Jump to content



To κύριο AMD σύστημα μου (Updated - X2)


JimmyFox

Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply
Ωραίος...

Μου φαίνεται ότι είχες μαζέψει πολλά απωθημένα μέσα σου βλέποντας την VIA συνειδητά να μένει πίσω στην κούρσα των chipsets.

Άντε καλά κλόκια!!!

Λες ε?

Δε ξέρεις όμως πόσο θα ήθελα να παίξω με το Κ8Τ900 το οποίο έπαιζε με SLi και XFire. Αλλά... Μας την έκατσε η VIA....

Jimακο μην κοιτας που δεν πολυμιλαγαμε στο AIV (All In Via) thread σου.:p

Το παρακολουθουμε ανελλιπως και πλεον λεμε φωναχτα:

Ειναι τρελος ειναι τρελος

ο JimmyFox ο VIAικος...

Χε χε...

Ωστε έτσι ε?

Καλά...

Πάντως ο θόρυβος από τα coolers των Χ1900GT με χαλάει αρκετά. Ίσως βγάλω την Audigy και θα χρησιμοποιήσω την onboard της μητρικής. Είναι πολύ καλή και τον χώρο που θα κερδίσω θα τον χρησιμοποιήσω για να βάλω aftermarket ψύκτρες στις Χ1900GT.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατέληξα στη λύση 2 AcceleroX2. Αθόρυβες και αρκετά αποτελεσματικές, χωρίς κάτι το θεαματικό βέβαια.

Επίσης, κατάφερα να τρέξω τον Α64 4400+ στα 2600ΜΗζ σταθερά. Η μόνη θυσία είναι τα timings των μνημών που τώρα τα έχω 3-4-4-8 αντί 3-3-3-8 που τα είχα στην MSI K8T Neo2.

attachment.php?attachmentid=12941&stc=1&d=1160320492attachment.php?attachmentid=12942&stc=1&d=1160320581

To PCI-e clock τρέχει στα 120ΜΗζ. Θα το δοκιμάσω και παραπάνω.

post-41-1442174475,5266_thumb.jpg

post-41-1442174475,6657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτή η μητρική θα με τρελλάνει...

Εϊναι ίσως η πιο αλλόκοτη μητρική που πέρασε από τα χέρια μου.

Πάντα είχα χαζά προβλήματα με μητρικές της ASUS (ανεξαρτήτως chipset) αλλά κάποια στιγμή φτάνεις σε ένα σημείο που συμφιλιώνεσαι με τις ιδιοτροπίες της μητρικής, βρίσκεις τις βέλτιστες ρυθμίσεις και απλά δουλεύεις.

Αλλά αυτή η μητρική είναι θεοπάλαβη. Έχει πολλά πλεονεκτήματα αλλά και σοβαρές ιδιοτροπίες και καταφέρνει να σου προκαλεί ανάμικτα συναισθήματα.

Στα πλεονκτήματά της περιλαμβάνονται η δυνατότητα CrossFire με 2 16x PCI-e slots, ο πλούσιος εξοπλισμός, η ταχύτητά της στα default, το καλό SATA και άλλα λιγότερο ή περισσότερο σημαντικά τα οποία αποτελούν βασικά κριτήρια επιλογής.

Όσον αφορά το όμως το BIOS και το o/c αρχίζουν τα περίεργα. Τα πολύυυυ περίεργα...

Πρώτον, η μητρική δεν δουλεύει καλά με ψηλά HTT. Τα 250 φαίνεται να είναι το όριο ανεξαρτήτως ΗΤΤ multiplier, μνημών ή τελικής συχνότητας επεξεργαστή.

Δεύτερον, δεν μου δουλεύει ο HTT multiplier 3x. Η μητρική απλά θέλει βγάλσιμο μπαταρίας για να ξεικινήσει.

Τρίτον, δεν μπορώ να βάλω στις μνήμες timmings 3-4-4-8 (από τα default 3-3-3-8) γιατί η μετά δεν κάνει POST. Μέσα από τα Windows βέβαια μπορώ να αλλάζω τα timmings κατά βούληση χωρίς κανένα πρόβλημα!

