Jump to content



Οι εμπειριες μου σε AMD/Intel μητρικες...


MrSeanKon

Recommended Posts

πιστευω οτι αν ψαχνονουσα λιγο παραπανω με το 8rda τελικα θα εβλεπες τις αρετες της εν λογω μητρικης.εχω και εγω σαν χρηστης περασει απο διαφορα μοντελα.νομιζω οτι το epox ειναι αρκετα καλο για εναν καλο overclocker.απο κει κai πανω,αναζητωντας την τελειoτητα πας σε abit...εδω συμφωνουμε.

το asus kai to gigabyte τα εχω δουλεψει και γω.απλα να επβεβαιωσω τα λεγομενα σου

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω τις δικιες μου εμπειριες απο τις socket A mobo:

Aπο Slot 1 που ειχα ενα P3 700@933 σε Αsus P3BF(Αν θυμαμαι καλα)ειπα τοτε που γινοταν ντορος με τον Duron να παρω και εγω να δοκιμασω ετσι αρχισε η ιστορια με το socket A:

Μια κια ειχα Asus πηρα τοτε τηn Asus A7V133 KT133A δεν μου δουλεψε ομως ουτε αυτη ουτε οι αλλες 4 Asus που δοκιμασα και πανω που εβριζα την AMD ειπα να της δωσω μια τελευταια ευκαιρια και πηρα μια EPoX 8ΚΤΑ3 ΚΤ133Α που ευτυχως επαιξε(ΚΑΤΑΡΑ ΣΤΗΝ Αsus μονο για Intel mobo αξιζει)και πηγα τον Duron 700 στα 1015 και γενικα ηταν αψογη σε αυτη την μητρικη μπηκαν ενας Αthlon 750@1100,1200@1450 και 1400@1610 την κρατησα αρκετο καιρο μεχρι την εποχη που βγηκε το ΚΤ333 και μια και ημουν ευχαριστημενος απο την EPoX πηρα την 8KA3+ που ηταν απο τις ποιο αψογες mobo που εχω χρησιμοποιησει ετρεχε αψογα στα 205ΜΗz FSB(41MHz PCI)και δουλεψε με τον Αthlon 1400@1610,μετα με 2-3 Palomino και ενα Tbred B 1800+ που τον ετρεχε ανετα στα 2350,μετα πηρα την 8RDA+ rev 2.0 μια χαρα και αυτη και τελικα την NF7-S rev 2.0 που την σωσανε τα παλικαρια με τα διαφορα BIOS οχι οτι ειχα καποιο προβλημα σταθεροτητας αλλα χωρις αυτα τα BIOS δεν θα βλεπαμε μεγαλα FSB και φυσικα αυτη τελειωνει την ιστορια του socket A για μενα........

Α ξεχασα ειχα για αρκετο καιρο στο δευτερο PC μια Gigabyte 7DXR με AMD 760 chipset που ηταν μια χαρα μεχρι και με Barton δουλεψε απλα λογο chipset πηγαινε μεχρι τα 170 FSB μετα τα AGP/PCI ηταν πολυ μεγαλα.....

Link to comment
Share on other sites

1) Gigabyte VIA KT400........

Τελικως την ψοφησα βραχυκυκλωνοντας επιτηδες τα MOSFET με ενα κατσαβιδι μεχρι που ελιωσαν και καηκε μαζι και το μαπα PSU...... :037:

Εσύ την έκαψες και το ευχαριστήθηκες τουλάχιστον, εμένα με κρέμασε η άτιμη (να μη την πω αλλιώς) και τη βρίζω ακόμη…:091:

ΚΑΤΑΡΑ ΣΤΗΝ Αsus μονο για Intel mobo αξιζει

Καλά θυμόμουνα ότι υπήρχε κι άλλος ένθερμος υποστηριχτής αυτής της άποψης…

AMD+ASUS=:018:

Link to comment
Share on other sites

2) Asus AN7X8

καπως ετσι λεγοτανε......... :090: :090:

Καλυτερη μητρικη αυτη με το nForce2 αλλα λιτο BIOS δεν εδινε μεγαλα ρευματα ουτε και ταση στο chipset και τελικα πουληθηκε......

Ειχε καποια προβληματακια και τα περιγραφω στα FAQ.........

το μεγιστο fsb που επιασες με αυτη τη μητρικη ποιο ηταν?

Link to comment
Share on other sites

AMD+ASUS=:018:

Δεν διαφωνώ, αλλά ποιός άλλος μπορεί να υσχυριστεί οτι δούλεψε σταθερά με 200FSB με το ΚΤ400?

Με την Α7V8Χ δούλεωα τον 1800+ στα 2100ΜΗζ με 10,5Χ200

Πολύ ωραία μητρική, σταθερή και πολύ overclockable.

Link to comment
Share on other sites

Για Asus και AMD που λέω παραπάνω τπτ δεν είναι κανόνας.

