Jump to content


SOS: BIOS failure σε ABIT NF7-S. Aυτοματο flash με τι bin?


sakattack1442169065

Recommended Posts

Παιδια ΣΟΣ, εφαγα μεγαλη φρικη.

Απο μια απιστευτη σειρα λαθων, εχω φαει πακετο με το BIOS

oυτε Clear CMOS βοηθαει ουτε τιποτα!

Βοοt-αρει και μου λεει "BIOS checksum error"

αλλα δουλευει η δισκετα και διαβαζει το awdflash αν το εχει μεσα (αλλιως το ζηταει)

ομως μετα δεν βρισκει ΒΙΝ για να το φλασαρει και το πληκτρολογιο δεν δουλευει !

τι ονομα πρεπει να εχει το βιν για να κανει αυτοματα φλας?

οποιος μπορει ας βοηθησει, thanks

Link to comment
Share on other sites

Με τι BIN? Δεν του ορίζεις εσύ το όνομα του αρχείου του BIOS? Αν κατάλαβα καλά.

Εγώ απλά έχω στην Boot δισκέτα ένα autoexec με μια και μόνο γραμμή:

awdflash 1008D.BIN /qi /py /sn /r

Τώρα δεν ξέρω αν είναι οι καλύτερες παράμετροι αλλά το bios update γίνεται με την μία χωρίς να κάνω τίποτα. 1008D.BIN το όνομα του αρχείου του BIOS στην προκειμένη περίπτωση στην ίδια δισκέτα εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

ασε γμτ τα υποθεση...

γμθηκε εντελως και το μονο που κανει ειναι να bootarei στο εξης:

"Bios Rom checksum error

Detecting floppy Drive A media"

και δεν λειτουργει και το πληκτρολογιο., αυτο ειναι το βασικο προβλημα

αν μεσα εχω δισκετα με το awdflash, το ξεκιναει, αλλα μετα λεει δεν βρισκει file

νομιζω ειναι μια αυτοματη διαδικασια αλλα δεν ξερω αν βασιζεται στο οτι θα δουλευει το πληκτρολογια για να του πεις εσυ μετα το βιν,

ή αν ψαχνει ενα τυποποιημενο ονομα βιν

αν ειναι το 1ο γμτα δεν μπορει να γινει τιποτα

αν ειναι το 2ο και ψαχνω να βρω τι ονομα να βαλω, αν και μετα απο μερικες δοκιμες δεν το ελπιζω και πολυ

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι προσπαθείς να κάνεις? Δεν έχεις δισκέτα μέσα με το αρχειο του BIOS και το awdflash? Δεν προσπαθείς τόση ώρα να τρέξει αυτοματοποιημένο το awdflash και να ξαναγράψει το bios ΧΩΡΙΣ την ανάγκη πληκτρολογίου?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το αρχείο στη δισκέτα δεν έχει την κατάληξη “.bin” και είναι με σκέτη ονομασία???

Λογικά θα έπρεπε να διαβάζει “*.bin” και όχι κάτι συγκεκριμένο (xxx.bin)!!!!

Με ένα batch file ίσως δουλέψει αυτόματα....

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλα προσεξε,

το awdflash τρεχει ηδη αυτοματα απο μονο του. για την ακριβεια ειναι το μονο που τρεχει.

δεν χρειαζεται να ειναι μεσα σε bootdisk, και αν ειναι την αγνοει εντελως.

δηλ με το που ανοιγει το pc, ψαχνει για awdflash.exe και μονο για αυτο

και αν το βρει το τρεχει, αν οχι λεει "replace system disk and press enter"

π@π@ρια δηλ, ουτε εντερ, ουτε CTRL-ALT-DEL λειτουργει ουτε τιποτα

ουτε αν αντικαταστησω τη δισκετα ξαναψαχνει.

μονο οτι ειναι μεσα την ωρα που μπουταρει

και αν βρει και φορτωσει το awdflash, λεει μετα source file not found, δεν βρισκει δηλ bin να το φλασαρει...

τεσπα, δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση, θα ψαξω για hotflash...

Link to comment
Share on other sites

...δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση, θα ψαξω για hotflash...

Κλείσε το μηχάνημα και βγάλε το τελείως από το ρεύμα, βγάλε και την μπαταρία, άσε το κάνα 10άλεπτο και κάνε μια προσπάθεια ακόμα. Αν πάλι τπτ πήγαινε για hotflash και ο Θεός βοηθός…:(

Link to comment
Share on other sites

και το ιστορικο της τρελλας:

παω να βοηθησω ενα φιλο με dfi που δεν μπουταρει,

και φλασαρω στο BIOS savior που εχω, το DFI bios μπας και δουλεψει. αλλα τζιφος

Γυρναω σπιτι και λεω αντε να μπουταρω με το οriginal και να περασω το abit bios στο savior παλι

ομως απο το Abit flash menu στα win (που υποτιθεται φλασαρει τα παντα) λεει οτι τα αβιτ bios που δοκιμαζω, δεν ειναι "bios lock συμβατα" !!! ή καπως ετσι.

