Jump to content



Πρόβλημα με καινούργιο pc


akap

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Εδώ και μία βδομάδα έχω στήσει ένα καινούργιο pc.

 

CPU: i7 5820k

CPU Cooler: Noctua NH-U12S

Motherboard: MSI X99A SLI Plus

GPU: MSI GTX980 4g Gaming

RAM: Kingston HyperX Fury 8GB DDR4

SSD: Kingston V300 120GB

HDD: Toshiba 1TB (7200rpm)

PSU: Corsair CX600M

 

Αν και είμαι αρχάριος στη συναρμολόγηση δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα. Έβαλα windows 10 στον ssd, και είχα τον δεύτερο σκληρό για να βάζω τα παιχνίδια.

 

Το πρόβλημα που έχω από την αρχή είναι το εξής. Όταν ανοίγω το pc και δοκιμάζω να παίξω ένα παιχνίδι (π.χ Shadow of Mordor, Metro, Project Cars) το πολύ σε ένα 15' το pc "παγώνει", δηλαδή δεν μπορώ να κάνω τίποτα, δεν υπάρχει ήχος, BSOD, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πατήσω reset. Μετά το reset ξαναδοκιμάζω να παίξω και όλα πάνε καλά.

 

Το pc μου παγώνει (γύρω στα 15') μόνο αν έχει κάτσει κλειστό τουλάχιστον μία ώρα. 

 

Ανέφερα αυτά τα παιχνίδια γιατί είναι ιδιαιτέρως απαιτητικά. Όταν δοκίμασα να παίξω το planetside 2, το pc δεν κόλλησε πουθενά για μία ώρα (όσο έπαιζα δηλαδή).

 

Όλα αυτά συμβαίνουν όταν παίζω παιχνίδια από τον δεύτερο σκληρό. Όταν δοκίμασα να περάσω το Shadow of Mordor στον ssd, όσο έπαιξα δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα (1,5 ώρα και το pc δούλευε κανονικά).

 

Προφανώς και υποψιάζομαι κάτι για τον δεύτερο σκληρό, αλλά δεν ξέρω αν είναι ελλατωματικός ή αν παίζει κάτι με την τροφοδοσία, διότι το pc κολλάει μόνο όταν παίζω παιχνίδια. Δεν μου έχει κολλήσει πότε όταν απλά κάνω κάτι στα windows (browsing κτλπ).

 

Επίσης οι θερμοκρασίες όταν παίζω είναι νορμάλ (cpu μέχρι 52 βαθμούς, gpu μέχρι 74 βαθμούς όταν παίζω το metro redux στο ultra)

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το τι φταίει, καθώς επίσης και κάποιες συμβουλές για το πως να το ψάξω και τι να προσέχω στο εξής.

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πρόβλημα που θα πρέπει να λύσεις. Πολλά μπορεί να φταίνε. Κοίταξε να δεις αν μπορείς να το αναπαράξεις σε συγκεκριμένες συνθήκες. Επίσης κοίταξε αν μπορείς να δοκιμάσεις με ένα διαφορετικό τροφοδοτικό (που υπάρχει κάποια πιθανότητα να φταίει αυτό).

 

Ξεκίνα τρέχοντας stress tests για cpu (AIDA64/XTU), για τις μνήμες (hci memtest) και για τα γραφικά σου (unigine heaven). Ολα αυτά θα τα τρέξεις/εγκαταστήσεις στον ssd σου.  Προσοχή στις θερμοκρασίες όταν τα κάνεις αυτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πρόβλημα που θα πρέπει να λύσεις. Πολλά μπορεί να φταίνε. Κοίταξε να δεις αν μπορείς να το αναπαράξεις σε συγκεκριμένες συνθήκες. Επίσης κοίταξε αν μπορείς να δοκιμάσεις με ένα διαφορετικό τροφοδοτικό (που υπάρχει κάποια πιθανότητα να φταίει αυτό).

