Jump to content



Kατασκευη waterchiller R404 - 56K unfriendly


JohnFish

Recommended Posts

Πριν λιγο καιρο ξεκινησα τη κατασκευη ενος waterchiller. Μολις σημερα λοιπον τελειωσα τη βασικη κατασκευη και το μονο που μου μενει ειναι να βαλω φρεον στο συστημα αλλα μετα τις διακοπες. Ο στοχος ειναι να ψυξω καρτα γραφικων και επεξεργαστη σε θερμοκρασιες γυρω στο -20 (στον επεξεργαστη) load.

Τους τελευτεους μηνες διαβασα οσο μπορουσα για τη κατασκευη τετοιων συστηματων. Βρηκα (και οτι δεν ειχα το αγορασα) οτι εργαλεια χρειαζομαι: κουρμπαδορο, εκχυλώτη, φλογιστρο και mapp gas για τις κολλησεις, κοφτη για τους σωληνες και φυσικα διαφορα αλλα χρησιμα εργαλεια που υπαρχουν σε καθε σπιτι.

Το evaporator που θα φτιαξω βασιζετε στη "συνταγη" ενος τυπου απο τo xtremesystems.org, οπου εχουμε 3 σπιρες ιδιου μεγεθους (3.5 μετρα). Οι δυο απο αυτες ειναι μεγαλης διαμετρου και κοντες (8 εκατοστα) και αλλη μια μικρης διαμετρου αλλα ψηλη. Και τα τρια ειναι φτιαγμενα απο σωληνα 1/4. Τα τρια αυτα θα μπουν μεσα σε ενα reservoir διαμετρου 9 εκατοστων και υψους 22 εκατοστων που θα περιεχει το νερο (φυσικα καποιο μιγμα ωστε να μην παγωσει).

Παμε λοιπον και με καποιες φωτογραφιες απο τις σπειρες του evaporator.

coillong.jpg

Η σπειρα μικρης διαμετρου.

coilsshort.jpg

Οι σπειρες μεγαλης διαμετρου.

eftheia.jpg

Και ενωμενες απο μπροστα

pano.jpg

Ενωμενες απο πανω

Tο condenser ειναι 23*25 εκ. και ειναι φτιαγμενο απο σωληνα 3/8.

DSC00460.jpg

Ο κομπρεσσορας ειναι για R404.

attachment.php?s=&postid=496124

Το εξωτερικο περιβλημα του evaporator απο PVC και τα καπακια απο σκληρο κια χοντρο πλαστικο. Ακολουθει photo.

untitled101.jpg

Ετοιμο το evaporator.

DSC486.jpg

ETOIMO! Μονο ο τριχοειδης μενει που θα τον κολλησω σε λιγο αφου πρωτα αποφασισω το μηκος και μια βαλβιδα στο κομπρεσσορα (που ομως δεν εχω αφτη τη στιγμη).

DSC00487.jpg

DSC00486.jpg

Mετα τις διακοπες θα του βαλω φρεον και θα το μονωσω κιολας φυσικα

Link to comment
Share on other sites

hmmm. Λοιπον γυρω στα 60 ευρω ο κομπρεσορας. Καμια 15αρα το condenser. 7 ο ανεμιστηρας, καμια 10 το πολυ ολοι οι σωληνες, το πλαστικο περιβλημα του evaporator τσαμπα οπως και τα καπακια. Επισης πηρα και αρκετα εργαλεια που τελικα δεν τα χρειαστηκα κιολας που πηγαν γυρω στα 50-70 ευρω αλλα αποφευγονται ευκολα. Συνολο λοιπον χωρις τα εργαλεια πες μια 100αρα και ακομα δεν εχω βαλει το ψυκτικο

Link to comment
Share on other sites

καλη δουλεια και θα πετυχει.μπραβο!αλλα γιατι δεν εβαλες μηχανη με φρεον 409η407 που ειναι σαν το 12 που κατεβαζει -45c.επισης το 404 η φιαλη ειναι και πολυ ακριβη.παρολλα αυτα εκανες καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη!

