Jump to content



Die Simulator v1.0


JohnFish

Recommended Posts

Καμια φορα θελουμε να δοκιμασουμε waterblocks ή και συστηματα phase-change αλλα δεν αξιζει το κοπο να διακινδυνευουμε συστηματα εκατονταδων ευρω για δοκιμες. Σκεφτειτε μονο τι θα γινει αν λογω υγροποιησης ή απο λανθασμενο σεταρισμα τρεξει μια σταγονα νερο στη μητρικη. Μια εναλλακτικη λυση ειναι ενα μικρο κυκλωμα που εξομοιωνει εναν επεξεργαστη και για να ειμαι πιο ακριβης τη θερμοτητα που παραγει ενας επεξεργαστης.

Project Die Simulator v1.0 και πολυ συντομα φωτογραφιες και περισσοτερες πληροφοριες. Μια γευση απο τις πρωτες δοκιμες? 120 watt και μια Thermalright SLK-900 να ΚΑΙΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Eνα μικρο update. Το κυκλωμα ειναι ετοιμο αλλα η απληστια ειναι κακο πραμα και καθως αναζητουσα παραπανω watt καηκε ενα transistor. Θα το αλλαξω και θα δωσω info και photos αλλα ισως αργησω γιατι μετακομιζω ξανα στο σπιτι που μενω το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικο αποτελεσμα:

DSC00735.jpg

Το μεταλλο που φαινεται απο το κατω μερος ειναι ενα κομματι αλουμινιο που βοηθαει ωστε να μην στραβωσει/σπασει η πλακετα. Στις 4 τρυπες γυρω απο το transistor προσαρμοζεται η ψυκτρα/waterblock/evaporator κλπ.

Η θερμοτητα που εκλυεται απο το transistor ρυθμιζεται αυξομειωνοντας την αντισταση.

Θα το δοκιμασω αυριο το πρωι καθως τωρα δεν εχω αρκετο χρονο. Επισης να πω οτι το σχεδιο ΔΕΝ ειναι δικο μου, αλλα απο site στο internet.

Link to comment
Share on other sites

To μπλε παραλληλογραμμο κατω αριστερα. Διακρινετε και η βιδα στο κατω μερος. Δεξιοστροφα μειωνει, αριστεροστροφα αυξανει. Κανω κατι δοκιμες και αυριο-μεθαυριο θα δειξω και καμμια εικονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λογω του οτι χαθηκαν οι φωτο , μετα απο PM με τον δημιουργο του thread JohnFishy

, δινω το link του site απο οπου μπορειτε να βρειτε πληροφοριες για το πολυ ενδιαφερον αυτο project .

http://www.icecoldcomputing.com/index.php

Στο articles menu , υπαρχει το αρθρο 0-180W adjustable dummy load

Ευχαριστω τον JohnFishy για το link .

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι και εγω το ειχα φτιαξει τοτε και δουλεψε τελεια. Θελει ψυκτρα απο την αρχη πανω γιατι το τσιπακι καιγεται αμεσως χωρις ψυξη (ισως αυτο να ηταν το λαθος spresv)

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι και εγω το ειχα φτιαξει τοτε και δουλεψε τελεια. Θελει ψυκτρα απο την αρχη πανω γιατι το τσιπακι καιγεται αμεσως χωρις ψυξη (ισως αυτο να ηταν το λαθος spresv)

Aν εχεις τις φωτο ακομα απο την κατασκευη σου θα μπορουσες να τις ποσταρεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.