αντε να το δοκιμασω και απο dos.

ξεκιναει το flash και στην τελευταια γραμμη το 2ο μισο αρχιζουν να βγαινουν τα κοκκινα... και μετα απο λιγο παθαινει τρελλα ολη η οθονη, γκριζαρει και μονο σε ενα κουτακι παιζουν κατι αριθμοι !!!

αντε λεω, shut-down και παλι πισω reboot με το original bios παλι

αμ δε, απο εκεινη την ωρα τρωω το bios checksum error. γμ την τρελλα μου.

απο 2 βιος βρεθηκα με κανενα!

και αντε τωρα να καταλαβεις, 1ον γιαιτ δεν αλλαζε το dfi bios στο savior? εχει κανενα ειδικο κλειδωμα , το lock που ελεγε?

και 2ον και κυριοτερο, γιατι χαλασε και το original μετα?

τρελλα.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι του ΒΙΟΣ, απο τη δισκετα ειναι, και δεν παιζει ρολο αν εχει μεσα αλλα αρχεια για να ειναι bootable,

τα αγνοει και ξεκιναει αυτοματα να φορτωνει το awdflash που βρισκει,

δεν μπαινει καθολου σε διαδικασια να φορτωσει DOS για να φορτωσει μετα και autoexec

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή όμως που δεν του δίνεις σε στυλ autoexec παραμέτρους επιμένει να σου ζητάει όνομα για το αρχείο του BIOS. Οπότε χωρίς keyboard δεν κάνεις δουλειά. Με τον κλασικό τρόπο όμως, msdos disk + autoexec δεν χρειάζεσαι keyboard. Αν π.χ. ξεχάσω την δισκέτα αυτή μέσα στο floppy και ξεκινήσω τον υπολογιστή μου αυτός θα κάνει απανωτά bios updates σε κάθε reboot μέχρι να τον κλείσω ή να βγάλω την δισκέτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι του ΒΙΟΣ, απο τη δισκετα ειναι, και δεν παιζει ρολο αν εχει μεσα αλλα αρχεια για να ειναι bootable,

τα αγνοει και ξεκιναει αυτοματα να φορτωνει το awdflash που βρισκει,

δεν μπαινει καθολου σε διαδικασια να φορτωσει DOS για να φορτωσει μετα και autoexec

sak ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα πριν 2 μερες μe ενα epox 8rda3+

δοκιμασε διαφορετικες version του awrdflash.exe προσπαθησε στην αρχη με το ιδιο bios που επαθες το coruption και αν δεν γινει τιποτα με ενα πιο παλιο.

Link to comment
Share on other sites

για πες λιγο λεπτομερειες:

σε σενα δουλευε το πληκτρολογιο?

και το bios.bin πως το φορτωσε, αυτοματα?

Ακριβως οπως σε σενα,ουτε πληκτρολογιο ουτε τιποτα δεν δουλευε,μονο το disk drive,το μηχανημα αναζητουσε απεγνωσμενα το awrdflash utiliti,δεν δεχοταν ουτε δισκετα με autoexec.bat,μονο το utiliti,αλλα ενω ξεκιναγε κανονικα το awrdflash,δεν αναγνωριζε το ονομα του βιος για να φλασαρει,και μια και δεν ειχα πληκτρολογιο δεν μπορουσα να κανω τιποτα,σε καποιες φασεις που αναγνωριζε το βιος και επαιρνε μονο του το ονομα με ειχε στο περιμενε και περιμενα και περιμενα αλλα τζιφος,οσπου σε καποια φαση κατεβασα ενα παλιο βιος απο την epox του 2003 που ειχε μεσα στο zip και ενα awrdflash,εκανα μια δισκετα msdos μεσα απο τα xp και μετα περασα το βιος και το awrdflash.exe μπουταρα και μετα απο 2-3 λεπτα ξεκινισε το φλασαρισμα,οπα λεω τι εγινε ε και ζωντανεψε.

το θεμα ειναι οτι θυμαμαι το προηγουμενο βραδι ειχα ξαναπροσπαθησει το ιδιο ακριβως αλλα με διaφορετικο βιος και awrdflash αλλα ειχα φαει χυλοπιτα,αλλα με τα παλια φενεται επιασε, γιατι οπως μου ειπε και καποιος διαφορα βιος και awrdflash.exe ειναι ασυμβατα μεταξη τους,γιαυτο σου ειπα να κανεις δοκιμες με διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μονο σε εμενα αυτη η μητρικη εφαγε το σκισιμο της π*****νας και δεν επαθε τιποτα μεχρι που δουλεψε.......

Sakattack σου εστειλα και υ2υ ειμαι μακρια........