Αναμενουμε με ανυπομονησια να το δουλεψεις και να μας δωσεις και αναλυτικα αποτελεσματα γιατι απο οσο ξερω υπαρχουν αρκετοι εδω που εχουν ηδη αρχισει να σκεφτονται σοβαρα μια αντιστοιχη υλοποιηση.

Ειμαστε λοιπον εδω και σε περιμενουμε!!! :023:

Link to comment
Share on other sites

100€ chiller??

κ να φανταστει κανεις οτι μια sp97 εχει κανα 70€!!!

ΛΟΛ!

Ναι αλλα εγω διαβαζω να δω πως γινονται αυτα απο τον απριλη ωστε να το φτιαξω τωρα. Και ακομα αποτελεσματα δεν ξερω :D

Επισης επελεξα το R404 γιατι ειναι δοκιμασμενο και το σημειο βρασμου του ειναι -44 βαθμοι κελσιου. Αντιστοιχα το 409 εχει σημειο βρασμου τους -47.8 βαθμους και απο οτι ξερω κυκλοφορει μονο σε μεγαλες φιαλες.

Link to comment
Share on other sites

Kostas7GTR το υγρο θα ηθελα να ειναι γυρω στους -30. Το ξερω πως ισως προκειτε για πολυ αισιοδοξο στοχο για πρωτο project αλλα εχω δουλεψει αρκετα και ελπιζω σε κατι καλο. Το μοναδικο που προβλημα ειναι οτι δεν ηξερω αν θα κρατησει το πλαστικο περιβλημα του evap και ετσι ψαχνω ειτε χαλκινο σωληνα ειτε σωληνα ΑBS (μαυρος ειναι) που εχει αρκετο παχος. Αν δεν βρω (που αμφιβαλω) τοτε δεν εγινε τπτ. Το πολυ πολυ να σπασει αυτος που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Kostas7GTR το υγρο θα ηθελα να ειναι γυρω στους -30. Το ξερω πως ισως προκειτε για πολυ αισιοδοξο στοχο για πρωτο project αλλα εχω δουλεψει αρκετα και ελπιζω σε κατι καλο. Το μοναδικο που προβλημα ειναι οτι δεν ηξερω αν θα κρατησει το πλαστικο περιβλημα του evap και ετσι ψαχνω ειτε χαλκινο σωληνα ειτε σωληνα ΑBS (μαυρος ειναι) που εχει αρκετο παχος. Αν δεν βρω (που αμφιβαλω) τοτε δεν εγινε τπτ. Το πολυ πολυ να σπασει αυτος που εχω.

Εγώ σε αυτό που θα φτιάξω στοχέυω για -20 στο υγρό και ελπίζω να το πετύχω :033: Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λοιπον. Τα καταφερα. Αυτο μετα απο 10 λεπτα αφοτου ανοιγω το συστημα.

DSC00684.jpg

Tο αλλο evap το εβγαλα γιατι ειχα καποια προβληματα και ηθελα να δω τι παιζει. Θα το ξακαδοκιμασω συντομα. Το βραδακι και θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Υποσχεθηκα θερμοκρασιες και τις εχω, και μαλιστα αναλυτικα.

Το συστημα κλειστο για 4-5 ωρες. Ανοιγω και εχω:

Mετα απο 1 λεπτο: +15

Mετα απο 2 λεπτα: +13

Mετα απο 3 λεπτα: +12.5

Mετα απο 4 λεπτα: +2.1 (απο εδω και περα αρχιζει και πεφτει η θερμοκρασια κατακορυφα)

Mετα απο 5 λεπτα: -7.4

Mετα απο 6 λεπτα: -19.5

Mετα η οθονιτσα του θερμομετρου δεν εδειχνε αλλο αλλα σε λιγακι ισως σαξω κατι και δοκιμασω ξανα. Πως σας φαινονται? Πρεπει να υποπτευομαι σφαλμα του θερμομετρου? Μου παραφαινονται καλες μετα απο 6 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

No comments. Απλα ελπιζω το θερμομετρακι να μην λεει μπουρδες. Αν ειναι κανεις στα βορεια προαστεια και εχει κανα καλο θερμομετρο και θελει να μου κανει το χατηρι να το δοκιμασουμε εγω θα τον κερασω και coca-cola σπιτι μου. :D :D :D

DSC00687.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.