Jump to content



Scanner... Ωραία , ποιό και γιατι?


Greek

Recommended Posts

Λοιπόν όπωε λέει και ο τίτλος πάμε για ένα scanner απλό και βολικό μέχρι 90-100 ευρά.

Μέχρι στιγμής έχουμε 3 υποψιν μας τα εξής

Canon 87 euro

ΕPSON 99euro

HP 3950 95ευρώ

Προς το παρόν συγκλίνω προς Canon μεριά λόγω και ότι μπορεί να σκαννάρει κάθετα πράγμα που χωροταξικά είναι πολύ βολικό . Από την άλλη οι υπόλοιποι σκανάρουν διαφάνειες και slides/αρνητικά (ΗΡ) ενώ ο EPSON έχει διπλάσια ανάλυση και καλύτερη ταχύτητα.

Τι προτείνεται ή έχεται ακούσει?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω 2 canon πηρα τελευταια. Αυτον τον 35 για μενα (και εναν 20αρη για συγγενη)

τα συν που μετρησαν για μενα ειναι το παρα πολυ λεπτο, αλλα και στις αλλες διαστασεις μικρο μεγεθος, και η απουσια ξεχωριστης τροφοδοσιας (παιρνει απο το USB ρευμα).

Επιπλεον ο 35αρης ειναι πολυ γρηγορος, δεν ξερω αν θα καταλαβεις διαφορα απο αλλον

τωρα για αναλυση, εγω προσωπικα αποκλειεται ποτε να χρησιμοποιησω τη max οποτε δεν εψαχνα και για παραπανω :003:

slides και αρνητικα υπαρχει πραγματι περιπτωση να σκαναρεις ποτε?

ο αδελφος μου εσκασε πανω απο 100.000 (οταν ειχαμε ακομα τις δραχμες) για να παρει εναν τετοιο Agfa scanner και αναθεμα αν εχει ποτε χρησιμοποιησει το χαρακτηριστικο αυτο. Τα πιο πεταμενα λεφτα ηταν.

Τωρα βεβαια αν η τιμη ειναι παραπλησια αλλαζει το θεμα, αλλα καλυτερα να ιεραρχισεις τις προτεραιοτητες σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα προτεινα τον epson... Το γιατι δεν μπορω να το δικαιολογησω... Απλα πριν απο 2-3 μηνες που ειχα μπριζωθει να παρω και εψαχνα παντου, ειχα καταληξει οτι εχει καλη τεχνολογια η epson στα χερια της με την νεα της σειρα. Σιγουρα καλυτερη απο την lide (canon) και της ΗΡ. Ειχα καταληξει στο μεγαλυτερο 3170 μοντελο (αλλα μετα επεσαν εξοδα και πηρα εκ των 3 το πλεον επιμηκες). Δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε αλλα την epson την εμπιστευομαι. Ρωτα τον maddoctor που πηρε epson αν κανει καλη δουλεια. Μου ειχε πει οτι ηταν ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως έχω πάρει Epson.Βέβαια το μοντέλο που έχω πάρει είναι πιο ακριβό (Epson Perfection 2580 photo) από αυτό που έχεις εδώ , αλλά εγώ πάντως έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.Γενικώς προτιμώ την epson (εκτυπωτή + scanner).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόσοι από εδώ μέσα θα χρησιμοποιούν δικαιολογημένα σε καθημερινή βάση τις αναλύσεις αυτών των scanners? Εγώ με το 5ετίας HP SCanjet 3300 δεν έχω καποιο παράπονο (εκτός από το ότι μερικές φορές μου σκανάρει μαυρίλες αλλά συμβαίνουν αυτά όταν τρώει τούμπες)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τις αναλυσεις δεν τις θελεις για τις σελιδες, σχηματα ή εστω και φωτο που σκαναρεις. Οι αναλυσεις οι μεγαλες χρειαζονται στα slides/negatives. Εκει η επιφανεια ειναι 3χ3 εκ οποτε βαζεις το 2400χ4800 και σου βγαζει ενα (απλα) αξιοπρεπες αποτελεσμα. Φυσικα υπαρχουν κι αλλες χρησεις για τα μεγαλα dpi... zoom in σε ενα σημειο μιας φωτο...κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην μένετε με την απορία , προκρίθηκε με συνοπτικές διαδικασίες ο Canon.

Κύρια πλεονεκτήματα το μικρό μέγεθος , η εμφάνιση (ταιριάζει με το ΗΡ 7760 και το Thermarock κουτί) και η δυνατότητα να το τοποθθετείς κάθετα και να σκαννάρεις.

Σαν μηχάνημα είναι αρκετά γρήγορο για τα λεφτά του και τα προγράμματα που ερχονται μαζί ικανοποιητικά.

