Jump to content



Winchester Oc Database


Atari[Xp+]

Recommended Posts

Βασικά όλα τα προγράμματα πρακτικά τα ίδια τσίπσετ διαβάζουνε οπότε πώς να μεταφράσουνε κάποιο reading διαφορετικά?

To ίδιο τσίπ διαβάζουνε αλλά πως ? ? επίσης έχουν και κάτι bugs τεράστια σχεδόν όλα τα διαγνωστικά απο mbm5 το οποίο δεν λεεί σωστα τα ρευματα , εώς το speedfan που μου λεει στο msi τουλάχιστον ότι ο ανεμιστήρας του chipset είναι στις 100.000rpm . . . . . .

Της msi το utility παράδειγμα moy έδειχνε μερικές φορές τον winnie πιό ζεστό στα 2.45ghz@1.34vcore απ' ότι στα 2.8>@1.6!!!vcore [αδύνατον] ... αυτό πως το εξηγείς λοιπόν ? Και αυτό που ήρθε στο cd της mobo , και το κατεβασμένο απο το site της .,

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Winchester 3000+ CBBID 0504 EPHW...

mobo: Gigabyte K8NXP-9 (939) Nvidia 4 Ultra

ram: 2x512 TwinMos PC3200

Τα μέχρις στιγμής αποτελέσματα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ αποκαρδιωτικά.

Το ανώτερο που έχω φτάσει είναι 8χ275 = 2200 με τη ram στα 133 και το HT στο 3x

Αν αφήσω το multiplier στο 9 τότε δεν πάει πάνω από 210.

Όπως καταλαβαίνετε ούτε καν μπήκα στον κόπο να τον τεστάρω στα 2200 για σταθερότητα...χαχαχαχαχ

Εκτός και αν κάνω εγώ κάποια μαμακία...η cpu είναι για τα μπάζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε spresv, δεν είσαι χθεσινός. Ξέρεις πολύ καλά οτι δεν είναι όλα τα κομμάτια ίδια. Ακόμα και από το ίδιο stepping μπορεί να βγει καλό κομμάτι μπορεί να βγει και κακό κομμάτι. Αν ο δικός σου ήταν ας πούμε στην άκρη του waffer (ξέρεις, πάνω στο τόξο, από τα κομμάτια που πετάνε ;) ) είναι λογικό να μην κλοκάρει και τόσο καλά...

Link to comment
Share on other sites

για 0450 TPCW, ξέρει κανείς τι παίζει?

Καλό stepping απ όσο εχω δει σε άλλους αλλά και σε μενα!

Ο δικός μου παιζει στα [10x260]2600Mhz με 1,5V rock stable αλλά στα 2700 μου εκανε πολλά νερα...Ισως ήταν θεμα μητρικής αλλα δε το πολυ εψαξα αφου τα 2,6Ghz ήταν και ο αρχικός μου στόχος!

Σε γενικές γραμμες όμως νομίζω ότι ειναι καλό κομματι...

Link to comment
Share on other sites

Καλό stepping απ όσο εχω δει σε άλλους αλλά και σε μενα!

Ο δικός μου παιζει στα [10x260]2600Mhz με 1,5V rock stable αλλά στα 2700 μου εκανε πολλά νερα...Ισως ήταν θεμα μητρικής αλλα δε το πολυ εψαξα αφου τα 2,6Ghz ήταν και ο αρχικός μου στόχος!

Σε γενικές γραμμες όμως νομίζω ότι ειναι καλό κομματι...

τον είχα πάρει τελικά, δεν έβρισκα καλύτερο. μέχρι 2800 δοκίμασα με 1,65. prime stable δεν πρέπει να είναι και δεν έχω κάνει δοκιμές εκτός από 2500 με 1,4V γιατί δεν έχω καταλήξει που θα τον αφήσω καθώς δεν έχω τσεκάρει ακόμα τις μνήμες.

Γενικά μια χαρά είναι...

post-165-1442174009,6469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τρέξει ακόμα prime στα 2800, βγάζει όμως spi 32Μ, prime μόνο στα 2500 δοκίμασα με default τάση όπου ήταν εντάξει και τον άφησα προσωρινά μέχρι να δοκιμάσω και τις μνήμες.

ψύξη έβαλα κατευθείαν XP120

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/attachment.php?attachmentid=4775

βαρέθηκα να κάνω δοκιμές και με την στοκ.

πάνω που σκεφτόμουν σοβαρά να δοκιμάσω υδρόψυξη αλλά πιστεύω τώρα είναι άχρηστη το σύστημα με τρεις 12αρηδες είναι αθόρυβο και οι θερμοκρασίες full load δεν έχουν χτυπήσει ακόμα ούτε 40, έτσι δέιχνει τουλάχιστον η DFI.

Link to comment
Share on other sites

2800 ουσιαστικά max post με 1,65 πόσο παραπάνω τάση να του ρίξω ήδη είναι 0,25 πάνω από τα default. με 1,61 δεν μπούταρε στα 2800 οπότε δεν πρέπει να είναι prime stable εκεί. με 1,7 δεν μπούταρε πάντως στα 2840.

Link to comment
Share on other sites

']Ψάχνοντας το max post.

εντυπωσιακό. σου έκατσε άριστο κομμάτι. βγάζει κανένα bench εκεί? αλήθεια πόσο έχεις ορίσει την τάση από το bios? για να βγάζει το cpuz 1,76 φαντάζομαι πως είναι πολύ ψηλότερα.

προσωπικά πάντως δεν μπαίνω στο κυνήγι και του τελευταίου MHz, ρίχνοντας ηλεκτροσοκ για ένα screenshot, μου αρκεί να δω τη συμπεριφορά μέχρι ένα όριο κάπως παραπάνω από το όριο ασφάλειας και ξαναγυρνάω μετά στο όριο ασφαλείας για καθημερινή χρήση. πχ 1,75-1,8 είχα για XP και μάλλον 1,5-1,55 λίγο πάνω από 2700 θα αφήσω τον winnie. Δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν οι άλλοι το κάνουν αυτό απλώς σου λέω την τακτική που ακολουθώ για "ασφαλές" overclocking, επειδή πριν με ρώτησες αν είναι το maxpost του επεξεργαστή μου. βέβαια αν μου καθόταν καμία μπανάνα κομμάτι που θα ήθελε για παράδειγμα 1,7V για 2400 θα του τα έριχνα στα αυτιά :072:

Link to comment
Share on other sites

Τα benchs τα έχω καταργήσει μέχρι να πάρω μνήμες να bencharw σαν άνθρωπος ,,, με αυτές που έχω , γίνεται ότι ναναι . Πραγματικά χειρότερες δεν πιστευω να υπάρχουν στα pc3200 . Όποιον διαιρέτη θέλουν ακούνε .

Συνοπτικά στα 2.8ghz~ βγάζει όλα τα bench πλην prime που δεν έχω ασχοληθεί ακόμη . Παιζει games με τις ώρες klp.

μέχρι τα 2.7 πάει με default απο bios 1.5 win 1.44vcore. Kαι είναι rockστάβλος , απο κεί και πάνω ζητάει [ η είναι θέμα ψύξης-ram το ψάχνω . ]

Και μία φωτό απο ένα πειραματάκι που έκανα με κρύο νερό απο το ψυγείο .

post-1135-1442174015,0425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.