Jump to content


Πρόβλημα με καινούργιο pc


akap

Recommended Posts

Οκ. Τότε δεν έχει νόημα να δοκιμάσω το thermaltake γιατί δεν μπορώ να συνδέσω αυτό στη κάρτα. Επίσης δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει οπότε δεν παίρνω το ρίσκο. Οπότε για να κάνω σωστό test πρέπει να δοκιμάσω άλλο τροφοδοτικό στη κάρτα. Θα πρέπει να βρω ένα τροφοδοτικό που να κάνει για την κάρτα μου. Μπορώ να κάνω το αντίθετο, δηλαδή ένα σχετικά μικρό σε W τροφοδοτικό για τη κάρτα και το ήδη υπάρχον για τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι,

 

Δυστυχώς το πρόβλημα μου παραμένει.

 

Αγόρασα καινούργιο τροφοδοτικό, ένα Super Flower Leadex Gold 750W. Με το που το έβαλα δοκίμασα να τρέξω το Metro Redux. Άνοιξα το pc μετά από 1,5 μέρα περίπου και έτρεξα το παιχνίδι για περίπου 2 ώρες. Με χαρά διαπίστωσα ότι δεν κόλλησε και ησύχασα πιστεύοντας ότι ήταν το τροφοδοτικό. Την επόμενη μέρα όμως ξανακόλλησε πάλι περίπου στα 10-15 λεπτά. Πήρα το μαγαζί που αγόρασα την κάρτα γραφικών και μου πρότειναν να δοκιμάσω να αλλάξω για αρχή το λειτουργικό πηγαίνοντας από τα win 10 στα win 8.1. Καμία τύχη.

Έβγαλα τον 2ο σκληρό και έτρεξα τα unigine heaven και furmark. Ξανά τα ίδια. Έβγαλα τον ssd και εγκατέστησα τα win 8.1 στον hdd. Τα ίδια. Format ξανά στο pc, ξανά win 8.1 και ξανά unigine heaven αυτή τη φορά χωρίς να εγκαταστήσω utilities και έτρεξα τα test με έναν παλαιότερο driver. Τα ίδια. Τηλεφώνησα στο μαγαζί και δέχτηκαν να μου αλλάξουν τη κάρτα, με μια ίδια. Σήμερα πήγα και την παρέλαβα δίνοντας τους την υποτίθεται ελλατωματική. Γύρισα σπίτι, έτρεξα το furmark για μίση ώρα χωρίς να κολλήσει. Με συγκρατημένη αισιοδοξία έκλεισα το pc και το άφησα για 2 ώρες. Έτρεξα το furmark ξανά και αυτή τη φορά κόλλησε και πάλι γύρω στα 11 λεπτά. Έκανα hard reset το pc, ξανά μισή ώρα το furmark και όπως ήταν αναμενόμενο το pc δεν κόλλησε. Και αυτό είναι που με τρελαίνει: Αν κολλήσει το pc αυτό θα γίνει μόνο αν έχει μείνει προηγούμενως αρκετή ώρα κλειστό.

 

Έχω προφανώς καταλήξει στο ότι φταίει είτε η μνήμη είτε η μητρική.

 

Ενδέχεται να φταίνε τα bios; Απ' ότι είδα στο site τρέχω την τελευταία έκδοση.

Επίσης αν όντως είναι η μητρική ενδέχεται να προκαλέσει ζημιά σε άλλα parts;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μνημες δοκιμασε... Οι μνημες εχουν εφ'ορου ζωης εγγυηση. Δοκιμασε να στις αλλαξουν αν μπορεις με ιδιες! Αν ειναι η μητρικη δε ξερω απο που θα το καταλαβεις, αλλα μαλλον με απαγωγη στο ατοπο (δοκιμαζοντας νεες μνημες).

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο γνωστά θέματα με τις Msi x99 είναι με τις μνήμες και συγκεκριμένα με τα slots.

 

1) Πόσα sticks έχεις και σε ποια slots?