Δεν με ικανοποιήσε όμως στο θέμα εγκατάστασης. έφαγα πάνω απο μιση ώρα για να καταφέρω να το κάνω να δουλέψει γιατί κάποιο λόγο δεν έβρισκε τους drivers (ΤWAIN) και όταν τελικά τα καταφερα (ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως) παραμένει το κίτρινο σήμα στον Device Manager στις USB Συσκευες.

Αναμένετε διεξοδική μελέτη μέσα στο Σ/Κ με OCR & photo scanning.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην μένετε με την απορία , προκρίθηκε με συνοπτικές διαδικασίες ο Canon.

Κύρια πλεονεκτήματα το μικρό μέγεθος , η εμφάνιση (ταιριάζει με το ΗΡ 7760 και το Thermarock κουτί) και η δυνατότητα να το τοποθθετείς κάθετα και να σκαννάρεις.

Σαν μηχάνημα είναι αρκετά γρήγορο για τα λεφτά του και τα προγράμματα που ερχονται μαζί ικανοποιητικά.

Δεν με ικανοποιήσε όμως στο θέμα εγκατάστασης. έφαγα πάνω απο μιση ώρα για να καταφέρω να το κάνω να δουλέψει γιατί κάποιο λόγο δεν έβρισκε τους drivers (ΤWAIN) και όταν τελικά τα καταφερα (ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως) παραμένει το κίτρινο σήμα στον Device Manager στις USB Συσκευες.

Αναμένετε διεξοδική μελέτη μέσα στο Σ/Κ με OCR & photo scanning.

Ακολούθησες τις οδηγίες εγκατάστασης!?Όλοι οι scanner είναι πολύ ευαίσθητοι σε αυτό το θέμα.Έτσι πχ σε πολλούς πρέπει π΄ρωτα να εγκαταστήσεις τους drivers και το λογισμικό και μετά να τον ανοίξεις, ενώ σε λίγους άλλους δεν χρειάζεται.Μπορεί για αυτό.....Δοκίμασε ακόμα από το site της canon για κανά driver update, μπορεί να το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αι οδηγίαι εγκατάστασης αναλώνονται στο ότι'' βάλτε το cd μέσα και θα ξεκινήσει μόνο του 4 εφαρμογές'' . Το αυτό και σε καμμιά 15αριά άλλες γλώσσες..... το ίδιο και από το site της Canon!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρα και εγω το ιδιο scanneraki.Απο΄τι διαβασα στις οδηγειες πρωτα βαζουμε το λογισμικο και μετα το συνδεουμε με το pc.Το βραδυ θα το κανω και γω εγκατασταση και θα σας πω αφου τωρα ειμαι στην δουλεια :013:

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα την εγκατασταση του canon μου.Εμενα εγινε ευκολα χωρις κανενα προβλημα και απο τι μπορω να διακρινω εχει καλι ποιοτητα.Ειναι η πρωτη μου επαφη με την canon και μου φαινεται θα πεταξω απο το παραθυρο τον epson και θα παω να παρω εναν canon εκτυπωτη :030: :030:

Link to comment
Share on other sites

Όχι cannon LIDE 35 διότι δεν υποστηρίζεται από SANE (linux).

Όχι epson PERFECTION 2480 διότι δεν υποστηρίζεται από SANE (linux).

Όχι hp ScanJet 3970c διότι δεν υποστηρίζεται από SANE (linux).

http://www.sane-project.org/cgi-bin/driver.pl

P.S. Δεν είναι χουσούρι του linux που δεν υποστηρίζονται μερικά scanners. Απλά οι κατασκευάστριες εταιρείες ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΘΕΝΤΑΙ να φτιάξουν "drivers" για linux.

Kαι το ειρωνικό της υπόθεσης είναι πως άλλα μοντέλα της ίδιας εταιρείας, υποστηρίζονται. Και σαν να μην έφτανε αυτό, υποτίθεται πως πλέον τα καινούρια μοντέλα πρέπει να έχουν υποστήριξη ΚΑΙ για linux. Σου προτείνω να σκεφτείς και κάποιο άλλο μοντέλο σαρωτή, καθώς τα συγκεκριμένα φωνάζουν: WINDOWS ONLY.....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφονησω μαζι σου cv01302. Αυτο ισχυει στην περιπτωση που καπιος θελει να το τρεξει σε Linux.Εαν καποιον δεν τον ενδιαφερει αυτη η χρηστικοτητα του σαρωτη νομιζω οτι δεν θα επρεπε να τα αποκλεισει.Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη.Αλλα νομιζω σαν μηχανηματα οτι το Canon ειναι πιστολι :067: Η υποστιριξη ειναι αλλο θεμα :101:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.