Jump to content



Την γνώμη σας αδέλφια.


outlaw

Recommended Posts

αμα πουλησεις τον mobile και την ψυκτρα, δεν πλησιαζεις αρκετα κοντα στα λεφτα που κανει ενας 3000+ ?

οχι τιποτα αλλο, αλλα αργοτερα θα χασουν πολυ περισσοτερη αξια, ενω αν πετυχεις τωρα την 754 DFI θα ειναι μια σταθερη αξια (ελπιζω τουλαχιστον, να μην ακολουθησει την moular Party :003: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
αμα πουλησεις τον mobile και την ψυκτρα, δεν πλησιαζεις αρκετα κοντα στα λεφτα που κανει ενας 3000+ ?

οχι τιποτα αλλο, αλλα αργοτερα θα χασουν πολυ περισσοτερη αξια, ενω αν πετυχεις τωρα την 754 DFI θα ειναι μια σταθερη αξια (ελπιζω τουλαχιστον, να μην ακολουθησει την moular Party :003: )

Μωρέ άμα *****ύσα πράγματα και τσόνταρα και αυτά που έχω μαζέψει μπορεί να κτύπαγα 3000+Α64 και καμιά VNF (ούτε λόγος για την DFI) αλλά έχω ΒΗ6 που με 2.7 πάνε 215 και μετά θα μπριζονόμουνα για μνήμες.... και γιατί όχι 1G... κ.ο.κ=ξεφράγκιασμα.

Με την NF7 είχα κολλήσει στα 245 λόγω vdd=1.7v (βαριόμουνα το μόντ) και η Epox πάει μέχρι 2.1v (rev 2.1, χωρίς μόντ απο βιος) οπότε θεωρητικά μπορεί και να την περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι είναι θέμα vdd το ότι δεν ανέβηκες.

Η DFI πιάνει τα 240 και με 1,7v και από όσα έχω διαβάσει στην nf7 δεν βοηθάει και πολύ το vdd. Απεναντίας έχω ακούσει και για ανεξήγητες αστάθειες με ψηλό vdd.

Για την dfi δεν χρειάζεσαι backplate. Εγώ με την SLK 900U είχα κόψει ένα μικρό κομμάτι του backplate είχα στραβώσει κατί πυκνωτές(νόμίζω) και είμουνα οκ. Τα heatpipes είναι το θέμα αν χωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι είναι θέμα vdd το ότι δεν ανέβηκες.

Η DFI πιάνει τα 240 και με 1,7v και από όσα έχω διαβάσει στην nf7 δεν βοηθάει και πολύ το vdd. Απεναντίας έχω ακούσει και για ανεξήγητες αστάθειες με ψηλό vdd.

Για την dfi δεν χρειάζεσαι backplate. Εγώ με την SLK 900U είχα κόψει ένα μικρό κομμάτι του backplate είχα στραβώσει κατί πυκνωτές(νόμίζω) και είμουνα οκ. Τα heatpipes είναι το θέμα αν χωράνε.

2 είναι οι περιπτώσεις για τις NF....μία που με 1.5v (και stock cooler) πάνε 240 και η άλλη που με 2.1 (και νερό) 260αρίζουν. Κατα τα φαινόμενα η δικιά μου μάλλον ανήκε στην 2η περίπτωση (ποτέ μου δεν θα μάθω). Οι αστάθειες ήταν θέμα ψύξης του vdd mosfet το οποίο βρισκόταν κάτω απο την AGP μεταξύ δύο πηνίων.

Το σκέφτικα και εγώ να πριονίσω αλλά δεν λέει. Άσε μην την καταστρέψω και αυτήν. Στο site της Thermalright την έχει ως compatible και δεν αναφέρει cap tilt (που άμα χριάζεται το λέει).

Δεν νομίζω οτι θα αγοράσω την DFI, αλλά μάλλον θα ρισκάρω την Epox (περιμένω και τον MrSean πεί....νομίζω την είχε) ή άμα ξυπνήσω στις μαύρες μου αύριο θα ακολουθήσω το σχέδιο sakattack....

Και πάλι ευχαριστώ παίδες, όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστης σου απο οτι καταλαβα outlαw ειναι mobile barton .με καλη ψυξη γιατι να μην ανεβαζεις πολλαπλασιαστη και να κρατας σχετικα χαμηλο fsb??εγω αναγκαστηκα ανεβαζα fsb λογω κλειδωμενου πολλαπλασιαστη.ενα 12χ230 πχ με καλη ψυξη θα ηταν εφιkτος στοχος για εναν mobile....

