Jump to content



My phase change (πρωτα αποτελεσματα/εντυπωσεις)


WizarD1416003179

Recommended Posts

Μετα απο πολυ διαβασμα (σχεδον 5 μηνες) σε οτι εχει σχεση με ψυξη γενικοτερα αλλα κυριως με ψυξη υπολογιστων,ολοκληρωσα "σχεδον" το πρωτο μου project.

Κυρια χαρακτηριστικα:

Compressor:Electrolux 3/8 για R404A και για R507.

Condenser:3/8 ενα απλο και φτηνο.

Refrigerant:R404A

Fan:Εναν μεταχειρισμενο της "πλακας"(αφου ταιριαζε στο condenser).

<<<<<<<Παρακαλω μην "ποσταρετε" μεχρι να τελειωσω.>>>>>>>

Το συστημα ετοιμο:

post-249-1442174005,3977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Το evaporator ηταν ενα θεμα που με προβληματιζε απο την αρχη του project,εβλεπα σε πολλα γνωστα site "ομορφα" αλλα και πολυ δυσκολα ως προς την κατασκευη evaporators,τελικα η λυση βρεθηκε,ακολουθησα το σχεδιο της κατασκευης του Shamino με καποιες μικροαλλαγες.Περισσοτερες πληροφοριες απο εδω:http://www.vr-zone.com/?i=1227&s=2 .Πολυ οικονομικο αλλα και παρα πολυ ευκολο κατασκευαστικα και απ'οτι φαινετε και με καλες επιδωσεις.

Επισης να σημειωσω οτι εδω στην Ελλαδα ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις εναν ευκαμπτο της προκοπης οτι κι αν εβρισκα μονο ευκαμπτος δεν ηταν!(παντα σε σχεση με αυτα που βλεπουμε στο εξωτερικο).Τα ευσημα πανε στον Unseen για την ιδεα του με το λαστιχο υψηλης πιεσης (σαν αυτα που εχουν τα μανομετρα)

περισσοτερες πληροφοριες εδω:http://www.thelab.gr/reviews/phasechange_6.php

Mια φοτο απο το evaporator:

post-249-1442174005,4934_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ωρα της αληθειας εφτασε!

Εχοντας κανει κενο αρχιζουμε και βαζουμε λιγο φρεον στο συστημα βαζουμε τον compressor μπροστα και συνεχιζουμε να συμπληρωνουμε φρεον.Ειχα καποιες αμφιβολιες για το evaporator πιστευα οτι θα ειχαν "φραξει" τα caps (εγω χρησιμοποιησα 3,αλλοι περισσοτερα ή και λιγοτερα) γιατι δημιουργουσαν πολυ στενα "καναλια" μεταξυ τους με αποτελεσμα λιγο να ειχαν κουνηθει κατα την κολληση και το ενα θα εβρισκε πανω στο αλλο.Μετα απο λιγη ωρα ομως ανακουφιστηκα βλεποντας το evaporator να αρχιζει να πιανει παγο και παραλληλα οτι ολη η δουλεια δεν πηγε στραφι.

post-249-1442174005,5785_thumb.jpg

post-249-1442174005,6387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω ειναι η καλυτερη θερμοκρασια που καταφερα να "πιασω" με παρα πολυ προχειρη μονωση σε 0 Watt θερμοτητας.Το συστημα θελει αρκετη δουλιτσα ακομα οπως επισης και ρυθμισμα του αεριου(βαλε/βγαλε) πανω στον CPU.

Αυτα απο εμενα προς το παρον, ακουω τα σχολια σας...

Παρακαλω τους "παλιους" του αθληματος να με βοηθησουν με την εμπειρια τους για παρατηρησεις/αλλαγες κτλ.

post-249-1442174005,7029_thumb.jpg

post-249-1442174005,7756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κανονική ρύθμιση του συστήματος σου θα γίνει πάνω στον επεξεργαστή.

Εκεί θα καταλάβεις κατά πόσο δουλεύει σωστά ή όχι....και θα μπορέσεις να το ρυθμίσεις εκ'νέου.

Πιστεύω ο κομπρέσορας που έχεις πάρει να κάνει για αυτή τη δουλειά....δηλαδή να είναι LBP βασικά.

Επίσης στην πράξη δέν κάνουν όλα τα κοντέσερ του εμπορίου για phase-change.

Παίζει μεγάλο ρόλο η διατομή αλλά και η συνολική διαδρομή του σωληνωηδούς του κοντέσερ....με συνέπεια να υπάρχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Δέν σημαίνει δηλαδή ότι ένα μεγάλο κοντέσερ είναι και καλύτερο.

