Jump to content


To κύριο AMD σύστημα μου (Updated - X2)


JimmyFox

Recommended Posts

ΟΥΟΥΟΥΟΥΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥOΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!!!!

Ακαρδε παρατησες την via :061: δεν ντρεπεσε:071: !!!!

Παντως μεγιες διοτι πηγες σε ΑΤΙ οποτε οκ :058:

Για γραψε εντυπωσεις διοτι ακουγετε ενδιαφερουσα η προταση :023:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Τι να κάνω βρε Cool, αφού δεν υπάρχει αξιόλογη μητρική με VIA και PCI-e. Αυτό το K8T900 πια μας τα 'πρηξε! Ήταν να το βγάλουνε τον Μάρτιο (και μάλιστα η αγαπημένη μου MSI) αλλά τελικά ναυάγησε το θέμα...

Λοιπόν, το στήσιμο στα default ολοκληρώθηκε. Η μητρική είναι γενικά απροβλημάτιστη. Δεν με παίδεψε αλλά θα ήθελα ο ULi RAID Controller να υποστηρίζει και 128KB stripe size.

Υπερχονισμό δεν δοκίμασα ακόμα και λόγω της ώρας δεν θα σχοληθώ άλλο απόψε.

Ορίστε όμως ένα HD-Tach με 2 80άρηδες Seagate σε stripping mode με 64ΚΒ stripe size.

attachment.php?attachmentid=12496&stc=1&d=1156464713

post-41-1442174452,4725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κάποιων "τεχνικών δυσκολιών" ανγκάστηκα να αντικαταστήσω την 7800GTX με μια Radeon X1800XT 512MB.

Καθόλου κακή αλλαγή βέβαια απλά δεν έχω πλέον υποστήριξη HDR...

Όσον αφορά τα 3d Benches που έκανα, όλα διεξήχθησαν με τον 4400+ στα 2500ΜΗζ (11x228 1:1 cl3-3-3-8)

Albatron 7800GTX @ 490/1340MHz ->

Aquamark3 => 97584 Marks

3dMark 2001SE => 30169 Marks

3dMark 03 => 17097 Marks

3dMark 05 => 8230 Marks

3dMark 06 => 4791 Marks

GeCube X1800XT @ stock speeds ->

Aquamark3 => 90014 Marks

3dMark 2001SE => 30327 Marks

3dMark 03 => 16874 Marks

3dMark 05 => 9234 Marks http://service.futuremark.com/compare?3dm05=2179248

3dMark 06 => 4566 Marks http://service.futuremark.com/compare?3dm06=455046

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, νόμιζα οτι η υποστήριξη HDR ξεκινούσε με την 1900 αλλά μάλλον κάνω λάθος.

Απόψε το βράδυ θα κλοκάρω την Χ1800ΧΤ. Υπολογίζω να πιάσω γύρω στα 690/1560 με στοκ ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Η αναζήτηση των ορίων της κάρτας είναι μια πολύωρη διαδικασία αλλά μάλλον τα βρήκα.

Η κάρτα δοκιμάζεται σε χρονισμούς 695/1584ΜΗζ με τον Athlon στα 2500 ή στα 2575ΜΗζ και δίνει τα παρακάτω αποτελέσματα:

GeCube X1800XT @ 695/1584 ->

Aquamark3 => 94458 Marks

3dMark 2001SE => 33790 Marks

3dMark 03 => 18493 Marks http://service.futuremark.com/compare?2k3=4930808

3dMark 05 => 10084 Marks http://service.futuremark.com/compare?3dm05=2179937

3dMark 06 => 4983 Marks

GeCube X1800XT @ 695/1710 ->

3dMark06 -=> 5041 Marks http://service.futuremark.com/compare?3dm06=486046

3dMark 05 => 10326 Marks http://service.futuremark.com/compare?3dm05=2205560

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A8R32-MVP Deluxe

MB-A8R32MV_LG.JPG

Λοιπόν η μητρική είναι μάλλον απογοητευτική όσον αφορά το overclocking.

Για κάποιο λόγο δεν είμαι σταθερός στα 2600ΜΗζ (όταν στην MSI με το VIA ήμουν rock stable στα 2600+ΜΗζ και έβγαζα benches και στα 2700~2750) και έχω πρόβλημα στο boot ακόμα και όταν υποχρονίζω τον επεξεργαστή.

Παρόμοια προβλήματα αντιμετώπισα με τις περισσότερες Asus που κατά καιρούς είχα και στη συγκεκριμένη περίπτωση τα προβλήματα πιστεύω οτι οφείλονται στο BIOS και το πάντα ασταθές Vcore στις Asus. Ίσως με το 0404 (τώρα έχω το 0502) καλυτερέψουν τα πράγματα.

