Jump to content



Aξίζουν τόσα λεφτά για ένα κουτί;


sa1901

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Δεν το τεκμηριώνεις βέβαια.

:confused:

off topic Υ.Γ.: Εσυ δεν ησουνα που οταν ελεγα να δωσω 130 για το tsunami η για το Xaser και μου ελεγες οτι ειναι παρα πολλα???? :D:D:D

Κάποιο λάθος κάνεις. :018:

Εγώ πήρα το Antec P160 και έδωσα 165€. αποκλείεται να σου είπα κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

Για 160€ που κανουν μεσο ορο τα xaser....η ποιοτιητα κατασκευης τους σε σχεση με κουτια που κανουν τα ιδια λεφτα...ειναι πολυ κατωτερη...

Επισης η ολη κατασκευη ειναι μονο εφε...

Ελπιζω να σε καλυψα.

H αξία του Xaser είναι ουσιαστικά 90€ μιάς και οι 7 ανεμιστήρες μέσα κάνουν 70€

Έπειτα το "ποιότητα κατασκευής είναι κάτι το πολύ αόριστο. Εγώ σου εξήγησα ακριβώς τα πλεονεκτήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοραζεις ενα κουτι δεν κρινεις την τιμη των fan κλπ...αλλα το κουτι σαν συνολο...

Εμενα δεν μου λεει κατι οτι κανουν 70€ τα φαν...εγω κοιταω το κουτι σαν συνολο...

Οταν λεω ποιοτητα κατασκευης ενοω γενικα...τα υλικα κλπ...

Και οχι την εργονομια...

Link to comment
Share on other sites

Μα η εργονομία είναι αυτό που σε ενδιαφέρει, τι με νοιάζει εμένα αν είναι απο Τιτάνιο, Αυτό που έχει σημασία σε ένα κουτί είναι να έχει άνετους χώρους και να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με άνεση και να αερίζεται καλά. Τέλος όταν αγοράζεις ένα κουτί κοιτάς τα πάντα, είναι άλλο να πάρεις ένα κουτί π.χ 120€ και να πρέπει να αγοράσεις και τα Fan extra που στα πιο πολλά κουτιά η τοποθέτησή τους είναι δύσκολη. Δεν ανέφερα και το Hardcano που περιλαμβάνει το Xaser το οποίο κάνει 30€. Δηλαδή με 60€ ουσιαστικά παίρνεις ένα τέλειο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να στο πω πιο απλα...

Εγω πηγα και εδωσα 40€ και πηρα το hec6A19...

εχει πολυ χωρο και κοριφαιο αερισμο...

Τα 7 φανακια του xaser τα θεωρω αν οχι περιτα τουλαχιστων υπερβολικα πολλα...

Εδωσα και 40 και πηρα το aerogate και ειναι πολυ καλυτερα απ' οτι να εδεινα 160€ και να παρω το xaser...

Link to comment
Share on other sites

Καλά άσε...το HEC το εχω δεί....1 θέση για 8άρη ανεμιστήρα πίσω και 1 για Μπροστά , για πλαϊνούς οι οποίοι είναι απαραίτητοι, ούτε λόγος (αυτό το λές κορυφαίο αερισμό;) απο χώρους είναι πιο κοντό απο το Xaser. Δε λέω ομορφούλι είναι εξωτερικά αλλά μόνο αυτό. Απο υλικά ψιλοψεύτικο είναι. Ξέχασα το ότι δεν έχει φίλτρα και θα εχεις πήξει στη σκόνη. Αλλά είναι ένα κουτί 40€ οπότε για τα λεφτά του δεν είναι άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

chris θα επεμβω!οι θεσεις ειναι για 12αριδες και οχι για 8αριδες ανεμηστηρες!και εχει φιλτρο σκονης!ποιο hec εχεις δει εσυ?και το υλικο κατασκευης το μεσα σαν σιδερο ειναι το ιδιο με τα thermaltake xazer και αλλα!εγω το θεωρω αν οχι κορυφαιο απο τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ε???

Μιλαμε ουτε που το εχεις δει το hec....

Εχει 1 δωδεκαρη μπροστα με φιλτρο...και εναν απο πισω....

Το υψος ειναι ιδιο με το xaser...οταν το αγορασα ηταν διπλα διπλα...και υπαρχει παραθυρο το οποιο εχει θεση για πλαινα φανακια τα οποια δεν ειναι απαραιτητα...

Το υλικο κατασκευης ειναι καθε αλλο παρα ψευτικο...Το xaser ειναι πιο ψευτικο...

Για μενα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Chris, ποιόν δουλεύεις ρε? Πως φαίνεται οτι ψεύδεσαι... Το HEC έχει 12άρι μπρος και πίσω..

