Jump to content



HELP!!!Είναι δυνατό να αρχίσει σιγά σιγά να ζητά περισσότερο ρεύμα?


schumifer1442169067

Recommended Posts

Πολύ περιληπτικά, ενώ δούλευε επί 3 μήνες 24/7 φολντάροντας ο επεξεργαστής μου αποφάσισε ότι πλέον δε θα είναι σταθερός εκεί που άντεχε ακόμη και το καλοκαίρι.Πριν λίγες μέρες κατέβασα 1-2 το fsb και σταθεροποιήθηκε (ο ασθενής-λολ).Και πάλι όμως σήμερα φάνηκε να ξαναπέφτει η σταθερότητα σε χαμηλό επίπεδο.Τίποτα απολύτως δεν έχει αλλάξει στο setup του μηχανήματος.Ίσα ίσα που μπήκε καλύτερη μνήμη η οποία δεν είχε αντίρρηση σε πολύωρο memtest με πιο σφικτούς χρονισμούς από ότι χρησιμοποιώ. Ο μόνος τρόπος να σταθεροποιηθεί είναι να δώσω ρεύμα.Οι θερμοκρασίες μου είναι αρκετά χαμηλές και θα μπορούσε κανείς να πει -δώσε- αλλά είναι ήδη στο 1.75 από ΒΙΟΣ 1.80 από Σπίντφαν .

Θερμοκρασία 33-34 σε πλήρες φορτίο 2000+ @ 2150.

Ρε παιδιά τι γίνεται ?πεθαίνει σιγά σιγά? -αυτός ο θερμικός θάνατος τόσο γρήγορα επέρχεται?

Δεν καταλαβαίνω το ότι 3 μήνες δε σταμάταγε το φολντάρισμα και τώρα κολλάει σε 1-2 ώρες ως 25-30 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Μαμώτο τα πράγματα δεν είναι καθόλου ευοίωνα. Είμαι πλέον με 1.80 ρεύμα από ΒΙΟΣ και μπορώ μόνο 173 fsb (πριν με 1,75 ήμουν χαλαρός 172 και έβγαζε SPi στα 176)

Ρε παιδιά είναι σα να ήρθε το καλοκαίρι με 40άρες .Μόνο που έχω 35 σε πλήρε φορτίο.Λυπηθείτε με και δώστε καμμά απάντηση.Προβλέπω μεθαύριο να αντέχει μόνο default

Link to comment
Share on other sites

Δε δοκιμαζεις κανενα CPU Stretcher??

Τοσα threads εχω ανοιξει εφτιαξα το προγραμμα αυτο για να λειτουργει ως φαρμακο οταν ξεχαρβαλωνοταν ο Α64...

Και πραγματι κανει δουλεια.

Ο emnezia που εχει Ρ4 ειδε καλυτερα αποτελεσματα και καταφερε να δινει και μεγαλυτερα Vcore απο οτι παλιοτερα.

Διαβασε τα FAQ που εχω δωσει απο το λινκ της υπογραφης.... :048:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι θέμα μηνμών. Τώρα εσύ έχεις και VIA όχι NForce2 όπως είχα εγώ, αλλά όταν είχα πάει από 2Χ256 DDR333 CL3 Infineon σε 2Χ512 DDR400 CL2.5 Kingston είδα αρκετές αστάθιες εκεί που ήμουν 200% rock stable. Άσε όλο το βράδυ το memtest να τρέχει. Εμένα μπορεί στις 3-4 ώρες testing να μου πέταγε 1 και μόνο λαθάκι ίσα ίσα για να μου την σπάσει, αλλά αυτό το λαθάκι στα Windows μπορεί να είναι κάτι ποιο σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρε John αυτό σκέφτηκα πρώτο αλλά όταν δε βγάζουν σφάλματα σε 15-20 κύκλους μεμτεστ με πιο σφικτούς χρονισμούς τότε πώς να τις κατηγορήσεις?

@ΣεανΚον--->>>ψήνινγκ,καρβουδίζινγκ να δούμε τι θα βγει.Πόσες ώρες?Lowest ZZZ=1

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρε John αυτό σκέφτηκα πρώτο αλλά όταν δε βγάζουν σφάλματα σε 15-20 κύκλους μεμτεστ με πιο σφικτούς χρονισμούς τότε πώς να τις κατηγορήσεις?