Πέρα από το o/c όμως, η μητρική είναι ταχύτατη, πλούσια σε εξοπλισμό (με Dual LAN και HD Audio) και είναι πολύ έξυπνα σχεδιασμένη.

Ο Sata controller της ULi κάνει καλή δουλειά και η ταχύτητα του USB2.0 είναι πολύ βελτιωμένη σε σχέση με το προηγούμενο chipset αν και ακόμα υπολείπεται ελαφρώς του NF4.

GeCube X1800ΧΤ

backplate.jpgback.jpg

Η κάρτα γραφικών διαθέτει ένα αρκετά εντυπωσιακό σε μέγεθος σύστημα ενεργής ψύξης που κάνει αρκετά καλή δουλειά.

Επίσης εντυπωσιακός είναι και ο θόρυβος που παράγει όταν το fan δουλεύει στο 100% αλλά αυτό συμβαίνει σπάνια (ως τώρα δεν έχει φορτσάρει σε παιχνίδι) και είναι αρκετά αθόρυβο στις χαμηλές στροφές που δουλεύει όταν είμαστε στα Windows και μέσα στο παιχνίδι ανεβάζει στροφές ανάλογα τον φόρτο των γραφικών.

Από overclocking δεν τα πήγε άσχημα, φτάνοντας απόλυτα σταθερά τα 695/1584ΜΗz. Εκεί κάπου τερματίζουν και οι περισσότερες Χ1800ΧΤ με stock cooling. Update Οι μνήμες έφτασαν τα 855ΜΗζ ανεβάζοντας το σκορ του 3dMark στα 5041Marks.

Η υλοποίηση της GeCube δεν ξεφεύγει από το reference design της ATi και δεν προβληματίζει με την ποιότητά της. Χρειάζεται τροφοδοσία από ένα Molex (και όχι 2 όπως οι 7800GTX και 7900GT) και λόγω της μεγάλης ψύκτρας καταλαμβάνει 2 slots από το κουτί.

Η συσκευασία δεν προκαλεί με το μεγεθός της και περιείχε όλα τα απαραίτητα καλώδια αλλά από software και λοιπά accessories, ήταν μάλλον φτωχή.

R1800Xt512-box-B.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mιας και εχουμε ιδιο hardware, να σε ρωτησω:

εχεις βαλει raid ή sata απλο ?

στο ΒΙΟS, για το απλο sata εχει 2 επιλογες: emulated PATA mode, & AHCI mode . ποιο βαζουμε, το 1ο το προφανες ή οχι? τι ειναι το 2ο?

--edit: ακυρο το βρηκα αυτο, η διαφορα ειναι οτι με το 1ο δε χρειαζεται τον sata driver (γι αυτο και μου μπουταρε αμεσως η μετεγκατασταση), ενω το 2ο δινει το NCQ, που ομως δεν ξερω αν το εχουν οι δισκοι μου, και αν αξιζει καν τον κοπο... τεσπα.

στον εξτρα controller Sil3132, μπορουμε να βαλουμε ενα drive μονο του στην εσωτερικη υποδοχη? ή ειναι μονο για raid?

Εκανες format και καινουργια εγκατασταση winXP, ή μετεφερες την παλια?

εγω προσπαθω να μεταφερω την παλια, αλλα κανει κατι κουλα, δεν μου αναγνωριζει τους IDE controllers, αλλα τα DVD που εχω εκει δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 SATA δίσκους σε RAID και 2 SATA χωρίς RAID. Όλοι στον ULi.

Αυτή την επιλογή δεν τη θυμάμαι, αλλά δε βλέπω το λόγο να βάλεις emulated PATA. Με αυτόν τον τρόπο αν δεν κάνω λάθος, ο Sata controller αναγνωρίζεται από το σύστημα σαν native. Δεν θα θέλει driver αλλά χάνεις το NCQ. What is AHCI?

Στον Silicon μπορείς κανονικά να βάλεις δίσκο αρκεί να το έχεις ορίσει από το BIOS.

Φυσικά και έκανα. Είναι απαραίτητο όταν αλλάζεις μητρική με διαφορετικό chipset. Άλλωστε, και πριν RAID είχα. Πως θα ήταν δυνατόν να το μεταφέρω?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι κατα του raid, και επειδη βαριεμαι αφανταστα να ξαναστηνω windows, βολευομαι ακομα με την εγκατασταση που ειχα κανει το 2004 στην Α8V :040:

NCQ δεν ξερω αν εχουν καν οι δισκοι μου. οποτε δε καιγομαι ουτε εκει.

Αλλα και να ειχαν, παλι σιγα τη διαφορα...

ΥΓ

εγω εχω την Club3d 1800XT. ειχε μεσα το ColinMcRae 2005, ενα παιδικο παιχνιδι, PowerDVD και drivers.

