Jump to content



To πειραματικό AMD... (270HTT σε VIA K8T800 s754)


JimmyFox

Recommended Posts

Tower: Chieftech DX-01 Blue -> HEC 6919

PSU: Chieftec 360W Dual +12V Rail -> HEC WinPower 550W Silent

Mainboard: Albatron K8X800 proII

CPU: Sempron 2800+

RAM: 1x512MB Princeton cl2.5-3-3-7 -> 1x1GB Transcend DDR400 Samsung UCCC

HDD: 1x80GB Samsung IDE 7200 RPM 8MB cache -> 1x80GB Seagate 7200.9 SATA2

Optical Drives: Toshiba M2012 -> LG 4167

GPU: Asus V8200 Pure GeForce3 Ti200 64MB AGP4x -> Albatron 6800LE 16x1,6vp

Sound: Envy24 7.1

OS: Windows XP SP2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Άλλαξε δραματικά η σύνθεση του 2ου PC και πέρασε σε οικονομικά 64-bit.

Ο Sempron 2800+ ενυπωσιάζει με την απόδοσή του σε όλους τους τομείς αλλά η μεγάλη έκπληξη ήρθε από τη μητρική.

Η Albatron K8X800 proII βασίζεται στο VIA K8T800 και αυτή τη στιμγή δοκιμάζεται στα 269ΜΗζ ΗΤΤ! Οι μνήμες δουλεύουν ασύγχρονα με διαιρέτη στα 166 αλλά και τα Upstream/Downstream Length έχουν οριστεί στα 16bit.

Το υψηλό νούμερο του ΗΤΤ αναγεννά το παλιό ερώτημα αν το απλό Κ8Τ800 είχε εργοστασιακό PCI-lock ή όχι και αν ήταν ευθύνη των κατασκευαστών μητρικών όπως ισχυρίστηκε η VIA. Κάποιοι μιλήσανε για dividers στα 233 ή/και 266 αλλά οι δοκιμές σε μητρικές που είχαν ακόμα και την επιλογή από το BIOS, δεν το επιβεβαίωσαν.

Όμως, διάθεση για πειραματισμούς, η πολύ καλή ποιότητα της μητρικής και τα κατάλληλα εργαλεία (BIOS, software) απέδωσαν καρπούς και αυτή τη στιγμή η μητρική δοκιμάζεται στα 269ΜΗζ με το ρολόγια του AGP/PCI σε δυσθεώρητα ύψη.

Το SuperPi 32M ολοκληρώθηκε επιτυχώς, όπως και τα tests του Sandra. Τώρα δοκιμάζεται σε 3D.

attachment.php?attachmentid=8741&stc=1

post-41-1442174256,9929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

VIAια κολλημένος με το VIA? :p

Πάντως πολύ ωραίο νουμεράκι. Αν και κάποια στιγμή το είχες 275 αν θυμάμαι καλά...

Η όλη φάση πάντως δείχνει πόσο τζάμπα την πάτησε στην πλατφόρμα του Α64 η VIA. Αν είχε βγάλει π.χ. μια reference μητρική όταν είχε παρουσιαστεί το Κ8Τ800 στην οποία να δούλευαν έστω οι dividers αποδεδειγμένα σωστά, θα την είχε φάει την NVidia με το μέτριο NForce3 150.

Link to comment
Share on other sites

H μητρική έβγαλε και 3D κανονικά και μάλιστα με πολύ καλά νούμερα.

Το απόγευμα θα ποσταριστούν screenshots από 3dMark και θα συνεχιστεί ο έλεγχος σταθερότητας.

Πάντως, καθαρό PCI-lock δε νομίζω να έχει. Dividers ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο επικίνδυνο να ανεβάζεις το AGP/PCI?

Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν μικρός και άμαθος (!) και δεν ήξερα τι εστί divider και lock και τα είχα ανεβάσει πολύ λίγο (80/40 or sthg) μετά μου εβγαζε ατελείωτα corrupted αρχεία ο δίσκος και ξαναέβαλα win...

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο ρε θηρίο!

270ΗΤΤ σε "απλό" Κ8Τ800!

Φαντάζεσαι να είχες και τίποτα tccd?!

Πολύ χαίρομαι με τέτοιες προσπάθειες και τέτοια αποτελέσματα από "outsiders".. :109:

εύκολα ή δύσκολα, όλα κλοκάρουν λέμε!

ο καλός ο μύλος όλα τ'αλέθει :040:

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο ρε θηρίο!

270ΗΤΤ σε "απλό" Κ8Τ800!

Φαντάζεσαι να είχες και τίποτα tccd?!

Πολύ χαίρομαι με τέτοιες προσπάθειες και τέτοια αποτελέσματα από "outsiders".. :109:

εύκολα ή δύσκολα, όλα κλοκάρουν λέμε!

ο καλός ο μύλος όλα τ'αλέθει :040:

συμφωνω μαζι σου για τα outsiders!!! :041: :038:

κανα super pi 1M μηπως εχεις ευκαιρο?

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο ρε θηρίο!

Πολύ χαίρομαι με τέτοιες προσπάθειες και τέτοια αποτελέσματα από "outsiders".. :109:

Καλα...

Ας μην ειχε κολλημα με την εταιρια...και ας δουλευαν οι 8 pci του σε nforce και θα σου ελεγα εγω τι θα αλεθε ο μυλος...

Το κουτι με το via mobo, ουτε να το κοιταξει δεν θα γυριζε... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Αμα μου δούλευαν όλα όπως τα ήθελα στο nVidia σαφώς και δεν θα είχα λόγο να έχω VIA, γιατί αυτό θα σήμαινε οτι θα ήταν πραγματικά καλό chipset. Έλα όμως που δε δουλεύουν...

Πάντως, καλύτερους υπερχρονσιμούς έχω καταφέρει σε VIA παρά σε nForce...

Για την ιστορία, σε SuperPi 1M βγάζει 43sec.

Tέλος, δε μπορώ να ξέρω αν η μητρική αντέχει κι άλλο HTT γιατί με φρενάρει ο επεξεργαστής. Δοκίμασα τον Sempron και σε άλλη μητρική και δεν πιάνει 2200ΜΗζ (8x275). Δυστυχώς απότι φαίνεται δεν υποστηρίζει Cool'n'Quiet και δε με αφήνει να χαμηλώσω τον πολλαπλασιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα την 6800LE του και έβαλα μια GeForce3.

To καλό είναι οτι ο Sempron αποδεικνύεται πολύ δυνατός σε παιχνίδια μιας και σε σχέση με τον Α64 NewCastle που είχα πριν κάποιο καιρό, δεν χάνει σε απόδοση. Ο IMC κάνει πραγματικά καλή δουλειά...

Το PC όμως σκοπεύω να το δώσω μιας και σε λίγες μέρες θα στήσω τον Winnie 3200+ (που αντικαταστάθηκε από τον Χ2 3800+) σε μια ASRock 939 Dual SATA και δυστυχώς δεν έχω που να το βάλω...

Τέλος, δοκίμασα με 2 dimms 512 και παρατήρησα οτι το bandwidth utilization πέφτει μεν αλλά παραμένει υψηλό (95% -> 93%)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά έτυχε να έρθουν πάλι στην κατοχή μου ένας Sempron 2800+ και μια Κ8Χ800pro2.

Μόνο που αυτή τη φορά θα συνοδεύονται από SATA σκληρό και περισσότερη RAM. To μόνο που μένει να δούμε αν θα επιτευχθούν τα ίδια αποτελέσματα με το υψηλό ΗΤΤ με σκληρό SATA και dimms του 1GB UCCC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.