Αλλα ετσι κι αλλιως και κοντα να ειμασταν ΑΒΙΤ δεν υπαρχει πουληθηκε! :114:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως σε σενα,ουτε πληκτρολογιο ουτε τιποτα δεν δουλευε,μονο το disk drive,το μηχανημα αναζητουσε απεγνωσμενα το awrdflash utiliti,δεν δεχοταν ουτε δισκετα με autoexec.bat,μονο το utiliti,αλλα ενω ξεκιναγε κανονικα το awrdflash,δεν αναγνωριζε το ονομα του βιος για να φλασαρει,και μια και δεν ειχα πληκτρολογιο δεν μπορουσα να κανω τιποτα,σε καποιες φασεις που αναγνωριζε το βιος και επαιρνε μονο του το ονομα με ειχε στο περιμενε και περιμενα και περιμενα αλλα τζιφος,οσπου σε καποια φαση κατεβασα ενα παλιο βιος απο την epox του 2003 που ειχε μεσα στο zip και ενα awrdflash,εκανα μια δισκετα msdos μεσα απο τα xp και μετα περασα το βιος και το awrdflash.exe μπουταρα και μετα απο 2-3 λεπτα ξεκινισε το φλασαρισμα,οπα λεω τι εγινε ε και ζωντανεψε.

το θεμα ειναι οτι θυμαμαι το προηγουμενο βραδι ειχα ξαναπροσπαθησει το ιδιο ακριβως αλλα με διaφορετικο βιος και awrdflash αλλα ειχα φαει χυλοπιτα,αλλα με τα παλια φενεται επιασε, γιατι οπως μου ειπε και καποιος διαφορα βιος και awrdflash.exe ειναι ασυμβατα μεταξη τους,γιαυτο σου ειπα να κανεις δοκιμες με διαφορα.

φιλε μου ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :023:

Χαρη σε αυτο που μου ειπες :038: εψαξα και βρηκα σε κατι παλια Bios που ειχα κρατησει απο Epox και οντως μια παλιοτερη εκδοση του Awdflash δουλεψε.

Ηταν η 8.22Α , ενω η ABIT εχει στο site της απο το 8.23 και μετα και βεβαια δεν δουλευανε αυτα !!! :075:

οποτε εσωσα το original ΒΙOS και δουλευει παλι το pc μου.

και παλι σε ευχαριστω :biggringi

YΓ. εχω ακομα προβλημα με το BIOS savior που περασα το DFI bios

ειναι λεει locked και δε με αφηνει με τιποτα να το φλασαρω.

ΥΓ2. ποσταρω το 8.22Α αν ποτε το χρειαστει κανεις

σε αυτην την περιπτωση μονο το καταλληλο awdflash και ενα οποιοδηποτε .bin BIΟS χρειαζεται μεσα η δισκετα, δεν χρειαζεται δηλ να φτιαξει κανεις bootable, αφου DOS δεν φορτωνει

καλο ειναι να εχει κανεις μια στην ακρη δια παν ενδεχομενο :D

AWDFLASH-8_22A.zip

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :023:

Χαρη σε αυτο που μου ειπες :038: εψαξα και βρηκα σε κατι παλια Bios που ειχα κρατησει απο Epox και οντως μια παλιοτερη εκδοση του Awdflash δουλεψε.

Ηταν η 8.22Α , ενω η ABIT εχει στο site της απο το 8.23 και μετα και βεβαια δεν δουλευανε αυτα !!! :075:

οποτε εσωσα το original ΒΙOS και δουλευει παλι το pc μου.

και παλι σε ευχαριστω :biggringi

YΓ. εχω ακομα προβλημα με το BIOS savior που περασα το DFI bios

ειναι λεει locked και δε με αφηνει με τιποτα να το φλασαρω.

ΥΓ2. ποσταρω το 8.22Α αν ποτε το χρειαστει κανεις

σε αυτην την περιπτωση μονο το καταλληλο awdflash και ενα οποιοδηποτε .bin BIΟS χρειαζεται μεσα η δισκετα, δεν χρειαζεται δηλ να φτιαξει κανεις bootable, αφου DOS δεν φορτωνει

καλο ειναι να εχει κανεις μια στην ακρη δια παν ενδεχομενο :D

:023: Μπραβο sak, χαραμου που μπορεσα να βοηθησω σε κατι.

ΥΓ.Νομιζω οτι εδω φενεται καθαρα η χρησιμοτητα του disk drive,γιατι εχω ακουσει πολλους να λενε τι να το κανουμε; ειναι αχρηστο,αλλα σε τετοιες περιπτωσεις σωζει μονο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ναι!

εγω μονο 1 εχω και το πηγαινοφερνα αναμεσα στα pc, στραβωσα τα pins :D, παλι καλα που δεν τα σπασα :D

Nα ευχαριστησω και ολους που προσπαθησατε να με βοηθησετε, το παρελειψα χτες μεσα στη φουρια μου :040:

Ευχαριστω παιδια :023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.