κατα τ΄αλλα ακριβως ολοιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από overclocking δεν τα πήγε άσχημα, φτάνοντας απόλυτα σταθερά τα 695/1584ΜΗz. Εκεί κάπου τερματίζουν και οι περισσότερες Χ1800ΧΤ με stock cooling. Update Οι μνήμες έφτασαν τα 855ΜΗζ ανεβάζοντας το σκορ του 3dMark στα 5041Marks.

Nα σε ρωτησω, default οι μνημες της ειναι στα 750 ?

Γιατι εμενα ειναι στα 700 και μου φαινεται λιγο παραξενο.

Ειδικα επειδη τις ειδα και ειναι 1.2ns αρα αντεχουν πολυ παραπανω, (θεωρητικα 1000/1.2 = 833)

Tι drivers χρησιμοποιεις? ATI, οmega ή κατι αλλο?

ο/c πως κανεις ?

εγω εχω omega drivers και το Αti Tray Tools αλλα μου εχει το overclocking disabled.

Που εχω κανει λαθος?

Τι Θ πιανεις με τη στοκ ψυκτρα?

Αν μπορεις γραψε αναλυτικα idle & load , σε default & O/C

thanks

Link to comment
Share on other sites

Nα σε ρωτησω, default οι μνημες της ειναι στα 750 ?

Γιατι εμενα ειναι στα 700 και μου φαινεται λιγο παραξενο.

Ειδικα επειδη τις ειδα και ειναι 1.2ns αρα αντεχουν πολυ παραπανω, (θεωρητικα 1000/1.2 = 833)

Tι drivers χρησιμοποιεις? ATI, οmega ή κατι αλλο?

ο/c πως κανεις ?

εγω εχω omega drivers και το Αti Tray Tools αλλα μου εχει το overclocking disabled.

Που εχω κανει λαθος?

Τι Θ πιανεις με τη στοκ ψυκτρα?

Αν μπορεις γραψε αναλυτικα idle & load , σε default & O/C

thanks

1) Οι μνήμες είναι default στα 750ΜΗζ

2) Χρησιμοποιώ Catalyst 6.8 με CCC

3) o/c κάνω με το RivaTuner 1.6

4) Θερμοκρασίες δεν έχω τσεκάρει καν.

Link to comment
Share on other sites

H X1800XT 512MB μπορεί να ήταν μια από τις καλύτερες αγορές που έκανα ποτέ αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό του CrossFire και τελικά την αντικατέστησα με 2 Χ1900GT 256MB...

Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι η Χ1900GT όσον αφορά τουλάχιστον τα benchmarks είναι ΠΙΟ γρήγορη από την 1800ΧΤ.

Όλα μα ΌΛΑ τα reviews που διάβασα έβγαζαν την Χ1900GT πιο αργή από την Χ1800ΧΤ αλλά τα αποτελέσματα των 3dMark μου έδειξαν τα ΑΝΤΙΘΕΤΑ απότελέσματα.

Ενδεικτικά, η Χ1900GT στα 625/1500 (δλδ τα defaults της Χ1800ΧΤ) έβγαλε πιο πολλά marks από την Χ1800ΧΤ στα 692/855ΜHz !!!!!

To πρώτο αποτέλεσμα με CF είναι το παρακάτω

attachment.php?attachmentid=12828&stc=1&d=1159052473

Ο Χ2 4400+ έτρεχε στα 2500ΜΗζ (11Χ228ΜΗζ 1:1 3-3-3-8 1T) και οι Χ1900GT ήταν στην default συχνότητα.

Συνέχισα λοιπόν τα test και είχα τα παρακάτω αποτελέσματα:

O X2 4400+@2500ΜΗζ και η Χ1900GT@620/1440MHz

3dMark06 -> 7649Marks

http://service.futuremark.com/compare?3dm06=511969

3dMark05 -> 13364Marks

http://service.futuremark.com/compare?3dm05=2227697

3dMark03 -> 24794Marks

http://service.futuremark.com/compare?2k3=4972031

post-41-1442174470,8029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι τα 3dmark αλλα τα fps στα παιχνιδια

ολα τα reviews δειχνουν την 1800ΧΤ σε fps καλυτερη, κι ας χανει στα 3dmark

Με γεια το CF

το εκανες κι εσυ με 2 κανονικες καρτες και χωρις καλωδιο ?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι τα 3dmark αλλα τα fps στα παιχνιδια

ολα τα reviews δειχνουν την 1800ΧΤ σε fps καλυτερη, κι ας χανει στα 3dmark

Με γεια το CF

το εκανες κι εσυ με 2 κανονικες καρτες και χωρις καλωδιο ?

Σε όλα τα review έβγαζαν την Χ1800ΧΤ πιο γρήγορη ΚΑΙ στα 3dmarks.

