Jump to content



Watercool in my stacker (56k warning)


aristos87

Recommended Posts

Πριν κανά μήνα περίπου παρέλαβα το μπλοκ του 11 για Α64 και ένα ψυγείο transit. Λόγω εξεταστικής όμως και χωρις να έιμαι 100% σίγουρος για το πώς θα τα τοποθετήσω μέσα στο κουτί φρενάρισα την διαδικασία έτσι ώστε να διαβάσω ( και καλά :p ) αλλά και να σκεφτώ καλύτερα…

Αρχικά σκεφτικα να κατασκευάσω το κύκλωμα με τανκ. Αμέσως αποφάσισα ότι θα το τοποθετούσα στην οροφή του κουτιού. Έτσι και έφτιαξα σε μαγαζί έναν κύβο 8χ8 με ένα διαχωριστικό ο οποίος παρουσιάζετε παρακάτω.

p22104030ch.jpg

p22304088em.jpg

p22504215nx.jpg

p22604283kl.jpg

p22604313sq.jpg

p22704342fo.jpg

Τελικά το τάνκ βγήκε μούφα :044: :005: λόγω της μικρότερης σχετικά διατομής των 2 ρακόρ, τα οποία στην ουσία δεν συνεργάζονταν διότι δεν άρκούσαν να τροφοδοτήσουν την αντλία με νερό και ρούφαγε της φυσαλίδες του αέρα έτσι το κύκλωμα είχε συνεχώς αέρα που δεν άδειαζε με τπτ! Τέλος πάντως κατέληξα στο κλειστό κύκλωμα…

Πάμε λοιπών να πούμε για το κλειστό κύκλωμα… αφού μου έσπασε τα νεύρα μέρχι να βγάλω τον αέρα και μετά από 15-20 στισήματα ξεστισήματα το άφησα σε μια φάση με 1 φυσαλίδα μέσα που δεν έλεγε να φύγει!

p31204686et.jpg

Τώρα στο ψυγείο...

Το ψυγείο τοποθετήθηκε στον πάτο του κουτιού και η στήριξη του έγινε με 4 εγκοπές στο γύρισμα του κενού που έχει το stacker στον πάτο επίσης φτιαχτήκαν 2 πλαϊνά «φτερά» από αλουμίνιο στα οποία τοποθετηθήκαν οι 2 πάνω 12άριδες και αυτά βιδώθηκαν πάνω στο κουτί. Κάτω από το κουτί μπήκαν αλλοι 2 12αριδες οι οποίοι ρουφάνε.

p31104405xz.jpg

p31104446ln.jpg

p31104460zo.jpg

p31204810uv.jpg

p31104486au.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Αντλία… η αντλία έπρεπε να είναι κάπου βιδωμένη και μάλιστα σε όρθια θέση για να αποφύγω μεγάλο μήκος σωλήνων. Η ιδέα ήταν να τοποθετηθεί πάνω σε ένα παλιό «κουφάρι» cd drive και έτσι και έγινε… η φωτογραφίες τα λένε όλα…

p31104515qp.jpg

p31104545cs.jpg

p31104562am.jpg

Το ολικό μοντάριζμα είχε και την προσθήκη 2 UV neon και η προσθήκη ενώς μπλέ UV reactive 12άρι που δένει με τα UV reactive υλικά της DFI..

p31204834uv.jpg

p31204841mw.jpg

p31204884zg.jpg

p31204896hr.jpg

p31204934qi.jpg

p31204986bt.jpg

p31205016es.jpg

p31205066xj.jpg

p31205223kg.jpg

p31205172ki.jpg

Αυτά... απο θερμοκρασίες είμαι...σε normal συχνότητες

Δωμάτιο ~20οC

Cpu Idle ~26oC

Full load ~33oC

Link to comment
Share on other sites

aristo πολύ καλή δουλειά. ΜΠΡΑΒΟ

Tελικά το stacker όντως χωράει μέσα ότι μπρεί να φανταστεί κανείς.

Σχετικά με τους δύο ανεμιστήρες που έχεις βάλει κάτω από τυ ψυγείο δεν θα έχουν πρόβλημα με σκόνη? Θα πρέπει να τους καταρίζεις κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ισως το πιο προσεγμενο και καλυτερο στημενοσ συστημα υδροψυξης που εχω δει και με πολλες modes!

Μπραβο!

Αλλα απο θορυβο πως παμε με τοσους 12αριδες ανεμιστηρες?

Να'στε καλά για τα καλά σας λόγια...