@ΣεανΚον--->>>ψήνινγκ,καρβουδίζινγκ να δούμε τι θα βγει.Πόσες ώρες?Lowest ZZZ=1

Μου έχει τύχει μνήμη να δουλεύει καλύτερα με χαμηλότερα timmings. Οπότε ξανά memtest όποτε άλλαζεις timmings.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα το δεις στην πραξη.

Περιγραφω νομιζω αναλυτικα τις οδηγιες αλλα και τις μεχρι τωρα εμπειριες.

Διαβαζε και τι λεει κι ο emnezia.

Παντως προτεινω 12ωρο κατ' ελαχιστο στρωσιμο και φυσικα να τον ξεκουραζεις.

Διαλεξε ενα FSB λιγο μεγαλυτερο (μην το παρακανεις) βαλε ΖΖΖ=1 και low priority κι αν περασει το στρωσιμο ανεβα παραπανω MHz μεχρι που να φτασεις τοιχο.

Ε στο νεο ΜSF με το δεδομενο προγραμμα και τις ιδιες ρυθμισεις συνεχισε λιγο το καψιμο κι εχεις ελπιδες να τον επαναφερεις στα συγκαλα του.

Παντως το hardware θελει γυμναστικη κι εχω πει 100000 φορες οταν πιασεις καποιο MSF δεν το χαμηλωνεις. :027:

Ομως τσεκαρε αν περναει στο ιδιο MSF οπως παλιοτερα το SuperPi με διαιρετη στις μνημες.

Γιατι το error σε SuperPi δε σημαινει οτι φταιει ο επεξεργαστης μπορει να φταινει κι οι μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι οι Twinmos με 2.5 3 3 8 στα 200.Εγώ τις δουλεύω στα 172.Έβγαλα και τα αυτοκολλητάκια μπας και ζεσταίνονταν τα συγκεκριμένα τσιπάκια που καλύπτονταν.Να τις πάω πίσω στο e-shop να δηλώσω ασυμβατότητα και να πάρω τις samsung gold?Ή να βάλω ψυκτράκια?

Δεν έχω ρε παιδιά μηχάνημα με 250 fsb και γιαυτό δε θέλω να σκάσω 50-60 ευρώ για ένα ντιμμάκι 256 μέγα.

Υπόψη το πολύωρο μεμτεστ το έκανα με 172 @2-3-2-6 και ήταν χωρίς σφάλματα.Ακόμη κι όταν έβαλα 3-9-9-15 πάλι κόλλαγε!

Πάντως για να το ρωτήσω κι αυτό: Είχα διαβάσει ότι ο θερμικός θάνατος των τσιπ είναι πραγματικότητα ,ιδιαίτερα για τσιπάκια που πιέζονται και ζεσταίνονται .Απλά ή αναφορά έλεγε περί διάρκειας ετών .Η δικιά σας εμπειρία σε σχέση με τον thermal death ποια είναι? Έχετε διαπιστώσει επεξεργαστές ή μνήμες σιγά σιγά αλλά σταθερά να δηλώνουν παραίτηση?

@ΣεανΚον. Τώρα είμαι με 1.80 από ΒΙΟΣ ,να επιστρέψω στο 1.75 που ήμουν πριν (μέγιστη σταθερή συχνότητα 174,μέγιστο ποστ παραθύρια με ΣΠι 1Μ 176-πάντα πριν το τραμπάκουλο) ή να το στρώσω σε αυτά τα βολτ (που δεν έχω τις αντίστοιχες τιμές)?(Θενξ)

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ πάρει Twinmos από το e-shop και είχα αρκετά προβλήματα με την A7N8X-Deluxe. Τις άλλαξα με τις Kingston. Αν και δεν ήμουν ούτε και με αυτές 100% ευχαριστημένος ( αθάνατον ΝForce2 ) ήταν σαφώς σταθερότερες.

Και οι άτιμες οι Twinmos είχαν και συνεχόμενα S/N.

Link to comment
Share on other sites

Είχα γενικά σφάλματα στο memtest αν δεν ανέβαζα ρεύμα στο 2.9 τουλάχιστον. Ακόμα και ασύγχρονα είχε πρόβλημα. Αλλά μάλλον έφταιγε το NForce2.

Το ότι όμως είχα προβλήματα με 2 διαφορετικές μητρικές με NForce2 ( ASUS + Albatron ) με έκανα να κοιτάω και προς μνήμες μεριά. Για αυτό και πήρα τις Kingston.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ο επεξεργαστης σου ειναι ξεκλειδωτος??

