Jump to content



Winchester Oc Database


Atari[Xp+]

Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους .

Ανοίγω το thread αυτό ώστε οι κάτοχοι Amd Athlon 64 Winchester

να ποσταρουμε τα αποτελέσματα των μετρήσεων μας ώστε να έχουμε μια συνολική εικονα με το τι [μας] γίνεται μιας και η συγκεκριμένη πλατφόρμα επεξεργαστών θα μας απασχολεί τους επόμενους μηνες.

Καλό θα ήταν να ποστάρουμε, stepping, mobo , ram setup , MAX stable , και Max Post επίσης .

Επίσης να αναφέρουμε σύστημα ψύξης εάν έχουμε κάτι διαφορετικό απο αερόψυξη .

Αν ξέχασα κάτι ας με συμπληρώσετε .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Λοιποον εγκαινιαζω το thread:

AMD Athlon 64 3200+ Winchester

0446TPAW

Ειμαι ακομα στο στρωσιμο, και τωρα ειναι σταθεροτατος στα 2550 με 1.5 (1.546 πολυμετρο αν το μετραω σωστα) νομιζω οτι και με λιγοτερο ρευμα δεν εχει προβλημα.

Max post ειχε κανει καπου στα 2750 αλλα πεταγε μπλε οθονες παντου:D:D

Ολα αυτα πανω σε μια Gigabyte K8NS Ultra 939 και με μια 256 του κιλου, καθως ακομα ειμαι στο ψαξιμο. Ψυξη το modded exos που εχω ποσταρει. Benchmarks θα ερθουν μολις παρω μνημες, γιατι τωρα δεν λεει....

Link to comment
Share on other sites

0447 3.0+ σε msi k8n neo2 platinum

rams 2X256 3200 twinmos η εναλακτικά 2Χ512 3200 memorymax [τώρα έχω το 1gb memorymax] .

Συνοπτικά και μέχρι το τώρα ψάξιμο [συνεχίζω ακόμη] παραθέτω το παρακάτω σχεδιαγραμματάκι .

εως τα 2.45ghz πάει fullstable με 1.36~ vcore 270*9 διαιρέτη 166mhz

Στα 2.7ghz fullstable Θέλει 1.44~vcore 300*9 διαιρέτη 133mhz

Με 1.57~ Πάει στα 2.8~ghz [ερευναται ακόμη η σταθερότητα] 313*9 διαιρετη 133mhz η 100mhz πάνω απο 315*9

Το bios που έχω είναι 1,36b.

και σε σχέση με το 1.4 official που είχε πακέτο το msi έχουμε.

+ Σταθερότητα στα υψηλά fsb [310+]

+ Μεγαλύτερο vcore [εώς 1.9 με κάτι τρύκ] έχω δώσει εώς 1.75~

+ εξάλειψη του bug msi όπου το HTT άλλαζε μόνο με page up & page down, εαν πατούσες enter [να δεις τον πίνακα] κολλουσε .

συνεχίζω το ψάξιμο πάνω στο πολύ καλο αυτο bios.

Το σύστημα μου δούλεψε καμια βδομάδα με αέρα και μετά μπήκε νεράκι

Eheim 1250 + silverprop cyclone evo + 20~Χ22~ cm cooper rad.

οι θερμοκρασίες είναι απο 26c idle , έως 32full load.

Link to comment
Share on other sites

winchester 3200+

0450TPCW

Ειναι νεος ακομα 4ημερών σταθερός στα 2,61Ghz με 1,47V [10*161]

Stable : prime95/superpi 32mb/3dmark05 10 loops cpu test/Memtest

Μεχρι τα 2500 πήγε undervoltaged στα 1,36V

Max post στα 10*270 αλλά κολλούσε στο πρώτο loop Pi 1Mb :mad:

Μαλλον θα τον αφήσω στα 10*260

system: check signature

memory timings/divider--->2.5-2-3-6--->fsb/15 :072:

Μερικά screen shots που κράτησα από 10*260

superpi1mb8io.th.jpg sandraarithmetic0wh.th.jpg

Tο Pi 1Μb με καλύτερες μνήμες σε 1/1 πόσο παιζει να κατέβει?