Link to comment
Share on other sites

O Sean θα σου πει τα χειροτερα για την ΕPoX 8RDA3+ γιατι δεν του δουλεψε σωστα ουτε καν στα default προφανωε βεβαια επρεπε να την γυρισει πισω αλλα την πεταξε στο τζακι LOL......Εγω ειχα την 8RDA+ rev 2.0 αν θυμαμαι καλα με τις BH5 ειχα φτασει στα 225 παντως μην ελπιζεις για 240 και τετοια με την 8RDA+ ειναι θεμα BIOS και η NF7 ανεβαινει λογο των modded BIOS που κυριως προσπαθησαν οι modders να αντιγραψουν τα settings του BIOS της DFI.....

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστης σου απο οτι καταλαβα outlαw ειναι mobile barton .με καλη ψυξη γιατι να μην ανεβαζεις πολλαπλασιαστη και να κρατας σχετικα χαμηλο fsb??εγω αναγκαστηκα ανεβαζα fsb λογω κλειδωμενου πολλαπλασιαστη.ενα 12χ230 πχ με καλη ψυξη θα ηταν εφιkτος στοχος για εναν mobile....

Στα ίδια Mhz με μεγαλύτερo bus έχεις καλύτερες επιδώσεις=fps. Άρα και εγώ αυτό κυνηγάω. Μπορεί το 12χ230 να δίνει περισσότερα Mhz core αλλά το 11χ245 ήταν πιο αποδοτικό στα παιχνίδια (Εγώ στις πρό πούστερ εποχές είχα 12χ225)

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην ελπιζει ρε thor? σου φαινεται πολυ? κανα site απο αυτα που ποσταρα πιο πανω ειδες? τα δικα μου κατορθωματα με την epox που τα εχω ποσταρει αλου τα θυμασαι καθολου? εγω λεω οτι γινεται,αν δεν μπορεις να το κανεις εσυ ειναι δικο σου θεμα.225 εγω εφτασα με default ταση στο nforce.με 1.92 στο nf ειδα 240,γεγονος.bh-6 1:1 τερμα ταση μνημη και 1.95 πολυμετρημενα στο cpu.αυτα τα εκανα εγω,και δεν ειναι φημες απο εμπειριες φιλων μου κλπ κλπ....καμια φορα θα πρεπει να λεμε το ιδιο και το ιδιο μηπως και τελικα το καταλαβει ενα 10% .....κουραστικο φαινομενο και το προβλημα ειναι η απολυτη περιοδικοτητα του....η εμπειρια μου με το epox ειναι ξεκαθαρη και την ανελυσα διεξοδικα στον φιλο που ενδιαφερεται.

Link to comment
Share on other sites

Να τι εβρισκε.

Για μιά βίδα δηλαδή?.....και στην NF μου έτρωγε μία και απλά έβγαλα το ποδαράκι απο την πλατη του κουτιού και δέν έβαλα βίδα....μάλλον για να πουλήσουν το ΝΕΟ plate την έχουν non-compatible...

Link to comment
Share on other sites

ασε που ειναι και προκληση να ανεβαζεις μια μητρικη που δεν ειναι τοσο διαδεδομενη.πηγαν πηρα ολοι abit και γιναν ακαριαια overclockers δηλαδη...?θελει και λιγο ψαξιμο , h προβατοποιημενη λογικη δεν οδηγει πουθενα.....γουστα ειναι αυτα βεβαια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα και εγω ανεφερα την δικια μου εμπειρια,ειδες πουθενα να σε αμφισβητω ειδες απο την μερια μου καποια επιθετικοτητα?

Απλα δεν εχω δει τοσες EPoX σε μεγαλα FSB σε σχεση με DFI/NF7 μπραβο σου που το καταφερες εσυ.Φυσικα και δεν θυμαμαι τι ειχες ποσταρει παλια αλλα να υποθεσω οτι ηταν signle channel με 256ΜΒ DIMM....

Τωρα για socket A η καλυτερη λυση ειναι μια μεταχειρισμενη NF7 φυσικα και δεν προτεινω με τιποτα DFI γιατι καλη ηταν αλλα 1.5 μηνα μου αντεξε εμενα......

