Jump to content


μια βοηθεια....(tv capture)


ktm640

Recommended Posts

δεν ξερω αν ειναι εδω το σημειο του forum που ψαχνω ρε παιδια αλλα αν εχετε να μου προτινεται καμια καλη αλλα και φτηνη (με εμφαση στο φτηνη)

καρτα για να μπορω να κανω capture ταινιες απο την τηλεοραση και μετα να τις γραφω σε ενα dvd θα με σωσετε. εχω μια καρτα τηλεορασης αλλα η ποιοτητα ειναι χαλια οπως καταλαβαινετε και δεν λει να το γραψω σε dvd θα σου βγενουν τα ματια για να δεις.....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω μεχρι πριν ενα μηνα περιπου ειχα μια crypto mpeg tv radio και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος γυρω στα 90-100 ευρω την ειχα αγορασει αλλα ετυχε και την εδωσα.Εκανα εγγραφη κανονικα παρολο που ειμαι επαρχια και το σημα εδω δεν ειναι και τελειο,εκανα τη δουλιτσα που ηθελα.Τωρα μαλλον προσανατολιζομαι σε μια pinnacle η οποια εχει απ οτι βλεπω φανατικους φιλους αλλα και φανατικους εχθρους αλλα τη θεωρω ποιο ποιοτικη φυσικα ομως και πιο ακριβη.Ο κουνιαδος μου παρεπιπτοντως που ειναι προγραμματιστης πληρωσε 175 ευρω μια hauppauge win tv theatre και σε πληροφορω οτι ειναι ενα χαλι οχι μονο να κανει εγγραφη δεν μπορει αλλα ουτε και να δει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πίσω στον αγώνα….

Καλά θα κάνεις να μην πάρεις pinnacle ακόμα και αν είναι η τελευταία σου επιλογή. Τι να κάνεις μια κατά κλάσεις καλύτερη κάρτα (σε hardware) όταν αυτή έχει σπάσει ρεκόρ ασυμβατότητας και η εφαρμογή που δίνουν είναι τελείως για τα μπάζα. Και εκτός αυτού δεν υπάρχει καμία ουσιαστική υποστήριξη από την pinnacle για το προϊόν της πράγμα που σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεται για τους πελάτες της.

Η εφαρμογή παίζει τον κυριότερο ρόλο και όπως λέει και ο Γιάννης παραπάνω θα μπορούσες να μας πεις ποια κάρτα έχεις τώρα γιατί ίσως να μπορέσεις να τη λειτουργήσεις με κάποιο 3d party application και να γλιτώσεις τα χρήματα μιας και τονίζεις ιδιαίτερα το οικονομικό…

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πίσω στον αγώνα….

Καλά θα κάνεις να μην πάρεις pinnacle ακόμα και αν είναι η τελευταία σου επιλογή. Τι να κάνεις μια κατά κλάσεις καλύτερη κάρτα (σε hardware) όταν αυτή έχει σπάσει ρεκόρ ασυμβατότητας και η εφαρμογή που δίνουν είναι τελείως για τα μπάζα. Και εκτός αυτού δεν υπάρχει καμία ουσιαστική υποστήριξη από την pinnacle για το προϊόν της πράγμα που σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεται για τους πελάτες της.

Η εφαρμογή παίζει τον κυριότερο ρόλο και όπως λέει και ο Γιάννης παραπάνω θα μπορούσες να μας πεις ποια κάρτα έχεις τώρα γιατί ίσως να μπορέσεις να τη λειτουργήσεις με κάποιο 3d party application και να γλιτώσεις τα χρήματα μιας και τονίζεις ιδιαίτερα το οικονομικό…

