Jump to content


Watercool in my stacker (56k warning)


aristos87

Recommended Posts

Ενα huge μπραβο και απο μενα αλλα εχω καποιεσ αποριεσ!

Η πρωτη ειναι ιδια με του Ujin δεν θα μπουκωνουν τα fanακια που εχεισ απο κατω και επισησ δεν θα ηταν καλυτερα αμα τα δυο πανω τα εβαζεσ λιγο πιο ψιλα???

Δηλαδη να εδινεσ λιγο παραπανω υψοσ στο shroud βαζοντασ ολεσ τισ καρτεσ που εχεισ ενα PCI πιο πανω.Τωρα για τα απο κατω δεν ξερω.Πιστευω οτι η θα πρεπει να εχεισ πεντακαθαρο το πατωμα(lol) η να μην το εχεισ με καμμια παναγια πανω σε χαλι το pc...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Δεν εννοούσα να μπουκόνουν από τη σκόνη.

Κάθε fan για να τραβάει και να φυσάει αποδοτικά αέρα πρέπει να έχει χώρο να τον τραβήξει. Για του λόγου το αληθές, κρατήστε ένα fan σε οριζόντια θέση, να φυσάει προς τα επάνω και πλησιαστε σε ένα τραπέζι. Όσο πλησιαζει στην επιφάνια του τραπεζιού η δύναμη με την οποία φυσάει θα μειώνεται και θα μηδενιστεί σχεδόν οταν ακουμπήσει στο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόσταση είναι αρκετά καλή έτσι ώστε να ρουφιέτε όσος αέρας χρειάζετε το ύψος του ανεμιστήρα είναι κοντά 3cm απο το έδαφος...Οσο για το ύψος του shroud και εκεί που είναι ψηλά είναι! Αν παρατηρίσεις το στάκερ στιν γωνία των 2 λαμαρίνων του έχει ένα μαύρο τριγονάκι για να κρατάει κόντρα στα μέταλα... κάτω απο αυτό έχω βάλει τον μηχανισμό για τις UV και όλα χωράνε ίσα ίσα... :)

Ένα μεγάλο bravo και από εμενα...

Aristo ποσο σου κόστισε η όλη υδρόψυξη??

Eυχαριστώ πολύ και όσο για το κόστος καθαρά της υρόψυξης (δεν μιλάμε για neon και ανεμιστήρες κουτιού) δέν ξεπέρασε τα 200€

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι θερμοκρασίες είναι καλές δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά έχε υπόψην σου οτι με τόσο λίγο κενο οι ανεμιστήρες σπυ υπολειτουργουν αισθητά. Σε λίγο καιρό που θα μαζέψει σκόνη το ψυγείο (αν δεν έχει φίλτρο θα μαζέψει και ας σκουπίζεις κάθε μέρα) είναι πιθανό τα πράγματα να γίνουν χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και ορθιους να τους εχεις, μεσα ή εξω απο το κουτι, σιγουρα μετα απο μηνες θελει καθαρισμα με πιεση αερα.

Απο τη στιγμη που ειναι οκ σε θερμοκρασιες ας "υπολειτουργουν" (θεμα φυσικης ειναι αυτο)

Μολις δεις και ανεβαινουν χωρις λογο οι θερμοκρασιες καθαρισε το και θα τρομαξεις με αυτα που θα βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά ...ένα μπράβο και απο μένα aristos87 για την όντως σπουδαία δουλειά που έχεις κάνει. Ανυπομονώ τη μέρα που θα παραλάβω και γω απο τον spresv το δικό μου σύστημα.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρετε τί σκεφτόμουν? Λέμε τώρα κουβέντα να γίνεται... Πες ότι γίνεται μια στραβή και είσαι γκαντέμης και πέφτεις πάνω σε ένα κομμάτι σωλήνα το οποίο δεν είναι και πολύ ανθεκτικό. Αν τρυπήσει και γίνει διαρροή πάει το πι-σι... :051: Η φανταστείτε να γίνει τίποτα ανάλογο στην αντλία ή σε κάποιο άλλο εξάρτημα της υδρόψυξης... Ζήτω που καήκαμε...

