Jump to content



Kingston 2x256 και αγορα καινουριας μνημης


tonis

Recommended Posts

Εχω 2 Dimmακια 256 ddr 400 Kingston cl 2,5 και θελω να αγορασω 2 ακομα να τα κανω G ρωτησα στο e-shop Λαρισα και μου ειπαν πως θα πρεπει να φορανε τα ιδια τσιπακια οι καινουριες μνημες με τις παλιες για να δουλεψουν dual. ισχυει ή οχι? οι δικες μου φορανε το BH-5.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο site.

Ναι σωστα σου ειπαν, πρεπει να ειναι ιδια τα τσιπακια, και επισης πρεπει να δεις αν η μητρικη σου δεχεται να ειναι full και τα 4 dimm και για τυχον ασυμβατοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο site.

Ναι σωστα σου ειπαν, πρεπει να ειναι ιδια τα τσιπακια, και επισης πρεπει να δεις αν η μητρικη σου δεχεται να ειναι full και τα 4 dimm και για τυχον ασυμβατοτητες.

Ε?????εγω δλδ γιατι εχω μια oτι κατσει μαρκες στον p4 και δουλευουν μια χαρα dual ??????????

μονο για dual-side ξερω.οχι και για chipaκια... :108:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να πουλησεις τις 2χ256 και να παρεις 2χ512 για να μην μπλεξεις.

πουλιουνται oi bh ??? :040:

Αν και απο την αλλη εχεις δικιο γιατι αμα βαλει και αλλες μνημες (οχι τοσο καλες οσο οι bh)μεσα τοτε τι ρολο θα βαραν και οι bh.... :033:

Link to comment
Share on other sites

οι θεσεις για μνημες ειναι 6 δηλαδη 3+3 για dual. να τις πουλησω δεν μου παει,ασε που δεν με συμφερει. Ελεγα να παρω αυτες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554759

ομως τι τσιπακι να φορανε;θα εχω τελικα προβλημα αν εχουν διαφορετικο τσιπακι;

Link to comment
Share on other sites

Εαν πρόκειται για Intel 865-875, λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ειδικά εαν είναι ανά ζεύγη ίδιες. Και αφού έχεις και 6 θέσεις dimm, μπορείς να προσθέσεις και άλλες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να φορανε ιδια τσιπακια γιατι υπαρχει περιπτωση να μεν να φρεναρουν τα δε.

στη περιπτωση σου εαν το αλλο ζευγος δεν ειναι bh5 θα κρατανε πολυ πισω τα bh5 που εχουν καλες προοπτικες με το αναλογο ρευμα,απτη αλλη εαν δεν σκεφτεσαι το κλοκαρισμα του δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Αν κ καλο θα ειναι να σιγουρευτεις οτι ειναι "συμβατα" μεταξυ τους τα διαφορετικα τσιπακια γιατι οντως υπαρχει μια περιπτωση να μην συνεργαστουνε.

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο θα είναι να σου δουλέψουν κανονικά ας είναι και διαφορετικές αρκεί να ορίσεις manual τα timmings. To αρνητικό είναι ο υπερχρονισμός σου θα περιοριστεί στο max. overclock του χειρότερου σε overclocking ζεύγους μνημών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.