Jump to content



3,500+ overclocking


aris-the-wild-tweaker

Recommended Posts

Αν αυξησω λιγο τη συχνοτητα του επεξεργαστη και της τασσης του ρευματος υπαρχει μεγαλος κινδινος για καταστροφη?Οι θερμοκρασιες χωρις tuning ειναι ~37 σε απλη κατασταση και ~42 σε 100% λειτουργεια. :028:

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια απλα μην περασεις τα 1.6V αν εχεις την stock ψυκτρα και προσπαθησε να μηνεις κατω απο τους 55C........
Ποσο να αυξησω τη cpu.Απο 11x200 11x230 με 1.6V το Vcore?Πως θα διαπιστωσω αν ειναι σταθερο το pc μου.Αυτο το cpu stability tester φαινεται καλο αλλα δεν ξερω πως να το εγκαταστησω

:confused: Το super pi στο 1m 42s απλο kai 35s λιγο tuned ειναι καλη επιδοση ή ειμαι για πεταμα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Eσυ λες να τον πας τον CPU των ρωτησες αν θελει.....LOL

Αν και οι οδηγοι τα λενε ολα ανεβασε το αρχικα με την κανονικη ταση και δοκιμαζε με Prime95/Loops 3Dmark2001 /Gaming και μετα ανεβασε την ταση με 0.025V την φορα καλα θα ηταν να μην περασεις τα 1.65V με την default ψυκτρα και εμενα πανω απο 50 δνε μου αρεσουν οι θερμοκρασιες..........

Link to comment
Share on other sites

[ Πως θα διαπιστωσω αν ειναι σταθερο το pc μου ]

Μη στεναχωριεσαι αν δεν ειναι σταθερό θα σου δώσει εκεινο να το καταλαβεις...:D

superPi 32Mb,toast,prime,10 3dmark 0X cpu test,memtest,;αν καποιο απ αυτά βγαζει errors παει να πει ότι κατι παει στραβα....

Στανταρ τροπος για να κανεις o/c δε υπάρχει...οπότε κανενας δε θα σου πει με ακρίβεια κανε αυτο κανε εκεινο και θα πετυχει...

Εγω για παραδειγμα βρισκω τα όρια σε fsb για μνημες,ΗΤ,cpu κτλ και μετα με τις αναλογες επεμβασεις προσπαθω να βγαλω το καλυτερο συνδιασμό...

Απλά όπως είπαν τα παιδια μην ανεβάσεις το Vcore πανω απο 1,6(εγω για 24/7 δε παω πανω απο 1,52 με αερα) , μη ξεχασεις το agp/pci lock να ειναι στα 66 ή 67(σε μερικα mobo δουλευει μονο αν ειναι 67) και φυσικά παντα να προσεχεις τις θερμοκρασίες σου...

Θα ήταν χρήσιμο να μαθεις τη σχεση εξαρτησης του FSB του επεξεργαστη και πως επιρεάζει τις μνημες και το HT καθως και πως υπολογίζεις το καθε ενα απ αυτα...

Κάθε επεξεργαστης ειναι διαφορετικός οπότε δε μπορεις να ξερεις πόσο θα πάει κανοντας o/c μπορει να φτασει τα 2,9 μπορει και τα 2,3....Αυτο διαχωρίζει τις μπανανες απ τα διαμαντια!!

Vcore ανεβάζεις μόνο όταν δεις αστάθεια η οποία δεν οφείλεται σε άλλο λόγο!!!

και παλί όμως αν δεις ότι ανεβασες 0,1V και δε σταθεροποιήθηκε τότε μαλλον έχεις βρει τα όρια του επεξεργαστή σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moυ ηρθε pre-installed.Δεν τον εχω ανοιξει ουτε προκειτε για αρκετο καιρο.Ετσι δεν μπορω να ξερω τα stepping.Ή μπορω?Νομιζω οτι το Motherboard Monitor βρισκει το Stepping.Ή μου φαινεται?Τεσπα,θα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.