 

Ξεκίνα τρέχοντας stress tests για cpu (AIDA64/XTU), για τις μνήμες (hci memtest) και για τα γραφικά σου (unigine heaven). Ολα αυτά θα τα τρέξεις/εγκαταστήσεις στον ssd σου.  Προσοχή στις θερμοκρασίες όταν τα κάνεις αυτά

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Έτρεξα το AIDA για το CPU για περίπου 1,5 ώρα. Κανένα πρόβλημα, οι θερμοκρασίες δν ξεπέρασαν τους 63 βαθμούς. Όταν απόγευμα γύρισα σπίτι, δοκίμασα και το unigine. Στο δεκάλεπτο πάλι κόλλησε (πρώτη φορά που συμβαίνει από τον ssd). Έκανα επανεκκίνηση και έτρεξα το benchmark άλλες 2 φορές χωρίς αυτή τη φορά να υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα. Δεν έχω τρέξει ακόμα το test για τη μνήμη αλλά αρχίζω και υποψιάζομαι σοβαρά το τροφοδοτικό, μιας που διάβασα και αυτό:

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2109845/corsair-cx600m-bad-quality-psu.html

 

Δυστυχώς, δεν έχω άλλο τροφοδοτικό να δοκιμάσω. Με αυτά που σου περιγράφω θεωρείς καλή ιδέα να αγόραζα ένα άλλο; (χωρίς να νομίσεις ότι με παίρνεις στο λαιμό σου, το ρίσκο είναι δικό μου).

 

Στο μεταξύ θα κάνω και το τεστ για τη μνήμη.

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, υπάρχει πρόοδος. Καταρχάς σχεδόν αποκλείεται το πρόβλημα να είναι στον σκληρό. Το κόλλημα που σου έκανε ήταν ακριβώς ίδιο με τα προηγούμενα έτσι? 

 

1)Το AIDA καλό θα ήταν να κλείσει κανα 4ωρο.

2) Κάνε και το hci,οδηγίες εδώ http://www.overclock.net/t/1569364/official-skylake-24-7-ddr4-memory-stability-thread. Για τον επεξεργαστή σου θέλεις 12 παράλληλα instances.

 

Aν το μηχάνημα τα βγάζει αυτά αλλά όχι unigine τότε το πρόβλημα μπορεί να εντοπιστεί με μια σχετική ασφάλεια στο τροφοδοτικό ή την κάρτα γραφικών.

 

Γενικά μην βιαστείς, δεν είναι ώρα να πάρεις ακόμα καινούριο τροφοδοτικό. Γενικά πάντως τα CX έχουν κακή φήμη.


Επίσης τσέκαρε και το voltage regulation στο τροφοδοτικό σου, δηλαδή πόσο καλά κρατάει τις 12,5,3V γραμμές υπο φορτίο. Μπορείς να το δείς αυτό με το AIDA πρέπει να έχει ένα tab στο stress test που λέει voltages ή κάτι τέτοιο. Δοκίμασε με κάποιο cpu stress test και με το unigine (βάλε μικρή ανάλυση και όχι fullscreen για να μπορείς να βλέπεις και τα 2).

Link to comment
Share on other sites

Κσι γω όπως διαβάζω δίνω 80% στο τροφοδοτικό και 20% στην κάρτα γραφικών ή σε κάποιο θέμα μεταξύ μητρικής και κάρτας γραφικών οπου κακαρώνει την ώρα που ζορίζεται η κάρτα  . Θα συμβούλευα πάση θυσία να δανειστείς ένα τροφοδοτικό και να κάνεις δοκιμές . Μην αγοράσεις- αλλάξεις τίποτα μέχρι να βεβαιωθείς σίγουρα τι φταίει .

Link to comment
Share on other sites

Κσι γω όπως διαβάζω δίνω 80% στο τροφοδοτικό και 20% στην κάρτα γραφικών ή σε κάποιο θέμα μεταξύ μητρικής και κάρτας γραφικών οπου κακαρώνει την ώρα που ζορίζεται η κάρτα  . Θα συμβούλευα πάση θυσία να δανειστείς ένα τροφοδοτικό και να κάνεις δοκιμές . Μην αγοράσεις- αλλάξεις τίποτα μέχρι να βεβαιωθείς σίγουρα τι φταίει .