Eσυ κατα την αποψη σου τι θα επαιρνες απο 100 μεχρι 150 ευρω γιατι φαινεσαι καμμενος απο καρτα και κατι θα ξερεις παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δίνεις έμφαση στο φθηνά πάρε αυτή που πήρα κι εγώ αν τη βρεις.LifeView Prime Tv 30 FM.40 ευρώ έχει περίπου με το κακό ότι δεν είναι στέρεο.Φυαικά αυτό παρακάμπτεται αν έχεις άλλο καλώδιο για τον ήχο από την τηλεόραση απευθείας στην κάρτα ήχου σου.Η ποιότητα είναι άριστη.Αν έχεις τα συγκριτικά από περιδικά πριν 2-3 μήνες θα πεισθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά θα σου προτείνω και εγώ την Winfast TV 2000 XP :023: που είναι πολύ φτηνή και έχει φοβερό support από την Leadtek, πράγμα που την κάνει ακόμα καλύτερη. Για ποιο ακριβή υπάρχει και η Expert της ίδιας εταιρίας με στερεοφωνικό ήχο και άλλα καλούδια αλλά στην Ελλάδα είναι κάπως δύσκολο να την πετύχεις. Από κει και μετά υπάρχουν και άλλες αξιόλογες αλλά είμαι επιφυλακτικός γιατί δεν τις έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω με σιγουριά.

Pinnacle πάντως μην πάρεις. Ίσως οι USB εκδόσεις να μην έχουν προβλήματα ασυμβατότητας αλλά και πάλι η εφαρμογή παραμένει η ίδια οπότε 0 από 0 = 0.

Κάτι τελευταίο με την pinnacle είναι ότι δεν δουλεύει με όλες τις 3d party apps όπως το Dscaler ή και τα προγράμματα αποκωδικοποίησης για το filmnt και ας έχει bt878. Αυτό σημαίνει ότι και μια κάρτα των 40 ευρώ που δουλεύει με τα προγράμματα αυτά είναι καλύτερη αγορά…….

Υ.Γ. Έτσι και γω κάποτε δεν άκουσα τον Γιάννη (john_dr) και προτίμησα να πετάξω τα 120 ευρώ παίρνοντας την pctv pro. Έκανα κάτι μήνες να τη στρώσω και στο πρώτο RMA μου έστειλαν πίσω μεταχειρισμένη μετά από 3 περίπου βδομάδες….:026:

Link to comment
Share on other sites

Οι Pinnacle πρέπει να αποτελούν το πιο δύστροπο κομμάτι hardware που μπορεί κάποιος να συναντήσει... Ασυμβατότητες, κακό software και βασικό: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ HARDWARE MPEG-2. Αυτό βέβαια αφορά την PCTV PRO που είναι πιο ακριβή. Ούτε η Leadtek είναι hardware αλλά είναι πιο φθηνή, έχει μαμάτο λογισμικό και δουλεύει σε όλες τις μητρικές.

Τερατα ποιότητος είναι τα προΙόντα της Terratec αλλά και πάλι, δε ξέρω αν είναι hardware MPEG-2 χώρια που ένας φίλος μου από τα XP δε μπορεί να ηχογραφήσει (αν και μάλλον φταίει η on-board κάρτα ήχου.... Αλλά στα Win98 μπορεί!).

Την Leadtek Expert πάντως μπορείς να τη βρεις από το mgmanager. Δε νομίζω όμως οτι δικαιολογείται η διαφορά τιμής αν δεν ασχολείσαι πολύ με το video capture.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου προτείνω και εγώ την Winfast TV 2000 XP. Με το λογισμικό που έχει είναι τέλεια.Ακόμα και stereo να μην έχει με ένα ανταπτορα μπορείς να δώσεις το ίδιο σήμα και στα δύο κανάλια για να μην παίζει μόνο το ένα ηχείο. (ο αντάπτορας κάνει περίπου 1 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Έ όπως κατάλαβες για την Leadtek θα σου έλεγα και εγώ. Βασικότατο σε μια κάρτα TV είναι το software. Με την Leadtek είσαι καλυμμένος σε αυτό το τομέα. Με άλλη κάρτα θα ψάχνεις για εφαρμογές και στο τέλος θα έχεις μία για να βλέπεις TV, μία για να ακούς ράδιο, μία για το remote, μία για την εγγραφή των κομματιών video και ένα κουτί ασπιρίνες για τον πονοκέφαλο.

Τώρα αν σου είναι εύκολο, όπως σε μένα, δεν υπάρχει πρόβλημα που η Deluxe είναι μονοφωνική στο τηλεοπτικό σήμα αφού έχει stereo audio in. Εγώ έχω το VHS δίπλα στο υπολογιστή οπότε ότι βλέπει το VHS stereo το βλέπει και η κάρτα.