Το CF είναι χωρίς καλώδια και Mastercard. Τρέχω τους Catalyst 6.8 και τώρα κατεβάζω τους 6.9

Link to comment
Share on other sites

Παει λαλησε κι αυτος...

Τοσα χρονια με την via... αρχισε να αλλαζει καρτες σε λιγοτερα απο μηνα και να κανει CF!

Ποιος?????? Αυτος που δεν αλλαζε απο via γιατι δεν ηθελε να περασει σε pci-e αφου το agp τον καλυπτε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παει λαλησε κι αυτος...

Τοσα χρονια με την via... αρχισε να αλλαζει καρτες σε λιγοτερα απο μηνα και να κανει CF!

Ποιος?????? Αυτος που δεν αλλαζε απο via γιατι δεν ηθελε να περασει σε pci-e αφου το agp τον καλυπτε!!!!!

Μην τα μπερδεύεις...

Το AGP με κάλυπτε πριν το Oblivion και το Call of Juarez.

Και όπως έχεις καταλάβει, απεχθάνομαι το nForce. Συνεπώς αναγκαστικά δεν έπαιρνα μητρική με PCIe αφού καμμιά δεν είχε τον εξοπλισμό που ήθελα με κάποιο μη-nVidia chipset.

Link to comment
Share on other sites

A8R32-MVP Deluxe

20060301.jpg

Αυτό που έχω να συμπληρώσω για τη μητρική είναι οτι έπαιξε ΑΜΕΣΩΣ με τις 2 κάρτες επάνω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και χωρίς καμμία επιπλέον ρύθμιση.

Το ΒΙΟS που χρησιμοποιήθηκε ήταν το 0502 (που είχα ήδη).΄

GeCube X1900GT 256MB

sml.jpg

Χρησιμοποιήθηκαν 2 πανομοιότυπες κάρτες Χ1900GT τις GeCube οι οποίες εξωτερικά ξεχωρίζουν από την Χ1800ΧΤ μόνο στο cooler.

Είναι reference design, το σύστημα ψύξης καταλαμβάνει μόνο ένα slot και το οποίο όμως δεν διακρίνεται ούτε για την αθόρυβη λειτουργία του ούτε και την ιδιαίτερη αποτελεσματικότητά του.

Σε idle, η θερμοκρασία των καρτών μπορεί να και να ξεπεράσει τους 60 βαθμούς αλλά γι'αυτό ευθύνεται και η θέση της δεύτερης Χ1900GT που ακριβώς απο κάτω της υπάρχει η DVB-S και την κλείνει όλον τον αέρα. (Σύντομα θα υπάρξουν ανακατατάξεις στο κουτί...)

Από overclocking οι κάρτες δε λένε πολλά (εν μέρει φταίνε και οι θερμοκρασίες) και όπως φάνηκε τα benchmarks κερδίζουν ελάχιστα από την αύξηση των συχνοτήτων. Οι default συχνότητες είναι 575/1200 και επιτεύχθησαν απόλυτα σταθερά οι 621/1440. Επειδή όμως οι διαφορές κάποιων αποτελεσμάτων κινούνται στα όρια του στατιστικού λάθους (πχ μόλις 29 Marks διαφορά στο 3dMark 06) υποπτεύομαι οτι οι κάρτες μπορεί να κάνουν throttling σε κάποια σημεία.

Τώρα τις δουλεύω default λόγω θερμοκρασιών, θορύβου αλλά και γιατί το κέρδος σε σχέση με μια Χ1800ΧΤ είναι έτσι κι αλλιώς σημαντικό.

*** To CrossFire έγινε χωρίς καλώδιο και Mastercard. Με τον τρόπο αυτό όλα τα δεδομένα περνάνε μέσω του PCI-e διαύλου με συνέπεια την μείωση επιδόσεων σε σχέση με το κλασσικό CrossFire.

Επίσης, όσον αφορά τις ρυθμίσεις των Catalyst:

1) Δε ρυθμίζουμε ποτέ το Α.Ι. στο Advanced γιατί προκαλεί σπασίματα στην κίνηση ακόμα και αν το framerate είναι υψηλό

2) Η επιλογή Enable CrossFire μπορεί να ενεργοποιείται και να απενεργοποιείται κατά βούληση χωρίς επανεκκίνηση του Η/Υ.

____

Τέλος, να σημειωθεί οτι το τροφοδοτικό που χρησιμοποιήθηκε ήταν τo ήδη υπάρχον HEC PowerOP 525W το οποίο και τροφοδοτεί το σύστημά μου σχεδόν 2 χρόνια τώρα.

Το σύστημα δεν έχασε ούτε στο ελάχιστο την σταθερότητά του, διατηρήθηκε το overclock του επεξεργαστή και των μνημών και υπερχρονίστηκαν και οι κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.