Jump to content



My phase change (πρωτα αποτελεσματα/εντυπωσεις)


WizarD1416003179

Recommended Posts

@Tasos Τελικα απο ελαστικοτητα "σκιζει" :045: (δες την φοτο,εβαλα και ενα molex διπλα για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης, αλλο λιγο παει και μετα κοβετε):p

@Skinny13 Βλεπω οτι μενεις Κυψελη οποτε και να σου πω που ειναι το μαγαζι δεν νομιζω να σε διευκολινει...Οποτε, πηγαινε στο πιο κοντινο φανοποιειο και ζητα τους <<μονωτικη τσιχλα για τα φωτα των αυτοκινητων >> αν δεν εχουν ρωτα τους να σου πουνε ενα μαγαζι που πουλαει χρωματα αυτοκινητων εκει θα βρεις σιγουρα, εγω τουλαχιστον σε τετοιο μαγαζι βρηκα.Αν αντιμετωπισεις προβλημα (που δε νομιζω...) πες μου να σου στειλω τη διευθυνση.;)

post-249-1442174031,6671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Μετα απο αρκετο καιρο ηρθαν τα πρωτα αποτελεσματα πανω σε φορτιο...

Μπορω να πω οτι δεν εμεινα ικανοποιημενος,πιστευω κατα 90% οτι φταιει το evaporator.Δειχνει σαν να μην μπορει να αποροφησει την θερμοτητα (κακος σχεδιασμος,ελλειψη χαλκου κτλ).Θεμα τριχοειδη πιστευω δεν τιθεται... εχω βαλει: .028 2,20 μετρα.Περα απο αυτα εκανα και μια μ#λ#κι#....... με αποτελεσμα να χρειαστει να αδιασω το συστημα και σκεφτομαι αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα ας αλλαξω και το evaporator.To θεμα ειναι ομως : 1)να ξαναφτιαξω ενα handmade σαν το προηγουμενο, περισσοτερο προσεγμενο ομως? ή 2)να παρω καποιο ετοιμο οπως: Βaker,Chilly1 κτλ. για να εχω το κεφαλι μου ησυχο?

Ωριστε και δυο φοτο απο τα πρωτα συμπερασματα.

Θερμοκρασια evaporator:-42 (με τη μυτη του σενσορα οσο πιο κοντα γινετε στη cpu)

Στην 2η φοτο ενα max post με default vcore απο bios 1,375 (1,424 λογο vdroop)

p.s Πλακα θα εχει παντος απλα η Asus να διαβαζει οτι θελει...

post-249-1442174054,9089_thumb.jpg

post-249-1442174054,9772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για την τσιχλα που αναφερεις την εχω δοκιμασει.για αλλο λογο βεβαια.πολυυυυ ελαστικη και αντεχει σε χαμηλες θερμοκρασιες.την χρησιμοποιουν στα αυτοκινητα οπου εχουν προβλημα υγρασιας και την ειχα δει να την χρησιμοποιει εναν ψυκτικος στα κληματιστικα

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση (απ'όσο θυμάμαι από τις δικές μου μετρήσεις) ότι το -20C του MBM5 θα έπρεπε να το είχες σε full load @4.5GHZ περίπου.

Μήπως πρέπει να δοκιμάσεις λίγο μακρύτερο τριχοειδή....γύρω στα 2,60 μέτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Tασο πιστευω 100% οτι φταιει το evaporator.Ο λογος: πως γινετε στα 3,2 με 1,42 vcore (υπολογιζω οτι ειναι κοντα στα 90 με 100 watt, διορθωστε με αν κανω λαθος) να εχω -44 με -42 στο evaporator και στον επεξεργαστη -20(idle).???Σαν πολυ μεγαλη ψαλιδα δεν εχω μεταξυ cpu και evaporator???Σε load στην ιδια συχνοτητα και με το ιδιο ρευμα εχω -36 με -35 στο evaporator και cpu -12 με -10.Πιστευω πως ειναι φυσιολογικη ψαλιδα για 2,20 μετρα τριχοειδη.Τι πιστευεις, τα λεω σωστα???