Και εγώ σε αυτό ελπίζω, κυριώς επειδή το pc κολλάει μόνο όταν έχει μείνει κλειστό για ώρα, είναι δηλαδή "κρύο". Μετά το reset δεν μου έχει κολλήσει ποτέ μέχρι στιγμής. 

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει τροφοδοτικό στα μέτρα του συστήματος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, υπάρχει πρόοδος. Καταρχάς σχεδόν αποκλείεται το πρόβλημα να είναι στον σκληρό. Το κόλλημα που σου έκανε ήταν ακριβώς ίδιο με τα προηγούμενα έτσι? 

 

1)Το AIDA καλό θα ήταν να κλείσει κανα 4ωρο.

2) Κάνε και το hci,οδηγίες εδώ http://www.overclock.net/t/1569364/official-skylake-24-7-ddr4-memory-stability-thread. Για τον επεξεργαστή σου θέλεις 12 παράλληλα instances.

 

Aν το μηχάνημα τα βγάζει αυτά αλλά όχι unigine τότε το πρόβλημα μπορεί να εντοπιστεί με μια σχετική ασφάλεια στο τροφοδοτικό ή την κάρτα γραφικών.

 

Γενικά μην βιαστείς, δεν είναι ώρα να πάρεις ακόμα καινούριο τροφοδοτικό. Γενικά πάντως τα CX έχουν κακή φήμη.

Επίσης τσέκαρε και το voltage regulation στο τροφοδοτικό σου, δηλαδή πόσο καλά κρατάει τις 12,5,3V γραμμές υπο φορτίο. Μπορείς να το δείς αυτό με το AIDA πρέπει να έχει ένα tab στο stress test που λέει voltages ή κάτι τέτοιο. Δοκίμασε με κάποιο cpu stress test και με το unigine (βάλε μικρή ανάλυση και όχι fullscreen για να μπορείς να βλέπεις και τα 2).

Δοκίμασα το hci, άνοιξα 12 instances και το άφησα για περίπου 1 ώρα και 1 τέταρτο. 0 errors.

Επανέλαβα το unigine, αυτή τη φορά με το AIDA ανοικτό για να παρατηρώ τη τάση. Στην αρχή έβαλα μόνο το unigine να τρέχει. Στη συνέχεια έβαλα και ένα stress test. Σε εκείνο το σημείο ο υπολογιστής φόρτωσε αρκετά με αποτέλεσμα να κρασάρει ο driver της nvidia (πήρα το σχετικά των windows  - nvidia driver has crashed and has recovered - κάτι τέτοιο). Το pc όμως δεν κόλλησε αυτή τη φορά, παρόλο που μόλις το είχα ανοίξει και ήταν "κρύο".

 

Το voltage regulation κυμάνθηκε ως εξής όσο τέσταρα το unigine:

 

+3.3V     3.296 (Min)   3.328 (Max)    3.315 (Avg)

+5V        5.080            5.120              5.100

+12V     12.000           12.288            12.134

Link to comment
Share on other sites

Το regulation είναι μια χαρά. Γενικά αυτό που φαίνεται να συμβαίνει είναι ότι όταν εισέρχονται τα γραφικά στην όλη κατάσταση τότε υπάρχει πρόβλημα. Αν αυτό οφείλεται στο αυξημένες απαιτήσεις φορτίου ή κάτι συμβαίνει με την κάρτα σου δεν είναι ξεκάθαρο. Πράγματα που θα μπορούσες να δοκιμάσεις, με σειρά προτεραιότητας:

 

1) Βρες να δοκιμάσεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών. Απο που τα αγόρασες τα πράγματα? Αν είναι κάποιο normal κατάστημα θα σε βοηθήσουν πιστεύω. Αν ποτέ βεβαιωθείς οτι το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα, μην περιμένεις αντικατάσταση, ζήτα ένα πιστωτικό και πάρε ένα καλύτερο τροφοδοτικό. Το σύστημα σου δεν είναι για CX.