Link to comment
Share on other sites

ασε που ειναι και προκληση να ανεβαζεις μια μητρικη που δεν ειναι τοσο διαδεδομενη.πηγαν πηρα ολοι abit και γιναν ακαριαια overclockers δηλαδη...?θελει και λιγο ψαξιμο , h προβατοποιημενη λογικη δεν οδηγει πουθενα.....γουστα ειναι αυτα βεβαια....

Για να καταλάβω, υπάρχει αμφιβολία οτι η NF7s είναι η πιο safe επιλογη?

Και κάτι άλλο, το να μαθαίνεις από αυτά που κάνουν άλλοι overclockers ή το να παίρνεις καλό hardware που έχουν πολλοί είναι προβατοποίηση?

Υ.Γ.Θεωρώ οτι αυτά που είπες δεν πήγαιναν σε οποιονδήποτε που απάντησε σε αυτό το thread, δεν κάνω λάθος ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

μαγος εισαι....? και με 512 πηγε 240....και με 2χ256 πηγε 220,ασυμβατα 256αρια.πως το βλεπεις?? το εγκρινεις? το nf7 σου σε dual ποσο παει memtest errorfree?? αν παει καλα δεν στελνεις κανα bios στον romel που ψαχνει κανα 2μηνo bios για dual channel σε ψηλο fsb.....το εχει ανοιξει και εδω το θεμα.καμια επιθετικοτητα,κουραζομαι να επαναλαμβανω οτι παει εκει,σε γενικες γραμμες....δεν σου λεω οτι εκανα καμια παγκοσμια πρωτοτυπια,απλα μην αμβισβητεις κατι το οποιο ειναι δεδομενο ιντερνετικα ,σε παγκοσμια βαση δλδ,εδω και κανα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

ασε που ειναι και προκληση να ανεβαζεις μια μητρικη που δεν ειναι τοσο διαδεδομενη.πηγαν πηρα ολοι abit και γιναν ακαριαια overclockers δηλαδη...?θελει και λιγο ψαξιμο , h προβατοποιημενη λογικη δεν οδηγει πουθενα.....γουστα ειναι αυτα βεβαια....

Η 8RDA+ ηταν η πρωτη μητρικη με nforce 2 και ειχε κανει θραυση οταν ειχε βγει και ειχα παρει και εγω φυσικα απλα ειναι πλεον πολυ παλια σε σχεση με την NF7.

Tα υπολοιπα αν πανε για μενα τα αφηνω ασχολιαστα αν και δεν μου χρειαστηκε η NF7 για να γινω overclocker.......

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, υπάρχει αμφιβολία οτι η NF7s είναι η πιο safe επιλογη?

Και κάτι άλλο, το να μαθαίνεις από αυτά που κάνουν άλλοι overclockers ή το να παίρνεις καλό hardware που έχουν πολλοί είναι προβατοποίηση?

Υ.Γ.Θεωρώ οτι αυτά που είπες δεν πήγαιναν σε οποιονδήποτε που απάντησε σε αυτό το thread, δεν κάνω λάθος ελπίζω.

ναι φιλε μου,υπαρχει σοβαρη αμφιβολια επ αυτου.με επιχειρηματα.οχι οτι αξιζει να το ανοιξουμε αυτο το θεμα,αλλα αν το δεις σε βαση κοστος προς αποδωση θα δεις οτι με το abit δεν κερδιζεις τοσο παραπανω ωστε να δικαιολογεις το κοστος αποχτησης του.για το dfi δεν μιλαω καν,μεγαλο φιασκο....

το οτι ενα 80% στα φορα πηρε abit σου λεει κατι? ετσι απλα ρωταω.....

για τα 5mhz παραπανω απο το epox και μη σου πω και ta 10 παραπανω απο το asus....??