Και τέταρτο μα πιο βασικό είναι οτι ακόμα και φαινομενικά ασήμαντες ρυθμίσεις που σκοπό μπορεί να έχουν τον υποχρονισμό του επεξεργαστή, προκαλούν στραπάτσο στη μητρική με αποτέλεσμα την αδυναμία POST.

Δηλαδή κάτι πολύ απλό όπως πχ να χαμηλώσεις τον πολλαπλασιαστή (και χωρίς να αλλάξεις τίποτε άλλο) μπορεί να οδηγήσει σε αδυναμία POST!

Παρόμοια προβλήματα είχα σε πολλές ASUS αλλά αυτό πιά είναι σχεδόν παρανοϊκό...

Όπως και να 'χει, έχω συμβιβαστεί με την ιδέα οτι το overclocking θα το κάνω μέσω Windows (κάνοντας ρυθμίσεις που από το BIOS δεν μπορώ ούτε κατά διάνοια!).

Στα καλά σημεία πάλι, συγκαταλέγονται η δυνατότητα ρύθμισης του PCI-e clock πολύ ψηλά (το δουλεύω στα 120ΜΗζ) χωρίς να προκαλεί αστάθειες ή να περιορίζει το overclocking και φυσικά οι μπόλικοι διαρέτες που πραγματικά δίνουν λύσεις.

Αυτό το τελευταίο είναι το σημείο που σήμερα κόντεψε να με τρελλάνει (με την θετική και την αρνητική έννοια).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δούλευα στα 11x237=> 2600ΜΗζ (χονδρικά) σε 1:1 και timmings 3-4-4-8 1Τ.

Σήμερα λοιπόν που είπα να κάτσω σπίτι, είπα να την ψάξω λίγο ακόμα την μητρική.

Βάζω λοιπόν από το BIOS διαιρέτη για τις μνήμες στα 216ΜΗζ.

Πρακτικά αυτό δίνει 220ΜΗζ.

Ξεκίνησα λοιπόν να κλοκάρω με βάση τα 220ΜΗζ.

Τελικά έφτασα αισίως τα 2600ΜΗζ με 11x237 αλλά λόγω διαιρέτη είχαν φτάσει πλέον τα 261ΜΗζ!

Δυστυχώς όμως, λόγω περιορισμού από τη μητρική, δεν μπορώ με τίποτα να τρέξω τον επεξεργαστή στα 10x260. Σημειωτέον είμαι απόλυτα σταθερός στα 11x237 με τις μνήμες είτε 237 είται 261!

Ο παραλογισμός όμως συνεχίζεται.... Ενώ το SuperPi φαίνεται να κερδίζει αλλά πολύ λίγο, το Sandra Memory Bandwidth έδειξε παρόμοια αππότελέσματα ίσως και ελαφρά πτώση! (γύρω στα 5800 points). Ενώ το memory benchmark του Everest αυξήθηκε και μάλιστα έδωσε περίπου 7000 points!

Το ακόμα πιο παράξενο όμως είναι το εξής, ο επεξεργαστής φαίνεται να ανεβαίνει καλύτερα. Φαίνεται να είναι σταθερές οι μνήμες στα 3-3-3-8 1Τ (αντί 3-4-4-8 1Τ) και ο 4400+ τώρα δοκιμάζεται στα 2700ΜΗζ και βγάζει κάποια benches που πριν δεν το σκεφτόμουν ούτε κατά διάνοια σε αυτή τη συχνότητα.

Δυστυχώς ο διαιρέτης για τα 233ΜΗζ δεν μου δουλεύει.

attachment.php?attachmentid=13011&stc=1&d=1160939944attachment.php?attachmentid=13012&stc=1&d=1160939944

Τέλος, να σημειώσω 2 πραγματάκια.

