Jump to content



Σκληρός..Τροφοδοτικό..Καλώδιο..Επαφές..Μάγια??HELP !!!!!!


subneo

Recommended Posts

Έτσι στα καλά καθούμενα άρχισε το σύστημα να μου κάνει κάτι κουλά!

Όταν ανοίγω τον υπολογιστή βλέπει κανονικά τον Maxtor ata133 αλλά όταν ετοιμάζεται να δείξει το logo Win XP έχω την παύλα πάνω αριστερά να αναβοσβήνει και μετά από μισό λεπτό μου βγάζει το μήνυμα ότι πρέπει να βάλω μια σωστή συσκευή να κάνω boot…

Λέω αυτό ήταν.. πάει ο σκληρός ( τον έχω από το 1999-2000)

Κάνω επανεκκίνηση με ανοιχτό το πλαϊνό και όταν μου βγάζει πάλι την παύλα πειράζω την καλώδιοταινία πιέζοντας την προς τα κάτω (όχι προς τα μέσα αφού ήταν οκ) και βλέπω τα παράθυρα να φορτώνουν κανονικά..

Όταν τελικά μπήκα στην επιφάνια εργασίας άφησα την καλώδιοταινία και όλα δούλευαν ρολόι μόνο που ο σκληρός είχε πέσει σε PIO MODE..

Α.. οκ σκέφτομαι…το καλώδιο φταίει.. κλείνω και το αλλάζω..

Αμ δε! Ακριβώς τα ίδια..

Ξεσυνέδεσα μετά όλες τις συσκευές αλλά πάλι τα ίδια..

Τι παίζει ρε παιδιά?

Πάει για πέταμα ο 40αρης έτσι για πλάκα?!?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως χρειαζεται ενα μικρο χειρουργιο στον σκληρο? να δεις μηπως παιζει τπτ στις επαφες στα πινακια με την πλακετα? μου εχει τυχει...με περιπου παρομοια συμπεριφορα του σκληρου...

Αλλα μετα απο λιγο δουλευε κανονικα...:D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον ΚΤΜ αφού όταν πίεσες την καλωδιοταινία σου δούλεψε. Ρίξε μια ματιά στον δίσκο να δεις αν κάποιο pin είναι χαλαρό ή τίποτα τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πείτε με άσχετο αλλά όταν πήγα να βάλω σε φίλο ,νέο 80άρη με τρεις διαφορετικές πλεξούδες μου έβγαζε primary master fail. Μετά από αρκετή κρυολουσία και λίγο πριν πάρω τον σκληρό για επιστροφή έκανα BIOS REESET και ηρέμησα

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είναι και στα καλά καθούμενα. 5 χρόνια για τον Maxtor θα πρέπει να είναι νέο ρεκόρ.

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις έναν 80άρη τώρα που έχουν πεσει οι τιμές στους σκληρούς κια είναι και αθόρυβοι και αν καταφέρεις και βγάλεις άκρη με τον 40άρη κράτα τον για 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 200αρι Maxtor sata και ψάχνω να βρω έναν άλλο να τον αδειάσω ώστε να μπορώ να κάνω format..Partition κτλ…

Αν ήξερα ότι χτύπησε ο 40αρης θα το είχα πάρει απόφαση αλλά τώρα καταλαβαίνω ότι μάλλον κάπου δεν πατάει καλά και για αυτό το ψάχνω…

Έχω και αρκετά πράγματα που θέλω να κρατήσω αλλά δεν γίνεται γιατί κατά την αντιγραφή μου βγάζει σφάλματα…

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. το βρήκα!

Ένα pinακι δεν πατούσε…

Δεν έχω ιδέα πως σηκώθηκε…ίσως από την ζέστη…

Τώρα πρέπει να βρω ένα τρόπο να το κάνω να πατάει…

Έχει σηκωθεί εξωτερικά κάτω από την καλώδιοταινία…

Ο δίσκος είναι ακόμα σε PIO MODE αλλά μάλλον δεν θα πατά τέλεια το pinακι…

Thanks σε όλους…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.