Jump to content


AMD Athlon XP 2600 Barton overclocking


KaMDeN

Recommended Posts

Βασικά είμαι νέος στο χώρο του overclocking και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος απλός τρόπος για να κάνω overclocking σε έναν ΑΜD athlonXP 2600 barton με μητρική asus A7N8X-X , μνήμη DDR 333 (1x512mb) , asus radeon 9200 SE 128mb κάρτα γραφικών...

Βρήκα κάτι για έναν αντίστοιχο Athlon XP 2500 στο forum αλλά δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει στο δικό μου σύστημα...

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει ποιο απλος τροπος απο το να ανεβασεις το fsb απο το bios τις μητρικης σου?

Φυσικα δεν ειναι μονο αυτο..ειναι πολλα ακομα..

Μηπως αυτο που βρηκες ειναι μεσω win ?

Link to comment
Share on other sites

Βρές οποσδήποτε το όρια των μνημών σου. Τα 200 bus απο μεριά του επεξεργαστή τα έχεις (στην χειρότερη με ρεύμα αλλά μπορεί και να χεις κανά διαμάντι). Για αρχή κατέβασε τα memtest+ και stressprime2004. Άρχισε να ανεβάζεις τις μνήμες βλέποντας πρώτα μια γρήγορη στο memtest+ (5ο+8ο τέστ) εάν είσαι σε θέση να μπείς win. Μετά τρέξε Large FFT απο το stressPrime. Όποτε κολλάς με errors δίνε ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

outlaw παω στοιχημα....αν καταλαβε λεξη απο αυτα που ειπες σου δινω το πισι μου ρε..:D:D:D

Eδω λεμε πως να κανουμε OC :):)

Με το μαλακο...και ασε τα large FFT :D:D

Έλα μωρέ....4 επιλογές έχει όλες κι όλες μία εξ αυτών και τα μεγάλα. Γι αυτό είπα και το sp2004 που σου τα έχει φάτσα-κάρτα όλα. Εάν θελήσει περετέρω εξηγήσεις εδώ είμαστε.......

Edit: Κάτσε πρίν μπεί ο Sean και του αρχίσει για μόντες για 2.2v...

Link to comment
Share on other sites

(CmoS) Βασικά μου είχαν πει ότι στους AMD μπορεί να γίνει και μέσω win ένας απλός υπερχρονισμός αλλά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα για τα XP.

(outlaw) κατάλαβα τι εννοείς - με μια μικρή αμφιβολία - θα κατεβάσω τα προγράμματα που προτείνεις και θα δοκιμάσω να βρώ τα όρια...

Ευχαριστώ παίδες θα σας ενημερώσω για τη δοκιμή :001:

ΥΓ1. CmoS το πολύ πολύ αν δεν το πετύχω ,μιας και βλέπω ότι είσαι και εσύ Σαλόνικα , θα σε φωνάξω να τον υπερχρονίσεις εσύ...

ΥΓ2. Με το αζημίωτο φυσικά (5 ευρώ φτάνουν?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι τετοιο που λες σαν απλος υπερχρονισμος στον AMD,υπαρχουν διαφορα προγραμματα που ανεβαζουν το FSB απο τα windows ειτε σε AMD ή P4 αρκει να υποστηριζουν την μητρικη που εχεις δεν εχουν σχεση δηλαδη με την CPU τοσο πολυ.

Οπως σου ειπαν τα παιδια δοκιμασε να ανεβασεις λιγο το FSB απο το BIOS και παντα προσεκτικα γιατι ποτε δεν ειναι απλα τα πραγματα στο overclock.

Ξεχασα το prg που θα σου επιτρεψει να ανεβασεις το FSB μεσα απο τα win ειναι το ClockGen μια και εχεις nforce 2 οπως βλεπω εδω: http://www.cpuid.com/download/CG-NVNF2.zip

Μπες στο BIOS και δωσε λιγη ταση στις μνημες γιατι θα ανεβαινουν και αυτες μαζι με το FSB,ασυγχρονα να τις τρεξεις δεν λεει......

