Jump to content



Γιατι δεν βγαινουν πια cpu για τρελο o/c??


viper1442169065

Recommended Posts

Δεν ξεφεύγει καθόλου από το θέμα νομίζω.

Εμείς ξεφεύγουμε από την πραγματικότητα και "θολώνουμε" από την αγάπη μας στο o/c.

Δεν είμαστε λίγοι που κατά καιρούς χαλάμε τα λεφτά μας για να ανεβάσουμε cpu μνημες κτλ και μένουμε με χάλια δίσκους ή κάτι άλλο.

Εκτός από τα bottlenecks που προκαλεί η ταχύτατη ανάπτυξη του hardware σε σχέση με το software αλλά και σε σχέση με άλλα κομμάτια του hardware που μένουν πίσω (πχ δίσκοι), και εμείς οι ίδιοι προκαλούμε συχνά τα ίδια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Oι πρωτοι Τbred-B (DUT) ηρθαν την 1η βδομαδα του 2003 (κατι παραπανω ξερω :003: )

οι DLT ηρθαν αρκετα αργοτερα, νομιζω Μαρτη.

Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο, αλλά με αφορμή το πόστ που το ξανακοίταγα, βρήκα release date Δεκέμβριο 2002.

Θα ψάξω να ξαναβρώ το site να σιγουρευτώ anyway.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι αυτος που βλεπεις................

Και νερο να ειχα @@ρια δεν θα ανεβαινε παραπανω αντε να του ξαναδινα τερμα βολτ και να επαιζε παλι ως 10 Χ 255 γιατι ξεχαρβαλωθηκε και παλι.....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι αυτος που βλεπεις................

Και νερο να ειχα @@ρια δεν θα ανεβαινε παραπανω αντε να του ξαναδινα τερμα βολτ και να επαιζε παλι ως 10 Χ 255 γιατι ξεχαρβαλωθηκε και παλι.....

Κάτσε ρε sean, δηλαδή με 10-15 βαθμούς κάτω δεν θα άλλαζε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ξεφεύγω και πολύ από το θέμα γιατί το ζητούμενο και στο overclocking και στο code optimization είναι το ίδιο. Επιδόσεις με χαμηλό κόστος. Αφού το overclocking, προς το παρόν τουλάχιστον, δείχνει να φτάνει σε αδιέξοδο, πρέπει να δούμε την εναλλακτική.

MrSeanKon για την FPU του Pentium τα έχουμε ξαναπεί. Εδώ έχουμε να κάνουμε με αρχιτεκτονική αδυναμία από αδιαφορία του κατασκευαστή που την αντιμετώπισε με μπαλώματα τύπου sse. Τουλάχιστον δείχνουν συνειδητοποιημένοι. Ο Itanium δεν έχει καθόλου εντολή για float διαιρέσεις. :102: Αφού δεν καταφέρνουν να φτιάξουν μια σοβαρή FPU, αφήνουν να κάνει την δουλειά το software που ξέρει καλύτερα :109:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω ξεπεσει εδω και καιρο σε ενα celeron 533 με m/b advanse 9 qdi με 128mb στα 133mhz και δεν εχει υπαρχουν λεφτα για αναβαθμιση.Μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες για overclocking μιας και αποτι ακουω μπορει να ανεβει λιγο η ταχυτητα του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεπεσει εδω και καιρο σε ενα celeron 533 με m/b advanse 9 qdi με 128mb στα 133mhz και δεν εχει υπαρχουν λεφτα για αναβαθμιση.Μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες για overclocking μιας και αποτι ακουω μπορει να ανεβει λιγο η ταχυτητα του.

Μπορείς να αρχίσεις το διάβασμα απο εδώ.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5878

:)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ξεφτιλιστεί οι τιμές σε μνήμες. Πάρε τουλάχιστον άλλα 128ΜΒ μνήμες και δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο e-shop πήρα 256@133 κοντα 33 ευρώ για ένα παρόμοιο σύστημα και είδα τρομερή διαφορά στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχω απογοητευτει με τα νεα cpu.Σκεφτομαι για αναβαθμιση cpu εδω και αρκετο καιρο αλλα δε βρισκω κατι που να με εκφραζει.Επειδη με ενδιαφερει πολυ το αρχικο κοστος αγορας, δεν μπορω να διαθεσω τα τρελα χρηματα για τους τελευταιους επεξεργ. αλλα θελω να παρω καποιον που να ανεβαινει τρελα.

Ως τωρα αυτο μου το εχει προσφερει ο Athlon μου, που πετυχε το θεαματικο OC της ταξεως του 58% (1533-->2431) και μιλαμε παντα για σταθερη λειτουργια.

Ειχε κοστισει 76 Ευρω και μετα το OC εριχνε σε P4 3G που ειχαν πανω απο 250.

Κατι τετοιο θελω να βρω και δε συμβιβαζομαι με ακριβες λυσεις οπου ανεβαινουν 500 mhz και τα θεωρουμε κατορθωμα.Και μη μου πει κανεις να βαλω Prometheia για να παω +150 mhz.Δεν αξιζει για μενα.

Δεν ξερω τι γινεται στους amd γιατι δεν ασχολουμαι, παντως στους intel το overclocking ειναι τρελο.

Αρκει να ψαχτεις να βρεις καλο κοματι.

Υπαρχουν πολλα παραδειγματα στο forum.

Δεν με χαλαει καθολου ο 3.0E που πηρα και τον δουλευω στα 4.2+

Οσο για το prommie κανεις λαθος, τα Mhz που κερδιζεις ειναι ονειρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινεται στους amd γιατι δεν ασχολουμαι, παντως στους intel το overclocking ειναι τρελο.

Αρκει να ψαχτεις να βρεις καλο κοματι.

Υπαρχουν πολλα παραδειγματα στο forum.

Δεν με χαλαει καθολου ο 3.0E που πηρα και τον δουλευω στα 4.0+

Οσο για το prommie κανεις λαθος, τα Mhz που κερδιζεις ειναι ονειρικα.

εχετε δει το...winnie μου??

:050: :050:

Τωρα που βρηκα μνημες θα τον σκισω!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.