Jump to content



Κ. Labs: Τεσταρουμε τον CeleronD 2.4GHz στο Asus P4800 Deluxe!


MrSeanKon

Recommended Posts

Tελικως ηρθα ξανα στα μερη σας αλλα σε καμμια περιπτωση σημαινει οτι θα απαρνηθω την AMD.... :077:

Oλα για το χαβαλε την ερευνα τεσπα γιατι εχω παλαβο μυαλο σαν πιτσιρικι δεν εχει σημασια το εκανα το βημα.......

Πριν λιγο αγορασα απο το Πλαισιο την ASUS P4800 Deluxe και το νεο μοντελο CeleronD 2.4GHz κατι αγνωστο ακομη.

Για να δουμε τι θα δειξει... :077:

Ηδη εχω αποκτησει μεγαλη εμπειρια σε AMD καιρος να την αποκτησουμε και σε Intel να ενημερωθει επιτελους και το προγραμμα εκει σωστα γιατι ειναι ελλειπες...

LOL αν δε με δειτε μεχρι το βραδυ σημαινει οτι καηκε ο Celeron! :040:

Kαλη μου επιτυχια! :050:

Κρις ετοιμασου για κοντρες! :033:

Link to comment
Share on other sites

To αστείο είναι ότι θα βγουν κάτι σχέσεις τιμής / απόδοσης πολύ καλές αν κάνει καλό overclocking o Celeron :p Ειδικά σε σχέση με κάτι FX και κάτι EE που έχουν τιμές σχεδόν 10πλάσιες και βάλε θα σκίσει.

Link to comment
Share on other sites

χαχα John_dr έγραψες! Τέτοια λέγε να δούμε τον Seankon με 'κανα extreme edition!

Πάντως ότι overclock και να κάνει ο Celeron δεν λέει και τίποτα το αξιόλογο. Για τα octools πάντως είναι μια σημαντική προσθήκη. Keep walking ΜrSeankon!

Link to comment
Share on other sites

Και γω νόμιζα ότι ήταν άλλο ένα ανέκδοτο όπως μας έχεις συνηθίσει άλλωστε (θα θυμάστε την πρωταπριλιά το tread που είχε ανοίξει)…!!!

Ούτε καν πρόλαβα να ποστάρω στο poll που άνοιξες και ξαφνικά σε βλέπω σήμερα με σερνετον…. :119:

Κάθε άλλο βέβαια από προδότης, όλα στο βωμό της έρευνας και των o/c tools… :041: :023: :luxhello:

Υ.Γ.: Πάρε και ένα αντικολλητικό tefal και καλό τσιγάρισμα…. :040:

Link to comment
Share on other sites

Tωρα προσεξα οτι ειναι και prescott celeron..............

Απλα επρεπε να προσεχεις οταν με ελεγες Προδοτη τωρα με τα celeron εγινες ρομπα ξεκουμπωτη........LOL.Ουτε καν προδοτη χρειαζεται να σε αποκαλεσω........χαχαχαχαχαχα

Αχ εβγαλα το αχτι μου............. :082: :082: :082: :082: :079:

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα στην Intel για να διαπρεψω!

Ναι ετσι ειναι AMDαδες! :D

Ε αφου αποκτησαμε τοση εμπειρια σε ενα δυσκολο χωρο οπως ειναι η AMD :D καλο ειναι να μαθουμε και κατι αλλο!

Ο επεξεργαστης ειναι ο CeleronD 2.4GHz κι εχει πυρηνα PresHOT LOOOOL και τεχνολογια 0.09μm.

Kαταγωγης Jade Hsu μερη (Φιλιπιπινες) :D κι εργοστασιακο Vcore εχει τα 1.400V.

Εβαλα επανω του το γομαρι της CoolMaster το HyperX με ολες τις φανες οπως και στον πρωην Α64 3200+.

Δεν εχω βαλει ψυκτρακια στα MOSFET της μητρικης (9 μετρησα αριστερα του socket) αλλα απο οτι ειδα δε ζεσταινονται.