 

2) Βεβαιώσου οτι δεν πρόκειται για software πρόβλημα, αν και αυτό είναι σχετικά δύσκολο. Unistall τους drivers της nvidia με DDU και ξαναπέρασε τους, ή ακόμα καλύτερα πέρνα άλλους. Αν δεν βαριέσαι και format.

 

3) Υπάρχει μια περίπτωση να φταίει και η μητρική σου. Πάντως επειδή και εγώ έχω msi x99 και έχω διαβάσει πολύ γι αυτές δεν έχει αναφερθεί κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Δοκίμασε να την βάλεις σε άλλο slot αμα θέλεις (στο δεύτερο).

 

Γενικά πάντως αν έπρεπε να στοιχηματίσω θα έλεγα τροφοδοτικό. Αλλά δεν είμαστε εδώ γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το regulation είναι μια χαρά. Γενικά αυτό που φαίνεται να συμβαίνει είναι ότι όταν εισέρχονται τα γραφικά στην όλη κατάσταση τότε υπάρχει πρόβλημα. Αν αυτό οφείλεται στο αυξημένες απαιτήσεις φορτίου ή κάτι συμβαίνει με την κάρτα σου δεν είναι ξεκάθαρο. Πράγματα που θα μπορούσες να δοκιμάσεις, με σειρά προτεραιότητας:

 

1) Βρες να δοκιμάσεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών. Απο που τα αγόρασες τα πράγματα? Αν είναι κάποιο normal κατάστημα θα σε βοηθήσουν πιστεύω. Αν ποτέ βεβαιωθείς οτι το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα, μην περιμένεις αντικατάσταση, ζήτα ένα πιστωτικό και πάρε ένα καλύτερο τροφοδοτικό. Το σύστημα σου δεν είναι για CX.

 

2) Βεβαιώσου οτι δεν πρόκειται για software πρόβλημα, αν και αυτό είναι σχετικά δύσκολο. Unistall τους drivers της nvidia με DDU και ξαναπέρασε τους, ή ακόμα καλύτερα πέρνα άλλους. Αν δεν βαριέσαι και format.

 

3) Υπάρχει μια περίπτωση να φταίει και η μητρική σου. Πάντως επειδή και εγώ έχω msi x99 και έχω διαβάσει πολύ γι αυτές δεν έχει αναφερθεί κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Δοκίμασε να την βάλεις σε άλλο slot αμα θέλεις (στο δεύτερο).

 

Γενικά πάντως αν έπρεπε να στοιχηματίσω θα έλεγα τροφοδοτικό. Αλλά δεν είμαστε εδώ γι αυτό.

Format ήταν από τα πρώτα πράγματα που έκανα.

Έβαλα την κάρτα γραφικών σε άλλο slot, αύριο θα το τεστάρω.

Λογικά θα πάω για καινούργιο PSU. Θα το πάρω το ρίσκο ακόμα για 2 λόγους:

 

1) Όπως σας είπα δεν μπορώ να δοκιμάσω ούτε τροφοδοτικό, ούτε κάρτα γραφικών. Όλοι μου οι γνωστοί δεν το έχουν το σπορ και όλοι τους έχουν λαπτοπ ή desktop για τα πολύ βασικά ( η κοπέλα μου έχει psu 450w π.χ).

 

2) Δεν το είχα ψάξει τόσο καλά το θέμα του τροφοδοτικού είναι η αλήθεια. Και με αυτά που μου λέτε + αυτά που διαβάζω όντως δεν είναι για το σύστημα μου. Και αφού θα πρέπει κάποια στιγμή να το αλλάξω ας το κάνω τώρα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για να μην την ξαναπατήσω. Έχω βρει αυτά τα 2:

 

-SEASONIC S12G-650 650W

-EVGA SuperNOVA 750W G2

 

Είναι πάνω κάτω στην ίδια τιμή. Κλείνω προς το 2ο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Έγινε επεξεργασία από akap
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 είναι καλά τροφοδοτικά και εγώ το δεύτερο θα προτιμούσα. Κοίτα επίσης Coolermaster (V series), Corsair (Hx και Αx), Super Flower, Xfx (TS και XTS).