Επίσης, το 6Α19 είναι το μικρό. Για δες το 6919 που έχω σπίτι να παραμιλάς από ποιότητα υλικού και εργονομία.

Επίσης, τα HEC ήταν τα πρώτα που είχαν φίλτρο αέρα.

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν χρειάζεται να λέτε τον άλλο ψεύτη μπορει απλώς να έχει δει άλλο μοντέλο ή να έκανε λάθος. και γω το περιβόητο hec έχω πολύ καλό για τα λεφτά του, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι τόσο τέλειο και ότι δεν θα το άλλαζα αν μπορούσα. Το full tower το Hec δεν είναι και πολυ ακριβότερο αλλά δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο. Γενικά για το θέμα κουτί προσωπικά πρώτα θα έβαζα το ικανοποιητικό μέγεθος , μετά την εμφάνιση και τις λεπτομέρειες θέσεις ανεμιστήρα, φίλτρα, έξτρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα σου αρεσε ενα μεγαλο κουτι το οποιο δεν θα ειχε την απαραιτητη ροη αερα και θα ειχες 35 system σε foul load???Δεν νομιζω...

Για μενα η σωστη σειρα...ειναι:1,καλη ροη(θεσεις φαν κλπ.)2,μεγεθος3,εμφανιση μια και γιαυτο υπαρχουν τα mods...

Link to comment
Share on other sites

Καλά JimmyFox μη με σκοτώσεις που σου προσέβαλα το κουτί. Αυτό που είχα δεί εγώ ήταν με 1 8άρη πίσω και 1 μπροστά, και χωρίς πλαϊνές θέσεις για ανεμιστήρες, σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται η ροή με 2 8άρηδες πίσω, 2 μπροστά 2 στο πλάι και 1 ψηλά. Και μιλάμε οτι το Xaser ουσιαστικά έχει 15€ παραπάνω σαν κουτί , αν βγάλεις το Hardcano και τους ανεμιστήρες. Στο κάτω κάτω άν θέλω βγάζω τον έναν πίσω για να βάλω το W/C Με το HEC Δε σε παίρνει να βγάλεις τον 12άρη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν σας πω ότι μαλώνεται για λάθος τύπο κουτιού τι θα πείτε? Desktop κανείς?

Πάντως 7 ανεμιστήρες σε ένα κουτί είναι υπερβολή. Άμα είναι έτσι δεν βάζεις καθόλου τα πλαινά.....

Αλλά και γιατί να πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσεις πακέτο τους 7 ανεμιστήρες ΚΑΙ το hardcano?

Link to comment
Share on other sites

οι θέσεις ανεμιστήρα νομίζω είναι πάνω κάτω δεδομένες για σύγχρονα καλά κουτιά.

Soler πως εγκατέστησες το aerogate ΙΙ sto Hec? εμένα μου βγαλε την πίστη να βρω καμιά πατέντα αλλά είναι λίγο χάλια το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος που είναι ίσως είναι υπερβολή είναι αυτός που είναι ψηλά. Οι 2 μπροστα κρυώνουν τους δίσκους. Οι 2 πίσω είναι για εξαέρωση. Ο πάνω πλαϊνός Κρυώνει Μνήμες και Mosfets, ο κάτω βαράει τις κάρτες και τα Agp Μosfets. Δεν θα έλεγα λοιπόν οτι είναι υπερβολή. Το Hardcano είναι για να ρυθμίζεις τους ανεμιστήρες γιατί όσο νάναι στο Τέρμα κάνουν θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολή ότι και αν λέμε. Περιγράφεις κουτί που απευθήνεται σε άτομα που συνδέουν cpu, mobo και ram κατευθείαν στην πρίζα. Αλλά αυτοί έχουν watercooling τι να τους κάνουν τους 30-35 βαθμούς στο system temp.

Εγώ με 1 ανεμιστήρα να βγάζει και 1 να βάζει + τον ανεμιστήρα του PSU που και αυτός βγάζει αέρα και μηδενικό σχεδόν θόρυβο ( πλιν κάρτας γραφικών και PSU δουλεύουν στα 5V - όλοι 8άρηδες ) έχω 41 βαθμούς θερμοκρασία σε idle άντε 50 full load και η ηλίθια η ASUS μου λέει μόλις 30C system temp. Οι 2 Maxtor έχουν 33 και 36 βαθμούς κελσίου.

EDIT: Τελικά η ASUS είναι ποιο ηλίθια ακόμα. Μου λέει 25C....

A! Και η GeForce3 στους 55 βαθμούς με την αποκάτω PCI πιασμένη....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.