Όλες οι μητρικές για AMD έχουν λίγο πολύ τα χάλια τους και ποτέ δεν υποστηρίχτηκε αυτή η πλατφόρμα όπως θα έπρεπε. Η Asus απλά νομίζω ότι είναι ένα παραπάνω χειρότερη από τις υπόλοιπες…:098:

Η AMD βγάζει ποιοτικούς επεξεργαστές και η Intel φοβερά τσιπάκια (chipset)…:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τις Gigabyte δεν είχα ποτέ σοβαρά προβλήματα. Όλες αποδείχθηκαν σκυλιά και καθόλoυ άσχημες για overclocking. Σίγουρα δε συγκρίνονται με EPoX και Abit στο overclockability αλλά τερμάτισα πάνω τους όλους τους επεξεργαστές. Με χαμηλότερα FSB από EPoX και Abit αλλά γενικά ανέβαιναν αρκετά.

Mε την GA-7N400 Pro2 έχω κάποια παράπονα τα οποία όμως σχετίζονται πιο πολύ με το nForce2 και το γεγονός οτι αν και μεταγενέστερη της 7N400PRO

Gigabyte ίσως ξαναπάρω. Με το νέο χρόνο θα κοιτάξω για αναβάθμιση σε Α64 και εξατράται από τα μοντέλα που θα κυκλοφορούν τότε.

Την 7Ν400Pro2 σκοπεύω να την κρατήσω πολύ καιρό γιατί μπορεί να δεχθεί πολλούς σκληρούς (4 ΙDEs) και σκέφτομαι να στήσω κάποιον file server με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte ίσως ξαναπάρω. Με το νέο χρόνο θα κοιτάξω για αναβάθμιση σε Α64 και εξατράται από τα μοντέλα που θα κυκλοφορούν τότε.

Την 7Ν400Pro2 σκοπεύω να την κρατήσω πολύ καιρό γιατί μπορεί να δεχθεί πολλούς σκληρούς (4 ΙDEs) και σκέφτομαι να στήσω κάποιον file server με αυτήν.

Μια από τα ίδια και γω. Μόλις περάσω σε 939 η 7nnxp πάει για file server με 1Τ στο σπίτι για ταινίες και μουσική μαζί με τον brother. Δε λέει να τη σκοτώσω με τπτ…

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βίαζεσαι λίγο νομίζω να κρίνεις.

Μόλις σήμερα την πήρες.

Και με την DFI είχαμε ξετρελαθεί όλοι μας στην αρχή και είδες τι έγινε.

Δούλεψε τη λίγο ακόμα και μετά χαρακτήρησέ την κορυφαία.

Υπάρχουν αρκετοί που δεν τους έχει πάει τόσο καλά η Gigabyte.

Ερώτηση τώρα. Οι μνήμες σου πήγαν 300mhz???

Τι timings έχεις εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει πολλους να πανε ετσι ευκολα 300+ FSB????

Εδω οι Iντελαδες τρωνε χωμα και δεν πιανουν ευκολα 300 FSB τι να λεμε αμονταριστη μητρικη...........

Τραβατε να αγορασετε Epox, DFI κι οταν θα φατε το αγγουρι (ισως δεν ξερω) τοτε σφυρατε μου....... ;)

Τι λες τωρα??????

:081: :081: 330????Σε AMD???Μιλαμε καραφλιασα!!!!Καλα παλι γ...σες!!! :023: :023:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε Seankon! :003:

Eπαλήθευσες και τα λεγόμενα μου... για όσους αμφιβάλλουν περί σταθερότητας, έχω να πω ότι έιναι Βράχος! από τότε που την πήρα, την έχω λιώσει με όλα τα test, δουλεύει δε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ με όλα τα ρεύματα full, στα 9*287 1:1 π.χ. και δεν μασάει τίποτα

το ocing και η σταθερότητα-ποιότητα-εξοπλισμός είναι σε κορυφαίο επίπεδο! μην το συζητάτε

και όσο για τους πορωμένους περί dfi, εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε :080:

λέτε μη βιαζόμαστε και να δούμε αν είναι σταθερή!.. το σταθερή είναι λίγο!..

βγήκατε όμως να θεοποιήσετε τη dfi χωρίς να γνωρίζετε τίποτα από σταθερότητα, ούτε την έχει δοκιμάσει κανένας (και εννοώ και σε βάθος χρόνου.. )

Μιλάμε για το κορυφαίο S754 mobo από όλες τις πλευρές... και με επιχειρήματα για όποιον θέλει "κόντρα" (φιλικά πάντα) - π.χ. δώστε μου ένα καλύτερο από 8*292 1:1 με 1 gb ram , ένα 304htt 1:1 και μάλιστα με τις A-data που είναι απίστευτο που πήγαν τόσο, ή ένα 350HTT (ram 233) KAI 300Mhz overclock , και όλα αυτά σταθερά, και ξαναμιλάτε για Gigabyte...

