Jump to content



'χαλαρό" overclocking με στάνταρ ψύκτρα


stavpal

Recommended Posts

γίνεται ή/και αξίζει?

Είναι P4 1.9G, 512RDRAM PC800, ASUS P4T-E (14/8/2002). Οι θερμοκρασίες με full load είναι 34C (Κουτί), 54C (cpu). Αξίζει να γίνει "χαλαρό" oc (χωρίς μεγάλη αύξηση συχνότητας) - και με το στανταρ vcore (1.7).?

Με το full load είναι¨

+12v: 12.099

+5v: 5.053

+3.3v: 3.44

vcore=1.712

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλα το κερδος θα ειναι μικρο.

ΠΧ αφου λες χωρίς μεγάλη αύξηση συχνότητας γιατι να μη το πας 2GHz να φενεται πιο ωραια ?:D:D

100μηζ ειναι...πρεπει να πας ανετα.Τωρα το κερδος θα ειναι μηδαμινο αλλα τεσπα..:)

Link to comment
Share on other sites

με τα PCI & AGP τι γίνεται όμως? Δεν θυμάμαι να έχει επιλογή lock pci/agp

α, και μέσα από το ΒΙΟS είναι καλύτερα? Δεν έχει επιλογή ανά ΜΗz - πάει ανά διαστήματα. Τώρα το δοκιμάζω στα 2052ΜΗz (CPU/RDRAM/PCI=108/432/36) και θ_cpu=56-57C (θ_κουτιού=36C). Φοβάμαι μην το τινάξω στον αέρα... και ειδικά οι δίσκοι μην εκραγούν (βασικά μην έχουν data corruption & χτυπήσουν)/ 3ΜΗz παραπάνω (36 αντί 33 είναι πολύ?) .oc.jpg

oc2.jpg

Link to comment
Share on other sites

oχι 3 Mhz δε πειραζουν...

Γνωμη μου να ψαξεις να βρεις που ξανα 33/66αριζει η pci/agp με το fsb Και να το αφησεις εκει αν μπορεις με το def voltage...Αν δεις μεγαλες temp τοτε κατεβασε το εκει που το εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

για να ξαναπιάσει 33/66 πρέπει να πάει σε 133 (μνήμες σε 533....) και είναι λίγο απότομο

το SetFsb μου βγάζει τις επιλογές (κοντά σε 33/66 (λέει μόνο για το pci)

-αυτό που έχω τώρα (108/432/36)

-120/480/30

-133/532/26.6

-133.3/533.3/33.3

μέχρι εδώ έχει επιλογές το bios (μέχρι 133.3)

μια στιγμή να δώ τι pci/fsb έχει το bios

τι να δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να απαντήσεις & στο προηγ. post μου?

υγ: πάντως στα 2052ΜΗz με το prime μέχρι στιγμής πάει κανονικά

-να το δοκιμάσω με 133 ή μπορεί να γίνει κανά μπούμ?

-τα 2090 θα τα πιάνει χωρίς προβλήματα με τους σκληρούς? (pci: 36.5mhz)?

Link to comment
Share on other sites

Στο υπογραφω αποκλειεται να παει στα 2.5GHz οποτε μην δοκιμασεις στα 133 μπουμ δεν θα κανει αλλα μετα θες clear cmos σιγουρα τα 36.5ΜΗz PCI δεν πιστευω οτι ειναι κατι το τραγικο αλλα ποτε δεν ξερεις βεβαια και αν εχεις τιποτα κρισιμα δεδομενα καντα backup πρωτα μηπως γινει κανα corruption.

Link to comment
Share on other sites

To κακο με το δισκους ειναι πως μπορει να μην φανει απο την αρχη , αλλα να γινει ζημια υστερα απο λιγο καιρο. Δεν ειναι και λιγοι αυτοι που εχουν παθει τετοιες ζημιες.

Δεν θα ζοριζα το PCI στη θεση σου.

Link to comment
Share on other sites

μετά από λίγες δοκιμές, είδα ότι στα 2090 τρέχει μεν, αλλά έχω program errors & άλλα... (να μην μπορεί να φορτώσει το προφιλ ο Μοζίλλα)....

και είμαι στα 2052ΜΗz. Με prime που το έτρεξα για 1.5-2 ώρες δεν έκανε κανένα σφάλμα, και είναι το pci στα 35.5-36mhz. Λογικά εκεί ελπίζω να μην τα τινάξουν οι δίσκοι.

@stelaras: αυτά τα 2.5-3mhz παραπάνω το θεωρείς ότι "ζορίζεται" το pci?

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτας ποσα MHz παραπανω το πας το PCI αλλα την αρχικη τιμη του PCI που ειναι τα 33ΜΗz στα 36.5 εισαι 10% παραπανω απο το κανονικο,απο προσωπικη εμπειρια δεν εχω δει κατι που να μην λειτουργει στα 37.5MHz εκτος απο ενα 3.2GB Seagate σκληρο δισκο σε ολα αυτα τα χρονια δεν εχω βρει κατι αλλο που να ειχα προβλημα με αυτο και εχω δουλεψει και σε 40ΜΗz+ PCI.

Aλλα οπως ειπα παραπανω και ο Stelaras ποτε δεν ξερεις....

Link to comment
Share on other sites

Ως οριο και εγω θετω τα 37.5Mhz . Μεχρι εκει συνηθως δεν υπαρχει προβλημα .

2 ωρες με Prime95 δεν ειναι πολλες . Αν δεν τρεξει 12-15ωρες , παραλληλα με καποιο memtest , δεν μπορεις να πεις με σιγουρια .

Link to comment
Share on other sites

λοιπόμ, τελικά αποφάσισα να το ρίξω στα στάνταρ 1900 γιατί στα 2052 το ΑSUS probe κάθε τόσο μου "πέταγε" την +5v στα 5.7-5.8! και στα 2090 πετάνε μπλέ οθόνη τα win2k αμέσως. Δεν το σηκώνει!

υγ; ίσως με λίγο ρεύμα να το σήκωνε, αλλά δεν θέλω να το στρεσσάρω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.