 

Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα και οι δικοί μου φίλοι δεν το έχουν το σπορ. Μπορεί κάποιος εδώ μέσα να σου δανείσει κάποιο για μερικές μέρες. Εγώ αν θέλεις έχω ένα vs450 που λογικά απο βδομάδα θα το έχω σε αχρηστία δεν ξέρω όμως αν θα τα σηκώσει (λογικά θα τα σηκώσει).

Link to comment
Share on other sites

Αν ησουν κοντα θα εφερνες το pc σου να δοκιμαζαμε το XFX του 2ου pc (ts 650w) . Δε πειραζει ομως, το EVGA G2 750 ειναι δυνατο. Το εχει ο @Dj_ALeX,  , μπορει να σου επιβεβαιωσει για το αν αξιζει ή οχι. Εγω επιβεβαιωνω για τις TS Series και για τη Vseries της coolermaster (V650 και θα γλιτωσεις και φραγκα). :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ησουν κοντα θα εφερνες το pc σου να δοκιμαζαμε το XFX του 2ου pc (ts 650w) . Δε πειραζει ομως, το EVGA G2 750 ειναι δυνατο. Το εχει ο @Dj_ALeX,  , μπορει να σου επιβεβαιωσει για το αν αξιζει ή οχι. Εγω επιβεβαιωνω για τις TS Series και για τη Vseries της coolermaster (V650 και θα γλιτωσεις και φραγκα). :)

Μένω Αργυρούπολη, ναι είδα και τα Coolermaster και τα XFX, αλλά βλέπω ότι το συγκεκριμένο της evga παίρνει άριστες κριτικές.

 

 

Και τα 2 είναι καλά τροφοδοτικά και εγώ το δεύτερο θα προτιμούσα. Κοίτα επίσης Coolermaster (V series), Corsair (Hx και Αx), Super Flower, Xfx (TS και XTS).

 

Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα και οι δικοί μου φίλοι δεν το έχουν το σπορ. Μπορεί κάποιος εδώ μέσα να σου δανείσει κάποιο για μερικές μέρες. Εγώ αν θέλεις έχω ένα vs450 που λογικά απο βδομάδα θα το έχω σε αχρηστία δεν ξέρω όμως αν θα τα σηκώσει (λογικά θα τα σηκώσει).

Ότι και να διαλέξω να αγοράσω από αυτά που έχουν χρειάζεται τουλάχιστον μία βδομάδα για να τα έχω στα χέρια μου. Ενδέχεται να βρω μία άκρη για να δοκιμάσω ένα τροφοδοτικό τελικά (μέσω γνωστό γνωστού), αλλά το κόβω δύσκολο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Μέχρι να πάρω κάτι καινούργιο ή να τεστάρω ένα άλλο, είναι ασφαλές να χρησιμοποιώ το pc ή να βάζω κανά παιχνίδι με το υπάρχον τροφοδοτικό; Ή θα έπρεπε καλύτερα να το αφήσω στην άκρη;

 

Όπως και να χει παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Μένω Αργυρούπολη
 

 

Στο " -ρούπολη" ειμαστε κοντά. Στο πρωτο συνθετικο εχουμε θεμα :p (Αλεξανδρουπολη εδω )

 

Μέχρι να πάρω κάτι καινούργιο ή να τεστάρω ένα άλλο, είναι ασφαλές να χρησιμοποιώ το pc ή να βάζω κανά παιχνίδι με το υπάρχον τροφοδοτικό; Ή θα έπρεπε καλύτερα να το αφήσω στην άκρη;
Εγω θα προσπαθουσα να σταματησω τελειως το gaming κλπ για αυτο το διαστημα, ειδικα εαν ειναι αυτο το προβλημα! 