Γιατι η πισω 120 X 120 cm φανα χτυπαει με δυναμη την ογκωδη ψυκτρα κι ανακλαται ενα τμημα του αερα πανω στα ΜΟSFET.

Ουτε το SouthBridge ζεσταινεται και φυσικα τι να ζεσταθει αφου LOL δεν προκειται να φτασω 18 Χ 300 ΜΗz.

Θετοντας λοιπον Auto το Vcore στο BIOS το Vcore πολυμετρημενο στο πηνιο ηταν 1.377 Volts δηλαδη κοντα στα 1.400Volts ή μαθηματικως λεμε οτι κινειται σε μια περιοχη του εργοστασιακου Vcore.

Παντα (ακουτε Ιntelαδες)??? πρεπει να αναζητουμε το πρωτο MSF σε μια περιοχη του εργοστασιακου Vcore και δε δινουμε κατευθειαν τεραβολτ ειτε AMD ειτε Intel εχουμε.

Φυσικα καποια στιγμη θα ενημερωθουν περισσοτερο οι οδηγοι που εχω φτιαξει τεσπα υπεδειξα το πρωτο βημα.

Σε περιπτωση που μετρουσα αρκετα μικροτερο (ή μεγαλυτερο Vcore) θα αλλαζα την τιμη του μεσω BIOS για να κινηθει εκει που προανεφερα αν ομως μου παρεχει τετοια δυνατοτητα η μητρικη διοτι (θα τα πουμε αλλη φορα).

Για τη δε ποιοτητα κι αποδοση της μητρικης αργοτερα στο thread των προσωπικων μου εμπειριων.

Σκεφτομενος οτι υπαρχουν οι Prescott 3.46GHz λεω να τον ξεκινησω κατευθειαν απο τα 3300 γιατι ειναι κοντα στο ανω ακρο της οικογενειας (δειτε General FAQ εχω λινκ στο thread με τα on line manuals).

Πραγματι τα πηγε καλα εδωσα παραπανω FSB εκανε ποστ στα 3600 = 18 Χ 200 αλλα δεν μπαινει στα ΧΡ.

Οποτε τα ορια του σε μια πρωτη φαση (μεθοδος Χαρτογραφησης) ειναι καπου στα 3.5GHz με 1.377 Vcore.

Iσως να τον βοηθησει ο CPU Stretcher να ανεβει μερικα MHz ή μαλλον να σταθεροποιηθει στα 3530MHz θα δουμε.

Προσεξτε οτι ακομη μια κι ειναι καινουριος δεν εχω δωσει τεραβολτ.

Eπισης τον Intel Desktop Gain Estimator θα τον τρεξω μονο οταν στρωσει καπως ο επεξεργαστης κι οχι τωρα κι επειδη μαλλον θα αποσυντονιστει (δειτε το ον λαην μανιουαλ) το φαρμακο λεγεται CPU Stretcher.

Προγραμματα κατεξοχην burn in δε θα του βαλω δεν ειδα γενικα να βοηθουν τους AMD αυτα τα ρημαδια φυσικα καψιμο παιζει κυριως στις μνημες αλλα το αντιστοιχο θεμα για τους επεξεργαστες εχει αρκετες διαφορετικες αποψεις.

Αυτα μεχρι του παροντος παραλληλα θα τρεχω τον O/c Analyzer να υπολογιζω τον εκθετη n για να δω αν συμφερει να κρατησω τα τεραβολτ ή να το κανω μονο για μερικα λεπτα της ωρας για λογους περιεργειας.

Στις επομενες ωρες θα αρχισω να ανεβαζω το Vcore!

O χρονος στο SuperPi ειναι πολυ χαλια στα Maple, Mathematica αισχος αποδοση (γνωστο μειονεκτημα των Intel η τρισαθλια FPU) ομως ο Α64 σε βιντεοσυμπιεση εκανε 12-15 fps (2.6GHz) τουτος στα 3.5GHz κανει 12-13 παραπλησιες επιδοσεις εχουν η παραπανω cache του Α64 τον βοηθαει κι οχι το FSB σε συμπιεση βιντεο με τον DrDivX (τα εχω πει και παλιοτερα).