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ1. CmoS το πολύ πολύ αν δεν το πετύχω ,μιας και βλέπω ότι είσαι και εσύ Σαλόνικα , θα σε φωνάξω να τον υπερχρονίσεις εσύ...

ΥΓ2. Με το αζημίωτο φυσικά (5 ευρώ φτάνουν?)

@ΥΓ1.NoProb!...Αμα δε σου πετυχει κατι ή δε καταλαβες κανε ποστ ξανα να σου πω αναλητικα γιατι ειχα την ιδια μητρικη(ε και αυτη που εχω το ιδιο bios εχουν)

@ΥΓ2....1€ φτανει για το λεωφοριο..(απο περαια θα ερθω) :046: :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

Α!

Οσο για το προγ. μεσω win εμενα δε μου αρεσουν αυτες οι λυσεις γιατι ειναι....προχειρες να το πω...μονο για τεστ ειναι καλες...

Τωρα θα το κανεις καθε φορα αυτο που ξεκινας το πισι?

Δε λεει...

αμα δεν αλλαξει απο bios...εμενα δε μου καθεται σαν OC !!:D:D

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω εναν 2600 barton,με volcano 12,μητρικη gigabyte GA-7N400-L και 2x256MB μνημες pc3200 kingston 400Mhz.κανω και εγω τα 1α μου βηματα στο o/c οποτε θα παρακολουθω στενα τις συμβουλες σας στον KaMDeN.

μια πρωτη απορια ειναι η εξης: με fsb στο 185,ρευμα cpu +5% ή 1.7 κατα cpuz(το ΒΙΟS της μητρικης εχει επιλογες για το ρευμα στη cpu +5%, +7,5 και +10% ) k μνημες συγχρονες χωρις παραπανω ταση ,το prime(torture test: blend) βγαζει λαθος στη μια ωρα περιπου.

με ρευμα 1.77 κ fsb 190+ δεν bootarei καν.. stable (κατα prime) μονο με fsb 182 (μνημες παντα συγχρονες κ χωρις παραπανω ταση) κ cpu sto 1.7 .

δεν θελω κατι extreme με ρευμα πανω απο 1.8 στη cpu κτλ, αλλα πιστευω ενα fsb 200 κ ρευμα στα 1.7-1.75 ειναι λογικη απαιτηση .μηπως να δωσω λιγη ταση στις μνημες,αλλλα ποσο??(απο BIOS εχει μονο +0.1 ή +0.2 V) βρηκα σε αλλο ποστ οτι μεχρι 3.0V για lifetime μνημες ειναι οκ,αλλα απιθανο να το φτασω με αυτη τη μητρικη..

καθε συμβουλη δεκτη

Link to comment
Share on other sites

@sofos αυτο που ζητας απαιτει "καλο" κομματι cpu....το να πας τον επεξεργαστη 200χ11.5=2300mhz με 1.7-1.75 ειναι το καλυτερο που μπορει να πετυχει ενας cpu...

Για να μη μπουταρει απο τα 190mhz fsb θα πει οτι θελει παραπανω volt στον cpu...

Αναλογα για τα 200mhz fsb..

Στις μνημες το "λογικο" ειναι να μη χρειαζεται να δωσεις ρευμα αφου ειναι για 200mhz(400drr)...Δες μηπως δεν ειχεις τα timmings που λεει ο κατασκευαστης και ζοριζοντε...

Link to comment
Share on other sites

CmoS : επειδη δεν εχω ιδεα που αλλαζουν τα timings(μητρικη gigabyte ga-7n400L)μπηκα BIOS μπας κ βρω ακρη.το μονο σχετικο με μνημες που εχει, ειναι να δουλευουν: 1)by spd - 2)auto- 3)20%,30%,40% εως 200%. τοσο καιρο ηταν στο auto k to cpuz εδειχνε timings 3-2-2-6.κανω την μ****κια κ βαζω by spd k δεν bootare.(fsb παντα 183 κ 1.7 ρευμα)ξαναβαζω auto κ τωρα το cpuz δειχνει 3-3-3-8. οτι θελει δειχνει ή εγω κανω λαθος?με ιδιο fsb χτες 3-2-2-6 και σημερα 3-3-3-8.

