το τρεχω...Τωρα εμενε ανοιχτο το 1ο worker και ειχαν σκασει τα αλλα 3... LOL...

 

Prime95 version ?

Θερμοκρασίες την ώρα που τρέχει prime ?

Link to comment
Share on other sites

p95v287 εχω και θερμοκρασιες με τον επεξεργαστη στοκ και ολα auto 70-72.

 

Δέν είναι απόλυτα συγκρίσιμο , αλλά έτυχε στην παρακάτω μέτρηση που έχω ανεβάσει στο hwbot να έχω και core temp ανοιχτό.

http://hwbot.org/submission/2974663_tasos_cinebench___r15_core_i5_6600k_788_cb

 

Τσιμπημένες τις βλέπω τις θερμοκρασίες σου.

Κάτι δέν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μια Corsair A70 εχω. Με push pull ομως...Δοκιμασα με 1.32 και με llc high που εδινε κοντα 1.3 αλλα ουτε 10 λεπτα δεν εβγαλε το prime χωρις error στα 4.2... Τοσο πολυ ρευμα θελει? Δοκιμασα και χαμηλο voltage μηπως δεν του αρεσε αλλα εκει κολλαει στα 1-2 λεπτα.

 

Παρένθεση: Διάβασε αν έχεις όρεξη για τη σημασία του Vdroop. Το Vdroop εξασφαλίζει ότι δεν θα υπάρχουν απροσδόκητα overshoot. Βοηθά τόσο στη σταθερότητα όσο και στην καλή λειτουργία των voltage regulators. Το LLC είναι κάκιστη κίνηση που αναγκάστηκαν εταιρείες σαν την Asus κ.α. να την ενσωματώσουν στα μοντέλα τους για να μην έρχονται σε κόντρα με τις προκαταλήψεις των overclockers για δήθεν αδύναμες μητρικές που δεν μπορούν να κρατήσουν σταθερή μια τάση.

 

http://www.anandtech.com/show/2404/5

 

Σχετικά με τις μνήμες έλεγξες timings και τάσεις; Ρυθμίσέ τα όσο πιο συντηρητικά γίνεται και ξαναδοκίμασε.

Τα optimized defaults λογικά βάζουν τις μνήμες σε timings για την στάνταρ συχνότητα των skylake 2133 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και λιγο εορταστικο thread digging:

 

2 μηνες τωρα νομιζα οτι ειχα ξεμπερδεψει με αυτες τις ηλιθιοτητες αλλα που...

Αλλαξα προσφατα την 970 με 980ti και ηλπιζα κατι crashes που ειχα στα καλα καθουμενα να ηταν απο εκει καθως οι μνημες εδειχναν να δουλευουν υποτιθεται οκ στα 3000. Τα crashes συνεχιστηκαν βεβαια και να μην πω οτι εγιναν πιο πολλα...

 

Λεω θα το ψαξω. Απο xmp που ειχα τις μνημες τις βαζω full manual και χωρις xmp με 30αρι multi και με 15-17-17-35 στα timings. E δεν μπουταρε το λειτουργικο μετα. Οκ λεω βαζω παλι XMP παλι δεν μπουταρει... Καταφερα και εκκινησα windows με τις μνημες σε ολα auto (clocks/voltage/timings). Και βεβαια εξαφανιστηκαν και τα crashes... Tι να πεταξω αραγε? Το κεφαλι μου που θελω και 3000 μνημες αντι να μεινω με τις 2133 η κατι αλλο? (να πω οτι ειμαι με f4 bios)

Link to comment
Share on other sites

Και λιγο εορταστικο thread digging:

 

2 μηνες τωρα νομιζα οτι ειχα ξεμπερδεψει με αυτες τις ηλιθιοτητες αλλα που...

Αλλαξα προσφατα την 970 με 980ti και ηλπιζα κατι crashes που ειχα στα καλα καθουμενα να ηταν απο εκει καθως οι μνημες εδειχναν να δουλευουν υποτιθεται οκ στα 3000. Τα crashes συνεχιστηκαν βεβαια και να μην πω οτι εγιναν πιο πολλα...

