Jump to content



OVERCLOCKING GUIDE για AMD 64 στα ελληνικά


chaos

Recommended Posts

Ο οδηγος αποσυρεται λογω αποδεδειγμενης ασχετοσυνης του συγγραφεα... :110: Ευχαριστω για την υποστηριξη και ελπιζω να βοηθησα περισσοτερο απο οτι ταλαιπωρησα. :001:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εισαι ο καλυτερος... ειναι οτι χρειαζομουν!!!φοβερη πρωτοβουλια και μακαρι να δουμε και παρομοιες σε ολα τα θεματα!!

CPU:AMD Athlon 3800+

MOTHERBOARD:MSI K8N Sli

RAM:2*512MB Twinmos 400Mhz

ΣΚΛΗΡΟΣ:Maxtor 160Gb Sata

ΓΡΑΦΙΚΑ:Gigabyte 6600 256MB

ΚΟΥΤΙ:Thermaltake Wingo V7000A

PSU:Enermax 450Watt

DVD:Toshiba 16x48x

DVD-R:Nec 3520 Dual Layer

ΟΘΟΝΗ:LG 1730S

Link to comment
Share on other sites

Ενας πολυ κατατοπιστικος οδηγος ο οποιος ειναι στα Ελληνικα!

Πολυ σημαντικο αυτο!

Μπραβο σου φιλε!

Παιρνω το θαρρος να προτεινω να μπει σαν sticky στο φορουμ οπως ο οδηγος του sean. Η εστω σαν λινκ στο site!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο site.

Ωραιος ο "οδηγος" αλλα οπως ειπες και μονος σου υπαρχει ηδη οδηγος και για οσους δεν το εχουν προσεξει ειναι Ελληνικος οδηγος: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2213 ο οποιος ειναι υπερ-πληρης πολυ αναλυτικος και καλυπτει ΟΛΑ οσα χρειαζεται να ξερει καποιος για να ασχοληθει με το overclocking τα οποια ειναι πολυ περισσοτερα απο οσα συνηθως φανταζεται ο μεσος χρηστης.[/

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο site.

Ωραιος ο "οδηγος" αλλα οπως ειπες και μονος σου υπαρχει ηδη οδηγος και για οσους δεν το εχουν προσεξει ειναι Ελληνικος οδηγος: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2213 ο οποιος ειναι υπερ-πληρης πολυ αναλυτικος και καλυπτει ΟΛΑ οσα χρειαζεται να ξερει καποιος για να ασχοληθει με το overclocking τα οποια ειναι πολυ περισσοτερα απο οσα συνηθως φανταζεται ο μεσος χρηστης.

για καποιον ιντελα οπως εγω π.χ. που σεταρα ενα amd64 πριν μια βδομαδα

ο παραπανω οδηγος δεν βοηθησε και πολυ μιας και δεν αναφερεται σε αμδ64

με τα ΗΤ και τις ιδιαιτεροτητες του (σορρυ ιντελας εκτος απο ενα amd 200 πολυ παλια)

ενω του χαος πιστευω οτι αν το ηξερα πριν μια βδομαδα θα με ειχε γλιτωσει απο πολυ ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια .

Εκείνο στο οποίο αποσκοπούσα δεν είναι να μάθω στο σκληροπυρηνικό overclocker πως να κάνει αυτό που ήδη ξέρει!!...αλλά αντίθετα να δώσω έναν πλήρη και κατατοπιστικό οδηγό στον αρχάριο ή τον μέσο ώστε πριν αρχίζει να παίζει με τις ρυθμίσεις να ξέρει τι κάνει.Πιστεύω ότι από τα μηνύματα που μου στέλνετε το πέτυχα αυτό.

Επίσης πρέπει να ομολογήσω οτι το site αυτό έχει πολύ καλές πληροφορίες όσον αφορά όλα τα θέματα overclocking και ελπίζω και ο δικός μου οδηγός να συντελεί στη περαιτέρω κατανόηση του θέματος.

Επισής όσο περνά ο καιρός και βρίσκω ελεύθερο χρόνο(γιατί έχω και διάβασμα καθώς και μαθήματα) θα τον εμπλουτίσω και με περισσότερες και πιο λεπτομερεις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

KTM είναι πραγματικά πιο βολικό από όλο εκείνο το χάος πληροφοριών νούμερων...και μαθηματικών...

επιτέλους κατάφερα να βρω τι κάνω λάθος με το HHT και να ξεκολλήσω και να κάνω ο/c :p

απλό με απλά λόγια και ευνόητο...παρα πολύ καλή δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

KTM είναι πραγματικά πιο βολικό από όλο εκείνο το χάος πληροφοριών νούμερων...και μαθηματικών...

επιτέλους κατάφερα να βρω τι κάνω λάθος με το HHT και να ξεκολλήσω και να κάνω ο/c :p

απλό με απλά λόγια και ευνόητο...παρα πολύ καλή δουλειά :)

Γι αυτο ειπα και εγω μπραβο πρωτος πρωτος στο Chaos για τον απλο κατανοητο οδηγο του και οτι πρεπει για τον αρχαριο A64 οverclocker.......

Link to comment
Share on other sites

Θα καταλαβαινα να πει καποιος οτι απο τον οδηγο του Sean ελειπε το κομματι για το ΗΤΤ που αναφερει ο φιλος chaos στον οδηγο του, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι κατανοητος ο οδηγος του sean, οπως δεν καταλαβαινω και την εκπληξη καποιο που ειδε οδηγο στα Ελληνικα, λες και του Sean ειναι στα κινεζικα.

