Jump to content



AMD Athlon XP 2600 Barton overclocking


KaMDeN

Recommended Posts

Επίσης το clockgen το κατέβασα αλλά δεν δούλεψε...δεν ξέρω γιατί αλλά είναι δευτερεύον αυτό

Σε εμενα αυτο δουλευει μονο οταν το εχω στο bios by user που λεει κατι δε θυμαμαι τωρα...(για τις ρυθμησεις λεω)

Ενω στο optimal ή aggressive δεν με αφηνει να πειραξω fsb.:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Τις μνήμες κατάφερα με άνεση να τις ανεβάσω μέχρι και 230Mhz δίνοντας και λίγο ρεύμα...χωρίς ρεύμα πάνε στα 200 χωρίς προβλήματα...

Πάνω από τα 230 το μηχάνημα δεν ανοίγει. ;)

Όσο για το FSB τώρα , όταν το ανέβαζα πάνω από τα 166 με βήματα ε΄τε 5 είτε 10 το μηχάνημα δεν άνοιγε πάλι και μόνο με reset στο bios άνοιγε ξανά (δοκίμασα να δώσω και λίγο παραπάνω ρεύμα αλλά πάλι τα ίδια...) :104:

Σίγουρα κάνω κάτι λάθος ... αν και πίστευα ότι κατάλαβα τη φιλοσοφία

Επίσης όλα αυτά χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει το memtest+ το οποίο και θα κάνω σήμερα...

ΥΓ. Και τελικά ο CmoS είχε δίκιο outlaw δεν κατάλαβα χριστό από τι είναι το large fft lol (θα το ψάξω βέβαια)

Κανε και κανα bios update ;)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Και τελικά ο CmoS είχε δίκιο outlaw δεν κατάλαβα χριστό από τι είναι το large fft lol (θα το ψάξω βέβαια)

Ά ρε Cmos....την γλίτωσε το pc σου....λολ....Large FFT είναι οι του Φουριέ γρήγοροι μετασχηματισμοί σε μεγάλα "πακέτα", (δεν σε πολυνοιάζει) αλλά άκου :

Small FFT 8,10,12....kb είναι πολύ μικρά "πακέτα" και χωράνε στην L2 του επεξεργαστή σου κάνωντας το τέστ ιδανικό για cpu stability αφού θεωρητικά δεν μπλέκουν οι μνήμες.

Large FFT 386,768,1024....kb είναι αρκετά μεγάλα και "κάθονται" στις μνήμες, έτσι το τέστ θα ζορίσει αυτές

Blend λίγο απο όλα....και 1024k....και 8k και απ όλα έχει ο μπαξές

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω outlaw το small FFT τσιτωνει μεγιστα την FPU του επεξεργαστη αλλα δεν ειναι τοσο βαρυ οσο τα Large FFT........

Επομενως το ιδανικοτερο τσιτωμα του επεξεργαστη επιτυγχανεται με το προγραμμα αυτο στα Large FFT.....

Γιατι μου εχει τυχει να περναει τα small FFT και να μην περναει τα Large.......

Φυσικα καλο ειναι να εχει ασυγχρονα τις μνημες ο φιλος μας αν δεν ξερει τα ορια τους γιατι ενδεχεται οταν πεταξει ερρορ το Πραημ95 να φταινει κι οι μνημες κι ειναι μπλεξιμο αν δεν ξερεις τα ορια μνημων......

Φυσικα το Μεμτεστ δεν ειναι τοσο βαρυ προγραμμα για ελεγχο μνημων τεσπα ας το χρησιμοποιησει ωστε να παρει μια ιδεα......

Α και κατι αλλο....

Μακρυα απο το EasyTune της Gigabyte.....

Πουσαρισμα κανετε με το nVidia Clock Generator ή μεσω BIOS.....

To ΕasyTune μονο για να δειχνει τα temps κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τις μνήμες στο 120% τις είχα γι'αυτο θα κόλλησε? :115:

Και για το clockgen έχεις δίκιο , το είχα στο aggressive...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ βαζουμε τις μνημες ασυγχρονα προς τα πανω :018: ειναι μεγαλη @@ρια και δε μας δειχνει τα ακριβες MSF......... :011:

Aσυγχρονα προς τα κατω ναι αν δεν ξερουμε τα ορια τους.....

Και θετουμε χαλαρα timings επισης και ψαχνουμε πρωτα τα ορια του συνδυασμου chipset - CPU...... :)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω outlaw το small FFT τσιτωνει μεγιστα την FPU του επεξεργαστη αλλα δεν ειναι τοσο βαρυ οσο τα Large FFT........

Επομενως το ιδανικοτερο τσιτωμα του επεξεργαστη επιτυγχανεται με το προγραμμα αυτο στα Large FFT.....

Γιατι μου εχει τυχει να περναει τα small FFT και να μην περναει τα Large.......

Φυσικα καλο ειναι να εχει ασυγχρονα τις μνημες ο φιλος μας αν δεν ξερει τα ορια τους γιατι ενδεχεται οταν πεταξει ερρορ το Πραημ95 να φταινει κι οι μνημες κι ειναι μπλεξιμο αν δεν ξερεις τα ορια μνημων......

Φυσικα το Μεμτεστ δεν ειναι τοσο βαρυ προγραμμα για ελεγχο μνημων τεσπα ας το χρησιμοποιησει ωστε να παρει μια ιδεα......

Συμφωνώ και επαυξάνω....νομίζω τα έχουμε ξαναπεί περί small+large (FFT φυσικά....λολ), απλή επεξήγηση του τί είναι το καθένα έκανα στο φίλο μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kαλημερα σε ολους. Σημερα επαθα μια κριση ανασφαλειας και δεν θυμομουν τι core ειχε ο AMD CPU μου..Υστερα απο αρκετη ωρα ερευνας στο google και οχι στο ανορθοδοξο site της AMD καταφερα να διαπιστωσω οτι ηταν Barton ο πυρηνας του επεξεργαστη, γιατι δουλευει στα 1914 ΜHz (1917 λενε επισημα) εναντι του κλασικου 2600 που δουλευει 2083~2133 ο Thoroughbred. Τωρα, η ερωτηση μου ειναι η εξης. Το MSI K7N2 μαδερμποαρντ( :054: ) που εχω με ενα proggy απο το ftp της εταιριας ( MSI ) μου δειχνει οτι ο CPU μπορει να παει μεχρι 2058 Mhz.

Oποτε ρωταω εσας που ασχολειστε περισσοτερο και λεω μηπως γνωριζει κανεις το MAX λιμιτ που μπορει να φτασει ενας AMD 2600+ Barton?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.