δεν χρειαζεται να φανατιζομαστε,καλα ειναι να υπερασπιζομαστε τις αγορες μας(επιλογες μας) μεχρις ενος σημειου βεβαια.αυτη ειναι η αποψη μου επι του θεματος.για αυτο αλλωστε ειπα και στο παλικαρι να μην δωσει πανω απο 50 ευρο για σοκετ α τωρα....αλλα αφου γουσταρει και εχει και τα υπολοιπα ας δοκιμασει παλι.απλη κουβεντα γινεται εδω ,μην αρπαζεστε για ψιλου πηδημα.διηλιζομε τον κωνοπα και καταπινομε την καμηλο

Link to comment
Share on other sites

ξεκολα ρε thor δεν πηγαινε για σενα τπτ,απλα η λογικη του "μην περιμενεις,και το εχω δοκιμασει χεστο δεν λεει,κτλ"μου φαινεται αρπακολατζιδικη.πολυ απαξιωση εχει πεσει τωρα τελευταια και γενικοτερα σε οτι αφορα το υλικο....δηλαδη οποιος δεν διαθετει ενα καρο ευρο δεν μπορει να κανει overclocking...??τοσος κοσμος που κανει το κεφι του χωρις abit και dfi και hyperx4000 και prometeia δεν μπορει να εχει γνωμη? πολυ αβιαστα και ακριτα βγαινουν συμπερασματα ,και οδηγειται ο κοσμος σε λαθος συμπερασματα.τρεχουν τωρα ολοι πανικοβλητοι σε 64 bits...εξαντλησαμε βλεπεις την 32bit επεξεργαστικη δυνατοτητα και θελουμε παση θυσια 64αρη.....λαθος ,λαθος και παλι λαθος.....η αγορα κινειται μαζικα φιλε ujin,θελεις δεν θελεις ετσι λειτουργει ο κοσμος.αν εισαι απο τους μαγκες που κερδιζουν απο ολη αυτη την ιστορια εχει καλως,αλλιως γιατι να την προωθεις ασυνειδητα πιστευω,και εσυ?? μια ερωτηση οχι προσωπικη,γενικοτερη,που ξεφευγει απο τον σκοπο αυτου του θεματος και θα επρεπε να απασχολει ολους μας....off topic ψιλο

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου,υπαρχει σοβαρη αμφιβολια επ αυτου.με επιχειρηματα.οχι οτι αξιζει να το ανοιξουμε αυτο το θεμα,αλλα αν το δεις σε βαση κοστος προς αποδωση θα δεις οτι με το abit δεν κερδιζεις τοσο παραπανω ωστε να δικαιολογεις το κοστος αποχτησης του.

Υπάρχουν 2 (τουλάχιστον) κατηγορίες overclockers. Αυτοί που αγοράζουν φτηνά και κάνουν o/c εκτώς των άλλων και για να έχουν max απόδοση με λίγα χρήματα και αυτοί που θέλουν απόλυτες επιδόσεις.

Το thread το ξεκίνησε ένα παιδί που έχει Mobile, OCZ booster, έχει κάνει vmods κτλ. Προφανώς δεν κάνει o/c για λίγα mhz και για να πάρει πτι καλυτερο μπορεί με λίγα χρήματα. Αρα του απαντάω τι είναι το καλύτερο και οχι value for money.

για το dfi δεν μιλαω καν,μεγαλο φιασκο....

3 μου χάλασαν, ξέρω από πρώτο χέρι για αυτό που λες.

Αλλά ΚΑΝΕΝΑ nf2 mobo δεν στέκεται δίπλα του σε overclockability.

το οτι ενα 80% στα φορα πηρε abit σου λεει κατι? ετσι απλα ρωταω.....

για τα 5mhz παραπανω απο το epox και μη σου πω και ta 10 παραπανω απο το asus....??

Σου απάντησα παραπάνω, εξαρτάτε από τον λόγο ππυ κάνεις o/c.
δεν χρειαζεται να φανατιζομαστε,καλα ειναι να υπερασπιζομαστε τις αγορες μας(επιλογες μας) μεχρις ενος σημειου βεβαια.αυτη ειναι η αποψη μου επι του θεματος.για αυτο αλλωστε ειπα και στο παλικαρι να μην δωσει πανω απο 50 ευρο για σοκετ α τωρα....αλλα αφου γουσταρει και εχει και τα υπολοιπα ας δοκιμασει παλι.απλη κουβεντα γινεται εδω ,μην αρπαζεστε για ψιλου πηδημα.διηλιζομε τον κωνοπα και καταπινομε την καμηλο

Μάλλον εσύ υπερασπίζεσαι την επιλογή σου. Τον τελευταίο χρόνο είχα 1 Epox, 3 DFI και 2 Abit. Όλες επιλογές μου ήταν με τα καλα και τα κακά τους.

Και o Thorlite από όσο ξέρω έχει κάνει και τις 3 παραπάνω επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.