διαβασα ενα αλλο ποστ για μνημες αλλα δεν καταλαβα τιποτα... :105:

μετα την εξεταστικη θα πεσει περεταιρω μελετη,αν κ η μητρικη μου δενει τα χερια κ μαλλον θα κατσω στα αυγα μου..

post-409-1442173754,9434_thumb.jpg

post-409-1442173755,0532_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

CmoS : επειδη δεν εχω ιδεα που αλλαζουν τα timings(μητρικη gigabyte ga-7n400L)μπηκα BIOS μπας κ βρω ακρη.το μονο σχετικο με μνημες που εχει, ειναι να δουλευουν: 1)by spd - 2)auto- 3)20%,30%,40% εως 200%. τοσο καιρο ηταν στο auto k to cpuz εδειχνε timings 3-2-2-6.κανω την μ****κια κ βαζω by spd k δεν bootare.(fsb παντα 183 κ 1.7 ρευμα)ξαναβαζω auto κ τωρα το cpuz δειχνει 3-3-3-8. οτι θελει δειχνει ή εγω κανω λαθος?με ιδιο fsb χτες 3-2-2-6 και σημερα 3-3-3-8.

διαβασα ενα αλλο ποστ για μνημες αλλα δεν καταλαβα τιποτα... :105:

μετα την εξεταστικη θα πεσει περεταιρω μελετη,αν κ η μητρικη μου δενει τα χερια κ μαλλον θα κατσω στα αυγα μου..

Στις Giga μητρικές μπαίνεις στο βιος με κάποιο F2 (ή κάποιο άλλο Fx, δές το manual) και σου ενεργοποιεί πιο advanced επιλογές (και τα timings των μνημών).

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδες..εφυγα με την μια να δω τι παιζει !!!

οκ,εχουμε κ timings στο BIOS τωρα !! Για αρχη τα εβαλα 6-2-2-3 (RAS-RCD-RP-CAS LATENCY) οι μνημες μου(KINGSTON KVR400X64C3 256MB PC3200 400MHz)

τωρα απομενει να βρω τα σωστα timings.. o κατασκευαστης λεει αν δεν κανω λαθος: timing 3-4-4

μολις κατεβασα τα tools του σεβαστου κυριου MrSeanKon και ελπιζω να μου λυσουν αρκετες αποριες και να μην σας πρηζω κ με τις αφελεις ερωτησεις μου..

οοοοταν(κ αμα..) μελετησω οοοοολα :119: αυτα που γραφει εκει ο MrSeanKon,και αν εχω αποριες, θα τα ξαναπουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Τις μνήμες κατάφερα με άνεση να τις ανεβάσω μέχρι και 230Mhz δίνοντας και λίγο ρεύμα...χωρίς ρεύμα πάνε στα 200 χωρίς προβλήματα...

Πάνω από τα 230 το μηχάνημα δεν ανοίγει. ;)

Όσο για το FSB τώρα , όταν το ανέβαζα πάνω από τα 166 με βήματα ε΄τε 5 είτε 10 το μηχάνημα δεν άνοιγε πάλι και μόνο με reset στο bios άνοιγε ξανά (δοκίμασα να δώσω και λίγο παραπάνω ρεύμα αλλά πάλι τα ίδια...) :104:

Σίγουρα κάνω κάτι λάθος ... αν και πίστευα ότι κατάλαβα τη φιλοσοφία

Επίσης όλα αυτά χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει το memtest+ το οποίο και θα κάνω σήμερα...

ΥΓ. Και τελικά ο CmoS είχε δίκιο outlaw δεν κατάλαβα χριστό από τι είναι το large fft lol (θα το ψάξω βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.