1) Τα παραπάνω αξιοπερίεργα μου φαίνονται BIOS related. Ίσως να φταίει η AMI ίσως να φταίει η ASUS, ίσως και οι 2. Δεν θε με παραξενέψει αν κάποια στιγμή βγει ένα καινούριο BIOS και διορθώσει κάποια προβλήματα. Με αυτή την μητρική έχει ξαναγίνει άλλωστε,

2) Τα παραπάνω προβλήματα-ιδιοτροοπίες-αποτελέσματα δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι αφορούν την δικιά μου συγκρκριμένη μητρική ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Μια περίγηση στο διαδίκτυο θα σας δείξει πολλές A8R32-MVP Deluxe που έφτασαν το HTT σε δυσθεώρητα ύψη, πολλές φορές 1:1 και αυτά που είδα εγώ δεν συμπίπτουν με εμπειρίες άλλων. Άλλωστε μην ξεχνάμε οτι την δικιά μου την πήρα με €69 από το Πλαίσιο. Και είναι η δεύτερη. Η πρώτη ήταν καμμένη ή έπεσα σε προβληματική παρτίδα (ή ήταν σκάρτες και το Πλαίσιο τις πούλησε φθηνά για να μην του μείνουν...)

post-41-1442174481,1117_thumb.jpg

post-41-1442174481,156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ATi chipset είναι κάτι το άγνωστο στους κατασκευαστές και επίσης και το ίδιο είναι κάτι τις ανώριμο. Οπότε ψιλό λογικά τα προβλήματα αν κάτσεις να σκεφτείς το πόσες βλακείες συναντάει κάποιος σε μητρικές με ώριμα chipsets.

Για τις μνήμες, αν αποφασίσεις να τις ξανά παιδέψεις, δοκίμασε 3-4-3-8. Το δεύτερο θέλουν να είναι 4άρι.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε αφού τα έχω γράψει τα περισσότερα για την εν λόγω μητρική. Διδακτορικό πήρα απάνω της.

Κατ, αρχήν, UCCC για να ανέβουν έστω και λίγο, θέλουν 400HTT(2x). Από ότι φαίνεται στο τελευταίο screenshot, το πήρες χαμπάρι και το έβαλες. Επίσης, με 3-4-3-11 1Τ, ανεβαίνουν και πάνω από 270(278 τα είχα φτάσει σύγχρονα), εγώ τους έχω 2.75 volts και ψύξη. Χωρίς να ψύχονται, κολάνε στο πολύωρο prime blend. A, με tras 10-12 έχεις και καλύτερο bandwidth από ότι με 8 στη συγκεκριμένη μητρική.

Την έχω 300σαρίσει και βάλε(310-320 δεν θυμάμαι), με χαμηλό multi, και ενεργή ψύξη στο North, ενώ τα overvoltage στα chipset, pcie κλπ, αν τα αφήσεις "auto", στα ανεβάζει μόνη της όσο πρέπει, και σου εμφανίζει τις τιμές και στο bios, οπότε έχεις τουλάχιστο ένα σημείο αναφοράς.

Για την ενεργή ψύξη στο NB, στην προτείνω, διότι με τάση + crossfire, ζεσταίνεται παραπάνω.

Επίσης δοκίμασε να χαλαρώσεις async latency, preamble κλπ όσο πάνε, δεν είδα καμιά σημαντική διαφορά προς τα κάτω σε επιδόσεις, ενώ πέρα από τα 4 βασικά timmings, αν τα υπόλοιπα τα αφήσεις auto, στα πετυχαίνει μόνη της μια χαρούλα.

Τις απολύτως καλύτερες επιδόσεις clock to clock, καθώς και από ότι λένε και λίγο καλύτερο max HTT, τις έχει με το 1ο bios 211, αν και τότε λείπουν κανα 2 ευκολίες στο μενού του, και έχει και κανα 2 bugs ακόμα (πχ το fraps δείχνει ότι νάναι, με ποντίκι MS optical basic δεν κάνει shutdown παρά μόνο restart κλπ). A, και από μετάβαση σε bios <502 και ανάποδα, καλό πριν να βγαίνουν οι catalyst, και να ξαναμπαίνουν μετά, διότι έχει κάποιες αλλαγές στη λειτουργία crossfire, και μπορεί να υπάρξουν προβλήματα.