Ξεχναμε ποσες αποριες ελυσε δηλαδη ο οδηγος του Sean για το bios, τα ρευματα κλπ και μενουμε στο ΗΤΤ?

Καλιστα θα μπορουσε καποιος να πει στον Sean να δωσει παραπανω πληροφοριες για το ΗΤΤ.

Δηλαδη αν ειχαμε και τους 2 αυτους οδηγους και θελαμε να αφαιρεσουμε εναν, ποιον θα αφαιρουσαμε?

Για καποιον αρχαριο δηλαδη, ποιος απο τους 2 ειναι πιο πληρης και χρησιμος?

Του φιλου chaos η του φιλου Sean?

Δεν κανω διαγωνισμο οδηγου, απλα με οδηγησαν εδω τα επιφωνηματα χαρας και εκπληξης και ανακουφισης για τον οδηγο του φιλου chaos.

Μηπως διαβασαμε τον οδηγο του sean, τα μαθαμε, και μολις ειδαμε εναν αλλο οδηγο που αναφερει ενα κομματακι που ελειπε "ισως" απο τον οδηγο, τρεξαμε να χειροκροτησουμε αγνοοντας ολη την προηγουμενη δουλεια του φιλου Sean?

Μηπως δεν τον διαβασαμε τον οδηγο (συνηθιζεται) γιατι ειναι μεγαλος σε μεγεθος?

Ενας Πληρης οδηγος ομως, για να λεγεται πληρης, ειναι αναγκαστικα μεγαλος σε μεγεθος, αλλιως δεν ειναι οδηγος.

Για να καταλαβω κι εγω ρε παιδια.

@ριχτε και μια ματια απο το 24ο ποστ και κατω. http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=670&page=2&pp=20

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός οδηγος....πιστέυω ότι σε συνδιασμό με αυτόν του Seankon που αναφέρεται σε όλους τους τύπους και σε όλα τα εξαρτήματα μπορεί να γίνουν θαύματα και να λυθούν πολλές απορίες....ως γνωστό δεν έχουμε όλοι Α64 και δεν προβλέπεται να γίνει σύντομα...

Μακάρι να γίνουν και άλλοι οδηγοι.. :033:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι σε συνδυασμο, οι δυο οδηγοι ειναι φοβερο εργαλειο(ΥΠΕΡπληροις ο ενας, επιγκεντρωμενος στους 64αμπιτους ο αλλος)!! Μπραβο σου chaos!!

@ΚΤΜ κανενας δεν νομιζω να ξεχασε τη συνεισφορα του mrseankon στο σιτε. Και ουτε πρεπει να παραλειφθει ο οδηγος κανενος. φιλικα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι ο φίλος KTM μάλλον το πήρε λίγο προσωπικά το ζήτημα.Λοιπόν ας αναφέρω τα εξής.Ως φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικων του ΕΜΠ δεν έχω το χρόνο αλλά σίγουρα έχω τις γνώσεις να κάτσω και να φτιάξω έναν αναλυτικό οδηγό όπως του Sean .Τον οδηγό του Sean μάλιστα κάθισα χτες το βράδυ και τον διάβασα όλο.Οφείλω να πω ότι είναι αναλυτικότατος.Εμένα θα μου έπαιρνε μήνες να γράψω κάτι τόσο αναλυτικό όσο αυτό λόγω έλλειψης χρόνου.

Ο δικός μου οδηγός αναφέρεται σε συγκεκριμένο hardware και σίγουρα δεν αναφερεται σε άριστους overclocker.Είναι προιόν του ελεύθερου χρόνου μου καθώς και του γεγονότος ότι νόμιζα ότι δεν υπήρχε κάτι τόσο λεπτομερές στα ελληνικά.Εάν είχα δει τον οδηγό του Sean νωρίτερα είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι δεν θα καθόμουν να γράψω ούτε λέξη.

Τον είδα μόνον όμως όταν αποφάσισα να τον βγάλω στο internet.

Επομένως αφου είχα κάνει ήδη τον κόπο λεω :

"Δεν παει στο καλό αφου τον έγραψα που τον έγραψα κάποιος θα τον διαβάσει".

Με αυτό το σκεπτικό τον δημοσίευσα.Με στενοχωρούν επομένως συμπεριφορές του τύπου ότι εγώ ισχυριζόμουν τάχα τη μοναδικότητα του οδηγού μου ή το παίζω master overclocker.

Για να δείξω το ειλικρινές τον δηλώσεων μου εάν οποιοσδήποτε υπεύθυνος του Site νομίζει ότι ο οδηγός μου υποβαθμίζει ή αποτελεί πρόκληση για το δικτυακό τόπο αυτό τότε εγώ αμέσως θα αφαιρέσω τα αρχεία doc και htm που έχω κάνει upload στον FTP server του ΕΜΠ ώστε κανείς δεν θα έχει πια πρόσβαση στον οδηγό.Και μάλιστα στο υποτυπώδες site μου θα βάλω και ένα link προς τον οδηγο του Sean.

Εν τελει οσον αφορα στην ερώτηση ποιον αδηγο θα προτιμούσα εγώ απαντώ φυσικά του SEAN μιας και είναι πολύ αναλυτικός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.