p.s.1. Η baseplate του evaporator ειναι πολυ λεπτη και το κεντρο του ειναι τελειως "ξερο" (ακριβως δλδ πανω απο τον πυρηνα του cpu) δεν υπαρχει ουτε για δειγμα λιγος χαλκος γιατι φοβομουνα μηπως το freon εγκλωβιστει εκει με αποτελεσμα να δημιουργηθει μια "κρουστα" απο αυτο.Η ελλειψη χαλκου δεν εχει σαν αποτελεσμα το να μη γινετε σωστα η αποροφιση της θερμοτητας??

p.s.2. F##k πολυ μπερδεμενη κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

@ Unseen με τον κομπρεσορα να εχει δουλεψει κανα 2-3++ ωρες εχω (περιπου απο οτι θυμαμαι γιατι δεν τις σημιωσα) χαμηλη περιπου 2 με 3 γραμμες κατω απο το μηδεν σε idle και περιπου κοντα στο μηδεν σε full load,υψηλη 210 με 220.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου...

Από τη στιγμή που το σύστημα κατορθώνει να κατεβάσει τη θερμοκρασία σε idle στους -42....είναι καθαρά θέμα ρύθμισης....ώστε να μπορέσει να κρατήσει μιά αξιοπρεπή θερμοκρασία σε load.

Με την προυπόθεση βέβαια ότι τα επιμέρους κομμάτια του συστήματος (κομπρέσορας,κοντέσερ...κλπ) έχουν τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά.

Η διαφορά των 20 βαθμών μεταξύ evaporator και cpu δείχνει λογική.

Επίσης...το γεγονός ότι έχεις υποπίεση 0,3 σε idle και φτάνεις μέχρι το 0 σε load ....δείχνει ότι δουλεύει σωστά το κύκλωμα.

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι στα δικά μου μηχανήματα με 404Α μπορώ να δουλέψω σωστά οριακά με στατική εντελλώς κρύο....μέχρι τα 2.5-2.7 Bar.

Πιστεύω ότι πρέπει να μακρύνεις το τριχοειδή στα 2,60 περίπου ....ώστε να μπορέσεις να κρατήσεις τους -20 σε μεγαλύτερο φορτίο.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Κάτσε να σου απαντήσει και ο Χρήστος....μήπως έχει διαφορετική άποψη ή ξέρει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχεις βαλει πολυ φρεον μεσα. Γιαυτο και δεν κραταει σε φορτιο. Εμπειρικα σου λεω οταν το βαλεις πανω στον επεξεργαστη και βαλεις φορτιο, βαλε τοσο φρεον οσο να δεις να παγωνει η επιστροφη μεχρι 5εκ πριν τον συμπιεστη. Αυτο λογικα θα ειναι σε φουλ ~ 20-25 psi. Oταν το κανεις μετρα την θερμοκρασια της επιστροφης 5εκ πριν τον συμπιεστη και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχεις βαλει πολυ φρεον μεσα. Γιαυτο και δεν κραταει σε φορτιο. Εμπειρικα σου λεω οταν το βαλεις πανω στον επεξεργαστη και βαλεις φορτιο, βαλε τοσο φρεον οσο να δεις να παγωνει η επιστροφη μεχρι 5εκ πριν τον συμπιεστη. Αυτο λογικα θα ειναι σε φουλ ~ 20-25 psi. Oταν το κανεις μετρα την θερμοκρασια της επιστροφης 5εκ πριν τον συμπιεστη και πες μας.

Η επιστροφη ειναι ενταξει ακριβως οπως τα ειπες πιανει παγο 4 με 5 εκατοστα πριν τον κομπρεσορα (το ξερω εκανα μ#λ#κι# επρεπε να κρατησω θερμοκρασια)

Γιαυτο και πιστευω πως ειναι αλλου το προβλημα και οχι εκει,ισως να φταιει ο τριχοειδης οπως λεει ο Τασος αλλα και παλι σκεφτομαι οπως ειπα και πιο πανω πως γινετε να εχω τοσο μεγαλη διαφορα μεταξυ cpu και evaporator???Μηπως το evaporator δεν πατουσε καλα??(το εβαλα-εβγαλα εκατο φορες για να σιγουρευτω αλλα και παλι δινω μια πιθανοτητα οτι μπορει να φταιει αυτο)Δεν ξερω και δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να φταιει.

Ακουω ιδεες μπας και βγαλω ακρη.

