Jump to content



Γιατι δεν βγαινουν πια cpu για τρελο o/c??


viper1442169065

Recommended Posts

Γενικα εχω απογοητευτει με τα νεα cpu.Σκεφτομαι για αναβαθμιση cpu εδω και αρκετο καιρο αλλα δε βρισκω κατι που να με εκφραζει.Επειδη με ενδιαφερει πολυ το αρχικο κοστος αγορας, δεν μπορω να διαθεσω τα τρελα χρηματα για τους τελευταιους επεξεργ. αλλα θελω να παρω καποιον που να ανεβαινει τρελα.

Ως τωρα αυτο μου το εχει προσφερει ο Athlon μου, που πετυχε το θεαματικο OC της ταξεως του 58% (1533-->2431) και μιλαμε παντα για σταθερη λειτουργια.

Ειχε κοστισει 76 Ευρω και μετα το OC εριχνε σε P4 3G που ειχαν πανω απο 250.

Κατι τετοιο θελω να βρω και δε συμβιβαζομαι με ακριβες λυσεις οπου ανεβαινουν 500 mhz και τα θεωρουμε κατορθωμα.Και μη μου πει κανεις να βαλω Prometheia για να παω +150 mhz.Δεν αξιζει για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι όλο και κάτι θα βρεθεί.

Μην ξεχνας οτι μετά τους DLT3C σαν τον δικό σου, έκαναν περίπου 2 χρόνια να βγούν οι Μobile που είχαν αντίζτοιχα ποσοσστά στο o/c.

Οι απλοί Barton ήταν μεν καλοί overclockers αλλά δεν έκαναν +1000mhz ο/c περίπου σαν τον δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει βέβαια να καταλάβουμε ότι η τεχνολογία ατυή έχει φτάσει στα οριά της και είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει κάποιος κάτι παραπάνω με συμβατικές μεθόδους...

Οπότε περιμένουμε και είδωμεν στο -όχι και τόσο -άμεσο μέλλον. Ως τότε συμβιβαζόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι όλο και κάτι θα βρεθεί.

Μην ξεχνας οτι μετά τους DLT3C σαν τον δικό σου, έκαναν περίπου 2 χρόνια να βγούν οι Μobile που είχαν αντίζτοιχα ποσοσστά στο o/c.

Οι απλοί Barton ήταν μεν καλοί overclockers αλλά δεν έκαναν +1000mhz ο/c περίπου σαν τον δικό σου.

Και για να εχουμε καλο ρωτημα...που την στηριζεις την αισιοδοξια σου οτι θα βρεθει κατι??? Η ιντελ κλειδωνει (ανεπιτυχως βεβαια) τα τσιπσετ της, η AMD τους πολ/στες της, η τεχνολογια εχει φτασει σε σημειο οπου τα 0.09nm δεν αποδιδουν οτι απεδωσε η μεταβαση 0.18-->0.13, οι νεοι duron (sempron) ειναι ξαναζεσταμενο φαι (tBred) και κανουν και 100euro!!

Δεν λεω οτι δεν προκειται να ξαναδουμε ΠΟΤΕ κατι καλο αλλα συντομα δεν βλεπω φως στο τουνελ.

Υ.Γ. νομιζω οι DLT3C με τους mobile ειχαν μονο 1 και κατι ψιλα χρονο διαφορα μεταξυ τους (περσυ τον Γεναρη με φετος το Πασχα περιπου) και ηταν ουσιαστικα μονο η μεταβαση απο τα 0.18 στα 0.13 (Tbred) και η "ωριμανση" του ιδιου process που εφερε υψηλοτερες αποδοσεις καλων επεξεργαστων (mobile). Τωρα που να ελπιζεις??? Για το κοντινο μελλον μιλαμε παντα ετσι? Σε 2 χρονια απο τωρα δεν ξερω τι θα παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελπίζω γιατί η AMD δεν έχει εγκαταλείψει την τακτική που εφάρμοσε με τους Barton 2500+ και 3200+ που ήταν οι ίδιες cpu. Εκεί και μόνο εκεί.

