Jump to content



Aγορά νέου ΑΤΑ δίσκου 80GB


sa1901

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτές τις μέρες έναν δίσκο 80 GB που θα τον χρησιμοποιήσω ως αποθηκευτικό χώρο στα 2ο PC μου ("κατεβαστήρι").

Δεν με ενδιαφέρει άλλη χωρητικότητα καθώς έχω καταλήξει ότι καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου. Θέλω να με βοηθήσετε να διαλέξω ανάμεσα στους εξής:

1. WESTERN DIGITAL 80GB WD800JB 7200rpm ATA100

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.30375 ------ 63.5 €

2. SAMSUNG 80GB SP0812N 7200rpm ATA133

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.305505 ----- 66.29 €

3. MAXTOR DIAMONDMAX PLUS 9 - 80GB - 8MB CACHE

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.302565 ----- 68.82 €

Επειδή θα δουλεύει 24/7 θα ήθελα να μην ζεσταίνεται υπερβολικά και να είναι όσο γίνεται αθόρυβος. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. :006:

Link to comment
Share on other sites

Eχει δικιο ο Κωστης κι εγω θα σου ελεγα να μην κανεις τσιγγουνιες για 40 GB παρε τον Δυτιακο Ψηφιακο 120 γιγα κι οχι τον 80 γιγα οπως εκανα ο στοκος και μετα πηρα SATA 160GB για ΨΨΨ δουλειες ποτε δε ξερεις σε τι αλλο μπορει να σου χρησιμευσει ενας δισκος ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω για τον ιδιο ακριβως λογο εχω παρει τον Samsung εδω και 5 μηνες.

Μαλλον το αμεσως προηγουμενο μοντελο που ειναι ΑΤΑ100, αλλα δεν νομιζω να εχουν καμμια αλλη ουσιαστικη διαφορα.

τοσο καιρο δουλευει μεσα σε κουτι ηφαιστιο, επειδη μονο στη cpu εχω ανεμιστηρακι (49 βαθμους το system !)

και απο θορυβο δεν ακουγεται καθολου.

Μονο τη νυχτα σε απολυτη ησυχια μπορεις να ακουσεις αμα εισαι κοντα, ενα απαλο κρακ-κρακ αν αλλαζουν θεση οι κεφαλες.

Μαλλον επειδη εχω καιρο να τον "τακτοποιησω" και εχω ανοιχτα και πολλα torrents μαζι.

Οι Maxtor στο κανονικο μου PC σιγουρα κανουν πιο εντονο αυτο το κρακ, αλλα δεν ξερω μονο με bit torrent πως θα ακουγονται.

WD δεν ειχα ποτε, σιγουρεψου για το αν "σφυριζουν". Δεν θα λεει καθολου.

Με λιγα λογια, καλος ειναι και ο Samsung-ακος :003:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε εμενα το δωματιο δεν εχει τωρα καλοκαιριατικα 30 βαθμους????

Ε σε πληροφορω οτι βαζοντας το θερμιστορ πανω του εδειξε 47 βαθμους μια φανα απο πισω του δροσισε αυτος κι ο SATA.......

Tωρα για το σφυριγμα των WD πολυ ντορος εχει γινει υπερβολες ειναι αυτα...... :116:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρε sa1901 αν είναι να χτυπήσει ο σκληρός δεν το γλυτώνεις με τίποτα. Οπότε ότι και να πάρεις. Πάντως ο μεγαλύτερος poster (Mr Seankon) έχει δίκιο. Οι τιμές έχουν πέσει αρκετά και αξίζουν τα χρήματα για 40 παραπάνω GB.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρε sa1901 αν είναι να χτυπήσει ο σκληρός δεν το γλυτώνεις με τίποτα. Οπότε ότι και να πάρεις. Πάντως ο μεγαλύτερος poster (Mr Seankon) έχει δίκιο. Οι τιμές έχουν πέσει αρκετά και αξίζουν τα χρήματα για 40 παραπάνω GB.
Μάλλον με πείσατε... Άντε θα πάω για 120 GB , γύρω στα 85 € είναι ...

Τώρα από μάρκα... έχω δεί μερικούς WD να βαράνε μπιέλα, Quantum/Maxtor είχα αρκετούς μέχρι τώρα κανείς δεν έχει πάθει τίποτα, έχω και έναν Seagate μία χαρά και μ' αυτόν... Από Samsung όμως δεν γνώριζω, αλλά με ελκύει το ότι είναι λέει αθόρυβοι...

Δεν έχω καταλήξει ακόμα... :085:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάνω κάτω όλοι τα ίδια είναι θα σου πρότεινα να πάρεις Seagate η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι και η μόνη που δίνει 5 χρόνια εγγύηση στους δίσκους της.
Seagate με 5 χρόνια εγγύηση δεν έχω δει πουθενά. Μόνο οι raptor της WD έχω δει να δίνουν 5 χρόνια....
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να το δεις στο site του Πλαισίου ή στα υπόλοιπα ελληνικά μαγαζιά για να το πιστέψεις...Αυτοί μέχρι να ξυπνήσουν.... :075:

http://info.seagate.com/mk/get/AMER_WARRANTY_0704_JUMP

:109:

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά που θέλεις να κάνεις και εσύ με 800JB και promise controller σε linux. Αθόρυβος τελείως και δροσερός. Αλλά το δροσερός έχει να κάνει πιο πολύ με το disk cache managment του λειτουργικού παρά με τον ίδιο τον δίσκο. Από seagate έχω κακή εμπειρία και δεν τους πολυπροτιμάω.

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να το δεις στο site του Πλαισίου ή στα υπόλοιπα ελληνικά μαγαζιά για να το πιστέψεις...Αυτοί μέχρι να ξυπνήσουν.... :075:

http://info.seagate.com/mk/get/AMER_WARRANTY_0704_JUMP

:109:

Πολύ καλό! :041:

Οπότε πιστεύεις ότι από όποιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα τον πάρω θα μου καλύψουν αυτά τα 5 χρόνια εγγύησης;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ όταν θέλω RMA κάποια συσκευή απευθύνομαι κατευθείαν στην εταιρεία!Έτσι αποφεύγεις τον αδύναμο κρίκο/ανέκδοτο που λέγεται "Εξυπηρέτηση πελατών στην Ελλάδα". Aν δε θέλεις να ακολουθήσεις αυτή την τακτική τότε σε όποιο μαγαζί και να πας να τους ενημερώσεις ΕΣΥ οτι οι δίσκοι της Seagate ΕΧΟΥΝ 5 χρόνια εγγύηση - κράτα και το link μαζί σου να το τσεκάρουν!Δεν είναι στο χέρι τους βασικά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.