Jump to content



"Smithfield" Intel's Dual Core CPU


JimmyFox

Recommended Posts

και το όνομα αυτού Smithfield λοιπόν. Όχι και τόσο εμπνευσμένο αλλά αυτό είναι μάλλον επουσιώδες.

Η ουσία είναι οτι θα κυκλοφορήσει απ'ευθείας σε έκδοση για Desktops σε αντίθεση με τον "Toledo" της AMD που θα κυκλοφορήσει, αρχικά τουλάχιστον, μόνο για Servers.

Τα μόνο γνωστά προς το παρόν στοιχεία είναι οτι θα χρησιμοποιεί, φυσικά, το socket 775 και πυρήνα 90nm.

Αναμένεται να κυκλοφορήσει στα μέσα του 2005.

http://www.anandtech.com/showdoc.aspx?i=2144&p=1

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι cache θα έχουν τα διπύρηνα; Αν κάθε πυρήνας θα έχει δικό του L1 και θα μοιράζονται κοινό L2, ή αν θα έχουν ξεχωριστό L2; Δεν μα δίνουν πληροφορίες και θα πρέπει να ξέρουμε τι θα κάνουμε με τα προγράμματα μας.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρώτα βγάζεις με κοινό cache και μετά με ξεχωριστό. Και μειώνεις τα έξοδα κατασκευής τους αρχικά και αφήνεις περιθώριο να παρουσιάσεις κάτι ''νέο'' αργότερα....

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρώτα βγάζεις με κοινό cache και μετά με ξεχωριστό. Και μειώνεις τα έξοδα κατασκευής τους αρχικά και αφήνεις περιθώριο να παρουσιάσεις κάτι ''νέο'' αργότερα....

Το γνωστό σταγονόμετρο. Λέω να χτυπήσω ένα ζευγαράκι Xeon@2GHz/400 FSB με $19 από το ebay και m/b με 1 G μνήμη με άλλα $80 και να κάνω την δουλειά μου. Θα μου έρθει πολύ φτηνότερα από τον τελευταίο prescott και θα έχω την ίδια υπολογιστική ισχύ νομίζω. Ή σχεδόν την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά λύθηκε η απορία μου για το cache. Τα διπύρινα θα έχουν ξεχωριστό 1MB L2 και κοινό L3 από 9 εώς 12 ΜΒ. Τουλάχιστον έτσι αναφέρουν οι Intel και AMD. Η αρχιτεκτονική αυτή προτιμήθηκε λόγο του χαμηλότερου κόστους σχεδίασης, παρ'ολο που είναι κατασκευαστικά ακριβότερη. Αντίθετα οι διπύρινοι PPC θα μοιράζονται το ίδιο L2 αφού η RISC αρχιτεκτονική τους επιτρέπει να πετυχαίνουν έτσι μεγαλύτερες επιδόσεις.

http://news.com.com/Dual-core+chips+bring+dual+caches/2100-1006_3-5323961.html?tag=nefd.top

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.