2) Οι μνήμες κατα την εταιρία είναι συμβατές με την μητρική?

3) Οι μνήμες έχουν βγάλει 8ωρο bootable memtest και hci με 1000% coverage?

Link to comment
Share on other sites

Από το site της kingston:

 

"Asrock: X99 OC Formula, Fatal1ty X99 Professional, Fatal1ty X99X Killer, Fatal1ty X99M Killer, X99 WS, X99 Extreme6, X99 Extreme4, X99M Extreme4, X99 Extreme3

ASUS: X99-E WS, X99-DELUXE, X99-A,Rampage V Extreme, X99-PRO

Gigabyte: GA-X99-Gaming G1 WIFI, GA-X99-Gaming 7 WIFI, GA-X99-Gaming 5, GA-X99-SOC Force, GA-X99-UD7 WIFI, GA-X99-UD5 WIFI, GA-X99-UD4, GA-X99-UD3

MSI: X99S Gaming 9 AC, X99S Gaming 9 ACK, X99S SLI PLUS, X99S XPOWER AC, X99S Gaming 7, X99S MPOWER

EVGA: X99 FTW, X99 Micro, Motherboard X99 Classified

Note: HyperX Memory is compatible with other X99 series motherboards not listed above."

 

Την MSI X99A δεν την έχει αλλά λέει ότι είναι συμβατή και με άλλες μητρικές. Ενδέχεται να φταίει αυτό;

Memtest 8ωρο δεν έχω τρέξει, θα το αφήσω αν είναι όλο το βράδυ. Hci είχα τρέξει αλλά δεν ξέρω για το 1000% coverage. Πως το ρυθμίζω αυτό; Και για πόσην ώρα να το αφήσω να τρέξει;

 

Εχω ένα stick των 8gb. Αρχικά το είχα στο slot 1 όπως πρότειναν στο manual της μητρικής. Για δοκιμή το άλλαξα και το έβαλα στο slot 8 και το έχω αφήσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δεις αν είναι συμβατή η μνήμη

http://www.msi.com/support/mb/X99A-SLI-PLUS.html#support-mem

ακόμα και να μην  είναι συμβατή μπορεί να παίξει. Απλά δεν σου εγγυάται κανείς οτι θα παίζει. Συνήθως παίζουν

 

άσε το hci προς το παρόν και δες αν βγάζει το memtest. Ακόμα και να το βγάζει βέβαια δεν σημαίνει οτι η μνήμη είναι οκ. 'Έχουν περάσει τουλάχιστον 2 συστήματα απο τα χέρια μου με τέτοιο πρόβλημα και έβγαζαν κανονικά memtest.

 

Timmings- συχνότητες κτλπ είναι στο auto στο bios?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα timing είναι στο auto. Είχα δοκιμάσει να την βάλω από τα 2400 στα 2133 γιατί είχα δει ότι ο επεξεργαστής μου υποστήριζε μέχρι 2133. Βέβαια δεν άλλαξε κάτι και το ξαναγύρισα στα 2400. Επίσης δοκίμασα και το xmp, αλλά και πάλι είτε on είτε off δεν άλλαζε κάτι.

 

Επίσης στο site της msi δεν βλέπω πουθενά την μνήμη μου (ούτε στο oc support).

 

Αύριο θα ποστάρω και τα αποτελέσματα του memtest.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν θέλεις τρέξε και ένα hci με τις οδηγίες που σου είχα δώσει. Διάβασε το thread (12 instances και μέχρι 1000% coverage). Δυστυχώς θα πρέπει να βρεις ένα άλλο στικάκι να δοκιμάσεις. Φρόντισε όμως να είναι compatible αυτή την φορά αν μπορείς.

 

Μοιάζει να είναι ύπουλο πρόβλημα. Συμβαίνουν αυτά δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν θέλεις τρέξε και ένα hci με τις οδηγίες που σου είχα δώσει. Διάβασε το thread (12 instances και μέχρι 1000% coverage). Δυστυχώς θα πρέπει να βρεις ένα άλλο στικάκι να δοκιμάσεις. Φρόντισε όμως να είναι compatible αυτή την φορά αν μπορείς.