Έχω παρατηρήσει και άλλα διάφορα περίεργα και μη, αλλά είναι τόσα πολλά, που βαριέμαι να τα γράφω, πάντως αποκλείεται να μην μου έχει τύχει κάποιο από τα bugs της εν λόγω μητρικής.......

Link to comment
Share on other sites

Α ρε αφού τα έχω γράψει τα περισσότερα για την εν λόγω μητρική. Διδακτορικό πήρα απάνω της.

Κατ, αρχήν, UCCC για να ανέβουν έστω και λίγο, θέλουν 400HTT(2x). Από ότι φαίνεται στο τελευταίο screenshot, το πήρες χαμπάρι και το έβαλες. Επίσης, με 3-4-3-11 1Τ, ανεβαίνουν και πάνω από 270(278 τα είχα φτάσει σύγχρονα), εγώ τους έχω 2.75 volts και ψύξη. Χωρίς να ψύχονται, κολάνε στο πολύωρο prime blend. A, με tras 10-12 έχεις και καλύτερο bandwidth από ότι με 8 στη συγκεκριμένη μητρική.

Την έχω 300σαρίσει και βάλε(310-320 δεν θυμάμαι), με χαμηλό multi, και ενεργή ψύξη στο North, ενώ τα overvoltage στα chipset, pcie κλπ, αν τα αφήσεις "auto", στα ανεβάζει μόνη της όσο πρέπει, και σου εμφανίζει τις τιμές και στο bios, οπότε έχεις τουλάχιστο ένα σημείο αναφοράς.

Για την ενεργή ψύξη στο NB, στην προτείνω, διότι με τάση + crossfire, ζεσταίνεται παραπάνω.

Επίσης δοκίμασε να χαλαρώσεις async latency, preamble κλπ όσο πάνε, δεν είδα καμιά σημαντική διαφορά προς τα κάτω σε επιδόσεις, ενώ πέρα από τα 4 βασικά timmings, αν τα υπόλοιπα τα αφήσεις auto, στα πετυχαίνει μόνη της μια χαρούλα.

Τις απολύτως καλύτερες επιδόσεις clock to clock, καθώς και από ότι λένε και λίγο καλύτερο max HTT, τις έχει με το 1ο bios 211, αν και τότε λείπουν κανα 2 ευκολίες στο μενού του, και έχει και κανα 2 bugs ακόμα (πχ το fraps δείχνει ότι νάναι, με ποντίκι MS optical basic δεν κάνει shutdown παρά μόνο restart κλπ). A, και από μετάβαση σε bios <502 και ανάποδα, καλό πριν να βγαίνουν οι catalyst, και να ξαναμπαίνουν μετά, διότι έχει κάποιες αλλαγές στη λειτουργία crossfire, και μπορεί να υπάρξουν προβλήματα.

Έχω παρατηρήσει και άλλα διάφορα περίεργα και μη, αλλά είναι τόσα πολλά, που βαριέμαι να τα γράφω, πάντως αποκλείεται να μην μου έχει τύχει κάποιο από τα bugs της εν λόγω μητρικής.......

ξαναπες ρε συ Νικο λιγο και για μενα:

ΗΤΤ ανεβαζεις απο το BIOS ή μεσα απο τα windows (και με ποιο προγραμμα?)

θελω να ανεβασω λιγο τον 4400+ και 2*1GB UCCC, με τις εξης προυποθεσεις:

-να ανεβασω απο BIOS και χωρις αλλαγη στην ταση, ωστε μετα να ενεργοποιησω και το Cool 'n' Quiet

-να κανω οσο το δυνατον λιγοτερες αλλαγες στις υπολοιπες ρυθμισεις γιατι εχω βαρεθει τα ψαξιματα.

Δεν αντεχω να ψαχνω να βρω τι φταιει και κολλαει για να παρω λιγα MHz, και μετροπρογραμματα (sandra κλπ) δεν προκειται να τρεξω ποτε

Δεν προκειται να βαλω τιποτα σε ram & northbridge.

εχω βαλει το 0502 και θα προτιμουσα να μην το αλλαξω.