Βασικό επίσης είναι και ανάλογα με το αέριο και το κομπρεσέρ που χρησιμοποιείς να υπάρχει και η ανάλογη παροχή αέρα από τους ανεμιστήρες.

Πολύ βασικό είναι εκτός από τη "σωστή" ποσότητα αεριού στο κύκλωμα....να υπάρχει και σωστό μήκος τριχοειδούς....αλλιώς το κύκλωμα δέν θα κοντράρει καλά σε φορτίο.

Γενικά πολύ μεγάλο κεφάλαιο το phase-change.

Τέλος πάντων....αυτά συνοπτικά....και ότι χρειαστείς μιάς και μένουμε στην ίδια περιοχή....πές μου.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο condenser εχω διαβασει πολλα και διαφορα, τωρα αν θα "παιξει" σωστα θα διξει.

Οσο για το μεγεθος του κεφαλαιου phase change, αστα να πανε!!!:072:

Το μονο προβλημα που εχω ειναι το που θα βρω αντιηλεκτρικα γρασα,τσιχλες και τα ρεστα...

Τεσπα thanks για την προσφορα σου στο να με βοηθησεις (ειμαι σιγουρος οτι θα σε πρηξω!!!):045:

Μεχρι στιγμης παντος δεν εχω βαλει το συστημα σε συγκεκριμενα Watt θερμοτητας για να ξερω πανω κατω το που βρισκομαι,γιατι με το MAPP που το ζεστανα μια φορα δεν μπορουσα να καταλαβω και τπτ....

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια wizzard!

Για τσιχλα

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=10928

Ενω για διηλεκτικο γρασσο Ακτινιον (Πατησιων) η Smart kit electronics (Αγ Κων/νου 32 ) και τ 2 κοντα στην Ομονοια

Thanks man,:023: μολις βρω λιγο χρονο μες τη εβδομαδα θα παω να τσεκαρω για τα παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Μερικες παρατηρησεις.

Ο ευκαμπτος ειναι μαπα. Αργα η γρηγορα θα χασει. Εχω βρει αλλον καλυτερο αλλα ειναι ακριβος. ~ 40 ευρω το μισο μετρο με τα βυσματα.

Η δουλεια της τσιχλας ειναι να σφραγιζει καποιο σημειο ωστε να μην περναει αερας. Δεν αντικαθιστα την δουλεια του αρμαφλεξ. Οποτε και απλη πλαστελινη σου κανει.

Οσο για γρασσο που λες μπορεις να βαλεις βαζελινη. Το ιδιο ειναι και δοκιμασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Μερικες παρατηρησεις.

Ο ευκαμπτος ειναι μαπα. Αργα η γρηγορα θα χασει. Εχω βρει αλλον καλυτερο αλλα ειναι ακριβος. ~ 40 ευρω το μισο μετρο με τα βυσματα.

Η δουλεια της τσιχλας ειναι να σφραγιζει καποιο σημειο ωστε να μην περναει αερας. Δεν αντικαθιστα την δουλεια του αρμαφλεξ. Οποτε και απλη πλαστελινη σου κανει.

Οσο για γρασσο που λες μπορεις να βαλεις βαζελινη. Το ιδιο ειναι και δοκιμασμενο.

Thanks!

Για ευκαμπτο εχω φαει τον κοσμο και δεν εχω βρει τπτ καλο και αξιοπιστο για ριξε κανα pm :)

Μου ειχε περασει και εμενα απο το μυαλο η ιδεα για βαζελινη γιατι δεν μπορουσα να βρω γρασο αλλα ειχα ρωτησει καποιους "ηλεκτρονικους" σε ενα καταστημα και μου ειχαν πει οτι η βαζελινη δεν ειναι και πολυ αξιοπιστη ως προς την αγωγιμοτητα της , αλλα αμα λες οτι ειναι δοκιμασμενη αλλαζει το θεμα :D

Link to comment
Share on other sites

Χωρις καθολου μονωση στο evaporator η θερμοκρασια του εφτασε τους -48.Ειχα την περιεργια να δω με καλη μονωση το που μπορει να φτασει... (βασικα για το "σκαλωμα" και μονο ηθελα να δω το -50)!!!:075:

Οριστε τα αποτελεσματα:

post-249-1442174015,634_thumb.jpg

post-249-1442174015,7215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια κατεβηκε κι αλλο,με αποτελεσμα το θερμομετρο εχοντας -50 ΜΑΧ

να τερματισει!