 

Μοιάζει να είναι ύπουλο πρόβλημα. Συμβαίνουν αυτά δυστυχώς.

Το είχα τρέξει παλιότερα. 12 instances από ~640mb το καθένα για περίπου 1,5 ώρα. Δεν θυμάμαι τι coverage είχε το κάθε instance, αλλά αν οι ρυθμίσεις είναι ίδιες έχει νοήμα να το ξαναδοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και πάλι παιδιά. Απλά να κάνω ένα update για το ζήτημα μου σε περίπτωση που κάποτε κάποιος πάθει κάτι παρόμοιο. Δοκίμασα και μία άλλη μνήμη αυτή τη φορά "συμβατή" με τη μητρική. Δεν είδα αποτέλεσμα και σίγουρος πια ότι κάτι φταίει με την μητρική πήγα το pc σε τεχνικό για έλεγχο. Εκείνος δοκίμασε ένα τροφοδοτικό 800W. Κατά την διάρκεια των δοκιμών δουλεύοντας το pc με μόνο τον έναν σκληρό πάνω (hdd) το pc δεν πάγωσε ποτέ. Αντίθετα όταν ξανασύνδεσε το δικό μου και αντικατέστησε την 980 με μία 970, το pc παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα. Υπενθυμίζω ότι είχα αλλάξει τροφοδοτικό και είχα βάλει ένα SuperFlower Leadex Gold στα 750W.

 

Πήρα το pc πίσω, και ακολουθόντας τις συμβουλές του τεχνικού δοκίμασα ένα άλλο τροφοδοτικό. Η άποψη του ήταν ότι δεν ήταν θέμα ισχύος, αλλά πιο πολύ συμβατότητας. Για καλή μου τύχη βρήκα από γνωστό γνωστού ένα corsair rm850. Το σύνδεσα και ξεκίνησα τις δοκιμές. Όσα furmark και unigine heaven δοκίμασα, είτε στον ssd είτε στον hdd (αλλά κάθε φορά είχα μόνο έναν συνδεδεμένο), τα πέρασε άνετα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που τελικά ήταν το τροφοδοτικό, αλλά αφού το πρόβλημα φαινόταν να είχε λυθεί, έκανα την κίνηση και αγόρασα ένα rm850 της corsair, έχοντας στο μυαλό μου ότι τελικά πρέπει να ήταν θέμα συμβατότητας. Σύνδεσα και τους δύο δίσκους εγκατέστησα win από την αρχή, και ξαναδοκίμασα. Έντρομος παρατήρησα ότι το pc ξανά στο 15' περίπου πάγωσε. Αποσύνδεσα τον hdd που τον είχα πια για αποθηκευτικό χώρο, και ξαναέτρεξα τα benchmarks. Τα πέρναγε όλα άνετα.

 

Τελικά μετά από δοκιμές κατά τύχη δοκίμασα το εξής. Η κάρτα είναι factory overclocked και υποστηρίζει τα εξής modes:

 

1317 MHz / 1216 MHz (OC Mode)
1291 MHz / 1190 MHz (Gaming Mode)
1216 MHz / 1127 MHz (Silent Mode)

 

Από την εφαρμογή gaming app της msi δίνεται η δυνατότητα να επιλέγει σε ποιο mode να λειτουργεί η κάρτα. Για να μην μακρυγορώ όταν η κάρτα είναι στο silent mode, το pc και με τους 2 δίσκους πάνω έβγαλε όλα τα benchmarks κανονικά. Μετά μπορώ κανονικά να την γυρίσω στο gaming ή oc mode, αλλά το πρώτο μισάωρο για απαιτητικές εφαρμογές η κάρτα πρέπει να είναι στο silent. Μιλάμε πάντα για καταστάση που ο υπολογιστής έχει μείνει κλειστός για πάνω από 1 ώρα.