Προς το παρων δε με χαλαει αφου κανει ιδιους περιπου χρονους με τον Α64 2.6GHz σε ΨΨΨ!

Stay tunned Chris!

Θα σε κανω σκονη! :040:

Celeron RULEZ!

post-95-1442173857,9209_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σας παρει και να σας σηκωσει ο διαολος πικροχολοι AMDαδες με αναθεματισατε κι αρχισαν τα προβληματα....

Ο πολλαπλασιαστης του επεξεργαστη ειναι 18....

Ετρεξε και λιγο παραπανω το Super Pi πιο συγκεκριμενα για να τελειωνω γρηγορα σε καθε βημα εβαλα το Super Pi 2M.

Oποτε μεχρι 18 Χ 195 = 3510 πηγε ε λεω λογικα δε θα αντεχει θελει παραπανω Vcore απο εδω και περα...

1.1 GHz ανεβηκε παραπανω με μαμισιο ρευμα μια χαρα ειναι.....

Αμ *****......

Εδωσα μεχρι Vcore=1.6 (δεν το πολυμετρησα ομως οσο διαολο ητανε) τιποτε στα 18 Χ 196 δεν τρεχει με τιποτα SuperPi...

Θα μου πεις βαλε διαιρετη στις μνημες...

Τουτες οι μνημες πηγανε 1:1 259 FSB 3-4-4-8 Blends FFT στην ΑΒΙΤ στη δε Gigabyte ξεπερασαν τα 300 FSB σε 1:1 τωρα στα 196 βρηκανε να στηλωσουν τα ποδαρια???

Να βγηκε μπανανα ο επεξεργαστης??

Αυτο ειναι ενα ενδεχομενο....

Κακη συνεργασια των μνημων με τη δεδομενη μητρικη???

Δευτερο ενδεχομενο....

Γιατι αν βαλω CL=3.0 τοτε δεν κανει POST σε FSB ανω των 190MHz, ενω σε μικροτερα FSB δεχεται το CL=3.0 που δοκιμασα τα 166 FSB κι αυτο με κανει να σκεφτομαι ενδεχομενη κακη συνεργασια μνημων.

Διαιρετες μνημων και να ηθελα να βαλω που επαναλαμβανω οτι ειναι ***** δεν υπαρχει τετοια επιλογη στο BIOS μονο τα timings ρυθμιζεις.

Οι μνημες ειναι οι Kingston HyperX PC4300 CL3.0 για οσους δεν το ξερουν επισης τους εχωσα και τερμα τα βολτ (Vdimm=2.85 μεσω BIOS πολυμετρημενο οσο ητανε τεσπα) αλλα και παλι *****.

Κανοντας ΒΑΝ το APIC μεσω ΒΙΟS δεν εκανε POST ως 18Χ196 καν....

Μαλλον αυριο θα αγγαρεψω κανενα Intelακια μπας και μπορει να με δανεισει τις μνημες του να δω τι στο διαολο θα τρεξει σε μεγαλυτερο FSB???

Θα δοκιμασω και κανενα αλλο προγραμμα ευσταθειας μαλλον θα τον βαλω 18 Χ 200 με μαμισιο ρευμα και θα τρεξω MemTest απο το MSDOS με τη δισκεττα να δουμε αν μιναρει τιποτε...

Εχει πλακα το SuperPi να αποδειχθει προβληματικο προγραμμα οπως το Prime95 σε μερικες AMD συνθεσεις....

Εν κατακλειδι η επανοδος μου σε Intel χωραφια αρχισε να με ταλαιπωρει....

Τα νευρα που εχω δεν περιγραφονται τοσο καιρο εβριζα τη VIA που δεν εβγαζε κλειδωμενα AGP/PCI την nVidia για το αναθεματισμενο σε προβληματα nForce2 μαλλον ηρθε η σειρα της Intel...

Πικρα γιατι ελεγα οτι απο προβληματα ασυμβατοτητας με Intel πλατφορμα...

Τεσπα τις πταιει???

Για ριξτε ιδεες.... :102: :102:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.