Link to comment
Share on other sites

3,500+ με την μαματη ψυκτρα και χωρις Vcore αυξηση(δεν ξερω ποσο να το ανεβασω και "φοβαμαι τωρα που ειναι αρχη) στα 2,7 απο 2,2 στα χαλαρα.Δεν κολλησε,μαλιστα περασε το super pi sta 4m.Δεν συνεχιζω ομως τα πειραματα μεχρι να ερθει η καινουργια ψυκτρα.Μεγιστη θερμοκρασια 43 συμφωνα με εναν μετρητη που ειχε το κουτι αλλα 52 περισσοτερο συμφωνα με το motherboard monitor.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε σεις ,κάποιος που να μην έχει πετύχει μισό γίγα υπερχρονισμό???
Λοιπόν προσωπικά πιστεύω πως το μισό giga overclocking δεν είναι κάτι ειδικό.Εγώ που είμαι πολύ αρχάριος ακόμα το πέτυχα χωρίς πολύ προσπάθεια.Χωρίς watercooling και χωρίς ειδικές ψύξης.Η αξια φαίνεται στα παραπάνω.γιαυτο εγώ ας πούμε δεν μπορώ να το ανεβάσω πάνω από τα 3 ghz.Εκεί φαίνονται οι γκouρου του αθλήματος.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προσωπικά πιστεύω πως το μισό giga overclocking δεν είναι κάτι ειδικό.Εγώ που είμαι πολύ αρχάριος ακόμα το πέτυχα χωρίς πολύ προσπάθεια.Χωρίς watercooling και χωρίς ειδικές ψύξης.Η αξια φαίνεται στα παραπάνω.γιαυτο εγώ ας πούμε δεν μπορώ να το ανεβάσω πάνω από τα 3 ghz.Εκεί φαίνονται οι γκouρου του αθλήματος.

Και υδρόψυξη να βάλεις να μην περιμένεις τρελα bonus σε mhz ,. Οι winnies αν πάνε,,, πάνε και με αέρα .

Ο δικός μου 2.8 πήγαινε stable 2.8 παει και με το νερό λοιπόν ,. Απλώς δεν εχω 50+ load που είχα με τον αέρα εχω 35~ . το πολύ πολύ να κερδίσεις λίγο σε σταθερότητα .

Απο το 1.36b bios κέρδισα πιό πολύ να σου πώ [+100mhz] λόγω μεγάλου vcore που δίνει [εώς 1.9vcore] ,,, και σταθερότητας σε >310fsb το οποίο για τους 3.0+ είναι πολύτιμο λόγω 9 multi . και ακόμη το ψάχνω γιατί είμαι και με banana μνήμες και μετά τα 310fsb κάνουν τα δικά τους..

1η φωτό default με το λιγότερο δυνατό ρευμα [full stable,,, για ποστ μπαίνει και με λιγότερο]

2η Φωτό undervolt 1.37 απο bios.

3η ένα Sandra arithmetic στα 317*9

4η ένα max post μόλις πρωτοέβαλα το 1.36b. [προσέξτε πόσο δυσανάλογα ζητάει ρεύμα μετά τα 317*9 για τα 322*9]

post-1135-1442173988,0152_thumb.jpg

post-1135-1442173988,0977_thumb.jpg

post-1135-1442173988,1966_thumb.jpg

post-1135-1442173988,2622_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης ειμαι 230x10 με 1.45 απο bios.Πολυμετρησα βεβαια την μητρικη και μου εδειξε 1.55?????????????? Μηπως κανω λαθος.

Πολυωρα prime, s&m και φυσικα folding.

Αληθεια Atari[Xp+] υπαρχει κανενα προγραμμα που να δειχνει σωστα τα ρευματα της μητρικης????

Link to comment
Share on other sites

Aν υπήρχε,,, θα έβλεπες τους ηλεκτρολόγους με μητρικές και όχι με πολύμετρα . :082:

Δεν ξέρω φίλε μου τι να σου πώ . Πάντως θα ήλελα να πολυμετρήσω και γώ την δικιά μου . Λέτε να δίνει κανα 2.5volt στα 1.4 απο bios και πάει ο athlonas έτσι ?

Aπ΄ όλα τα προγράμματα πάντως πιό κοντα στις θερμοκρασίες [μιας και τις μέτρησα με ondie σενσορα] έπεφτε το speedfan. mbm και της msi το utility για τα :dance2: :nopity: :sheep:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη.Ζητώ πρώτος συγγνώμη ,και επειδή αυτό το thread θα μπορούσε να εξελιχθεί σε κάτι πολύ καλό ,μήπως θα ήταν συνετό να σβηστούν όλα τα ποστ που δεν αναφέρουν ότι ζητάει το θέμα? Ερωτήσεις και σχόλια σε παρεμφερή threads...Κάτι σαν τα treads του Seankon ας πούμε . Και πάλι συγγνώμη από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.