 

Συγνώμη για την έκταση του post, απλά ένιωθα σωστό να αναφέρω ότι καινούργιο υπήρχε, μήπως και κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Δεν ξέρω τι παίζει, το πρόβλημα αγγίζει τα όρια της παράνοιας, ενδεχομένως κάποια στιγμή να ελέγξω τη μητρική.

Έγινε επεξεργασία από akap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι μου είπε, ότι παίζει να υπάρχει θέμα συμβατότητας για το τροφοδοτικό.

 

Τα συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι τα εξής:

 

-Με το καινούργιο τροφοδοτικό αν λειτουργώ μόνο τον ένα απ τους δύο δίσκους το pc δεν κολλάει. Αν βάλω τον δεύτερο (hdd) τότε κολλάει.

-Δεν έχω κανένα από τα παραπάνω προβλήματα αν γυρίσω την κάρτα στο silent mode. Σε αυτό το mode το pc δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, υπό οποιαδήποτε περίσταση

Link to comment
Share on other sites

Συμπαίρασμα δικό μου δεν φταίνε τα τροφοδοτικά.

 

Ναι έτσι μου είπε, ότι παίζει να υπάρχει θέμα συμβατότητας για το τροφοδοτικό.

 

Τα συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι τα εξής:

 

-Με το καινούργιο τροφοδοτικό αν λειτουργώ μόνο τον ένα απ τους δύο δίσκους το pc δεν κολλάει. Αν βάλω τον δεύτερο (hdd) τότε κολλάει.

-Δεν έχω κανένα από τα παραπάνω προβλήματα αν γυρίσω την κάρτα στο silent mode. Σε αυτό το mode το pc δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, υπό οποιαδήποτε περίσταση

Τώρα να γελάσω ή να κλάψω?

 

Συμπέρασμα δικό μου δεν φταίνε τα τροφοδοτικά.

 

Δοκίμασε άλλη μητρική(εννοώ όχι να αγοράσεις) αφού πρώτα άλλαξε καλώδια sata στους σκληρούς μήπως φταίνε αυτά.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ναι σου έχει κάτσει το πρόβλημα 'οτι να ναι'. Είναι το χειρότερο πρόβλημα, ικανό να σε κάνει να τα πετάξεις όλα από το παράθυρο. Συμπάσχω γιατί μου έχει τύχει και μάλιστα 2 φορές.

 

Συμβατότητα με τροφοδοτικά δεν παίζει γενικά. Μείνε με το Superflower.

 

Το επόμενο βήμα ναι, είναι η μητρική. Όπως σου έχω πεί δεν έχω ξανακούσει για παρόμοια προβλήματα σε αυτές τις μητρικές. Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα post εδώ http://www.overclock.net/t/1511496/official-msi-x99s-a-motherboard-owners-club/1420#post_24483101

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζοντας τις δημοσιεύσεις ,όλο βλέπω να αλλάζει η κατάσταση όποτε κάνεις κατι με.σκληρό δισκο .

Διαβάζοντας το ποστ από την αρχή σε λυπηθηκα [emoji14] γιατί όλοι έχουμε τραβήξει τέτοια κουλά που δε λύνονται .

Αν βρεις πουθενά δοκιμάσει αλλον hdd μαζι με τον ssd ,έτσι για το γαμώτο .

Πιστευω ειναι λίγο πιο εύκολο να βρεις κανένα δανεικό ,ίσα ίσα ,για το γαμώτο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι στη μητρική, γενικά με  τα x99 υπάρχει θέμα...και έγω είχα παρόμοια θέματα άλλαξα μνήμες κ.λ. τελικά κατέληξα σε μία Asrock x99 Killer και όλα μεχρί στιγμής κομπλέ...

Και κάτι άλλο που θα πρέπει να έχεις υπ'οψιν είναι πως δε είναι απαραίτητο να έχεις το τελευταίο bios και ένα άλλο πως x99 και psu με multi rail υπάρχει θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.