Αλλιώς πας σε Terratec οι οποίες έχουν το Philips σαν βασικά chip και το WinDVR για την παρακολούθηση και την εγγραφή τηλεοπτικού σήματος ( η εφαρμογή της Terratec είναι για τα μπάζα για αυτό δίνει και το WinDVR ).

Link to comment
Share on other sites

το μηχανακι ειναι ενας amd 1.7 με μια καρτα γραφικων geforce με 32 mb μνημη, ναι ειναι η πρωτη geforce που βγηκε, με 512 μνημη στα 233.

Ειδα μερικοι απο εδω εχετε αυτην την καρτα και βλεπετε καλα απο οτι λετε, η δικη μου ομως αφηνει ενα ειδος ιχνους στις γρηγορες κινησεις σαν motion trail ενα πραγμα. Σκεφτομαι μηπως φταει η καρτα γραφικων επειδη ειναι πολυ μικρη, αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος.

Εσεις τι λετε? (αν εχετε να προτινετε και καποιο προγραμα καλο για capture και συμπιεση για εγγραφη σε dvd)

αυτος ειναι ο σκοπος δηλαδη να πλησιασω την ποιοτητα του dvd για να γραφω ταινιες απο τηλεοραση.

Ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

Ίχνος? Πρώτη φορά το ακούω. Μήπως έχεις καμιά TFT? Δοκίμασε να βάλεις normal ή good quality και όχι optimal quality στο playback αν και ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει. Τώρα να υπάρχει ίσως κάποιο πρόβλημα της GeForce στο overlay? Πάντως δεν είναι μικρή η κάρτα. Την Leadtek εγώ στην αρχή την δούλευα με μια Diamond 8MB AGP με το SiS6326. Super slow chip αλλά μια χαρά με το playback της εικόνας της κάρτας TV.

Άλλο software για mpeg2 εγγραφές? PowerVCR, WinDVR...

Link to comment
Share on other sites

Αν ή κάρτα δεν επαρκούσε απλά θα έβλεπες διακεκκομένες κινήσεις λόγω απώλειας frame. Εκτός και αν βλέπεις είδωλο που σημαίνει κακό σήμα λόγω κεραίας ή όπως είπε ο φίλτατος John έχεις TFT με μεγάλο response time...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προτεινω μια οποιαδηποτε καρτα με ενα επεξεργαστη μεγαλυτερο απο 1,4 γκιγκα και το indervideo windvr 3 για realtime compression.Δουλεψε το και θα με θυμηθεις, καμμια σχεση με τα υπολοιπα ειδικα στην ποιοτητα αλλα και στις απαιτησεις που εχει απο επεξεργαστικη ισχυ.

Link to comment
Share on other sites

το μηχανακι ειναι ενας ειεμντι στα 1.7χουπου ιχνος οταν λεω εννοω οτι στις γρηγορες κινησεις κανει σαν το motion trail στο ποντικι του υπολογιστη, ασ πουμε οτι ενα χερι παει πολυ γρηγορα η ενας τυπος τρεχει,

πισω του αφηνει το ιχνος του λες και τρεχουν αλλοι 500 μαζι του. Οχι δεν εχω tft monitor ενα κανονικο monitor ειναι τις κακιας ωρας.

Δυο πραγματα να πω, νομιζο οτι οντως εχω προβλημα με το overlay της καρτας γραφικων (δεν ξερω πως να το τσεκαρω αυτο) και νομιζω οτι στις ρυθμισεις η tv tuner ειναι στο optimal.

Θα το κοιταξω, παντως η τιβι τουνερ εχει μαζι της 2 προγραμματα, τα εχετε βαλει εσεις? εγω με αυτα παιδευομαι.

και μια ερωτηση, το dvd ειναι mpeg 1 ή mpeg 2?. !!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το πρόγραμμα DScaler για παρακολούθηση προγράμματος. Κάνε ένα search στο google με DScaler +download. Αν στο κάνει και εκεί τουλάχιστον δεν θα είναι θέμα driver-software ( το DScaler έχει τα δικά του κόλπα )...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.