Δοκιμασα με 2χ αλλα ενω μεσα απο τα win ετρεχε super-pi & 3D στα 220, απο BIOS δεν μπουταρε. Το αφησα 210 (*11=2310)

Λες εγω να εκανα λαθος? Για πες λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε αφού τα έχω γράψει τα περισσότερα για την εν λόγω μητρική. Διδακτορικό πήρα απάνω της.

Κατ, αρχήν, UCCC για να ανέβουν έστω και λίγο, θέλουν 400HTT(2x). Από ότι φαίνεται στο τελευταίο screenshot, το πήρες χαμπάρι και το έβαλες. Επίσης, με 3-4-3-11 1Τ, ανεβαίνουν και πάνω από 270(278 τα είχα φτάσει σύγχρονα), εγώ τους έχω 2.75 volts και ψύξη. Χωρίς να ψύχονται, κολάνε στο πολύωρο prime blend. A, με tras 10-12 έχεις και καλύτερο bandwidth από ότι με 8 στη συγκεκριμένη μητρική.

Την έχω 300σαρίσει και βάλε(310-320 δεν θυμάμαι), με χαμηλό multi, και ενεργή ψύξη στο North, ενώ τα overvoltage στα chipset, pcie κλπ, αν τα αφήσεις "auto", στα ανεβάζει μόνη της όσο πρέπει, και σου εμφανίζει τις τιμές και στο bios, οπότε έχεις τουλάχιστο ένα σημείο αναφοράς.

Για την ενεργή ψύξη στο NB, στην προτείνω, διότι με τάση + crossfire, ζεσταίνεται παραπάνω.

Επίσης δοκίμασε να χαλαρώσεις async latency, preamble κλπ όσο πάνε, δεν είδα καμιά σημαντική διαφορά προς τα κάτω σε επιδόσεις, ενώ πέρα από τα 4 βασικά timmings, αν τα υπόλοιπα τα αφήσεις auto, στα πετυχαίνει μόνη της μια χαρούλα.

Τις απολύτως καλύτερες επιδόσεις clock to clock, καθώς και από ότι λένε και λίγο καλύτερο max HTT, τις έχει με το 1ο bios 211, αν και τότε λείπουν κανα 2 ευκολίες στο μενού του, και έχει και κανα 2 bugs ακόμα (πχ το fraps δείχνει ότι νάναι, με ποντίκι MS optical basic δεν κάνει shutdown παρά μόνο restart κλπ). A, και από μετάβαση σε bios <502 και ανάποδα, καλό πριν να βγαίνουν οι catalyst, και να ξαναμπαίνουν μετά, διότι έχει κάποιες αλλαγές στη λειτουργία crossfire, και μπορεί να υπάρξουν προβλήματα.

Έχω παρατηρήσει και άλλα διάφορα περίεργα και μη, αλλά είναι τόσα πολλά, που βαριέμαι να τα γράφω, πάντως αποκλείεται να μην μου έχει τύχει κάποιο από τα bugs της εν λόγω μητρικής.......

H μητρική μου έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από τη δική σου.

Toν ΗΤΤ μulti 2x τον έβαλα επίτηδες για να δω αν δουλεύει καθαρά από περιέργεια επειδή δεν δούλευε ο 3x. Η μητρική δεν ανέβηκε ούτε μισό ΜΗζ με τον 2x. Όλες οι δοκιμές που έλαβα υπ'όψη μου ήταν με τον 4x.

Με πιο χαλαρά timmings, και πάλι δεν μπορώ να ανεβάσω το HT. Τα 250~255 φαίνεται να είναι το όριο για τη μητρική μου ανεξαρτήτως timmings και HTT multi.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιδια αν εξαιρεσω το προβλημα με το fraps,το οποιο λυθηκε με το last bios που εβαλα,η μητρικη συμπεριφερεται μια χαρα (270χ10 divider 333).Aν και ως αισθηση ειναι πιο αργη απο οτι ηταν το nf4-ultra.Επισης ειτε εχω τον πολλαπλασιαστη του htt στο 4χ ή στο 5χ το ιδιο ειναι καμια βελτιωση.