Υ.Γ. Oι DLT3C βγήκαν το Δεκέμβριο του 2002 και οι γνωστοί μας mobile κάπου κοντά στις αρχές του 2004 οπότε, ναι δεν ήταν 2 τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχετε τον ίδο πυρήνα στο ίδο μέγεθος (πχ 130nm) τότε και το ίδιο το εργοστάσιο για να βγάλει το επόμενο μοντέλο, overclocking κανει. Όταν η Intel ανεβάζει το ρολοί της 200 ΜΗΖ, αύτό το χάνει ο overclocker. Από ένα σημείο και πάνω, το πόσο θα πάει μια CPU δεν εξαρτάται τόσο από την ίδια αλλά από την ψύξη και το M/B. Overclocker μπορεί να μην είμαι εδώ και μια δεκαετία, αλλά νομίζω πως καταλαβαίνω το πως δουλεύει μια ριμάδα CPU. Το βάρος για μεγάλες ταχύτητες πλέον πέφτει σχεδόν αποκλειστικά στο software. Ειδικά τώρα με τα διπύρηνα που θα έχουμε σε λιγότερο από 1 χρόνο στα χέρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα τεραστια overclock ειναι παρελθον,ακομα θυμαμαι τον Celeron 533 Coppermine που ειχε φτασει τα 1015ΜHz σχεδον 100% overclock,o DLT3C μου 1700+ επαιζε στα 2425 65% overclock και ο καλος μου mobile Βarton ενα 47% overclock που δεν ειναι και το standard στους mobile Βarton,τωρα τα chip της AMD/Intel παιρνουν γενικα ενα 30% overclock μιλαω για normal ψυξη παντα.

Οι εταιριες δεν κανουν overclock γενικα παρα βελτιωνουν την κατασκευη των CPU μεχρι που φτανουν στα ορια που μπορουν να λειτουργησουν οι CPU που πουλανε με την ταση που οριζουν και της προδιαγραφες που θετουν για την ψυξη τους.

Εμεις μετα φτανουμε τους φτανουμε στα ορια τους με παραπανω VCore/Ψυξη.

Οι εταιριες πιστευω εχουν την δυνατοτητα για παραπανω αλλα εφαρμοζουν την καινουρια τεχνολογια με το σταγονομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα τεραστια overclock ειναι παρελθον,ακομα θυμαμαι τον Celeron 533 Coppermine που ειχε φτασει τα 1015ΜHz σχεδον 100% overclock,o DLT3C μου 1700+ επαιζε στα 2425 65% overclock και ο καλος μου mobile Βarton ενα 47% overclock που δεν ειναι και το standard στους mobile Βarton,τωρα τα chip της AMD/Intel παιρνουν γενικα ενα 30% overclock μιλαω για normal ψυξη παντα.

Οι εταιριες δεν κανουν overclock γενικα παρα βελτιωνουν την κατασκευη των CPU μεχρι που φτανουν στα ορια που μπορουν να λειτουργησουν οι CPU που πουλανε με την ταση που οριζουν και της προδιαγραφες που θετουν για την ψυξη τους.

Εμεις μετα φτανουμε τους φτανουμε στα ορια τους με παραπανω VCore/Ψυξη.

Οι εταιριες πιστευω εχουν την δυνατοτητα για παραπανω αλλα εφαρμοζουν την καινουρια τεχνολογια με το σταγονομετρο.

Εκείνη την εποχή είχε παρουσιαστεί μεγάλη ζήτηση για 533 και η Intel είχε συσκευάσει 600άρηδες και τους πουλούσε για 533. Το ίδιο είχε γίνει και παλιότερα με τους 300άρηδες και τους 400άρηδες αντίστοιχα. Μην αμφιβάλλεις ότι κάνουν overclocking. Απλά το κάνουν με τρόπο που δεν μπορείς να το κάνεις εύκολα εσύ. Και για να ανέβουν αλλάζουν και τις προδιαγραφές του m/b, δηλαδή ζητάνε από ASUS να κάνει mod :)
Link to comment
Share on other sites

Toτε ειχε βγαλει η Intel τα 0.18μ σε P3/Celeron πρωτα εβγαλαν τον P3 στα 550 και 500 στα 0.18 και μετα εβγαλε και τον Celeron στα 533 τα 600 βγηκαν αργοτερα......

Ολα αυτα τα αρχικα chip των 0.18 εκαναν τρελα overclock γιατι μαλλον ουτε η ιδια η Intel ειχε καταλαβει ποσα καλα ηταν........