 

Λεω θα το ψαξω. Απο xmp που ειχα τις μνημες τις βαζω full manual και χωρις xmp με 30αρι multi και με 15-17-17-35 στα timings. E δεν μπουταρε το λειτουργικο μετα. Οκ λεω βαζω παλι XMP παλι δεν μπουταρει... Καταφερα και εκκινησα windows με τις μνημες σε ολα auto (clocks/voltage/timings). Και βεβαια εξαφανιστηκαν και τα crashes... Tι να πεταξω αραγε? Το κεφαλι μου που θελω και 3000 μνημες αντι να μεινω με τις 2133 η κατι αλλο? (να πω οτι ειμαι με f4 bios)

Update bios.Εμενα ετσι εφτιαξε και παιζει κανονικα με xmp@3000mhz

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω beta δηλαδη? Κανει clock-αρισμα σωστο το beta bios ομως? Γιατι ενα που μου ειχε στειλει η gigabyte παλιοτερα μου ελεγε να μην κανω o/c. Εχω το μηχανημα 3 μηνες και εχω ακομα στοκ τη cpu. Ελεος δηλαδη...

 

Επισης: Γραψε σε παρακαλω εσυ αν εχεις πειραξει και τι αλλο για να παιξουν οι μνημες (volts timings κτλ). Και για τον επεξεργαστη το ιδιο να τον ανεβασω σιγα σιγα να δω τι πανω κατω εχουν βαλει οι αλλοι για να δω τι μου γινεται...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις manually τάσεις.

 

VCCIO=1.12

VCCSA=1.12

 

 

Και λιγο εορταστικο thread digging:

 

2 μηνες τωρα νομιζα οτι ειχα ξεμπερδεψει με αυτες τις ηλιθιοτητες αλλα που...

Αλλαξα προσφατα την 970 με 980ti και ηλπιζα κατι crashes που ειχα στα καλα καθουμενα να ηταν απο εκει καθως οι μνημες εδειχναν να δουλευουν υποτιθεται οκ στα 3000. Τα crashes συνεχιστηκαν βεβαια και να μην πω οτι εγιναν πιο πολλα...

 

Λεω θα το ψαξω. Απο xmp που ειχα τις μνημες τις βαζω full manual και χωρις xmp με 30αρι multi και με 15-17-17-35 στα timings. E δεν μπουταρε το λειτουργικο μετα. Οκ λεω βαζω παλι XMP παλι δεν μπουταρει... Καταφερα και εκκινησα windows με τις μνημες σε ολα auto (clocks/voltage/timings). Και βεβαια εξαφανιστηκαν και τα crashes... Tι να πεταξω αραγε? Το κεφαλι μου που θελω και 3000 μνημες αντι να μεινω με τις 2133 η κατι αλλο? (να πω οτι ειμαι με f4 bios)

 

Αυτό που σου είχα γράψει τότε ... το δοκίμασες ?

Link to comment
Share on other sites

Το vccsa ποιο ειναι στο bios? Εψαξα αλλα δεν βρηκα. Νομιζω το ειχα βαλει καποια στιγμη οταν μπουταραν τα win στα 3000 αλλα ειχα crashes κ τοτε...

 

Θύμισε μου , ποιό μοντέλο έχεις ?

 

Μπορεί να στο γράφει λεκτικά.

system agent voltage

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα τα 2 τελευταια ειχα βαλει 1.12. Ειχα ομως κ παλι crashes. Θα δοκιμασω το επομενο beta bios

 

Δέν είναι θέμα bios.

 

Είτε το cpu σου , έχει πολύ αδύναμο imc , είτε το συγκεκριμένο κίτ μνημών έχει θέμα να παίξει σωστά στο z170.

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι θέμα bios.