To καλυτερο ειναι οτι εφυγε απο πανω μου η βρωμα η nvidia:106:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιδια αν εξαιρεσω το προβλημα με το fraps,το οποιο λυθηκε με το last bios που εβαλα,η μητρικη συμπεριφερεται μια χαρα (270χ10 divider 333).Aν και ως αισθηση ειναι πιο αργη απο οτι ηταν το nf4-ultra.Επισης ειτε εχω τον πολλαπλασιαστη του htt στο 4χ ή στο 5χ το ιδιο ειναι καμια βελτιωση.

To καλυτερο ειναι οτι εφυγε απο πανω μου η βρωμα η nvidia:106:

Mακάρι να μπορούσα να παίξω κι εγώ με τόσο υψηλό HT.

Η αλήθεια είναι οτι η μητρική αυτή πέρασε από 40 κύματα. Γι'αυτό και ξεκαθαρίζω σε προηγούμενο Post μου οτι οι εντυπώσεις και τα αποτελέσματα που είχα αφορούν τη δική μου μητρική και μόνο.

Το αρχικό BIOS της δική μου ήταν έκδοση 03.xx. Σίγουρα προγενέστερες ή μεταγενέστερες εκδόσεις έχουν διαφορετική συμπεριφορά, bugs και διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση: Ο divider που δουλεύει καλύτερα είναι ο 233 και όχι ο 216 (δυστυχώς δε μπορώ να κάνω επεξεργασία στα παραπάνω Post Μου)

χαλάρωσε το max async latency kai preamble time.... se 9, 6 Και πες μας αν άλλαξε κάτι....

το preamble όπως φαίνεται στο screenshot είναι ήδη 6.

Με async latency στο 9 το σύστημα κάνει restart.

A, με tras 10-12 έχεις και καλύτερο bandwidth από ότι με 8 στη συγκεκριμένη μητρική.

'Εβαλα κι εγώ tras 11 και φαίνεται να έχει καλύτερη συμπεριφορά.

Τα memory tests του Sandra και του Everest ανέβηκαν και φαίνεται να είναι πιο σταθερό στα 2700ΜΗζ.

post-41-1442174484,1871_thumb.jpg

post-41-1442174484,2389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στις παρακάτω ρυθμίσεις:

attachment.php?attachmentid=13079&stc=1&d=1161529131

Ενώ στα 10x260 1:1 ήμουν σταθερός σε όλα, παραπονέθηκε το Oblivion (κράσαρε κάθε 5 λεπτά) αν και όλα τα benchmarks και τα υπόλοιπα παιχνίδια έπαιζαν μια χαρά.

Με Tras 11 και 12 όντως η μητρική ανέβηκε πολύ πιο εύκολα στα 270+ΜΗζ ΗΤΤ, έβγαλε τα περισσότερα benchmarks αλλά όχι το 3dmark06 (παλαιότερα -με Tras 8- πάγωνε το σύστημα απευθείας!).

Συνεπώς κατέληξα στα 11x237MHz αλλά με τις μνήμες στα 261ΜΗζ 3-4-3-12 1Τ

post-41-1442174484,6693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή και οι 2 μητρικές που έπεσαν στα χέρια μου είχαν σχεδόν πανομοιότυπη συμπεριφορά, πιστεύω ότι οι όποιες διαφορές, έχουν να κάνουν με μικροαλλαγές στη σύνθεσή μας. Ίσως στον imc.

Η μητρική τα 300 ΗΤΤ τα έχει άνετα. Mε χαμηλό διαιρέτη, είχα αγγίξει τα 330, αν και δεν τη δοκίμασα διεξοδικά εκεί. Και μάλιστα με 1.2-1.3 τάση στο chipset. Aπό τις auto ρυθμίσεις, το ΗΤΤ voltage είναι αυτό που ανεβάζει πολύ μόνη της, 1.4 στα 270, 1.5 στα 300 και πάνω. Αλλά συνήθως το κατεβάζω 1 click.

Αυτό που θέλει για να πάει εκεί, είναι γενικά σε μένα:

-Χαλαρωμένα preamble-async. Δοκίμασε 7-9, 8-10, 9.5-11 διαδοχικά. Άσχετα αν οι μνήμες είναι με διαιρέτη.