 

Επισης πριν προχωρησω σε μια αγορα που κοστιζει ~100-150€ , θα εξεταζα ολα τα πιθανα προβληματα (ακομη και τροφοδοτικο να μην ειναι και να ειναι καρτα γραφικων , δε θα παει τσαμπα η αγορα σου, απλως ισως να ειναι αχρειαστη προς το παρον και να διαθεσεις περισσοτερα σε καρτα για παραδειγμα ). Πρεπει οπωσδηποτε να τσεκαρεις πριν αγορασεις! 

Link to comment
Share on other sites

Επισης πριν προχωρησω σε μια αγορα που κοστιζει ~100-150€ , θα εξεταζα ολα τα πιθανα προβληματα (ακομη και τροφοδοτικο να μην ειναι και να ειναι καρτα γραφικων , δε θα παει τσαμπα η αγορα σου, απλως ισως να ειναι αχρειαστη προς το παρον και να διαθεσεις περισσοτερα σε καρτα για παραδειγμα ). Πρεπει οπωσδηποτε να τσεκαρεις πριν αγορασεις!

 

Το σύστημα το έχω φτιάξει πρόσφατα, οπότε αν είναι η κάρτα δεν υποστηρίζεται από εγγύηση; Γιατί για να πάρω καινούργια δεν υπάρχει περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πως κανονικοτατα μπορεις να τη στειλεις για rma. Το τροφοδοτικο το ειχες απο παλιοτερο μηχανημα και το κρατησες;

Όχι και το τροφοδοτικό καινούργιο το πήρα. Βλακωδώς δεν έκανα καλή έρευνα όπως έκανα με όλα τα άλλα, και με αυτά που διαβάζω το τροφοδοτικό δεν είναι για το σύστημα μου. Το ζήτημα είναι ότι αν τελικά είναι το psu,  αυτό σημαίνει ότι είναι ελλατωματικό ή ότι απλά δεν σηκώνει τη κάρτα; Στη πρώτη περίπτωση θα μπορούσα να το επιστρέψω και να πάρω κάποιο πιστωτικό από το κατάστημα. Στη δεύτερη φαντάζομαι μου μένει κάβα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα ηταν παλιοτερο. Εαν μπορεις να ζητησεις πιστωτικο , κανε το και πληρωσε τη διαφορα για καποιο καλυτερο.

Ελπιζω πραγματικα να ειναι ελαττωματικο και να ειναι εξαιτιας αυτου το προβλημα. Πρεπει να το εξετασεις 100% σιγουρα για να δεις εαν ισχυει κατι τετοιο. Αλλιως οπως ειπες και εσυ, καβα ..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως βρήκα μία άκρη. Μπορεί να μου δώσει κάποιος ένα τροφοδοτικό thermaltake 700w. Το πρόβλημα είναι ότι είναι μοντέλο του 2006 και έχει μόνο ένα καλώδιο 6pin για pci-e. Η κάρτα μου θέλει 2 6+2. Αυτό που μου πρότεινε είναι να τροφοδοτήσω μητρική και δίσκους με το thermaltake, και τη κάρτα με το cx600m ώστε να μπορεί να τραβάει όλη την ισχύ. Το θέμα είναι ότι δν ξέρω για την ποιότητα του τροφοδοτικού + είναι αρκετά παλιό. Με άλλα λόγια το φοβάμαι, αλλά είναι το μόνο που μπορώ να δοκιμάσω αυτή τη στιγμή. Υπάρχει περίπτωση να μου κάψει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ένα - ένα.

 

1) Αν αυτό που βλέπεις οφείλεται στο τροφοδοτικό σου το τροφοδοτικό σου είναι προβληματικό και θα πρέπει να το αλλάξεις. Το τροφοδοτικό σου καλύπτει τις απαιτήσεις που δίνει η nvidia για την 980.

 

2) Ποιο είναι το thermaltake, μοντέλο εννοώ. Μάθε το αν μπορείς  να δούμε τα specs (πχ αν δίνει αρκετά A στην 12V γραμμή). Επίσης πολύ βασικό, δουλεύει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.