Jump to content



ΑΜD roadmaps, [με τις εικονες]


sakattack1442169065

Recommended Posts

Δεν ξερω γιατι δεν ανοιγαν οι εικονες στο προηγουμενο, μηπως επειδη ηταν στο NEWS section?

το ξανανοιγω εδω, ελπιζοντας να δουλευει.

ΑΜD roadmaps, προγραμματίστε τις αγορές σας!

Δείτε ποια μοντέλα και σε ποιες κατηγορίες τιμών προγραμματίζει να έχει διαθέσιμα στην αγορά η AMD, σε διάστημα 1 έτους απο τώρα.

Το όριο για το socket754, τα νεα μοντέλα στο socket939, το αδοξο τελος του socketA.

Οι κατηγοριες τιμης προφανως αναφερονται στο κοστος ενος ολοκληρωμενου συστηματος, αλλα ειναι ευκολο να συμπερανει κανεις τις τιμες που θα εχουν οι επεξεργαστες μονο.

πχ στην τιμη που κοστιζουν τωρα οι 754 Α64 3400+ και 3200+,

μεταξυ Σεπτεμβρη-Δεκεμβρη θα μπορει κανεις να αγορασει τους 939 Α64 3500+ και 3200+

ενω οσο κανει ο 754 3000+ τωρα, θα κοστιζει ο 939 3000+ τοτε.

Tα διαγραμματα προερχονται απο το Inquirer και απο ενα ασιατικό site, και εχουν μικροδιαφορες στην εμφανιση, που μαλλον οφειλονται στην προσπαθεια της AMD να πιασει αυτους που διαρρεουν τετοιες απορρητες πληροφοριες

Ειδικα το διαγραμμα των ασιατων ειναι πολυ επεξηγηματικο για καθε socket.

Επιβεβαιωνει και το σταδιακο τελος των Barton μεχρι τις αρχες του 2005, και την αντικατασταση τους με Semprons (=Thoroughbreds με νεο PR για να ανταγωνιστουν τους Celerons, οπως συζητησαμε και στο forum )

post-11-1442173712,4278_thumb.jpg

post-11-1442173712,4741_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βαζω τις απαντησεις:

Sakattack δεν δουλεύουν τα images φίλε.Δοκίμασε να τα ανεβάσεις κάπου αλλού γιατί μου λέει οτι δεν έχω πρόσβαση στην συγκεκριμένη κατηγορία.........

tnx.....

Να ρωτήσω κάτι; Ποιά είναι η μεγαλύτερη συχνότητα του Hammer μέχρι τώρα;

90nm πότε προβλέπονται;

Δε μπορώ να δω τις photo αλλά γιατί άδοξο τέλος του Socket A? Νομίζω οτι το Socket A δοξάστηκε όσο λίγα και δέχτηκε μερικούς από τους επεξεργαστές που άλλαξαν τη ροή της παγκόσμιας αγοράς μικροεπεξεργαστών.....

Κάποια στιγμή έπρεπε να φύγει! Και εγώ νοσταλγώ καμμιά φορά το Socket 7 που δεχότανε ένα σωρό επεξεργαστές αλλά δε γίνεται να πάμε πίσω...

Link to comment
Share on other sites

DarthMoul

στα 2.4 τρεχουν ο 3800+ (512Κ L2) και ο FX-53 (1MB L2)

στα 2.6 αναμενεται να ανεβει η AMD με την ελευση των 90nm Winchester, στο τελευταιο τριμηνο οπως λεει και το Roadmap.

Πρωτοτυπα (ES) εχουν ηδη κυκλοφορησει

JimmyFox

ακριβως επειδη ηταν το πιο ενδοξο socket μεχρι τωρα στην ιστορια κατα τη γνωμη μου,

ξεκινωντας απο τους Thunderbird και καταληγοντας στους Βarton τοσα χρονια μετα, και ανταγωνιστηκε επαξια P3 και Ρ4.

Δεν ειναι αδοξο τελος λοιπον να καταργουν τους Barton και να το αφηνουν με τους Sempron δηλ Thoroughbred με Celeron PR ?

(ειχα βαλει και το λινκ που τα συζηταγαμε για τους Sempron

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?threadid=46 )

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, γιατί λέτε για παπαριές της AMD? σε ένα χρόνο από τώρα θα παίρνεις σύστημα με 1000Ε με 3500+ Α64 σε 939, μιά χαρά το βρίσκω! τι θέλετε να κάνει δηλαδή? να χαρίζει τους επεξεργαστές? έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται να πάρετε καινούρια κάρτα γραφικών γιατί δεν χρειάζεται PCX ούτε καινούριες μνήμες γιατί δεν χρειάζεται DDR2, αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, επειδή η γκρίνια σας με παραξένεψε το έψαξα λίγο πιό αναλυτικά. Αυτή τη στιγμή οι μητρικές για 939 κάνουν περίπου 100-150Ε (χοντρικά). Αυτό το έξοδο λογικά όσο η αγορά των 939 θα ωριμάζει θα πέσει στα επίπεδα που είναι σήμερα οι καλές μητρικές για Socket A. Μετά το μόνο έξοδο που απομένει είναι ο επεξεργαστής, καθώς μνήμες-κάρτες-δίσκοι-κουτιά και τα λοιπά παραμένουν ίδια (δεν είμαι σίγουρος για αυτό ξαναλέω, αν έχω λάθος διορθώστε με). Αυτή τη στιγμή στο overclockers.co.uk η τιμή του Α64 3500+ σε Socket 939 είναι σε ευρώ μαζί με το φπα 438, 440 να το βάλουμε στρογγυλά. Σύμφωνα με τα διαγράμματα το τέταρτο εξάμηνο του 2004, κοινώς σε 4-5 μήνες, ο Α64 3500+ θα πέσει στην χαμηλότερη κατηγορία τιμής. Εγώ αυτό καταλαβαίνω ότι σημαίνει ότι η τιμή του θα πέσει τουλάχιστον 200Ε. Τουλάχιστον... Κοινώς θα κοστίζει 440-200 = 240Ε και ας πουμε ότι δίνουμε και 120Ε για μία μητρική, των οποίων οι τιμές μέχρι τότε θα έχουν πέσει λίγο. Το συνολικό έξοδο είναι 240 + 120 = 360Ε. Εμένα μιά χαρά μου φαίνεται με 360Ε να περνάω σε τελείως άλλη κλάση υπολογιστή. Δεν ξέρω το overclocking potential έχουν αυτοί οι επεξεργαστές, αλλά εμείς οι μουρλοί όλο και κάποια άκρη θα βρούμε!!!! :077: :077: :077:

Επίσης να σημειώσω ότι ο 3500+ είναι ο τρίτος ταχύτερος επεξεργαστής που θα βγεί στο 939. Αν αποδειχτεί ότι κλοκάρει καλά ο Α64 3200+ ή ο 3000+ δεν βλέπω το λόγο γιατί να πάρουμε τον 3500+ ;);)

Οπότε πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε! Περιμένατε να σας χαρίσουν τους επεξεργαστές ή το Socket A να κρατήσει αιώνια? Εταιρίες είναι και στοχεύουν στο κέρδος...

Τέλος για να κάνει αναβάθμιση κάποιος που θέλει (για λόγους ακατανόητους σε μένα!! ;) ) να βάλει τα νέα τσίπ της intel πρέπει να τα σκάσει και για καινούριο κουτί, καινούριες μνήμες και καινούρια κάρτα γραφικών. Α! και για καινούριο τροφοδοτικο... Κοινώς να πάρει καινούριο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Τετοια γραφεις αντι να δουλευεις ρε γκιοζο?? Το βασικο κλειδι στην ολη κατηγορια oc ειναι ο 939 σε χαμηλοτερες συχνοτητες κατα την γνωμη μου... δηλαδη κατι 3000+, 3100+ ή κανας "μικρος" 0.09nm. Δεν χρειαζεται να πας σε 3500+ ή σε 3200+ που κλοκαρει καλα αν μπορεις να πλησιασεις (ισως 50-100Mhz λιγοτερα) την αποδοση τους με εναν 3000+. Αν ειναι οι ιδιοι επεξεργαστες τοτε θα ειναι στα ιδια επιπεδα πανω κατω (αν μπορεσεις να εχεις τις αναλογες μνημες για 1:1 βεβαια). Αυτοι που θελουν τοπ αποδοση θα πανε σε υψηλοτερους επεξεργαστες "πληρωνοντας" τον μεγαλυτερο multiplier.

Προσωπικα γκρινιαζω γιατι θα πρεπει να πληρωσω 50-100 ευρω πανω για να μου κανει η AMD (ή η Intel) τον multi απο 11--->12 στον ιδιον επεξεργαστη.

Υπομονη...εχουμε nforce4+90nm 939 κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

μα ολοι τους φτηνους 3000+ (ή 3100+) δεν περιμενουμε :D

αλλα τι να πεις,

ποσο καιρο περιμεναμε τον Hammer...

ποσο καιρο ειχα το 939 για mood, και μετα τους SSE3 winchester για υπογραφη στο παλαι ποτε pctech...

LOL τελικα η αναμονη ισως θα ειναι πιο μεγαλη απο οση ζωη θα χουν στο pc μας.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον βγαινουνε 2 καλα απο την ολη ιστορια της αναμονης....

1)Δεν ξοδευουμε τα λεφτα μας σε μλκ. Ετσι κι αλλιως πεταμενα λεφτα ειναι και για την κ@@λα μας την κανουμε την αναβαθμιση. Εξαιρουνται αυτοι που χρησιμοποιουν δυνατο υπολογιστη στη δουλεια τους και κανουνε "αποσβεση" απο τα λεφτα της αναβαθμισης.

και 2) Ζουμε στην αυταπατη οτι τα λεφτα μας θα πανε σε κατι "καλο" που "θα αξιζει τα λέφτα του"... :109: :109: :109: :109: :109: :109:

Περαστικα μας

Link to comment
Share on other sites

μα ολοι τους φτηνους 3000+ (ή 3100+) δεν περιμενουμε :D

αλλα τι να πεις,

ποσο καιρο περιμεναμε τον Hammer...

ποσο καιρο ειχα το 939 για mood, και μετα τους SSE3 winchester για υπογραφη στο παλαι ποτε pctech...

LOL τελικα η αναμονη ισως θα ειναι πιο μεγαλη απο οση ζωη θα χουν στο pc μας.

Άρα άμα έχεις το χρήμα παίρνεις 754τώρα... μετά πας σε 939 και πάει λέγοντας. Αν πας με αυτό το σκεπτικό μια ζωή θα περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Τζιμακο σωστο αυτο που λες...αλλα κι αμα πας με το δικο σου σκεπτικο...μια ζωη θα πληρωνεις!! Προσωπικα προτιμω να περιμενω μια που με το χρημα δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.