 

Είτε το cpu σου , έχει πολύ αδύναμο imc , είτε το συγκεκριμένο κίτ μνημών έχει θέμα να παίξει σωστά στο z170.

Το ειχα δωσει σε φιλο οπως ειπα με msi mobo και του επαιζε κομπλε με XMP on σκετο χωρις αλλη ρυθμιση, οπως και ειχα δοκιμασει και με τις δικες του και επισης μου επαιζαν κομπλε με XMP on σκετο...και εκεινες ηταν 3333...αρα δεν φταιει το cpu κατα τη γνωμη μου

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δωσει σε φιλο οπως ειπα με msi mobo και του επαιζε κομπλε με XMP on σκετο χωρις αλλη ρυθμιση, οπως και ειχα δοκιμασει και με τις δικες του και επισης μου επαιζαν κομπλε με XMP on σκετο...και εκεινες ηταν 3333...αρα δεν φταιει το cpu κατα τη γνωμη μου

 

η MSI ήταν Z170 ?

 

οι 3333 ήταν 2x8 ?

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ζ170 αλλα οι μνημες 4Χ4...

 

ΥΓ Αντε παλι τα ιδιααααα... Περασα το beta bios και βεβαια εκανα απο το bios load optimised defaults γιατι ετσι υποτιθεται οτι ειναι το σωστο, και τωρα πανε τα windows παλι... Δηλαδη τι ειναι αυτο παλι? Ουτε εκανα clear cmos ουτε τιποτα...Οποτε βγαζει νεο bios και το βαζω θα πρεπει να περναω τα windows παλι απο την αρχη η να καιω αλλο σειριακο απο 7 και στο τελος να μη μεινει κανενα? Τωρα μου λεει οτι το serial χρησιμοποιειται απο αλλο pc! FFS... BTW με το νεο bios μου ξεκιναει το OS με ολα στοκ και μονο XMP (εβαλα και τα 1.12V του Τασου στα 2 πεδια εκεινα μονο)

 

Update: Με το νεο bios (ακομα ανενεργοποιητα τα windows) σταματησαν τα crashes με ολα auto + XMP on και απλα VCCIO VCCSA 1.12V. Τελικα μαλλον το bios ηταν...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω παντως παιζω με DDR 3 με 4 x 8gb με συνολο 32gb στα 2400Mhz 11-13-14-1T με 1.60v και ειναι rock stable το μηχανημα! 

 

Δεν παιζω με XMP...

 

Cinebench R15 στα 4,7 Ghz εχω 1027 points....με ddr 4 ποσο βγαζεις ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιζω με DDR 3 με 4 x 8gb με συνολο 32gb στα 2400Mhz 11-13-14-1T με 1.60v και ειναι rock stable το μηχανημα! 

 

Δεν παιζω με XMP...

 

Cinebench R15 στα 4,7 Ghz εχω 1027 points....με ddr 4 ποσο βγαζεις ?

Δεν δοκιμασα. Θα σου πω απο πεμπτη αλλα και παλι το μηχανημα ειναι stock μεχρι να βγαλουν οι καθυστερημενοι final bios...

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμασα. Θα σου πω απο πεμπτη αλλα και παλι το μηχανημα ειναι stock μεχρι να βγαλουν οι καθυστερημενοι final bios...

Περα απο την πλακα τωρα, βλεπω οτι το παρον thread εχει ανοιχτει απο αρχες Σεπτημβρη και ακομη παλευεις να δουλεψει σωστα αυτη η  την κωλ@gigabyte, ακομη δεν βγαλανε bios της προκοπης να κανεις την δουλεια σου?

Δεν την πετας λεω εγω να πας παρεις μια mobo μιας αλλη εταιρειας να κανεις την δουλεια σου, να κλοκαρεις και οτι αλλο γουσταρεις..

 

Ετσι οπως το πανε αυτοι εκει στην giga το μηχανημα σου θα παιξει απροβληματιστα με την ελευση της επομενης γενιας cpu's.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.