Αν ναι τοτε γιατι δε χαμηλωνεις τον πολλαπλασιαστη και να εχεις ας πουμε 7Χ200=1/4GHz οποτε για την ασταθεια θα ευθυνονται οι μνημες....

Κατεβασε (αν δεν το εχεις κανει ηδη) το General FAQ απο τον "Οδηγο αναφορας για καθε PC User" ειναι 22ο ποστ.

Αν δεν ειναι ξεκλειδωτος βαλε διαιρετη στις μνημες.

Ομως σε πολλες περιτπωσεις οι μητρικες με διαιρετες και διαφορα timings κανουν @@ριες.

Τα περιγραφω ολα στο General FAQ ο,τι στραβα κι αναποδα ειδα δε χρηζει να τα επαναλαβω κι εδω.

Αυτες οι μνημες πηγαιναν 199 FSB 2.5-3-3-8 με το ABIT NF7-S v2.0 με 2.984 Vdimm πολυμετρημενο.

Οποτε αποφανσου τι ευθυνεται για ασταθεια γιατι αν ειναι οι μνημες σου τοτε δεν εχει νοημα να χρησιμοποιεις τον CPU Stretcher.

Για το thermal death δεν ξερω τι να πω δε με απασχολει ετσι κι αλλιως αφου καθε τοσο αναβαθμιζομαι. :106:

Βαλε 1.74 βολτ μεσω BIOS και καψε τον στα 174.

Αν περασει ΟΚ 12 ωρες (ΖΖΖ=0 Normal Priority) βαλε 175 την επομενη ημερα, 176, 177 μεχρι να βρει τοιχο.

Εκει που θα γινει η @@ρια βαλε +1ΜΗz παραπανω και τρεξε τον με ZZZ=1, Lower Priority και ξαναδοκιμασε αν κερδισες κατι.

Αλλα βρες τα ορια των μνημων 10000000000%....

Το SuperPi 1M δεν ενδεικνειται τρεχεις 4Μ τουλαχιστον για να χαρτογραφησεις το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μου κλειδώσανε τον επεξεργαστή και πετάξανε το κλειδί στον ωκεανό.Αλλά το ξεπερνάω αυτό άμα χρειαστεί(http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=3312).

Το θέμα με τις μνήμες δεν μπορώ να το φανταστώ πια!Αφού πέταξα τους χρονισμούς στα τάρταρα και έριξα λιγάκι και το fsb και πάλι είχα κόλλημα.Είναι δυνατόν σε μνήμη 2,5-3-3-8 @200(SPD) να την τρέχω 3-5-5-9 @ 170 και να φταίει η κακομοίρα ,τη στιγμή που βγάζει πολύωρο μεμτεστ με 2-3-2-6 @172?????

Μακάρι να βγει ότι φταίει η μνήμη (είναι το δεύτερο ντιμάκι Twinmos στο τρίτο καίγεται.)

Θα κάνω τα κόλπα σου και θα επιστρέψω Κύριε ΣεανΚον

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ατυχήσαμε.Αποτελέσματα δεν υπήρξαν.Ο CPU Strecher δούλεψε υπερωρίες αλλά δυστυχώς ...Δεν ξέρω πώς αυτό μπορεί να μην είναι ζήτημα του επεξεργαστή.Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τα βγάλω και να τα ξαναβάλω όλα μπας και το δει διαφορετικά.

Η μόνη πιθανότητα να τα ρίξω στη μνήμη - καθότι την περίοδο που τη φόρτωσα ξεκίνησαν τα περίεργα τελικά - είναι να παίζει ασυμβατότητα με τη μητρική.Αλλά ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσω είναι να επιστρέψω τη μνήμη ως ασύμβατη με το ρίσκο να με βρίσουν πια οι άνθρωποι.

Αν προκύψει κάτι καινούργιο θα ενημερώσω.

ευχαριστώ πολύ για τη μέχρι τώρα βοήθεια και -φυσικά - είμαι ανοιχτός σε νέες προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

οκ αμέσως επόμενο ,ευχαριστώ Τάσο.(Νόμιζα ότι προτιμάται το άλλο memtest).Είμαι σχολή και έχω αφήσει το τοστ να το ψήσει μπας και γίνει τίποτα.Σε λίγες ώρες θα ενημερώσω.Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο πρόγραμμα Θορ ,βέβαια η συγκεκριμένη μητρική έχει ψείρες για mosfet αλλά θα ρίξω ένα βλέφαρο σε όλα μόλις τα ανοίξω-άντε πάλι...

Όπως πάντα θα ενημερώσω .Και ευχαριστώ πάλι για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.