ας σταματήσουν λοιπόν τα κολλήματα περί "ονόματος" Gigabyte...

μην γυρνάμε σε εποχές που έλεγαν ότι οι AMD κάνουν θόρυβο, και κολλάνε!.. :003:

και το καλύτερο μου SPi..

post-356-1442173772,7587_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το fsb, είτε κάνω δοκιμές-"πειραματισμούς", είτε για καθημερινή "χαλαρή" :) λειτουργία, με όλους τους fans στο low, και μηδαμινό θόρυβο, δεν πέφτει ποτέ κάτω από 270... (και πάντα με 1 giga ram)

την τελευταία εβδομάδα βέβαια δεν έπεσε ποτέ κάτω από 280! :004:

λόγω του on-die mem controller (έτσι μπορώ να το εξηγήσω) χρειάζεται περισσότερο vcore για την ίδια συχνότητα με (πολύ) μεγαλύτερο HTT!

στα 8*292 π.χ. θέλω full ρευματα! ενώ σε αυτή τη συχνότητα δουλεύει πχ στα 10*233 με 1.52vcore...

το επιπλέον ρεύμα είναι περισσότερο αναγκαίο δε, όταν έχουμε 2*512 dimms....

όσο για το HT, αρνείται όντως να δουλέψει με 2Χ ή 1Χ

τι σημασία έχει όμως? αφού δεν έχει πρόβλημα με 3Χ350 (1150FSB!) .... doesn't matter ...

Oύτε της αρέσει ο διαιρέτης "dram 100"....

δεν καταδέχεται? τι να πω...

(ε, για να μην πέσουμε τόσο "χαμηλά" μάλλον! - μιλάμε για Gigabyte τώρα... :) )

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι θεμα μνημης τοτε, μιας και ο kbilly εχει Αdata, ενω εσυ την HyperX

μαλιστα στο Anandtech που δοκιμασανε μερικες φρεσκιες μνημες διαπιστωσαν οτι ακομα και σε ιδιο μοντελο, οι πιο καινουργιας παραγωγης μνημες ανεβαιναν καλυτερα, και μην εχοντας αλλες διαφοροποιησεις το απεδωσαν σε πιθανο optimization του SPD για να δουλευει καλυτερα με τον A64 mem controller.

Aν οντως ειναι ετσι, τοτε μαλλον ειναι λογικο που μπουκωνει και δεν ανεβαινει η ακομα παλιοτερη HyperX.

(ή εχω χασει επεισοδεια και εχεις αλλαξει μνημες? :003: )

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη δε μπορει να δουλεψει συγχρονα τις μνημες σε 1Τ σε FSB ανω των 220 MHz.... :063:

LOL η Εροχ τις ειχε παει 3-4-4-8/1Τ με 2.64 Vdimm στα 260 FSB! :104:

Αυτη την αναποδια διεπιστωσα με τη Gigabyte δεν τραβαει με τιποτα το 1Τ timing μπουκωνει πολυ νωρις τις μνημες.......

η μητρική μπορεί! κάτι κακό θα σου συμβαίνει (με την Hyper-XXX :106: )

Και εξηγούμαι: με τον 2800 (clawhammer C0) ήμουν prime stable στα 9*250 -αυτά ήταν και τα όρια του cpu! - 3-4-4-8 1Τ, και με 1gb ram παρακαλώ...

9*245 2.5-4-3-7 1T!

O NC που έχω τώρα τα πάει λίγο χειρότερα με 1Τ (καλύτερα όμως με 2Τ!)

Μόλις χθές έκανα κάποιες δοκιμές και πέτυχα 10*240 2.5-4-3-7 1Τ - κάπου στα 250 μου τερματίζει με 1Τ

ΚΑΙ μάλιστα εσύ που έχεις 1*512 (αντί για 2*512) θα έπρεπε κανονικά να πας καλύτερα από μένα....

Κοίτα, η Gigabyte έχει συνολικά 12 ρυθμίσεις για τις μνήμες... :o

Έχεις να ασχοληθείς.... κάπου εκεί θα βρείς σημαντικές διαφορές... βέβαια έχεις άλλη μνήμη και δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα...

Απορώ όμως γιατί δεν καταβάζεις το multi στο 10 τουλάχιστον, και να παίξεις στα 10*255-260...

Επίσης θα διαφωνήσω για το ότι δεν πιάνει τρελλά fsb σε συνδυασμό και με συχνότητα...

ενδεικτικά... Α64 2800 1800mhz έπαιξε απόλυτα stable στα 6*350 (ram 233 2.5-4-3-7 1T) 2100Mhz... (με χαμηλό ΗΤΤ έπιασε 2200 απόλυτα stable) τι προτιμάς όμως?...

μόλις "βαρεθώ" λίγο, θα πάω για μνήμες DDR/600, KAI να δείς τι ευκολα θα έρθουν τα 300+ 1:1, ΚΑΙ οι συχνότητες... :002:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.