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν ας πουμε ο Α64 ανεβαινε αυτος που εχω μια και ρωτας ανετα στα 3 γιγα δε θα υπηρχε νομιζεις μοντελο στην αγορα να τρεχει σε παραπλησιες συχνοτητες?

Εσυ νομιζεις οπως και πολλοι αλλοι οτι εκει στην ΑΜD δεν τους αλλαζουν τα φωτα σε καποια δειγματα για να αποφανθουν ποσο πανε???

Προφανως σε καθε οικογενεια επεξεργαστων βασει των κριτηριων που θελουν να πληρουν οι επεξεργαστες οι εταιρειες κατασκευης οριζουν και την ανωτατη ταχυτητα που θα πρεπει να λειτουργει το κομματι διοτι αυτο μπορει να πωληθει στην Αλασκα αλλα και στην Αφρικη και σε καθε περιπτωση εστω και στη ζουγκλα πρεπει να δουλεψει στα ΜΗz που το βαφτισαν αλλιως χαλαει και το ονομα της εταιρειας.....

Οσο ανεβαινουμε στα GHz (τωρα εχει πεσει κι ο ρυθμος εχουν κολλησει οι εταιρειες) τοσο θα πεφτει το % κερδος απο το πουσαρισμα φυσικα μιλαω για την τωρινη τεχνολογια οπου κυριαρχει το πυριτιο αν αυτοι βγαλουν κατι αλλο κι αλλαξουν αρδην ολα καλοδεχουμενο..........

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν ας πουμε ο Α64 ανεβαινε αυτος που εχω μια και ρωτας ανετα στα 3 γιγα δε θα υπηρχε νομιζεις μοντελο στην αγορα να τρεχει σε παραπλησιες συχνοτητες?

Εσυ νομιζεις οπως και πολλοι αλλοι οτι εκει στην ΑΜD δεν τους αλλαζουν τα φωτα σε καποια δειγματα για να αποφανθουν ποσο πανε???

Προφανως σε καθε οικογενεια επεξεργαστων βασει των κριτηριων που θελουν να πληρουν οι επεξεργαστες οι εταιρειες κατασκευης οριζουν και την ανωτατη ταχυτητα που θα πρεπει να λειτουργει το κομματι διοτι αυτο μπορει να πωληθει στην Αλασκα αλλα και στην Αφρικη και σε καθε περιπτωση εστω και στη ζουγκλα πρεπει να δουλεψει στα ΜΗz που το βαφτισαν αλλιως χαλαει και το ονομα της εταιρειας.....

Οσο ανεβαινουμε στα GHz (τωρα εχει πεσει κι ο ρυθμος εχουν κολλησει οι εταιρειες) τοσο θα πεφτει το % κερδος απο το πουσαρισμα φυσικα μιλαω για την τωρινη τεχνολογια οπου κυριαρχει το πυριτιο αν αυτοι βγαλουν κατι αλλο κι αλλαξουν αρδην ολα καλοδεχουμενο..........

Τελικά δεν κατάλαβα. Συμφωνείς με αυτό που είπα ή όχι; Εγώ πιστεύω ότι η AMD ξέρει από πριν που μπορεί να φτάσει και υπό ποιές συνθήκες. Εσύ τώρα που είσαι ο overclocker τα ψάχνεις και τα δύο. Και η ΑMD δεν θα σου ανακοινώσει ποτέ τις συνθήκες από πριν. Θα τις δεις να έρχονται σιγά σιγά με καινούργια chipset και m/b. Έτσι δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

DarthMoul εσυ μαλλον δεν καταλαβες τι εννοουσα.......

Οσο ανεβαινει ο πυχης των συχνοτητων και δεν αλλαζει η τεχνολογια το πουσαρισμα θα γινεται δυσκολοτερο........

Ετσι με απλα λογια για να γινω σαφεστερος.......

Link to comment
Share on other sites

DarthMoul εσυ μαλλον δεν καταλαβες τι εννοουσα.......

Οσο ανεβαινει ο πυχης των συχνοτητων και δεν αλλαζει η τεχνολογια το πουσαρισμα θα γινεται δυσκολοτερο........

Ετσι με απλα λογια για να γινω σαφεστερος.......