Συμπερασμα---> παμε για αγορα αλλου που να διχνει κατω απο -50 (ειναι πανακριβα τα γ#μημεν#):021:

Οχι οτι αυτο που εχω τωρα δεν κανει, γιατι αν σκεφτουμε οτι οι θερμοκρασιες αυτες ειναι οπως ειχα πει και πιο πανω χωρις καθολου φορτιο, οποτε και σε idle πανω στο CPU οι θερμοκρασια του evaporator θα ειναι πολυ πιο χαμηλη.

post-249-1442174015,8222_thumb.jpg

post-249-1442174015,9086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://biall.com.pl/index.php?rodzajszukania=nazwy+produktu&szukanie=CHY700&produkt=--wg.+firmy--

Στειλτους email. Ειναι πολυ εξυπηρετικοι. Εγω πηρα 3. ~60 ευρω το ενα αν θυμαμαι με τα μεταφορικα. Ειναι αψογο!

Παρα πολυ καλο με βαση την τιμη του.{καλα που το ξεθαψες???!!!}Το φτηνοτερο που ειχα βρει και μετρουσε παρομιες θερμοκρασιες ηταν κοντα στα 130e αν θυμαμε καλα και απο εκει και πανω ξεφευγε το θεμα πολυ...

p.s thanks man.

Link to comment
Share on other sites

γ@μισετα... μισο χρονο εψαχνα κατι φτηνο εντος ευρωπης. Ηρθε και γρηγορα. Παρε και εξτρα σενσορες. Αν θυμαμαι καλα εχουν ~ 2 ευρω. Το αισθητηριο ειναι οσο το κεφαλι μιας καρφιτσας και μετραει 2,5 φορες το δευτερολεπτο.

Υγ. Παει και κατω απο -100 ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλα τα -100 προς το παρον ειναι παρα πολυ μακρια για μενα...

Αν παω ποτε στο μελλον σε cascade (και αν καταφερω να τα πιασω) θα ξερω οτι το θερμομετρακι δεν θα εχει προβληματα!!!

Βtw το θερμομετρο ειναι "ολα τα λεφτα" δεν περιμενα να βρω θερμομετρο με αυτα τα spec σε τετοια τιμη :023:

p.s. Ρε man ριξε κανα info για τον ευκαμπτο που λες εχω φαει τον κοσμο,ψαχνω σχεδον απο τοτε που ειχα αρχισει να μαζευω τα υλικα του project (Δεκεμβριο), μεχρι και φοτο απο κατι ευκαμπτους που ειχα δει στο xs εχω παει σε ορισμενα μαγαζια και ολοι μου εχουν πει οτι δυσκολα θα βρω κατι τετοιο στην Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο αρκετο ψαξιμο τσιχλα βρηκα και μαλιστα το μαγαζι ηταν πολυ κοντα :036:

Τωρα για dielectric grace εφαγα τον κοσμο και δεν βρηκα τπτ.(Προφανως θα εφαρμωσω αυτο που ειπε ο Unseen)βαζελινη RULEZZZ!!!:077:

Ομως για να μην γινει καμια μ#λ#κι# παραθετω δυο φοτο απο την τσιχλα να την δουνε και οι "παλιοτεροι" να μου πουνε την γνωμη τους.

(1 εκ. Χ 2,5 μετρα).

post-249-1442174031,3506_thumb.jpg

post-249-1442174031,4096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από φωτογραφία δέν βγαίνει διάγνωση :)

Αν έχει "τσιχλοειδή" υφή και ιδιότητες (παίρνει γερό τέντωμα χωρίς να κόβεται)....τότε μας κάνει.

Διάβασε τη συσκευασία της ...μήπως τυχόν γράφει περιορισμούς στη χρήση (θερμοκρασίες...υγρασία...κλπ).

Αν δέν κάνω λάθος...πρέπει να είναι της Loctite.

Link to comment
Share on other sites

Από φωτογραφία δέν βγαίνει διάγνωση :)

Αν έχει "τσιχλοειδή" υφή και ιδιότητες (παίρνει γερό τέντωμα χωρίς να κόβεται)....τότε μας κάνει.

Διάβασε τη συσκευασία της ...μήπως τυχόν γράφει περιορισμούς στη χρήση (θερμοκρασίες...υγρασία...κλπ).

Αν δέν κάνω λάθος...πρέπει να είναι της Loctite.

Ναι απο τεντωμα περνει αρκετο(γινετε οπως ενα λεπτο καλωδιο) και ειναι αρκετα μαλακη.Για θερμοκρασιες δεν γραφει τπτ.

Υ.γ ξεχασα να πω πριν οτι χρησιμοποιειται <<συνηθως>> στα φωτα των αυτοκινητων (κοστος 6 euro το μασουρι.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.