Jump to content



Ατιμη σκονη!!!


Rommel

Recommended Posts

Λοιπον που λετε εδω και μια εβδομαδα εβλεπα τις θερμοκρασιες να περνουν τον ανηφορο σιγα-σιγα...Μιας και οι παπουδες στην πολυκατοικια θελουν τερμα το καλοριφερ ειπα θα ειναι απο αυτο και δεν εδωσα βαση :071:

Το εβαλα λοιπον να τρεχει στα 11Χ220=2425 vcore 1.65 για να μην μας περνει τα αυτια ο ανεμηστηρας του επεξεργαστη μιας και δουλευει 24/7.

Αυτην την εβδομαδα δεν εδωσα βαση...ειπα λοιπον να παιξω λιγο Doom σημερα(τρομαρα μου).Παιζοντας κανα δυωρο βλεπω κατι artifacts να βγαινουνε,οπα λεω θα ειναι οπως ειπαν πολλοι επειδη την φλασαρα(κοντευω να το τελιωσω το παιχνιδι και δεν ειχα κανενα προβλημα ποτε μεχρι τωρα)μετα απο κανενα 5λεπτο αρχισε να σφηραει το μεγαφωνακι 48,5 στην cpu ανεβαζω στροφες και ολα καλα...και μετα απο δεκα λεπτα παγωνει και με λουζει κρυος ιδρωτας :022: (θριλερ το εκανα)το κλεινω και βαζω memtest μιας και το μονο καινουργιο ηταν μια 512 που μου εκαναν δωρο :p (την ετρεχα δυο μερες τεστ και ολα καλα 220 με 2.5-3-3-7 dual)και βγαζει με την μια 10678 errors :119: :119: :119: καπακι το κλεινω και ανοιγω κουτι,παω να πιασω τις ψυχτρες και πρεπει να ειχαν καμια 80 βαθμους :119:

Να μην πολυλογω τα φιλτρα απο τον 12αρη και τον 9αρη ειχαν βουλωσει εντελως απο την σκονη :071: τα εβαλα μπροστα απο την λαμπα και δεν εβλεπα φως ουτε για αστειο :095: ολα ζεματαγαν στο pc αφου δεν εμπαινε καθολου αερας μεσα παλι καλα που δεν καηκε και τιποτα...

Μολις καθαρισα τα φιλτρα(δεν μπορειτε να φανταστητε τι εβγαλαν :119: )οι θερμοκρασιες επεσαν με την μια:cpu 40.5 και system 28

Ηθικο διδαγμα:μια φορα στις 15 καθαρισμα τα φιλτρα οπωσδηποτε!!!!!!!!! :071:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα φυσερο το οποιο δουλευει στις 13000 σαλ.κανα 2 φορες τον μηνα βγαζω το κουτι στο μπαλκονι και γινεται σκονο-θυελλα.....ενα ξεσκονισματακι χρειαζεται ομως καπου καπου

Link to comment
Share on other sites

Το μια στις 15 ειναι το στανταρ. Για να μην πω καθε εβδομαδα... Σημερα εκανα ακριβως αυτη τη δουλεια και εβγαλα αρκετη σκονη, ενω το κουτακι μου το ειχα καθαρισει πριν 10 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Η σκονη ειναι low profile αντιπαλος στην μαχη με την θερμοκρασια

Δεν την υπολογίζεις μεχρι να κανει αισθητη την παρουσιά της και να ψάχνεσαι

ΛΟΛ Μιχαλη ετσι και χειροτερα ηταν τα δικα μου :119:

Link to comment
Share on other sites

Eπρεπε να βγαλω φωτο απο το δικο μου που ειχα να καθαρισω το φιλτρο κανενα εξαμηνο... Μιλαμε απο ογκο αντε γεια ολο το κενο που ειχε στο φιλτρο ειχε γεμισει... !!!

Πως δε βουλωσε και κανενας νεροχυτης να με κυνηγανε οι δικοι μου στο σπιτι ΛΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Καλα που να δειτε το δικο μου το φιλτρο του herolchi!

Αστα να πανε!

Οποτε συμγωνο για τη χρηση του ξεσκονοπανου!

Αφηστε και το αλλο που γεμιζουν σκονη και οι θυρες οι μπροστινες usb του herolchi!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, η καλυτερη λυση ειναι φυσιμα με πιστολι αερα.

Επειδη βεβαια ειναι λογικο να μην διαθετει ο καθενας το συγκεκριμενο εργαλειο, καλο ειναι σε γενικες γραμμες να χρησιμοποιειτε οποιοδηποτε εφικτο τροπο προκειμενου να απαλλασεται το pc σας απο τη σκονη που συσσωρευτικα μεταφραζεται σε χωμα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και γω ρε παιδιά που άνοιξα ένα IBM οριζόντιο tower (πλακέ) που ήταν 5 - 10 χρόνια στο ίδιο σημείο (σε τράπεζα)…

Η μητρική πραγματικά δεν φαινόταν, είχε κυριολεκτικά δυο δάκτυλα σκόνης…!!!

Όπως το άνοιξα το ξανάκλεισα και το πέταξα στον κάδο…

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα που εκανα κατι αλλαγες εβαλα τη σκουπα με ενα ειδικο βουρτσακι και τα κανα λαμπικο.

Πως λεει η διαφημιση τη θυμαστε?.Η σκουπα philips ρουφαει τη σκονη....απο μακρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.