Υ.Γ.: Μιλάω γενικά για τα συστήματα υδρόψυξης και όχι προσωπικά σε όσους έχουν υδρόψυξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρετε τί σκεφτόμουν? Λέμε τώρα κουβέντα να γίνεται... Πες ότι γίνεται μια στραβή και είσαι γκαντέμης και πέφτεις πάνω σε ένα κομμάτι σωλήνα το οποίο δεν είναι και πολύ ανθεκτικό. Αν τρυπήσει και γίνει διαρροή πάει το πι-σι... :051: Η φανταστείτε να γίνει τίποτα ανάλογο στην αντλία ή σε κάποιο άλλο εξάρτημα της υδρόψυξης... Ζήτω που καήκαμε...

Υ.Γ.: Μιλάω γενικά για τα συστήματα υδρόψυξης και όχι προσωπικά σε όσους έχουν υδρόψυξη!!!

Για να μειώσεις τις πιθανότητες να συμβεί αυτό, κάνεις εκτεταμένο έλεγχο διαροών με το watercooling σε λειτουργεία εκτός κουτιού πριν την τοποθέτηση.

Ειδικά όταν τα κομμάτια είναι καινούργια ή ο χρήστης άπειρος, κατά τη γνώμη μου 24 ώρες είναι must.

Από εκεί και πέρα οι πιθανότητες να έχεις διαρροή στο μέλλον είναι μηδαμινές.

Οι καλοί σωλήνες (Tygon, Clearflex) μπορώ να πω οτι απλά δεν τρυπάνε, όσο μπορω να πω οτι δεν θα με χτυπήσει κεραυνός ή θα πιάσω το τζόκερ...

100% σίγουρος δεν είσαι ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνέχεια...

Αν και με ενάμιση χρόνο καθηστέρισης και μετά απο δύο αλλαγές νερών στο προηγούμενο κλειστό κύκλωμα τελικά μπήκε ξανά μπροστά το project τανκ. Βλέποντας και μελετώντας τις αδυναμίες του προηγούμενου τάνκ κατέληξα στην παρακάτω μορφή.

p61344476kf.jpg

p61344408hk.jpg

Το τανκ κατασκευαστικέ απο έναν κυλινδρικό σωλήνα plexi ενα διάφραγμα τοποθετημένο κάθετα μέσα σ'αυτων για να κώβει την εισερχόμενη σ'αυτόν ροή και μια στρογγυλή ροδέλα πλέξι για καπάκι. Ολα αυτά κωλυθήκαν στην είσοδο της αντλίας. Έτσι δεν έχουμε ανακύκλωση αέρα μέσα στο κύκλωμα.

Με κατάλληλες δοκιμές για διαρροή...

p61444499xf.jpg

.... test passed! :)

και....

p61544582zj.jpg

p61544512qa.jpg

Ενα άλλο πράμα που είχα παραμελήσει ήταν το θέμα του ρελέ ο οποίος σουλουπώθηκε σε ενα μαύρο κουτάκι...

P6154468.jpg

P6154467.jpg

P6154466.jpg

Μπήκε και η Alphacool που την είχα παρατήσει ομολογό για πολύ καιρο αλλά τώρα αναζοπυρώθηκε το ενδιαφέρον μου για scripting, βέβαια να είναι καλά ο FrOsT και το forum του LCDHype που έχει πολύ πράμα έτοιμο μέσα για edititing :upside:

P6154477.jpg

p61544893xx.jpg

p61545039ff.jpg

Και έτσι το αποτέλεσμα έχει ως εξής!!

P6154485.jpg

P6154479.jpg

P6154487.jpg

12342an.jpg

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον kaynd ultra turbo power help που μου έδωσε και ουσιαστικά τα στήσαμε μαζί!

Οσο για το Ο/C τα results τις επώμενες μέρες

Πάντως ο 3700+ πάει μια χαρά...

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα το μέγεθος των φωτογραφιών....

Οσο για την οθόνη ειναι η Alphacool που είχαμε πάρει με ομαδική πριν μερικούς μήνες απο το thelab. Η τιμή της ειναι 100€ και είναι αυτή

http://www.alphacool.de/xt/product_info.php/products_id/3720/cPath/13_176/lcd-displays/alphacool-lcd-display-240x128-pixel-blue-neg..html

Οσο για τον bob και φάν ειμαι και γι'αυτό τον έβαλα!

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.