Εμενα παντος μου εχει καρφωθει οτι φταιει το evaporator γιαυτο και θα φυγει ταξιδακι για τον κουβα...

Link to comment
Share on other sites

Πρίν το σεντράρεις όπως λές....μάκρυνε λίγο τον τριχοειδή ....έτσι για να μας φύγει και η απορία.

Θα δοκιμασω οτι περναει απο το χερι μου πριν το ξηλωσω και μπω παλι σε αλλες διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

Τα κομματια του evap. συγκεντρωθηκαν,τωρα για βαση(baseplate) εχω βρει ενα κομματι χαλκου γυρω στα 2 χιλιοστα παχος,να το χρησιμοποιησω ή να βρω κατι σε 3 με 5 χιλιοστα???

post-249-1442174060,8205_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

LoL σαν ρώσικη μπαμπούσκα είναι :p

Δικό σου το evap? Καλή δουλειά φίλε μου!!!!!

Ετσι έχω μια περιέργια.Χρησιμοποιείτε και θερμοαγώγιμη ενδιάμεσα evap και cpu? Η απλή επαφή γίνεται?

1.Oντως μοιαζει πολυ με ρωσικη μπαμπουσκα!!!:044:

2.Οπως εχω γραψει και στο 2ο post η ιδεα δεν ειναι δικια μου...αλλα μιας και το αναφεραμε να συμπληρωσω οτι το κοστος του ειναι πολυ μικρο, με αποτελεσμα να σου δινει τη δυνατοτητα να πειραματιστεις μαζι του αρκετα.

3.Φυσικα και χρησιμοποιειται θερμοαγωγιμη αλλα Arctic Ceramique και οχι Arctic Silver και αυτο γιατι συμφωνα με τα spec. η Ceramique διχνει να λειτουργει καλυτερα απο την Silver σε θερμοκρασιες υπο του μηδενος.(νομιζω -150C με +180C για την πρωτη και -50C με +180C για την δευτερη)

Link to comment
Share on other sites

τελικα δε μας ειπες αν ο ευκαμπτος που χρησιμοποιησες χανει καθολου?

Μηπως η βαση του evap που ακουμπαει επανω στον επεξεργαστη ειναι πολυ λεπτη..(2 χιλ ειναι λιγα)

Κανε αλλη μια προσπαθεια με πλακα 5-7 χιλιοστων...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ο ευκαμπτος μεχρι στιγμης ειναι αψογος!!!Δεν μου εχει παρουσιασει προβληματα...Τωρα για το evaporator και εγω αυτο πιστευω οτι η βαση εκτος του οτι ειναι λεπτη, δεν υπαρχει και αρκετος χαλκος στο κεντρο του.Το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν μπορω να βρω χαλκο 4 με 5 χιλιοστα παχος.Εκτος κι αν παρω καμια φτηνη ψυκτρα και την κοψω...Εχεις κατι αλλο υποψιν σου???

Link to comment
Share on other sites

Oντως ο πατος ειναι πολυ λεπτος (ειδικα για αυτη την κατασκευη χωρις εσωτερικη διαμορφωση)με αποτελεσμα να μην μπορει το evap να κρατησει το αυξημενο φορτιο

Δοκιμασε με πατο 6-10 μμ για να δεις ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος

Δεν ειναι δυσκολο να βρεις χαλκο Σιγουρα θα υπαρχουν μαγαζια που πουλανε σε μικρες ποσοτητες η θα εχουν τιποτα μικρα κομματια (ρεταλια ) που μπορεις να χρησιμοποησεις

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Oντως ο πατος ειναι πολυ λεπτος (ειδικα για αυτη την κατασκευη χωρις εσωτερικη διαμορφωση)με αποτελεσμα να μην μπορει το evap να κρατησει το αυξημενο φορτιο

Δοκιμασε με πατο 6-10 μμ για να δεις ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος

Δεν ειναι δυσκολο να βρεις χαλκο Σιγουρα θα υπαρχουν μαγαζια που πουλανε σε μικρες ποσοτητες η θα εχουν τιποτα μικρα κομματια (ρεταλια ) που μπορεις να χρησιμοποησεις

Καλη συνεχεια

Ότι είπε και ο παραπάνω...... ;)

Μοναστηράκι για χαλκό......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.