Jump to content



9800pro is back


outlaw

Recommended Posts

Ήρθε σήμερα μετά απο αναμονή 3ών εβδομάδων η 9800προ απο RMA. ΟΙ φόβοι μου επαληθεύτικαν. R350 και Samsung μνήμες ενώ στην προηγούμενη είχα Hynix οι οποίες θεωρητικά ήταν καλύτερες. Το χειρότερο? By default οι Samsung@330 (ενώ οι Hynix ήταν ~340 αν θυμάμαι καλά). Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Και πάνω που ετοίμαζα την αγγελεία την δοκιμάζω λιγάκι. Ο πυρήνας μια απο τα ίδια....τερμάτισε στα 430 (με το Arctic να δροσίζει), άρα 420 για 24/7 αλλά οι μνήμες με εξέπληξαν. Τερματήσαν 385 (άρα 380 υπολογίζω) σε σχέση με τα 370 των Hynix. Μα είναι δυνατόν? Χειρότερες μνήμες να πηγαίνουν καλύτερα (όπως και πρίν με τα Revoltech copper+2fan να δροσίζουν)????? Τι λέτε ωρε οβερκλόκια, αξίζει να την κρατήσω ή να την πουλήσω και να ψάξω για καμία με R360?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για 256αρα r360 με καλη διαφορα τιμης τοτε το συζηταμε, αλλα για λιγα clocks παραπανω θα ειναι ασκοπο να παρεις την ιδια καρτα!!!Αλλωστε το core ιδη το εχεις ξεζουμισει πανω απο 430 δεν βλεπεις διαφορα σε real time.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω που πάει ο κόσμος ρε παιδιά και εγώ έχω μείνει ακόμα με την GeForce3 και μάλιστα την 200άρα...

Καλά τι παιχνίδια πάιζεται και τα παίζει μια τέτοια κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Έ ποτέ ρε π@ύστη.... μόλις είδα οτι μετά το φλασάρισμα σε ΧΤ έχασα σο oc των μνημών. Με το original bios, στάβλος στα 380....με της ΧΤ errors στα 369. Ο πυρήνας μια απ τα ίδια. Τι διάολο, θυμάμε οτι με το βιος της ΧΤ ανεβαίναν και άλλο το ρολόγια. Καμιά ιδέα πριν γυρίσω στο μαμήσιο:mad:

Link to comment
Share on other sites

Outlaw υπάρχουν 2-3 διαφορετικά bios για XT256 και άλλα τόσα για XT128. Εγώ είχα περίεργα αποτελέσματα ανάλογα το bios.. Κάποια έσβυνε η οθόνη πριν μπεί στα Windows σε κάποιο άλλο είχα τρελά Clocks στις ram αλλά ειχα corrupt screen με AA και AF. Κάνε ένα κόπο να ψάξεις και να δοκιμάσεις και κανένα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Club3d έχω και της ίδιας το ΧΤ βιος για τις samsung έβαλα. Να φανταστείς άνοιξα με το Rabit και τα δύο βιος (μαμήσιο-ΧΤ) και κοίταξα ένα ένα τα timings για να βεβαιωθώ οτι είναι για τις ίδιες μνήμες. Κάπου είχα διαβάσει οτι της Saphire είναι τα πιο καλά έστω και σε club3d. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα απληστία....μΑλ@Κia θα το λεγα. Οτι παίζει δεν το πειράζουμε λένε όλοι, καθώς και όποιος την νύχτα περπατεί........ Απλά δεν πολυπιστεύω απο εδώ και πέρα όσους 500αρίζουν τους πυρήνες για "πλάκα" και "οι μνήμες πήγαν 405 χωρίς ψύκτα" κτλ κτλ....πολύ ψέμα πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Ασε με τις κάρτες γραφικών είναι λότο η υπόθεση μου φαίνεται. Εγώ πήρα μια Albatron 5900xt χτες. Είχα διαβάσει ότι πήγαινε καλά, φθηνούτσικη με VIVO και την τσίμπισα. Έλα όμως που όλα τα test ήταν με rev1 και μένα είναι rev2 κατασκευή 15/7 με διαφορετικό pcb και και έχει ευαίσθητο throttling και με φρενάρει στα 435mhz (400 default). Όσο για τις μνήμες, άστα... Με bios δεν θέλω και δεν ξέρω να μπλέξω, θα ζήσω με αυτή όπως είναι και εσύ με την 9800pro, η οποία είναι φοβερή κάρτα, μην τη δώσεις και ξοδευτείς για λίγα mhz δεν αξίζει την ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Club3d έχω και της ίδιας το ΧΤ βιος για τις samsung έβαλα. Να φανταστείς άνοιξα με το Rabit και τα δύο βιος (μαμήσιο-ΧΤ) και κοίταξα ένα ένα τα timings για να βεβαιωθώ οτι είναι για τις ίδιες μνήμες. Κάπου είχα διαβάσει οτι της Saphire είναι τα πιο καλά έστω και σε club3d. Ισχύει?

Δοκίμασε και απο Saphire είναι πολυ γρήγορα bios μάλλον λόγο timming :002:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.