Οσο για τον θόρυβο δεν ακούγετε απολύτος τπτ... ολοι οι ανεμιστίρες είναι silent δεν ξεπερνάνε τις 1200 στροφές...

Με ο/c έιμαι εδω και 4 ώρες + full load συνέχεια στα 2650 και έχω 38οC

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγχαρητήρια και από εμένα. Να σε ρωτήσω για το tank που έφτιαξες. Δεν κατάλαβα γιατί δεν ρούφαγε νερό. Τα ρακόρ ήταν προς τα κάτω ή προς τα πάνω; Αν ρούφαγες αέρα από την μία σωλήνα (με το στόμα) θα τραβούσε κανονικά νερό και μετά θα ήταν οκ. Τουλάχιστον σε ένα τανκ που είχα κάνει παλιότερα έτσι δούλεψε.

Κάτι ροδέλες που έχεις βάλει στα ρακόρ του τανκ και τα πόδια(;) ή κάτι τέτοιο που φαίνεται στην 2η κ 6η φώτο τί είναι και από που;

Επίσης από περιέργεια πόσο σου πήραν για να κάνουν το τανκ και από που;

Συγχαρητήρια και πάλι. Πολύ όμορφη δουλειά!!

Link to comment
Share on other sites

To tank δεν πέτυχε για πολλούς λόγους που δεν θέλω να αναλήσω στο θρέντ... βασικός ήταν η πίεση της 1048 που πέταγε το νερό αρκετά ψηλά στη είσοδο του τάνκ αλλά και όταν έμπαινε το νερό με πιο μειωμένη ροή πάλι το 2ο ρακορ αδειαζε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα μπάχαλο αέρα και νερού με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σωστό κύκλωμα... Επίσης δοκίμασα να γεμίσω το σύστημα με το ένα ρακορ του τάνκ μόνο με χρήση ενός ταφ "Τ" και βουλόνοντας το δευτερο ρακόρ αλλά και πάλλι φαφάρια μάντολες που λεεί ο γεωργίου γίνανε.... το κύκλωμα ήταν τίγκα στον αέρα που δεν έλεγε να φύγει με τπτ.... Οσο για τις ροδέλες και τις άλλες βίδες με τα κεφάλια τα είχα... γενικός όταν διαλάω συσκευεύες ή το οτιδηποτε παλιό κρατάω βίδες και εξαρτήματα γιατί μπορεί να χρειαστούν (εδώ πχ ;)) για περετέρο ίνφο πμ όποιος θέλει....

Για την κατασκευή του πήγα σε ένα μαγαζί στο μεταξουργείο που φτιαχνει κατασκευές απο πλέξυ... και μου πήρε 10€...

Πηνελόπης 12& Κολονού Μεταξουργείο

ΝΙΚΟΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

Τηλ 210 5227526

Link to comment
Share on other sites

Λιγες μερες απουσιασαμε και με μεγαλη χαρα διαπιστωνω οτι ο φιλος aristos87 εχει κανει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλεια.

Ως κατοχος του stalker ομολογω οτι μου κρεμασε το σαγονι βλεποντας τι εχει κανει ο ανθρωπος πανω σε αυτο και ηδη εχουν αρχισει να μου τρεχουν τα σαλια για κατι αναλογο.

Χαιρομαι ιδιαιτερα ΚΑΙ για τον λεπτομερεστατο τροπο παρουσιασης της δουλειας (δεν ειναι μονο να μπορεις να κανεις κατι αλλα να το πλασαρεις και ωραια) και επειδη αρκετοι απο εμας εχουν stalker το θεμα γινεται απο εδω και περα σημειο αναφορας (sticky) για να βλεπουμε και να μαθαινουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λιγες μερες απουσιασαμε και με μεγαλη χαρα διαπιστωνω οτι ο φιλος aristos87 εχει κανει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλεια.

Ως κατοχος του stalker ομολογω οτι μου κρεμασε το σαγονι βλεποντας τι εχει κανει ο ανθρωπος πανω σε αυτο και ηδη εχουν αρχισει να μου τρεχουν τα σαλια για κατι αναλογο.

Χαιρομαι ιδιαιτερα ΚΑΙ για τον λεπτομερεστατο τροπο παρουσιασης της δουλειας (δεν ειναι μονο να μπορεις να κανεις κατι αλλα να το πλασαρεις και ωραια) και επειδη αρκετοι απο εμας εχουν stalker το θεμα γινεται απο εδω και περα σημειο αναφορας (sticky) για να βλεπουμε και να μαθαινουμε!!!

Δεν είναι τυχαίο τον nick του...;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.