Άρα το ίδιο λέμε...Κάθε φορά που η AMD ανεβάζει 100ΜΗz την συχνότητα σε μια cpu, τα χάνεις εσύ από OC.
Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι να πουσαρονται τα χαμηλοτερα μοντελα της εκαστοτε οικογενειας περισσοτερο σε ποσοστο?

Εν γενει φυσικα γιατι ας πουμε ενας 2600+ Βαρτον μπορει να ανεβει στο ιδιο συστημα με ιδια ψυξη παραπανω απο οτι μια μπανανα 2500+......

Απο την αλλη μερια για να διασαφηνιζομαι κι αλλο (αν και τα λεω σε καποιο FAQ) οι συχνοτητες του ανωτερου μοντελου δειχνουν τα ορια περιπου βεβαια με νορμαλ ψυξη........

Link to comment
Share on other sites

LOL Varelas αλλα δεν ειναι ετσι αν ηθελαν θα κλειδωναν ολα στην AMD αλλα τρωμε ΒΑΝ για 2.4 γιγα ο,τι ΑMD και να εχουμε απο τη συχνοτητα αυτη και πανω αρχιζουν τα ζορια δινεις ρευμα παραπανω ζεσταινεται αλλαζεις ψυξη κλπ...... :012:

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι να πουσαρονται τα χαμηλοτερα μοντελα της εκαστοτε οικογενειας περισσοτερο σε ποσοστο?

Εν γενει φυσικα γιατι ας πουμε ενας 2600+ Βαρτον μπορει να ανεβει στο ιδιο συστημα με ιδια ψυξη παραπανω απο οτι μια μπανανα 2500+......

Απο την αλλη μερια για να διασαφηνιζομαι κι αλλο (αν και τα λεω σε καποιο FAQ) οι συχνοτητες του ανωτερου μοντελου δειχνουν τα ορια περιπου βεβαια με νορμαλ ψυξη........

To ζήτημα είναι ότι η overall απόδοση του συστήματος δεν έχει το ίδιο scaling με το scaling της συχνότητας. Ο κανόνας λέει "the more the frequency goes up, the more I/O bound the system becomes". Είσαι με 2.5 GHz και αξιοποιείς την CPU σου 5% και όταν πας στα 3 GHz πέφτεις στο 4% γιατί ο δίσκος εξακολουθεί να σε κολλάει όσο σε κολούσε και πριν ας πούμε. Ή η μνήμη ή κάτι άλλο. Ναι μεν κερδίζεις κάτι αλλά όχι αυτό που φαίνεται στο ρολόι αλλά πολύ λιγότερο. Η sig μου λέει μια μεγάλη αλήθεια δυστυχώς :o

Οι πραγματικές επιδόσεις χρειάζονται και σχεδόν πλήρη επανασχεδιασμό και αναδιάταξη του software για να έρθουν. Ή overengineered software που να είναι εύκολα προσαρμόσιμο από τον χρήστη με παραμετρικό multithreading και asynchronous I/O, πράγματα που στο pc δυστυχώς δεν υπάρχουν. Εγώ γι αυτό έχω ξεσκιστεί στο code optimization. Όταν βλέπεις ένα P3@500 μηχάνημα πενταετίας με το σωστό s/w να κάνει τους ίδους χρόνους με τον πανάκριβο dual xeon@3GHz που αγοράστηκε πανάκριβα πριν 6 μήνες και τρέχει την κάθε πατάτα, καταλαβαίνεις και τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Oι πρωτοι Τbred-B (DUT) ηρθαν την 1η βδομαδα του 2003 (κατι παραπανω ξερω :003: )

οι DLT ηρθαν αρκετα αργοτερα, νομιζω Μαρτη.

στο θεμα μας, τα o/c με τρελλα MHz τελειωσαν πια.

αφου εφτασαν οι δυνατοτητες της τωρινης τεχνολογιας στα ορια τους απο αποψη συχνοτητας, και αναγκαζονται οι εταιρειες να βασιζουν την προοδο σε ενσωματωση εξτρας.

τo ο/c βασιζεται στο να παρεις εναν μικρο επεξ/στη και να τον πας στη συχνοτητα του μεγαλου μοντελου, αντε και λιγο παραπερα.

Αφου πλεον κλαταρε το μεγαλο μοντελο, ποσο ο/c να περιμενεις πια? :003:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.