-Στo chipset, τις 3 επιλογές που έχει: optimal-optimal - high speed.

-Στα 2 κανάλια μνήμης: delay 150/advance 150 (EDIT:=παιδιά ίσως είναι και το ανάποδο δεν θυμάμαι μην μπαίνω bios τώρα κάτι κατεβάζω μην το κόψω)

Sackattack και Jimmyfox, δοκιμάστε αυτές τις ρυθμίσεις και πείτε μου. Ειδικά τα 2 και 3 είναι must. Ελπίζω θα δουλέψουν.

Για περαιτέρω, δοκιμάστε να χαλαρώσετε drive strenght sto -30%, trc 14 και πάνω, trfc 16 και πάνω, αν και με αυτά άντε να πάρεις λίγα mhz.

Γενικά εκεί πάνω είναι πολύ ευαίσθητη. Μια μικρορύθμιση μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Α, και OC κάνω μόνο από bios. Με τα διάφορα προγράματα που δοκίμασα, τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα.

Επίσης καμιά φορά, αν δεν "πάρει" τις αλλαγές με την μία, ούτε και με 2η προσπάθεια boot, κλείσε-άνοιξε το ρεύμα, και παίζει μετά να πηγαίνει ρολόι χωρίς χαλαρώματα.

Αυτή τη στιγμή εγώ είμαι στα 10χ295 με 183 διαιρέτη (268 μνήμες 3-4-3-11 1Τ) full stable. Πρακτικά είναι το ίδιο με 11χ268 1:1, (ίδιa τελική συχνότητα cpu και ram), απλά επειδή εμένα έχει αυτή την ιδιοτροπία που θέλει 2χΗΤΤ, με τον 1ο τρόπο είναι στα 590, που θεωρώ αποδεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Έσπασαν τα 14Κ στο 3dMark05 και τα 100K στο AquaMark3..

attachment.php?attachmentid=13084&stc=1&d=1161544822

Στο παραπάνω φαίνεται το bottleneck του επεξεργαστή στο CrossFire. 'Οσο ανέβαζα συχνότητα στον 4400+, τόσο ανέβαινε και το επιμέρους σκορ της GFX.

attachment.php?attachmentid=13085&stc=1&d=1161544822attachment.php?attachmentid=13086&stc=1&d=1161544822

http://service.futuremark.com/compare?3dm05=2279775

Έσπασαν και τα 25Κ στο 3dmark03 αλλά από χαζομάρα δεν κράτησα screenie..

3dMark03 => 25325Marks

http://service.futuremark.com/compare?2k3=5014449

3dmark06 => 7824Marks

http://service.futuremark.com/compare?3dm06=574383

attachment.php?attachmentid=13094&stc=1&d=1161623061

post-41-1442174484,8429_thumb.jpg

post-41-1442174484,8704_thumb.jpg

post-41-1442174484,9735_thumb.jpg

post-41-1442174485,1981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το ταλαίπωρο PCάκι μου υποβλήθηκε σε ακόμα μια αλλαγή, την τελευταία σημαντική ελπίζω για αρκετό καιρό.

Το σύστημα εφοδιάστηκε με 2 WD Raptors 74GB 16MB cache οι οποίοι τοποθετήθηκαν σε RAID-0 με stripe size 64K.

Ακόμα δεν έχω βάλει λειτουργικό αλλά ορίστε ένα πρώτο benchmark:

attachment.php?attachmentid=13478&stc=1&d=1164103237

Πέρασα image του RAID-0 των Seagate στους νέους Raptors για να μην χάσω την εγκατάσταση των Windows και τα παιχνίδια. Δούλεψε μια χαρά, ευτυχώς...

Ορίστε και ένα disk speed:

attachment.php?attachmentid=13486&stc=1&d=1164128681

Οι εν λόγω δίσκοι είναι οι παρακάτω:

attachment.php?attachmentid=13487&stc=1&d=1164130728

Αγορασμένοι από διαφορετικά καταστήματα λόγω διαθεσιμότητας.

post-41-1442174512,6334_thumb.jpg

post-41-1442174512,7325_thumb.jpg

post-41-1442174512,7938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.