Jump to content



καρτα γραφικων για agp 2 ?


sofos1442169074

Recommended Posts

το pc ενος φιλου εχει AGP 2x , ειναι celeron στα 600,με μνημη 128.τι καρτα μπορει να βαλει για να παιζει κανα game σχετικα πιο προσφατο..? τωρα,διαθετει onboard 16ΜΒ κ ω του θαυματος παιζει απο starcraft μεχρι και οριακα delta force black B.H.D. με το οποιο ξεσκιζομαστε σε LAN!!

καρτες agp 4x σηκωνει?

Link to comment
Share on other sites

μια geforce2 η μια geforce4mx με agp4x είναι μια χαρά για το pc του φίλου σου.αμα θες να παίζει Κανά τελευταίο παιχνίδι δυστυχώς πρέπει να αλλάξει όχι μονό κάρτα αλλά ολόκληρο το σύστημα του.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει στην αγορα τιποτα σε PCI καρτα ?? παντα αναφερομαι σε κατι κατω απο τα 50 ευρω.δεν ειναι να ριχνεις λεφτα σε τετοιο αρχαιο pc..

αμα ειχε AGP 8x θα του εδινα την δικη μου τη μουφα την fx5200 να την ξεφορτωνομουνα...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει στην αγορα τιποτα σε PCI καρτα ?? παντα αναφερομαι σε κατι κατω απο τα 50 ευρω.δεν ειναι να ριχνεις λεφτα σε τετοιο αρχαιο pc..

Αφου σιγουρευτείς ότι η μητρική του (ποιό μοντέλο είναι ?)... δεν παίρνει AGP4X κάρτες.

Υπάρχει ακόμα στο e-shop ATI9200SE 128MB

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.510342

Link to comment
Share on other sites

ποιο μοντελο ειναι?? ελα ντε?!! δεν εχω ιδεα... :)

για την μητρικη δεν υπαρχουν ουτε τα manual ,ουτε τιποτα.. το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι προπολεμικη(νομιζω το 97'-98' του τον ειχαν παρει..) , με SIS chipset και agp 2x. δυσκολα τα πραγματα....

αν τελικα δεν δινει 1.5V η μητρικη στο AGP ωστε να παρει kaμια GF4 MX AGP 4x,τοτε θα του πω για αυτη στο e-shop (σιγα μην σκασει 60 ευρω..)

εκτος αν τον πεισω να σκασει καμια 200 ευρω κ να παρει ενα minimal συστηματακι(mobo-cpu-vga+αλλα 128Mb) να κανει τη δουλεια του. :003: :003:

Link to comment
Share on other sites

H MX4000 σε σχέση με μια MX440 είναι χειρότερη νομίζω και δεν αξίζει. Τώρα μια μεταχειρισμένη GeForce3 ή GeForce4 θα ήταν μάλλον η καλύτερη επιλογή.

Ρίξε και μια ματιά στο link που δίνω εδώ

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1875

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστος,αλλα απο οσο ξερω μια MX440 εχει διπλασια τιμη σε σχεση με mx4000.αν βρει καμια μεταχειρισμενη ,καλως.

μην ξεχναμε οτι μιλαμε για αρχαιο πισι (celeron 600 k 128MB memory) κ το κοστος μετραει..

Link to comment
Share on other sites

Είναι PCI βρε Tiga. Με την πρώτη αναβάθμιση την πέταξε. Και δεν ξέρω και αν αποδίδει όσο μια 9200SE πάνω σε PCI.

Η ΜΧ440 δεν νομίζω να έχει διπλάσια τιμή σε σχέση με μια ΜΧ4000. Απλά το θέμα είναι αν πλέον βρίσκεις εύκολα καινούρια κάρτα με 4Χ AGP.

Link to comment
Share on other sites

το e-shop εχει και MX4000 και MX440 και απο οτι λεει στις περιγραφες τους, ειναι AGP 4x.

επαναλαμβανω,αναζητουμε μια καρτουλα για να την βγαλει το παιδι μεχρι τους πρωτους μηνες του επομενου ετους,προσωρινη λυση κ φτηνη.μια καινουρια MX4000 με 40 ευρω θα του ειναι αρκετη(φλεαμαρκετ κ με 20 ευρω..)

αν μετα αποφασισει να χωσει λεφτα ,ας το πεταξει οπως ειναι το πισι και ας παρει μια συγχρονη πλατφορμα να κανει την δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι PCI βρε Tiga. Με την πρώτη αναβάθμιση την πέταξε. Και δεν ξέρω και αν αποδίδει όσο μια 9200SE πάνω σε PCI.

Η ΜΧ440 δεν νομίζω να έχει διπλάσια τιμή σε σχέση με μια ΜΧ4000. Απλά το θέμα είναι αν πλέον βρίσκεις εύκολα καινούρια κάρτα με 4Χ AGP.

SAPPHIRE ATLANTIS ATI RADEON 9200SE 128MB TVOUT DVI RETAIL AGP

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.510341

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα οι καρτες που στις προδιαγραφες τους αναφερουν οτι ειναι μονο agp 4x (οχι agp 4x-8x),κανουν για ολα τα slot 1x, 2x και 4x. οπότε,όποια καρτα ειναι 4x ,κανει για τη μητρικη του κολλητου μου.

οι επιλογες που υπαρχουν στην αγορα ειναι : MX4000(64ΜΒ-40ευρω κ 128ΜΒ-50ευρω) , MX440(64MB-40ευρω) και μια MX460(προσφορα ενος φιλου..:047: )

ποια θα μου προτεινατε απο αυτες? :017:

Link to comment
Share on other sites

ΜΧ460 αν είναι πράγματι προσφορά.

ΜΧ440 ως δεύτερη επιλογή.

ΜΧ4000 όποια να είναι σαν 3η. Καλά τα 128ΜΒ αλλά σε τέτοια κάρτα μάλλον άχρηστα. Όποιο παιχνίδι θέλει 128ΜΒ σίγουρα χρειάζεται κάτι πολύ ποιο πάνω από ΜΧ4000.

Στην θέση σου θα πήγαινα σε Geforce3 μεταχειρισμένη. Στα ίδια περίπου λεφτά θα έρθει αλλά είναι ανώτερη από τις παραπάνω που έχεις ως επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.